Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilacz do audio - DAC


mkondrat28
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

proximate polecam ci zastosować stabilizator lm78L12 , oby twoje urządzenia które złożysz grały bardzo wdzięcznie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mógłby (imho) wyglądać preregulator na bazie LT1083 / LT1085:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cały problem w zasilaniu DAC to nadążenie nad szybkimi zmianami 0 1 obciążenia. Najważniejsza to kontrola tego co jest na obciążeniu , a nie przed. No i jak najmniejsza pojemność za stabilizatorem. Te założenia spełnia np TT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie fajne zestawienie regulatorów Analoga:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w 100% przekonuje ta lista Analoga dzięki za jej udostępnienie na tych ADM-ach można zrobić najlepszy zasilacz do Dac-a . Sprawa jest prosta i oczywista kto jest zorientowany gdzie można te ADM sprawnie kupić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem cały problem w zasilaniu DAC to nadążenie nad szybkimi zmianami 0 1 obciążenia. Najważniejsza to kontrola tego co jest na obciążeniu , a nie przed. No i jak najmniejsza pojemność za stabilizatorem.
Dokładnie taka jest (ihmo) intencja proponowanego przeze mnie obwodu. Druga (dolna) kostka może się skoncentrować na regulowaniu wyjścia w ślad za szybkimi zmianami "0 1" prądu obciążenia ("load regulation"). Jest ona niejako uwolniona od obowiązku regulowania wszystkiego tego, co jest "od strony sieci energetycznej" ("line regulation"), gdyż robi to kostka pierwsza/górna. Pierwsza/Górna kostka dba o to, aby na dolnej pozostawał zawsze stabilny, niezależny od wahań napięcia po stronie wejściowej, zdrowy i stały zapas napięcia dropout, dzięki czemu ta druga może się skoncentrować li wyłącznie na regulowaniu w ślad za zmianami wynikającymi z szybkich zmian prądu obciążenia.

Dodatkowo, w przypadku tych kostek producent dopuszcza stosowanie przynajmniej połówkowego przewodu sensorycznego, "Sensor-", doprowadzonego niezależną linią wprost do obciążenia. Niestety zastosowanie podobnej linii "Sensor+" nie byłoby celowe/możliwe, z racji na okoliczność, iż błąd napięcia zostałby wymnożony przez dzielnik napięcia w proporcji (R2+R1)/R2.

Ale lepsze "połówkowe" sensorowanie, jak żadne.

 

Te założenia spełnia np TT.

Co masz na myśli pod hasłem "TT" ? TeddyReg? Co to jest TT ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TeddyReg? Co to jest TT ?

zasilacz TT. Było na forum wielokrotnie. Można pobawić się z szybszym opampem, zastosowaniem źródła napięcia odniesienia np LM336 + źródło prądowe na fecie np 2sk30a. Są problemy z niektórymi opampami bo lubi się wzbudzić. Ze względu na sposób działania lepiej zasilać go z większym zapasem około 4V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych podobny układ zasilacz od dawna stosuje w płytkach wzm instrumentalnego . Z małymi ulepszeniami. dobre ale .

 

- musisz wziaść pod uwagę ze taki układ będzie składał przeciętny kowalski który lutownice trzyma pierwszy raz w reku , a Lt-ki lepiej wypadły, testowaliśmy to .

 

układ zasilania żeby to zagrało musi być przewymiarowany co najmniej 100 razy. a same hiper parametry pomiędzy poszczególnymi kostkami nie graja większej roli .

 

to jest to samo jak z pree mojego kolegi .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było na forum wielokrotnie.

 

Nie doszukałem się źródła tego zasilacza, wiesz może skąd pochodzi ?

 

Możliwe jest wyduszenie z niego prądu w okolicy 200-300mA ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Co masz na myśli pod hasłem "TT" ?    TeddyReg?  Co to jest TT ?<br />

najlepszy z prostych dyskretnych zasilaczy :)

Wydusisz z niego tyle jaki tranzystor wstawisz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doszukałem się źródła tego zasilacza, wiesz może skąd pochodzi ?

Żródło nieosiągalne chyba teraz. Widziałem skan z jakiegoś bardzo starego japońskiego klocka z wstawionym muzealnym opkiem uA709. Jest malutka wzmianka na temat takiego stabilizatora w " Sztuka Elektroniki" P. Horowitza i W Hilla. 5 czy 6 lat kol. BodoZ robił do tego płytki dla forumowiczów. Układ świetny pod jednym warunkiem - dostep do oscyloskopu z pasmem 100 Mhz i najlepiej analogowy. Trzeba po prostu zobaczyć co produkuje- zdarza się kicha . Podam przykład z tanich opków uA741 - czysto na wyjściu, ale już NE5534 produkuje śmieci. OPA134 ok, . Nie ma żadnej reguły czy wejścia są fetowe czy bipolarne. Trzeba to zmierzyć i już. Wyniki nie są powtarzalne u kolegi NE5534 zachowuje się ok.

