Skocz do zawartości
IGNORED

Klipsh RP 260 cicho śpiewają a strasznie sycza


yaka@flurred.com
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

to moj pierwszy zestaw uzywany kolumn z onkyo 9070 (wzmacniacz nowy) za 5k zawsze mialem sluchawki bayerdynamisc. nie wiem czy ja trace sluch ale cicho slychac wokale,melodie na keyboard czy gitara elektryczna a te cymbalki, talerze tsyt tsyt, jakby o polowe byly glosniejsze od reszty, takie siodło dzwiek. nie wiem co sie dzieje czy te głosniki są nadpalone?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pod każdym wątkiem o Klipschach już to pisałem i napiszę jeszcze raz:

 

Kup sobie porządne kable głośnikowe i wywal zworki zrobione z blachy po puszce z piwa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pod każdym wątkiem o Klipschach już to pisałem i napiszę jeszcze raz:

 

Kup sobie porządne kable głośnikowe i wywal zworki zrobione z blachy po puszce z piwa

 

 

Bez przesady. Zwory degraduja dzwiek, ale nie do tego stopnia.

Jesli kolega sluchal przez jakis czas na dosyc neutralnych sluchawkach, to teraz moze odniesc wrazenie, ze kolumny sa uszkodzone.

Proponuje odlozyc sluchawki na kilka dni i sluchac tylko kolumn, dac sie uszom przyzwyczaic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moj pierwszy zestaw uzywany kolumn z onkyo 9070 (wzmacniacz nowy) za 5k zawsze mialem sluchawki bayerdynamisc. nie wiem czy ja trace sluch ale cicho slychac wokale,melodie na keyboard czy gitara elektryczna a te cymbalki, talerze tsyt tsyt, jakby o polowe byly glosniejsze od reszty, takie siodło dzwiek. nie wiem co sie dzieje czy te głosniki są nadpalone?

 

Nie wiem grają RP260, ale odsłuchiwałem poprzednika RF62 i średnica była dość mocno cofnięta. Przez to sporo muzyki uciekało. Skraje pasm mocno zaznaczone i góra była męcząca. Jak jeszcze jest kiepska akustyka (gołe ściany) to ten efekt się potęguje.

 

A co robi za źródło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Bez przesady. Zwory degraduja dzwiek, ale nie do tego stopnia.

Jesli kolega sluchal przez jakis czas na dosyc neutralnych sluchawkach, to teraz moze odniesc wrazenie, ze kolumny sa uszkodzone.

Proponuje odlozyc sluchawki na kilka dni i sluchac tylko kolumn, dac sie uszom przyzwyczaic.

używałem klipscha jednocześnie z łagodnymi elackami na zmianę. To nie jest żadna przesada ale jak ktoś lubi się męczyć to powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD, laptop, telefon. ze wszystkiego tak gra jakby w uszach zalglo. Akustyka swietna jak z poradnikow, kolumny z metrowka ustawiane, specjalny dywan z Ikei, regal z ksiazkami. Ludzie pomozcie co robić nie moge sluchac muzyki, rok zbieralem na to pieniadze, co robic? z tych pomaranczowych glosnikow taki zalgany dzwiek moze je wykrecic i podlaczyc bezposrednio moze cos ten dzwiek blokuje ze takie "U" dzwiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie nic tylko usiąść i płakac... Normalnie uderzenie talerza na słuchawkach nawet tanich brzmi naturalnie a na tym rogu Klipscha uderzenie jest agresywne jakby przesterowane.

