Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego wszystkie współczesne kolumny są do dupy?


Misio38

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie jakbym miał przy 2x 12", -3 dB na 29 Hz, to zapewne też bym reagował nerwowo ;)

 

Jak by infinity tak mierzyło kolumny jak tannoy to musieli by napisać +10dB przy 15Hz :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to, że Wy tu sobie pitu pitu o niskim basisku z kolumn, a takie porządne słuchawki za 600 - 1000 zł. schodzą swobodnie bez żadnego spadku do 30 Hz ośmieszając wielokrotnie droższe kolumny.

Amerykę odkryłem :-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna amerika. Ja wolę słuchać na kolumnach.

Ja również. Przez słuchawki słucha się fajnie, bo słychać więcej detali (być może na jakimś Hi-Endzie jest podobnie), ale powodują dyskomfort przy dłuższym słuchaniu. Myślę, że nawet z Sennheiser Orpheus na uchlach nie wytrzymałbym dłużej niż godzinę :) Najlepiej się słucha przez słuchawki, kiedy żona kracze, "znowu te śmierdzące piwsko" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dla nich wys

Miałem 2 x 6'5 i nie grały nawet w połowie tak nisko jak obecnny jeden 7", wielkość głośnika to nie wszystko. Wole jeden lepszy, jak dwa badziewne. Ty wolisz dwa badziewne, nic nie poradzę.

Rafał, to jest właśnie coś czego garażowe firemki nie mają.

Ty naprawdę myślisz, że ten przykładowy Bogdan ma większą wiedzę niż inżynierowie Tannoya?

 

 

Chyba, że się mylę.

 

No właśnie :)

 

 

Jak by infinity tak mierzyło kolumny jak tannoy to musieli by napisać +10dB przy 15Hz :-)))

No popatrz ale nie napisał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rafał, to jest właśnie coś czego garażowe firemki nie mają.

Ty naprawdę myślisz, że ten przykładowy Bogdan ma większą wiedzę niż inżynierowie Tannoya?

 

Seas, scan speak etc to garażowe firemki? Aha, to ja nie wiedziałem. Widzisz różnica jest taka ze ja słuchałem tego i owego i mam jakieś porównanie. Ty tylko plujesz jadem i skamlesz. I tyle, co tu więcej pisać. Już to pisałem dwa razy i widzę że trzeci raz trzeba. Budowa kolumn to nie statek kosmiczny, nie ma tam żadnych innowacji i nie potrzeba hektary zaplecza finansowego i bog wie jakiego żeby stworzyć dobry produkt. Kiedy ty to zrozumiesz? Pytanie retoryczne, nigdy, bo nigdy nie wychylisz nosa poza tanoj i maranc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Seas, scan speak etc to garażowe firemki? Aha, to ja nie wiedziałem. Widzisz różnica jest taka ze ja słuchałem tego i owego i mam jakieś porównanie. Ty tylko plujesz jadem i skamlesz. I tyle, co tu więcej pisać. Już to pisałem dwa razy i widzę że trzeci raz trzeba. Budowa kolumn to nie statek kosmiczny, nie ma tam żadnych innowacji i nie potrzeba hektary zaplecza finansowego i bog wie jakiego żeby stworzyć dobry produkt. Kiedy ty to zrozumiesz? Pytanie retoryczne, nigdy, bo nigdy nie wychylisz nosa poza tanoj i maranc.

 

Młody jeszcze jesteś i dużo zabaw ze sprzętem przed Tobą :)

 

I jeżeli chciałbyś zobaczyć Tannoya od środka, to niczego nie ukrywają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koenigsegg! (...) Teraz takie Ferrari może mu tylko spaliny wąchać.

CCX kontra 340? Bez jaj! Jeżeli już to z Enzo należałoby porównać. A nawet jeśli, to CCX byłoby lepsze to jedynie pod względem osiągów, pod każdym innym byłoby zapewne gorsze.

 

Tak w skrócie wygląda typowe porównanie fabryka kontra rzemieślnik. Fabryka zrobi ogólnie lepszy produkt, a rzemieślnik tylko pod jednym względem. Myślisz, że w świecie audio byłoby inaczej?

 

PS. Dla nie będących w temacie CCX ma blisko dwukrotnie większą moc niż 340.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Młody jeszcze jesteś i dużo zabaw ze sprzętem przed Tobą :)

 

 

No to pochwal się panie co ty w domu miałeś i słuchałeś, czekam z niecierpliwością. Tylko nie wrzucaj znowu linków do broszurek.

