Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego wszystkie współczesne kolumny są do dupy?


Misio38

Rekomendowane odpowiedzi

Kondycja psychiczna audiofila na przestrzeni ostatnich 30 lat w oparciu o wymienione w watku kolumny.

 

Kiedys byly Altusy. Posiadajacy je audiofil nie marudzil. Bo nic lepszego nie bylo.

 

Teraz sa Tannoy Mercury M1. Graja lepiej od Altusow. Ale posiadajacy je audiofil marudzi. Bo sa tez Wharfedale Jade 7, ktore graja jeszcze lepiej od Tannoy Mercury M1.

 

Jak audiofil zamieni Tannoy Mercury M1 na Wharfedale Jade 7 to nadal bedzie marudzil. Bo od Wharfedale Jade 7 cos lepszego tez sie znajdzie.

 

I tak audiofil wiecznie marudzi, a legenda bedacym dobrem absolutnym Altusow czy innych starych gratow jest wiecznie zywa. A ja audiofilem nie jestem i jako posiadacz Tannoy Mercuru M1 nie marudze. Choc kiedys Altusy mialem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cos z Toba nie tak... albo nie jestes audiofilem :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele wiesz ,a jeszcze mniej słyszałeś. Stare graty (a miałem ich naprawdę wiele) nie dorastają do pięt nowszym konstrukcjom pod kazdym względem.

 

Chętnie przyjmę jakieś rady/propozycje od tak osłuchanej osoby.

Podaj mi proszę alternatywę wśród nowych kolumn, dostępnych w sklepie do ~30kzł które chociaż nawiążą rywalizację (nawet nie mówię żeby były lepsze) z Infinity Kappa 9 pod względem skali brzmienia, dynamiki i drive-u a chętnie je kupię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto pisze takie dyrdymały o starych gratach nie ma pojęcia o dźwięku więc dalsza dyskusja nie ma sensu. Kazdy wyższy model choćby Dynaudio bije na głowę te stare złomy ,no chyba ze rozmawiamy o kolumnach za 1000zł ? Ale wtedy nie ma co szukać jakości w nowych i tym bardziej starych.

 

Zapytałem się konkretnie ... podaj kolumna w nawiasie cena cięzko zrozumieć ? Napisz z czym je słuchasz ? i jaki rodzaj muzyki.

Bo jeslii ty masz jedną parę kolumn do wszystkiego to powodzenia ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupki owszem mogą grać pięknie, schodzić nisko, tylko, że ten niski bas nie jest taki do jakiego przynajmniej ja jestem przyzwyczajony, jest po prostu sztuczny. Robiłem nagłośnienie, akustykę w wielu klubach, nagłaśniałem imprezy na meyer sound, ostatnio akusteke robiłem Derrick Mckenzie (po raz 3) jednego z najlepszych perkusistów na świecie i powiedział mi jedno, nic nie zastąpi "feeling'u" jaki dają duże głośniki. Nawet przy cichym słuchaniu (tak jak w domu) na profesjonalnym nagłośnieniu w klubie słyszysz i czujesz to powietrze które bije z niskich tonów. Jak on to nazwał to coś jakbyś wachlował się japońskim pięknym kolorowym wachlarzykiem, albo jakby piękna kobieta wachlowała Cie dużym ręcznikiem.

