Skocz do zawartości
IGNORED

Czy Polsce potrzebny jest Konkordat ? Znieść (zlikwidować) go czy nie czy Polska w związku z tym jest państwem świeckim ?


Gość Piwo Jasne

Rekomendowane odpowiedzi

>> Shrek777,

 

Mega wysokie emerytury dla funkcjonariuszy komunistycznych też były czymś w rodzaju spłaty "długu" - my wam oddajemy władzę, wy dajecie nam komfortowo i spokojnie dożyć do naturalnej śmierci. To były pieniądzie o wiele wyższe niż wszystko co zapłacono Kościołowi, i jeszcze długo będziemy ponosić koszty obsługi długów pieniężnych które zaciągnięto w pierwszych dziesięcioleciach III RP, m.in. na te emerytury.

 

Państwowe świadczenia na rzecz Kościoła to jednak są w formie zapłaty za pracę dla nauczycieli religii, czy na utrzymanie zabytkowych kościołów, w których sprawie państwo odebrało Kościołowi prawo do decydowania czy np. wprowadzania jakichś zmian architektonicznych pozwalających np. ograniczyć koszty utrzymania budowli ale ze stratą historyczności, na której zależy państwu.

 

Do tego doszły sprawy reprywatyzacyjne. Draństwo że Kościół miał pozycję uprzywilejowaną względem osób prywatnych w tej kwestii, ale też roszczenia Kościoła były o wiele lepiej udokumentowane i wiarygodne, w odróżnieniu od mega-szwindlu jaki obecnie rozgrywa się w Warszawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były pieniądzie o wiele wyższe niż wszystko co zapłacono Kościołowi, i jeszcze długo będziemy ponosić koszty obsługi długów pieniężnych które zaciągnięto w pierwszych dziesięcioleciach III RP, m.in. na te emerytury.

 

Bzdura. Co roku na wydatki wynikające w konkordatu idą miliardy złotych.

 

Do tego trzeba doliczyć koszty ukryte w pozycjach takich jak "konserwacja zabytków" i rozdawnictwo działek wielomilionowej wartości za złotówkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma ani jednej bzdury. Wyjątkowo trafne i celne, enumeratywne wypunktowywanie tego, co aktualnie ma miejsce.

Nie zrozumieliśmy się. Nie oceniam analizy. Piszę iż nie ma takiej umowy międzypaństwowej i to nazywam bzdurą - sam pomysł iż taka umowa może być.

 

Mega wysokie emerytury dla funkcjonariuszy komunistycznych też były czymś w rodzaju spłaty "długu" - my wam oddajemy władzę, wy dajecie nam komfortowo i spokojnie dożyć do naturalnej śmierci. To były pieniądzie o wiele wyższe niż wszystko co zapłacono Kościołowi,

Przykro mi Kolega się mija z prawdą. Haracz jaki jako państwo i obywatele co roku płacimy kościołowi katolickiemu to nie tylko ten marny miliard złotych z tytułu konkordatu - po podliczeniu wszystkich słupków. Ale setki milionów - miliardy jakie kościół wyciągnął od tego państwa przy różnych okazjach - od komisji zwracającej nieruchomości kościołowi poczynając.... Po rożne inne akcje....

 

A skala przekrętów przy zwrocie nieruchomości kościołowi jest taka iż te przekręty przy kamienicach i to nie tylko w Warszawie, a całej Polsce to przy tym drobne na waciki.

 

Jezus Chrystus - była taka postać - nauczał co Bogu Boskie, Cesarzowi cesarskie.

Szkoda iż ( w moim odczuciu) kościół coraz bardziej oddala się od jego nauk...

 

Ja jestem za rozwiązaniem jakie obowiązuje w państwach cywilizowanych, świeckich. Gdzie obywatel ma prawo wyznawać dowolną religię...

Czyli deklaruję się jako członek takiego a takiego kościoła. Płacę jakiś procent moich dochodów.

A w mojej parafii , zborze, czy jak to nazwiemy, obok kapłana jest rada cywilna która patrzy na rączki kapłanowi.

A ateista, czy człowiek innej religii nie płaci na mój kościół - bo z jakiej racji ma to robić ???

 

Proste jasne i bez możliwości oszustw - i dlatego nie do zrealizowania w RP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się. Nie oceniam analizy. Piszę iż nie ma takiej umowy międzypaństwowej i to nazywam bzdurą - sam pomysł iż taka umowa może być.

 

Oczywiście, że jest umowa przewidująca i realizująca wszystkie 19 punktów. Nazywa się konkordat. Rosja tam jest tylko jako przykład dla większej wyrazistości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobkast, odpuść, lubię Cię i Twoje posty - nie tylko na bocznicy, ale się pogrążasz nie potrzebnie. Za chwilę wciągniesz w to Apaczów, kosmitów i mojego ukochanego psa Pluto - a za tego ostatniego to już się pogniewam ;P

 

Bez urazy mam nadzieję i serdeczności - szczerze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam co odpuścić. Zastąp w 19 punktach słowo "Rosja" słowem "Watykan" lub "KK". I wtedy pokaż, co tam jest niezgodnego z prawdą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja Ci nie zarzuciłem iż piszesz nieprawdę.