 

Aaaaa przypomniało mi się... Zobaczcie na dataszity Asahi Kasei czyli popularnych teraz topowych przetworników AK. Te zasilacze dosyć podobne są tam proponowane do zasilania np Vref i nie tylko. Inżynierowie z Asahi proponują jako opki AD818 i 817 no i te kości sprawdzałem na wyjściu- czyściutko

 

Dopiszę jeszcze jedno. Nie wiem czy ktoś zmierzył staby scalone , ale TT dobrze zrobiony potrafi trzymać napięcie do 3 miejsca po przecinku. Tak jest przy stosowaniu źródła odniesienia LM336 + 2sk30a. Led bądź ledy + 2sk246 lub zwykły zener to wynik odrobinę gorszy. Chociaż po ustabilizowaniu się warunków temperaturowych też jest bardzo dobrze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żródło nieosiągalne chyba teraz. Widziałem skan z jakiegoś bardzo starego japońskiego klocka z wstawionym muzealnym opkiem uA709. Jest malutka wzmianka na temat takiego stabilizatora w " Sztuka Elektroniki" P. Horowitza i W Hilla. 5 czy 6 lat kol. BodoZ robił do tego płytki dla forumowiczów. Układ świetny pod jednym warunkiem - dostep do oscyloskopu z pasmem 100 Mhz i najlepiej analogowy. Trzeba po prostu zobaczyć co produkuje- zdarza się kicha . Podam przykład z tanich opków uA741 - czysto na wyjściu, ale już NE5534 produkuje śmieci. OPA134 ok, . Nie ma żadnej reguły czy wejścia są fetowe czy bipolarne. Trzeba to zmierzyć i już. Wyniki nie są powtarzalne u kolegi NE5534 zachowuje się ok.

 

Aaaaa przypomniało mi się... Zobaczcie na dataszity Asahi Kasei czyli popularnych teraz topowych przetworników AK. Te zasilacze dosyć podobne są tam proponowane do zasilania np Vref i nie tylko. Inżynierowie z Asahi proponują jako opki AD818 i 817 no i te kości sprawdzałem na wyjściu- czyściutko

 

Dopiszę jeszcze jedno. Nie wiem czy ktoś zmierzył staby scalone , ale TT dobrze zrobiony potrafi trzymać napięcie do 3 miejsca po przecinku. Tak jest przy stosowaniu źródła odniesienia LM336 + 2sk30a. Led bądź ledy + 2sk246 lub zwykły zener to wynik odrobinę gorszy. Chociaż po ustabilizowaniu się warunków temperaturowych też jest bardzo dobrze

Mam jeszcze dwa takie zasilacze BodoZ pracują bardzo dobrze w zasilaniu op-ampów , mam jeszcze pliki do termotransferu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych ten zasilacz co wstawiłeś będzie szumiał niemiłosiernie z powodu tych zenerek , przynajmniej muszą być z bocznikowane kondensatorkami , Parametrów w tej postaci to ie będzie miało żadnych .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może TTki z postu #347 ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te zasilacze miałem w tej postaci . Pomierzone działające i sprawdzone od lat , Taki zasilacz siedział w każdej pcb wzm instrumentalnego do kl accu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-35540-0-59893500-1480253756_thumb.jpg

1A można było ciągnąc .

Zastąpienie ze-nerek ledami dobre ale przy " umks " co się zdarza led do wymiany ten w bazie trana wykonawczego .

 

Ja proponuje coś takiego,

post-35540-0-54701600-1480253770_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaskiniowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te zasilacze miałem w tej postaci . Pomierzone działające i sprawdzone od lat , Taki zasilacz siedział w każdej pcb wzm instrumentalnego do kl accu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-35540-0-59893500-1480253756_thumb.jpg

1A można było ciągnąc .

Zastąpienie ze-nerek ledami dobre ale przy " umks " co się zdarza led do wymiany ten w bazie trana wykonawczego .

 

Ja proponuje coś takiego,

post-35540-0-54701600-1480253770_thumb.jpg

Masz rację zenerki szumią widać to na oscylku, mają pewien dryft temperaturowy. Zasilacz delikatnie waha napięciem aż temperaturowo się nie ustabilizuje. Led nie mają tego efektu, a jeszcze lepiej jest przy źródle odniesienia np LM336. Najlepiej w gałęzi odniesienia opampa zrezygnować z rezystora na rzecz źródła prądowego w postaci feta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że ostatni bit w przetworniki 24 bitowym to 64 nanowolty (dla nominalnego 1V).