Ale wszystko technologią, budową skrzynek itd. można oszukać jeżeli chodzi o brzmienie, ale nie o "feeling". Byłem kilka lat temu na prezentacji Bose w USA, na której puszczano filmik demo 5min z muzyka, urywkami filmów, a przy ekranie stały wielkie kolumny na 2x 15cali głośnikach, napierdzielało równo. Po emisji prezenter i jego pomocnik podeszli do skrzynek i je odsuneli, okazało się, że były to atrapy a w rzeczywistości grały pipidówki Bose. Dźwięk był mocny, ale nie miał tej głębi, nie czułeś w nogawkach tych wybuchów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki promieniowaniu ścian, nisko strojone małe głośniki w obudowach "burczybasowych" mogą i zejść nisko przy niewielkim spadku SPL. Przy pomiarach sinus ładnie to wygląda ale tylko dlatego że jedna fala nakłada się na tą odbitą od ściany a ta odbita jeszcze na kolejną i tak dalej, w miejscu strzałki mamy całkiem niezły gain, sęk w tym że takiego gainu nie dostaniemy przy pojedynczym impulsie bo nie ma kolejnych fal o tej samej częstotliwości więc nie ma się co nakładać. Dlatego takie głośniki nisko mruczą i buczą ale impaktu, uderzenia i drive-u czyli tzw "odczucia" np. stopy czyli pojedynczego - szybkiego uderzenia lub wibrującej struny NIGDY nie dadzą. Fizyki się audiofilskimi bajkami o królowej śnieżce nie oszuka, kolumny o brzmieniu pełnowymiarowym i wiernym / szybkim niestety były, są i będą bardzo duże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ty:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale duze nie zagraja w malym pomieszczeniu. I kolko sie zamyka. Dla porownania choc crative t40 sa do dupy, to w kategorii plastikowych 2.0 stawianych obok monitora sa juz calkiem przyzwoite, i z pewnoscia lepiej sie sprawdza w tej roli niz chociazby wharfedale jade 7. A jak ktos postawi t40 w miejscu, w ktorym powinny stac jade7... to chyba nie wina t40?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak aby pozostać w temacie wątku ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to trzeba mieć kilka zestawów? nie kumam

 

Najlepiej i kilka wzmacniaczy. Jedne lepiej grają rock, a drugie na przykład trance czy muzykę filmową. Problem z narzekaniem zniknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend przesłuchiwałem Tonsil ZgC-50-8-44 po wymianie elementów zwrotnicy i głośników. W porównaniu do nowych słupków wokale i niektóre instrumenty brzmią na starych ZgC całkiem przyjemnie dla ucha (czy lepiej czy gorzej trudno mi ocenić jak się czegoś na żywo nie słyszało). Całościowo nowe kolumny grają na pewno lepiej ale trójdrożny staroć z 20cm głośnikiem basowym w obudowie zamkniętej ma swój urok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bajki dzieciom. Pamiętam ten szajs tonsilowski bo też to miałem - dziś Chińskie kolumny z bas refleksem za ok. 1000 złociszy zostawiają ten super kartonowy bas i szeleszczącą do bólu górę pasma daleko w tyle - nigdy więcej takiego dźwięku, no chyba, że ktoś jest masochistą i lubi jak mu leci z uszu nie tylko ropa ale i krew ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm mnie nie interesuje, jedynie dobry sprzęt i jeszcze lepsza muzyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo w tym prawdy, takie czasy na te słupki. Fizyka ma swoje prawa i kolumna z dużym głośnikiem zawsze zagra naturalniej, głębiej...

Dla większości szarych ludzi liczy się wygląd, czy będzie im pasować do pokoju, czy się zmieści itd. A na drugim miejscu marka, nalepka, jak znana firma i fajnie wygląda to musi grać dobrze. Wielokrotnie spotkałem się z takim podejściem.

Wkręcają Nam,że kolumna powinna być wąska aby lepiej zniknęła z pokoju....Nie tak dawno słuchałem wielkich skrzynek,które jakimś cudem także zniknęły z pokoju!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej zależy od oczekiwań. Jak ktoś się kompletnie nie interesuje, nie ma swojego dźwięku to zamieniając starą mini wieżę na małe słupki z saturna, czy media markt i tak będzie bardzo zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w ramach testu porównałem to co mam chwilowo w domu:

 

Do wzmacniacza Marantz pm4001 podłączyłem po kolei Onkyo D-045 (kolumny od micro Onkyo CR-545), Tannoy Mercury m1 i Eltax Liberty 5+. Jakościowo najlepiej wypadły Tannoy i tutaj nie ma się nad czym zbytnio rozwodzić (choć Onkyo grają z grubsza podobnie). Natomiast w kwestii basu bezkonkurencyjne są Eltax (inna sprawa, że poza basem kicha i lepiej grają nawet Onkyo, nie mówiąc już o Tannoy).