 

Ja tylko napisałem iż nie istnieje taka umowa międzynarodowa z podpisami prezydentów/premierów* obu państw.

I tylko to (pomysł iż mogłaby taka umowa zostać podpisana przed laty) nazwałem bzdura straszliwą...

 

A porównanie Rosji i Watykanu dość karkołomne jest...

 

Pluto idziemy na spacer ;) Pan nas nie lubi ;P

 

* wybrać właściwe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi Kolega się mija z prawdą.

Gdzie mijam się z prawdą? Resortowe emerytury to jest konkretny pieniądz, kilkanaście miliardów rocznie. Pokaż prawdziwe dane ile dostają katecheci. Liczba z jednej strony, liczba z drugiej.

 

Co do zwrotu nieruchomości, to pokaż konkretne przykłady, gdzie Kościół "odzyskał" coś czego komuna wcale mu nie zabrała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem iż nie istnieje taka umowa międzynarodowa z podpisami prezydentów/premierów* obu państw.

 

Konkordatu nikt nie podpisywał?

 

A porównanie Rosji i Watykanu dość karkołomne jest...

 

Bardzo trafne. W jaskrawym świetle pokazuje sedno zagadnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o obecność księdza na etacie.

Umarlak i familia - zapłacą...

 

Pluto. Fajne!

Ja z moim; wrrróć! - moją Amberką byłem już cztery razy. Nikogo nie zeżarła, co się jej nieczęsto zdarza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mijam się z prawdą? Resortowe emerytury to jest konkretny pieniądz, kilkanaście miliardów rocznie.

 

Wydatki związane z konkordatem. Również. Jeszcze większe.

 

Co do zwrotu nieruchomości, to pokaż konkretne przykłady, gdzie Kościół "odzyskał" coś czego komuna wcale mu nie zabrała.

 

Komuna zabrała 160 tys ha. KK już dawno to odzyskał i nadal żąda zwrotów. Co do nieruchomości - były podawane przypadki, gdy KK żądał zwrotu tego, co zabrały władze carskie, albo jeszcze dawniej władze Rzeczypospolitej.

 

Ponadto wiele jest przypadków, gdy nieruchomość przed wojną należąca do KK była w 1945 w stanie kompletnej ruiny i to państwo przywróciło jej dawną świetność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zwrotu nieruchomości, to pokaż konkretne przykłady, gdzie Kościół "odzyskał" coś czego komuna wcale mu nie zabrała.

To nie jest proste, bo hierarchowie lubią łapać ryby w mętnej wodzie.

 

 

Nie wiemy też, czy roszczenia Kościoła zostały już zaspokojone, bowiem ani Sekretariat Konfederacji Episkopatu Polski, ani komisja nie prowadzą żadnych statystyk. O majątku odzyskanym dotychczas przez Kościół nie wiemy nic. Nie znamy jego wartości ani areału. Nie wiemy, komu przyznano najwięcej ziemi, gdzie te ziemie się znajdują i co się stało po ich oddaniu.

 

A przy tym

Paweł Borecki mówi, że roszczenia Kościoła według niektórych hierarchów sięgają nawet 400 tys. hektarów i dotyczą rekompensaty nie tylko za dobra przejęte w PRL, ale też za utracone 55 tys. hektarów na Kresach Wschodnich, czyli na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resortowe emerytury to jest konkretny pieniądz, kilkanaście miliardów rocznie.

Kolega jest zbyt inteligentny żeby nam tanią demagogię serwować...

Resortowe emerytury - co przez to rozumiesz ?

Bo pod to, to ja Ci leśniczego podciągnę co biegał po Bieszczadach i kłusownicy mu chcieli 4 litery odstrzelić....

Też resort...

Tanie Kolego.....

 

Tym bardziej iż teraz Pis zabierał emerytury i dokładnie się chwalił ile zaoszczędzi - nie wyszło im nawet pół miliarda.

Rozumiem iż zarzucasz pani Szydło i spółce iż są strasznymi kłamcami.

Oki masz prawo jako obywatel RP tak oceniać ich polityczną działalność.

 

No chyba że chcesz zabierać emeryturę każdemu co był w PZPR - wtedy pewnie uzbierasz te parę miliardów.

Tylko się nie zagalopuj, bo te 10 milionów polaków co było w solidarności to często i gęsto w prawej miało legitymację Solidarności, a w lewej PZPR.

i Wyjdzie iż solidarność liczyła nie 10, a 2 mln.

 

A i nie zapędzaj się jak obecni politycy z PIS-u żeby te zabrane miliardy rozdawać styropianowym bohaterom, bo będę sobie musiał przypomnieć iż już był okres że za swoje internowania dostawali równowartość mieszkania w W-wie i status kombatanta....

Lol....