 

 

CCX kontra 340? Bez jaj! Jeżeli już to z Enzo należałoby porównać. A nawet jeśli, to CCX byłoby lepsze to jedynie pod względem osiągów, pod każdym innym byłoby zapewne gorsze.

 

Tak w skrócie wygląda typowe porównanie fabryka kontra rzemieślnik. Fabryka zrobi ogólnie lepszy produkt, a rzemieślnik tylko pod jednym względem. Myślisz, że w świecie audio byłoby inaczej?

 

PS. Dla nie będących w temacie CCX ma blisko dwukrotnie większą moc niż 340.

Jest mnóstwo "fabrycznych" aut, jak to nazwales, które w cenie auta nie ma nawet dywaników. Lambo też nie slynie z nadzwyczajnego prowadzenia etc.

 

 

I jeżeli chciałbyś zobaczyć Tannoya od środka, to niczego nie ukrywają.

Ja wiem co mam w środku, to co tanoy montuje dopiero w swoich drogich kolumnach (nie DTC6).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCX kontra 340? Bez jaj! Jeżeli już to z Enzo należałoby porównać. A nawet jeśli, to CCX byłoby lepsze to jedynie pod względem osiągów, pod każdym innym byłoby zapewne gorsze.

 

Tak w skrócie wygląda typowe porównanie fabryka kontra rzemieślnik. Fabryka zrobi ogólnie lepszy produkt, a rzemieślnik tylko pod jednym względem. Myślisz, że w świecie audio byłoby inaczej?

 

PS. Dla nie będących w temacie CCX ma blisko dwukrotnie większą moc niż 340.

Nie śledzę postępów w motoryzacji, ale CCX, to chyba dość stary model. Są też na YT potyczki nowszych modeli np. kontra Bugatti o podobnej mocy i też mu spaliny wąchał. No ale nie będziemy rozprawiać o samochodach. Jak by tam nie było szwedzki samochodzik narobił zamieszania, tak jak wielu szwedzkich artystów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lambo zachwyca basem, Ferrari krystalicznymi sopranami, a CCX jest najgłośniejsze. Kolekcjoner gum turbo wybierze CCX bo jest najgłośniejsze. A ktoś obeznany w temacie moto wybierze to, co mu pod gusta najbardziej podpasuje bo każdy ma swoje zalety. Być może będzie to CCX bo po prostu lubi głośno. Tak czy inaczej temat moto porównań uważam za zamknięty, tak jak stawianie CCX na piedestale tylko dlatego, że jest szybsze od dwa razy słabszego 360.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej temat moto porównań uważam za zamknięty, tak jak stawianie CCX na piedestale tylko dlatego, że jest szybsze od dwa razy słabszego 360.

No dobra, tu masz Bugatti z większym silnikiem i większą mocą niż Koenigsegg. Zamykamy temat.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz ale nie napisał.

 

Jak na razie to pierwszy raz się spotkałem aby ktoś podawał pomiary kolumn w ten sposób, ba... nawet tannoy w poważniejszych modelach tak nie robi, tzn podaje parametry jak wszyscy, mierząc kolumnę w komorze bezechowej.

 

Rafał, to jest właśnie coś czego garażowe firemki nie mają.

 

Tannoy to jedna z tych firm która z jednej strony robi sprzęt przeznaczony dla prawdziwych entuzjastów a z drugiej... dla skończonych ofiar marketingu którym można wszystko i za każde pieniądze wcisnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :)

>patrick, to nic złośliwego, ale mnie to trapiło, więc postanowiłem popytać więcej osób w innym wątku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>patrick, to nic złośliwego, ale mnie to trapiło, więc postanowiłem popytać więcej osób w innym wątku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>patrick forumowy kolego. Nie uzyskałem jakiejś konkretnej odpowiedzi, więc odpuszczam. Możesz mieć rację, ale pod jednym warunkiem. Zależy, czy mowa jest o niskim basie, czy o tzw. potężnym basie z małego głośnika. Uzyskać głośny niezniekształcony bas z małego głośnika raczej się nie da. Co do tego wątpliwości nie mam, ale niski już chyba jest możliwy, więc dwa mniejsze głośniki, mogą dać lepszy efekt niż jeden trochę większy, ale pod warunkiem- cytat z poradnika hifi.pl "Małe głośniki mogą zapewnić dobre rozciągnięcie pasma w kierunku niskich częstotliwości, ale tylko dla niskich i średnich poziomów dźwięku. Wynika to z ograniczonej mocy akustycznej, którą są w stanie wygenerować dla bardzo niskich częstotliwości".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to pochwal się panie co ty w domu miałeś i słuchałeś, czekam z niecierpliwością.