Nie da się słuchać muzyki na tym gównie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klipsh RP 260 do kina, z muzą gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu wieksza cześć społeczności nawet Q21 poleca Klipsch do słuchania muzyki elektronicznej? Czy oni słuchają inaczej czy co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem, do muzyki elektronicznej jak najbardziej, gdzie dynamika utworu jest na tym samym poziomie od początku do końca, ale w muzyce, nagraniach gdzie dynamika budje napięcie utworu już jest gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż to za przyjemność słuchania elektroniki gdy w utworze dominuje samo cykanie, a jeszcze ta średnica gdzie najlepsze dźwięki są trochę schowane. No dobra niech już sobie cyka ale żeby to cykanie było naturalne, a dźwięk jest zdegradowany przez ten róg i brzmi jak przesterowany, te oba połączenia doprowadzają do bólu głowy i przestania słuchania muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DjTechnics

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz je wygrzać, Jak długo na nich grasz?

Akurat nie wiem czy połączenie do dobrego wzmacniacza Onkyo jest tu adekwatne.

Oba urządzenia grają stosunkowo jasno i delikatnie mówiąc sucho.

Mimo że ten Onkyo to już na prawdę dobry wzmacniacz to nie jest odpowiednio spasowany do tych kolumn. W tej cenie masz Cayin A55TP który zniweluje to cykanie. Ewentualnie z tranzystora NAD 375BEE

Możesz na początek zastosować się do porady Krzyśka o wymianie kabli na Supra.

Jeśli to nie pomoże a kolumny już wygrzałeś (stają się nieco uspokojone) to czekacie wymiana jednego z elementów.

Możesz popróbować także z akustyką pomieszczenia. Kolumny ustaw na wprost, nie skręcaj ich do Ciebie.

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Japońce to kiepski pomysł jeśli chodzi o Klipsche. No może wyższe serie Denona. Nady są ok choć mi ostatnimi czasy przeszkadza przewalony bas Nada, a to potęguje jeszcze mocarny bas Klipscha. Jeśli już japońskie graty to z dużo wyższych serii. Co prawda jest Rotel ale nie do Klipscha, chociaż RA12 nie brzmiał natarczywie. Marantz to w sumie amerykański imigrant z holenderskim paszportem mieszkający na stałe w Japonii. Nowe nady ponoć mają odchudzony bas więc mogły by się idealnie komponować z Klipschem.

 

W sumie nie słuchałem takiego zestawienia razem, ale wydaje mi się że do Klipscha był by dobry też wzmacniacz typu Arcam

 

Ja z moimi Klipschami też się użerałem przez rok a rozwiązanie znalazłem przypadkiem. Supry kupiłem po zakupie Elacków żeby tylko mieć lepszej klasy kable a tu przy okazji taka niespodzianka. Jest trochę moich starych tematów na forum gdzie szukałem rozwiązania. A to był VDH the Name, a to QED ruby (zgroza)... ehhh. Nerwy były.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zadziałał ten kabelek na środkowe pasmo? Bo w Klipsch niestety ale to pasmo kuleje, zwłaszcza przy wokalach bo są o wiele cichsze od reszty, tam samo w grach dialogi cicho a jak jakiś efekt to aż trzeba sciszyc, a później znowu podglaszac bo dialogi w tle... Męczy takie coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klipsche mają podkręconą wyższą średnicę i wokale w nich były powiększone, wypchnięte do przodu ale pod tym względem nic się nie zmieniło po zmianie kabla. Jedyne co zauważyłem to ucywilizowanie dźwięku gwizdka, talerze zamiast ciąć zaczęły brzmieć.

 

Niesłyszalne wokale. Nie wierzę że model rp260 i rp250 są aż tak diametralnie różne. Z tego by wynikało że rp250 mają perfidną dziurę w paśmie?? NIe bardzo to ogarniam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysiek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ze nie słyszalne, wokale i niektóre melodyjne wstawki brzmią o 20% ciszej niż w innych kolumnach, różnica jest spora. Dźwięk coś jakby preset "rock" w equalizerach

Sluchales na przemian elac Klipsch nie słyszałeś tej różnicy?