 

Wniosek? Choć test nie jest miarodajny to i tak widać, że dużej ciężkiej obudowy i dużego głośnika nic nie zastąpi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu widzę posty o pudełeczkach z 15 cm wooferkami co przestawiają sciany heh ;)

@Bassfreak, żeby było zabawniej o tym przestawianiu ścian, to jeszcze trzeba określić to bardziej precyzyjnie. Średnice głośników podają w tych durnych calach. "Nie kapują co to jest ćwierćfunciak z serem, bo mają system metryczny". Pulp Fiction :) Do rzeczy. Głośniki 5,25" to 13 cm z haczykiem. 5,5" to prawie 14cm. No i najpopularniejsze chyba to 6,5", a to 16,51cm. Dalej. Średnica mierzona z koszem, co po odliczeniu kosza i zawieszenia daje nam głośniczki prawie komputerowe. O dziwo jednak takie 5,25", po odliczeniu kosza wywarzają niektórym drzwi, a to przecież +/- 10 cm. Jak one kruszą te ściany? Masz jakąś hipotezę na ten temat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem ostatnio byłem posłuchać podłogowych klipsch na 2x20 cm nisko tonowych i zapytałem czy mają coś większego że tak powiem akurat nie mieli to mówię żeby do odsłuchu dorzucić jakiegoś suba a ziomek w sklepie oczy jak 5 zł zrobił haha :D mieli tylko Klipsch R-110SW ale najlepsza mina była jak powiedziałem że ogólnie to planuję kupic r sw 115 i to do 15m2 , nie umiem opisać wyrazu twarzy sprzedawcy XD

 

Aż mi się przypomniało jak 6 lat temu szukałem monitorów do starego pokoju 11m2 każdy mówił max 16 cm na mid basie a ja yolo zamiast rb 61 to rb 81 na 20 cm miały dźwięk tak wielki jak one same :) a durny byłem i je sprzedałem :/

 

Wiem jedno że jeśli chodzi o bas to srednicy woofera i litrażu budy nie oszukasz , jak ma jebnąć musi być duże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem ostatnio byłem posłuchać podłogowych klipsch na 2x20 cm nisko tonowych i zapytałem czy mają coś większego że tak powiem akurat nie mieli to mówię żeby do odsłuchu dorzucić jakiegoś suba a ziomek w sklepie oczy jak 5 zł zrobił haha :D

Tu akurat się nie dziwię, bo takie 8" cósik tam potrafią jeśli dobrze strojone, choć dla "basoluba" to kupa, ale 13cm i przestawianie ścian ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież membrany bez pola magnesu i filtracji na zwrotnicy są martwe.

To co rozleje się pomiędzy zawieszeniami centralnym i obrzeżnym musi też coś w punkt wygasić.

Wtedy jest i feeling i drive i groove.

 

Najtrudniej odbicia pomieszczenia opanować poza wszystkim kwestiami tyczącymi głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...szukałem monitorów do starego pokoju 11m2 każdy mówił max 16 cm na mid basie...

 

Bo z dwojga złego to od szalejących po nieprzystosowanym akustycznie pokoju odbić basu lepszy już brak basu. Piszę to słuchając na Tannoy Mercury M1 najnowszej Matallici.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo z dwojga złego to od szalejących po nieprzystosowanym akustycznie pokoju odbić basu lepszy już brak basu. Piszę to słuchając na Tannoy Mercury M1 najnowszej Matallici.

 

Rozmowy o basie są z grubsza pozbawione sensu bo nie dla każdego bas znaczy to samo ;>

 

Też właśnie słucham nowej "Mety" (Na Canton'ach Reference 9.2) i za wiele tego basu na tej płycie to nie ma ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopa u mnie brzmi jakby razem ze stopą miał mieszki pompujące gwizdki jakieś. A jak u Ciebie?

 

PS. Wygląda na to, że przepłaciłeś... zamienisz się?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowy o basie są z grubsza pozbawione sensu bo nie dla każdego bas znaczy to samo ;>

Tak to można powiedzieć o każdym temacie. Przecież zasada wydaje się być prosta - bas dynamiczny,nisko schodzący,mięsisty z dużą ilością powietrza.