 

Przypomnij nam jeszcze Kolego Grzegorz7, jakie wzmocnienie musiałby mieć wzmacniacz + przedwzmacniacz by było możliwe usłyszenie czy ten bit (LSB) w ogóle występuje w sygnale wyjściowym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przypomnij nam jeszcze Kolego Grzegorz7, jakie wzmocnienie musiałby mieć wzmacniacz + przedwzmacniacz by było możliwe usłyszenie czy ten bit (LSB) w ogóle występuje w sygnale wyjściowym ?

Ja chetnie jeszcze dopytam czy ten 24'ty bit to jeszcze sygnał, czy już szum, bo to zdaje się już dynamika 144dB, a takiej nie gwarantuje nawet żaden "32"bit przetwornik Sabre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij nam jeszcze Kolego Grzegorz7, jakie wzmocnienie musiałby mieć wzmacniacz + przedwzmacniacz by było możliwe usłyszenie czy ten bit (LSB) w ogóle występuje w sygnale wyjściowym ?

Prawdopodobnie masz na myśli fakt, że wzmacniacze same z siebie mają dużą (dobre) ale ograniczoną dynamikę (stosunek najsilniejszego sygnału do najsłabszego=szumom własnym).

Powiedzmy 120 dB to już Hi-End (Ui>1V),

I odpowiada to 20 bitom...!

 

Zasilanie Vref kostki dac to powiedzmy 5V i niestałość tego napięcia łącznie z szumami i fluktuacjami (dla DC) powinna być mniejsza niż 5uV (mikrowoltów) dla 20 bitu.

 

I który z zasilaczy tu przedstawionych ma takie parametry?

Powtarzam; fluktuacje (1/f) od DC...

 

System Hi-End buduje się od dobrego fundamentu...

 

Szpaku, chcesz powiedzieć, że bity ponad 20 rozdzielczości to brednie ;-).

Powiedz to zwolennikom 24, ba 32/192...

 

Ja chetnie jeszcze dopytam czy ten 24'ty bit to jeszcze sygnał, czy już szum, bo to zdaje się już dynamika 144dB, a takiej nie gwarantuje nawet żaden "32"bit przetwornik Sabre.

Wzrost rozdzielczości to wynik rozwoju technologii.

Duże próbki są bardziej wskazane do dokładnej obróbki.

To wszystko.

 

Ciekawe jaką liniowość mają takie przetworniki uo=f(Ci)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost rozdzielczości to wynik rozwoju technologii.

Duże próbki są bardziej wskazane do dokładnej obróbki.

To wszystko.

Nie lepiej było napisać wprost, że w 24'tym bicie nie ma już sygnału? :)

Zasilanie Vref kostki dac to powiedzmy 5V i niestałość tego napięcia łącznie z szumami i fluktuacjami (dla DC) powinna być mniejsza niż 5uV (mikrowoltów) dla 20 bitu.

I takimi parametrami należałoby się zająć.

Myślisz, że proponowane przez Sabre rozwiązanie dałoby radę? Mam na myśli napięcie odniesienia odfiltrowane przez RC, wzmocnione niskoszumnym opampem, bez żadnego tranzystorowego stopnia mocy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej.

Stopień na tranzystorze może być. Byleby nie było po drodze (za RC) wszelkich stabilizatorów (zenery, LED`y, i kolejne stabilizatory monolityczne).

Ale wątek poszedł w inną stronę.

I wydaje się, że nie rozumie się znaczenia Vref bo z dyskusja dotyczy zasilania kości czy wręcz całego DAC`a... a to nie to samo.

 

Dodam, że budowałem tego typu zasilacze przeznaczone do innych wymagających zastosowań. Nie stosuje się w nich np. rezystorów klasycznych, lecz drutowe (sic). Oczywiście w tych najważniejszych miejscach.

Zdziwko ?;-)

 

A same fluktuacje strukturalne 1/f (największy problem) minimalizuje się spec układami kompensacyjnymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpaku, chcesz powiedzieć, że bity ponad 20 rozdzielczości to brednie ;-).

 

No niekoniecznie chciałem to powiedzieć ale rzeczywiście rozdzielczość przetworników D/A większa niż 18 bitów jest już zupełnie bezużyteczna nie mówiąc już o większej.

 

A wracając do postawionego przeze mnie wcześniej pytania,

 

Przypomnij nam jeszcze Kolego Grzegorz7, jakie wzmocnienie musiałby mieć wzmacniacz + przedwzmacniacz by było możliwe usłyszenie czy ten bit (LSB) w ogóle występuje w sygnale wyjściowym ?