Chodzi mi można powiedzieć o te dźwięki z niższej średnicy, brakuje przez to pomruku instrumentów smyczkowych ma się wrażenie odchudzonego dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DjTechnics

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ze nie słyszalne, wokale i niektóre melodyjne wstawki brzmią o 20% ciszej niż w innych kolumnach, różnica jest spora. Dźwięk coś jakby preset "rock" w equalizerach

Sluchales na przemian elac Klipsch nie słyszałeś tej różnicy?

Chodzi mi można powiedzieć o te dźwięki z niższej średnicy, brakuje przez to pomruku instrumentów smyczkowych ma się wrażenie odchudzonego dźwięku.

W Elackach wokale brzmią ciszej niż na klipschach. Elacki są wyrównane, a Klipsche mają podkręconą wyższą średnicę i wokale zawsze dominowały nad instrumentami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Elacki grają równo to wszystkie dźwięki z pasma grają równo i nic nie dominuje. Nie chodzi mi wiec o to czy z jednej kolumny wokal jest glosniejszy tylko o balans tonalny, że pewne dźwięki dominują a pewne są z tyłu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Elacki grają równo to wszystkie dźwięki z pasma grają równo i nic nie dominuje. Nie chodzi mi wiec o to czy z jednej kolumny wokal jest glosniejszy tylko o balans tonalny, że pewne dźwięki dominują a pewne są z tyłu...

Ciężko jednoznacznie sugerować się tylko i wyłącznie balansem tonalnym żeby ocenić takie rzeczy. W Elackach części pasma które klipsch odtwarza pełną parą tytanową kopułką, nadal są grane dużą membraną. Na takie wyciąganie dźwięków na wierzch mają wpływ przede wszystkim źródła, kable sygnałowe... ale żeby wycofanie pewnej części pasma i podbicie innej wyciszało jakieś dźwięki do tego stopnia żeby to aż powodowało problem. Nie miałem z czymś takim styczności... Jak kolumny miałem niestabilnie ustawione na kolcach, chwiały się, w tedy jak grało głośniej to cała skrzynia wręcz wibrowała to się pojawiały dziury w paśmie ale żeby tak same z siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że właśnie przez to, że Klipsch odtwarza cześć pasma tytanowa kopulka ma się wrażenie, że dźwięk jest odchudzony, brakuje mięsa i pomruku?

No rozumiem Ci, że w pokoju można coś źle ustawione? Ale w salonie audio? Byłem trzy dni temu w poszukiwaniu lepszego brzmienia w salonie, był mój model oraz RF chyba 28, i w moim modelu właśnie było słychać tą przytlumioną cześć pasma, a w RF 28 ten efekt był spotegowany, sam sprzedawca powiedział, że one mają cofniety środek i dlatego tak słychać jakby czegoś brakowało. Próbowaliśmy to pasmo wyrównać wzmacniaczami ale marnym skutkiem, sprzedawca sam powiedział, że chyba trzeba będzie zmienić kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, każdy ma swoje pieniądze i wydaje je jak chce. Klipsch rp to świetnie kolumny z lekko wycofanym środkiem ale to ich charakter, a nie wada. Ja piszę o moich doświadczeniach, ostatnio Klipsche nie powodowały mi najmniejszego problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku ja Cię w pełni rozumiem, ponieważ Twoimi wcześniejszymi kolumnami był również Klipsch z jeszcze bardziej cofnietym środkiem. Ja można powiedzieć całe życie słuchałem muzyki gdzie środek był albo równy bądź lekko do przodu i nie mogę się teraz przestawić na taką charakterystykę dźwięku. W muzyce w której Ty słuchasz nie jest to aż tak słyszalne, w moim repertuarze słychać ten brak i to bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię audio sample Klipscha zobaczycie jak to gra, kontra zwykły plastikowy glosnik z kina domowego ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe do żyda??

No kolega ma ciekawe podejście do klienta.....