Odczucia co do jakości basu zawsze będą subiektywne -to oczywiste.Jednak zazwyczaj małe głośniki ,gdy postawić obok nich porządne większe przetworniki ,pokazują brak powietrza.To jak porównanie słuchawek zamkniętych i otwartych.

Kiedyś ,gdy zyski szły w badania ,a nie w marketing ,nawet niewielkie podstawczaki były 3-drożne i miały słuszne głośniki basowe.

... i do dziś leją kilkukrotnie droższe kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda z tymi subiektywnymi odczuciami np bas dla mnie można by nazwać już "tłuszczem" lub mięsem żeby było go czuć na klacie jak to się mówi :d

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bajki dzieciom. Pamiętam ten szajs tonsilowski bo też to miałem - dziś Chińskie kolumny z bas refleksem za ok. 1000 złociszy zostawiają ten super kartonowy bas i szeleszczącą do bólu górę pasma daleko w tyle - nigdy więcej takiego dźwięku, no chyba, że ktoś jest masochistą i lubi jak mu leci z uszu nie tylko ropa ale i krew ;)

Tonsil ZgC-50-8-44 gra inaczej, z bardziej wycofaną średnicą i górą ale ja tam szeleszczenia nie słyszę a bas jak bas jak dla mnie jest OK jak na te skrzynki. Nie jest to jakiś ekstra zestaw ale też nie przesadzajmy z wieszaniem psów.

Jeżeli zaś chodzi o tanie współczesne kolumny chińskie i nie tylko z portem BR to niestety jakość basu pozostawia sporo do życzenia bo zwykle się go podbija a odpowiedź impulsowa jest już taka sobie. Jest to bas może i o dużym poziomie ale najczęściej niestety jest jednolity, bezbarwny czy lekko przymulony i słuchanie takich kolumn to dopiero jest przejaw masochizmu. (Tutaj większość nie zdaje sobie z tego sprawy dopóki nie posłucha paru systemów za 20, 30 czy 50k PLN).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście te głośniki Tonsil ZgC-50-8-44 mają inny sznyt dźwiękowy niż większość dawnych tonsili, dopóki nie znałem innych kolumn to trwałem w błędzie, że są to głośniki dobre ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm mnie nie interesuje, jedynie dobry sprzęt i jeszcze lepsza muzyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście te głośniki Tonsil ZgC-50-8-44 mają inny sznyt dźwiękowy niż większość dawnych tonsili, dopóki nie znałem innych kolumn to trwałem w błędzie, że są to głośniki dobre ;)

Pisząc że grają inaczej mam na myśli porównanie do nowych kolumn, słyszę przede wszystkim wycofanie na średnicy i wysokich.

Sznyt Tonsil ZgC-50-8-44 pewnie jest podobny do innych kolumn Tonsil z tego okresu ale to co mogło je trochę zmienić to odnowienie no i podłączam to do współczesnych klocków. Każdy też inaczej słyszy.

Z konstrukcji Tonsil miałem także kontakt z kolumnami z serii ZGZ na słynnym głośniku GDN16/10 czy z teoretycznie gorszymi ZG15C. Te "paście" podłączone do współczesnego wzmacniacza w paru m2 odpowiednio ustawione najlepiej na podstawkach grają zadziwiająco dobrze jak na 40 letnie zestawy. Z dobrego okresu znam hasłowo jeszcze ZG80C115 czy zg60c201 ale nie udało mi się ich nigdy zobaczyć a co dopiero posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem także kontakt z kolumnami z serii ZGZ na słynnym głośniku GDN16/10 czy z teoretycznie gorszymi ZG15C. Te "paście" podłączone do współczesnego wzmacniacza w paru m2 odpowiednio ustawione najlepiej na podstawkach grają zadziwiająco dobrze jak na 40 letnie zestawy.

 

Moje doświadczenia są takie, że GDN 16/12 w ogóle nie mają środka. To się może podobać, ale nie mi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.