 

Przywieziesz dobrą wódkę, ja postawię na stół dobrą whisky i pogadamy :)

 

Ja wiem co mam w środku, to co tanoy montuje dopiero w swoich drogich kolumnach (nie DTC6).

 

Przyjedź, zobacz. Ja Cię z lotniska odbiorę, zawiozę do Tannoya, pokażę Ci największy sklep audio w Glasgow, posłuchasz jak brzmi Twoja muzyka u mnie.

 

 

A to że największe firmy korzystają z własnych głośników i nie sprzedają ich? Zapominasz chyba, że te firmy same są marką.

 

 

 

Tannoy to jedna z tych firm która z jednej strony robi sprzęt przeznaczony dla prawdziwych entuzjastów a z drugiej... dla skończonych ofiar marketingu którym można wszystko i za każde pieniądze wcisnąć.

 

Popytaj muzyków dla których Tannoy to sprzęt stricte studyjny.

 

Mnie się po prostu podoba i tyle, ok? :)

 

>patrick forumowy kolego. Nie uzyskałem jakiejś konkretnej odpowiedzi, więc odpuszczam. Możesz mieć rację, ale pod jednym warunkiem. Zależy, czy mowa jest o niskim basie, czy o tzw. potężnym basie z małego głośnika. Uzyskać głośny niezniekształcony bas z małego głośnika raczej się nie da. Co do tego wątpliwości nie mam, ale niski już chyba jest możliwy, więc dwa mniejsze głośniki, mogą dać lepszy efekt niż jeden trochę większy, ale pod warunkiem- cytat z poradnika hifi.pl "Małe głośniki mogą zapewnić dobre rozciągnięcie pasma w kierunku niskich częstotliwości, ale tylko dla niskich i średnich poziomów dźwięku. Wynika to z ograniczonej mocy akustycznej, którą są w stanie wygenerować dla bardzo niskich częstotliwości".

Sylwek, a z jakich mocy korzystamy w domu? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek, a z jakich mocy korzystamy w domu? :)

Na szczęście wyrosłem już z łup, łup.

Właśnie dlatego uważam, że spory są przydatne (o ile są prowadzone na poziomie, nie jak pod budką z piwem), żeby sobie coś przemyśleć, coś zrozumieć, i ważne, jeśli nie miało się racji, przyznać się do tego, co w tej chwili właśnie czynię, mimo że jeszcze do końca nie jestem pewien słuszności Twojego zdania, na temat tych nieszczęsnych głośników :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Przywieziesz dobrą wódkę, ja postawię na stół dobrą whisky i pogadamy :)

 

 

 

Przyjedź, zobacz. Ja Cię z lotniska odbiorę, zawiozę do Tannoya, pokażę Ci największy sklep audio w Glasgow, posłuchasz jak brzmi Twoja muzyka u mnie.

 

 

A to że największe firmy korzystają z własnych głośników i nie sprzedają ich? Zapominasz chyba, że te firmy same są marką.

 

Jak już miałbym do Glasgow lecieć to wolałbym do brata.

Sugerujesz "pojedynek na zwrotnice". Tylko o co się założymy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak już miałbym do Glasgow lecieć to wolałbym do brata.

Sugerujesz "pojedynek na zwrotnice". Tylko o co się założymy?

 

Czyli nawet nie musisz spać w gościnnym, ok :)

 

Rafał, jak mnie zobaczysz na żywo, to nawet nie pomyślisz o zakładaniu się o cokolwiek ;)

 

I nie widzę abym proponował jakikolwiek pojedynek, czy zakładanie się o cokolwiek.

 

Zaproponowałem zwiedzenie Tannoya i Glasgow Audio, oraz posłuchanie Twoich nagrań na moim sprzęcie.

 

No. To jak będziesz wybierał się do brata, to daj mi też znać, abym załatwił przede wszystkim wizytę w Tannoy, ok?