 

to możesz odpowiedzieć na to pytanie ? Nawiasem mówiąc to odpowiedź na nie wyjaśniła by co nieco rozgorączkowanym "24 bitową" rozdzielczością DIY'owskim głowom, którym cokolwiek procesy myślowe szwankują (ale to pewnie z powodu nazbyt wysokiej temperatury).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej było napisać wprost, że w 24'tym bicie nie ma już sygnału? :)

To nie tak wprost.

Sygnał jest tylko maskowany przez szumy.

 

Jak z kosmosu przesyłają sygnały próbniki z granic układu to sygnał jest tysiące razy słabszy od szumu a daje się go zregenerować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z kosmosu przesyłają sygnały próbniki z granic układu to sygnał jest tysiące razy słabszy od szumu a daje się go zregenerować...

 

Z tymi "tysiącami" to raczej przesadziłeś i zapomniałeś przy tym dodać, że odbierany sygnał ma określoną strukturę i daje się go regenerować tylko przez wielokrotne próbkowanie i następnie uśrednianie w ramach kanałów (analizator kanałowy, nie mylić z kanalizacją).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to możesz odpowiedzieć na to pytanie ? Nawiasem mówiąc to odpowiedź na nie wyjaśniła by co nieco rozgorączkowanym "24 bitową" rozdzielczością DIY'owskim głowom, którym cokolwiek procesy myślowe szwankują (ale to pewnie z powodu nazbyt wysokiej temperatury).

Jeśli przeciętny dobry wzmacniacz ma dynamikę 102dB to graniczna rozdzielczość wynosi 18 bitów.

I tyle.

Wzmocnienie do rzeczy ma tu tyle, że to odnosi się dla maksymalnej głośności.

A słuchamy z mocami wielokrotnie mniejszymi np. o 18dB czyli gubimy 3 bity. Zostaje z 18 tylko 15 bitów, a to już gorzej niźli dostarcza CD...

 

Ale to takie dywagacje.

Buduje się sprzęt o ekstremalnych parametrach tam gdzie można. Na tym polega Hi-End. Czy poprawi to obiektywnie odsłuch...? Na pewno się to usłyszy...;-)

 

Z tymi "tysiącami" to raczej przesadziłeś i zapomniałeś przy tym dodać, że odbierany sygnał ma określoną strukturę i daje się go regenerować tylko przez wielokrotne próbkowanie i następnie uśrednianie w ramach kanałów (analizator kanałowy, nie mylić z kanalizacją).

Ty dodałeś.

Pozostawiłem nutę ciekawości.

Sygnał bywa niestety słaby.

Nawet proste oscyloskopy cyfrowe mają funkcje uśredniania sygnału.

 

Nie wiem jak to jest z sond marsjańskich, ale zdaje się zdjęcie jest również przesyłane bardzo długo...

 

A z dalekich bezkresów układu nadaje się po prostu synchronicznie. Zegar atomowy tu i tam, oba zsynchronizowane. Do tego poprawki wynikające z teorii względności i takie tam... Wówczas dużo prościej wyeliminować szumy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Grzegorzu7 najwyraźniej się nie rozumiemy. W swoim poście do którego się odniosłem podałeś wagę najmłodszego bitu przetwornika 24 bitowego równą 64 nV więc ja poprosiłem byś zechciał podać jakie wymagane jest wzmocnienie toru składającego się ze wzmacniacza plus ewentualnie przedwzmacniacz, by można było ciąg wartości 0 i 1 (dla przypomnienia 0 brak sygnału czyli 0V a 1 równa się obecność sygnału czyli 64 nV) o częstotliwości powiedzmy 1 kHz (czy powiedzmy 2.5 kHz jako częstotliwość którą człowiek słyszy najlepiej - w sensie jest w stanie usłyszeć najsłabszy sygnał) wykryć słuchem na przyłączonych głośnikach.

 

Zakładając przy tym, że sam wzmacniacz nie stanowi ograniczenia ze względu na szumy własne (szumi słabiej niż podany na wejście sygnał, który ma wzmocnić - to oczywiście tylko teoria ale niech będzie).

 

Wzmocnienie do rzeczy ma tu tyle, że to odnosi się dla maksymalnej głośności.

 

Błąd, wzmocnienie wzmacniacza nie ma żadnego związku z głośnością - dla danego wzmacniacza jest wartością stałą (no chyba, że mamy do czynienia z kompletnym szrotem w którym podstawowe parametry "hulają" jak im się zechce).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szpakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ... , no proszę, nie chcesz chyba mi powiedzieć, że nie możesz sobie poradzić z tak prostym zadaniem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to moze krótka piłka bo bedziemy dywagować do wiosny :

Kto jest chętny na płytki która pokazał Grzegorz - lista - zamawiamy i po sprawie. Projekt sprawdzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.