Krzysiek jest duża różnica między rp250 a rp260. Konstrukcyjnie wygląda podobnie ale to inny głośnik. Sopranu o dziwo są bardziej krzykliwe a basy to raczej niższy środek. W rp260 basy tworzą pracujące głośniki a w rp250 obudowa to tak uogólniajac.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i mam wrażenie, że nie mówimy o kolumnach Klipsch z serii RP. Mam RP250F z Onkyo A-9050 i kable Melodika Purple - coś tam ☺ i gra to naprawdę przyzwoicie. Owszem, skraje pasma są faktycznie lekko wyeksponowane, ale bez przesady. Słucham na nich rocka, jazzu, klasyki i bluesa a także czasem muzyki elektronicznej. Jest to pierwszy zestaw, który gra u mnie tylko i wyłącznie w trybie Direct i niczego nie brakuje. Dźwięk jest nasycony, gęsty i jest go dużo. Co do wybrzmien perkusji, a w szegolnosci talerzy, to nie zauważyłem niczego co by mogło mnie zaniepokoic. Jedynie mogę się przyczepić do nadmiaru basu przy większych glosnosciach (galka wzmaka powyżej godz. 11), ale to jest raczej wina kiepskiej akustyki pomieszczenia: 18m2 i kolumny szeroko ustawione blisko ściany. Niestety nie mam możliwości zmiany ustawienia. ...

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moich kolumnach również świetnie mi się słucha rocka, po prostu dobrze trafiłeś repertuarem w kolumny, niestety ja nie trafiłem. Ogólnie onkyo 9050 nie jest dobrym połączeniem, słuchałem kilka dni temu w salonie, w miarę równo grające kolumny Pylon Sapphire i miały dość ostra górę na tym wzmaku, potem podpięte Klipsch z muzyką elektroniczna, w których to utworach jest dużo góry, zagrało to naprawdę dość ciężko, 15 min dziennie w średniej głośności i masz dość ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe do żyda??

No kolega ma ciekawe podejście do klienta.....

Krzysiek jest duża różnica między rp250 a rp260. Konstrukcyjnie wygląda podobnie ale to inny głośnik. Sopranu o dziwo są bardziej krzykliwe a basy to raczej niższy środek. W rp260 basy tworzą pracujące głośniki a w rp250 obudowa to tak uogólniajac.

 

Pozdrawiam

Rozumiem to ale to kolumny za około 3tys, a kolega ma z nimi problem jak by to był głośniczek komputerowy i to jest dla mnie abstrakcja. Z małych klipschów miałem okazję słuchać tylko F1 i to jakoś nie było wadliwe brzmienie.

 

Tak jak ja znam te kolumny opisał je Yahoou. Gęsty dźwięk i jest go dużo. Mnie te kolumny... zanim znalazłem na nie sposób, właśnie wkurzały najbardziej w starym rocku, gdzie nie ma dużo dociążenia i jest bardzo dużo sopranów. Po wymianie okablowania i zworków problem zniknął. Nie wiem jak gra Purple Rain ale z tego co czytałem to jest brzmienie w stylu Supra / Van Den Hul i kolega Yahoou jest zadowolony. Kolumny bardzo wrażliwe na okablowanie i zworki. Nawet to z zależności pod które terminale je podpinamy daje się usłyszeć. Jeśli chodzi o środek to na tle takiej konkurencji jak Paradigm Monitor i Polk Audio to właśnie Klipsch RP ma najwięcej środka. U mnie gwizdek w klipschach został złagodzony do tego stopnia, że byłem w stanie podkręcić soprany na maksa i nic nie drażniło i to nawet z Primare dało by rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi właśnie chodzi o to dociazenie, sprawdzę na pewno ten kabel Supra w salonie i dam znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to oczywiście że nie. Z porównaniem do głośniczki komputerowych to nieco przesada.

I w pełni rozumiem opis yahoou po prostu są osoby które lubią jasne brzmienie i takie mocno dociazone. Dlatego jest tylu producentów.

My nie raz po odsłuchach także sprzedalismy klipsche bo właśnie ktoś szukał takiego grania.

My mamy na stałe podłączone studio na purple rain.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.