 

Pozdrawiam, bo nie ma co się szarpać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek, a z jakich mocy korzystamy w domu? :)

>patrick, cóż za zbieg okoliczności. Znasz markę Tannoy, a ja kiedyś wypatrzyłem kolumny Tannoy, które mnie zainteresowały, ale po kolei.

Wróćmy na chwilę do naszego sporu. Przykładowo:

Definition DC8 Ti- głośniki 2x200mm, pasmo przenoszenia 33-35000 Hz.

Precision 6.4- 4x150mm, pasmo przenoszenia 29-35000 Hz.

 

Tutaj Twoja teoria o basie niby się potwierdza, więc przyznałem Ci rację, ale zostawiłem pewien margines dla swojej teorii, bo dla mnie ważniejszą informacją od pasma przenoszenia jest zejście basu, i najlepiej, żeby ten parametr był podany ze spadkiem 3dB. To już jednak nieistotne, bo te parametry i specyfikacje w praktyce często nie są takie ważne z różnych względów.

 

Teraz zapytam o kolumny. Jak na pewno się zorientowałeś, mam obsesję na punkcie tych wielkości głośników. Czy słyszałeś, a jeśli tak, to jak byś ocenił Revolution XT 8F. Tam są dwa 200mm przetworniki. Czy warto brać je pod uwagę przy ewentualnym zakupie, czy to raczej wątpliwej jakości paczki (w te cenie oczywiście)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mi oglądać tego tanoya? Przecież mnie to całkowicie nie obchodzi.

 

Za to browara na rozluznienie stosunkow wypijecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, tu masz Bugatti z większym silnikiem i większą mocą niż Koenigsegg. Zamykamy temat.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

gdzie ten ccx ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o CCX tylko o to co napisał >szymon "Tak czy inaczej temat moto porównań uważam za zamknięty, tak jak stawianie CCX na piedestale tylko dlatego, że jest szybsze od dwa razy słabszego 360.", więc tu ma porównanie Koenigsegga z mocniejszym samochodem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec kup Technicsa, jest najmocniejszy. O to ci chodzilo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec kup Technicsa, jest najmocniejszy. O to ci chodzilo?

Ani o to, ani o tamto. >szymon nie wprowadzaj zamieszania do wątku o kolumnach, bo o nich jest mowa, a nie o mocach wzmacniaczy, czy samochodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zaczalem z jakimis porownaniami do moto i wnioskami na poziomie kolekcjonera gum turbo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego grają wymuszonym dźwiękiem? Dlaczego grają nadmuchanym przez bass-reflex basem. Dlaczego jest to sztuczny dźwięk? Dlaczego nie ma w tym dźwięku swobody?

Czy dlatego, że moda na wąskie słupki wymusza małe głośniczki? Czy coś innego?

Głupoty gadasz, z tym że wszystkie dzisiejsze kolumny grają "nadmuchanym basem". Dobrym przykładem są choćby Neumann KH 310 (obudowa zamknięta, równe pasmo). Nie znam takiego technicznego określenia jak "wymuszony dźwięk". Co do "swobody" to też słuchasz taniego (lub drogiego -bo przepłacić też można) szajsu bez dynamiki i narzekasz.

 

Można też tak zaprojektować bass reflex aby mieć dobre zejście, ale i nie stracić na szybkości.

 

"Tannoy claims a sensitivity of 89dB, which if anything seems a tad conservative: we’d happily award 90dB here, which is a very healthy figure, especially since the bass extension is an exceptional -3dB at 20Hz under in-room far-field conditions,

W rzeczywistości te tonojki DC6t nawet do 30 Hz @-3 dB nie zejdą.

 

Na papierze i jedna i drugie kolumny mają nieco wycofany środek pasma, a generalnie krzywe są b. podobne. Dla mnie krzywe producenta nie nie są wyznacznikiem a jedynie dodatkową informacją bo są wykonywane w komorach bezechowych, a w warunkach domowych z uwagi na współpracę z otoczeniem mogą wyglądać inaczej.

W zwykłym pokoju, będą wyglądać podobnie, z tą różnicą, że dodatkowo mocno poszarpane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości...mierzyłeś kiedyś poziom zejścia niskich częstotliwości organów w kościele?

Akurat nie mierzyłem, ale na szczęście dosyć sporo jest info jak nisko różne schodzą. Np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... 32 Hz takie pierwsze z brzegu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.