 

Paweł Borecki mówi, że roszczenia Kościoła według niektórych hierarchów sięgają nawet 400 tys. hektarów i dotyczą rekompensaty nie tylko za dobra przejęte w PRL, ale też za utracone 55 tys. hektarów na Kresach Wschodnich, czyli na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

żeby tylko sięgali tak daleko, ale potrafią i rządać rzeczy które mieli w posiadaniu... 600 lat temu....

 

Wypada Bogu dziękować, że nie jesteśmy istniejącym 7000 lat Egiptem - bo byśmy musieli ze 4 planety sprzedać żeby zaspokoić chciwość kościoła kat.

 

Ale spoko jak już pisałem tych pasożytów się nie pozbędziemy, konkordat przetrwa nawet ten kraj.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem iż zarzucasz pani Szydło i spółce iż są strasznymi kłamcami.

Oki masz prawo jako obywatel RP tak oceniać ich polityczną działalność

 

Po prostu tradycyjna polemika dla polemiki. Są tacy dyskutanci, którzy gdy im powiesz że 2 x 2 = 4 będą do upadłego wykazywali że niekoniecznie i nie zawsze.

 

I że nie jest to takie oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani.

Ten watek albo bede musial zamknac, albo dolaczyc wpisy do watku koscielnego, w ktorym dyskusja o Kk i konkordacie jest od dawna obecna. Pisalem to juz wiele razy, na bocznicy nie bedzie wiecej watkow w temacie kosielnym oprocz tego, ktory funkcjonuje jako zbior kilku istniejacych jednoczesnie. Watek o Bogu jest w tamatyce na tyle odmienny, ze pozostal jako samoistny.

 

Zdecydujce ktora opcje wybieramy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dlaczego zgodziliśmy się na coś takiego SAMEGO w stosunku do WATYKANU?!

Bo tu jest ciemnogród.

Jakoś tak przy pisaniu tego posta przypomniały mi się poglądy Jakuba Wędrowycza w temacie pochówku bezbożników w poświęconej ziemi.

Co to jest "poświęcona ziemia" ? Jakaś definicja ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega zamknie wątek z jego usunięciem na moje żądanie i mnie zbanuje na całym AS

 

I to tylko przyszlo ci do glowy po moim wpisie???

Pewnie nie wiesz, ze zakaz otwierania watkow o Kk jest duzo starszy niz Twoja tu obecnosc? Ale tak jest. Ja tylko przeniose te rozmowe do watku o Kk. Zamykania watkow w ktorych toczy sie dyskusja na zadanie zalozyciela, nie praktykuje sie na tym forum.

Prosb o calkowite zbanowanie rowniez. Mozesz to zrobic sam, wiecej u nas nie piszac. To Twoja wolna wola.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu jest ciemnogród.

Nie jestem ciemnogrodem, Ty też nie. Inni Koledzy też nie.

 

Ta sama sytuacja co obecnie z prezentem kilkudziesięciu milionów dla ojca T. z miasta T.

Po prostu nikt o to nas nie pytał.

 

Ja jestem przeciwnikiem konkordatu, ale szanuję prawo każdego człowieka do posiadania swojej wiary - o ile nie godzi ona w drugiego człowieka.

Dlatego zawsze będę na nie konkordatowi, a na tak kościołowi, ale utrzymywanemu wyłącznie przez tych polaków którzy tego chcą....

 

A to że mam bardzo złe zdanie o tej instytucji - cóż sama sobie na to zapracowała....

 

Misiomor specjalnie dla Ciebie za 2011 -

 

Roczne wydatki z budżetu państwa, związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego

Cel

kwota

źródło: KAI, MON, MEN

Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach

około 1 150 mln zł

Dotacje dla Kościelnych Uczelni Wyższych, wydziałów teologicznych, szkół, przedszkoli i ochronek

521 mln zł

Fundusz Kościelny

89 mln zł

Dotacje do remontów zabytków kościelnych 26,6 mln zł

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 19,2 mln zł

Caritas Polska

5,5 mln zł

Kapelani szpitalni

3 mln zł

Kapelani więzienni

2,4 mln zł

Kapelani Straży Granicznej

842 tys. zł

Kapelani Straży Pożarnej

745 tys. zł

Kapelani w Policji

441 tys. zł

Kapelani Biura Ochrony Rządu

150 tys. zł

RAZEM:

blisko 1 820 mln zł

 

Poza tym Koledzy szanujmy się, każdy ma google, znalezienie tych cyfr zajęło mi.... 30 sekund

 

Demagogię zostawmy politykom...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych kwot wszystkiego w czambuł bym nie wyciął ale z połowę i owszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Liczby poproszę.

Jako Moderator powinieneś użyć słowa "żądam".

I, na wszelki wypadek - w łeb onego.

 

Z tych kwot wszystkiego w czambuł bym nie wyciął ale z połowę i owszem.

Co byś zostawił?

Poważnie pytam, bo tak analizuję, analizuję...

 

Kapelanom w kryminałach bym dał, bo niedawno przypomniałem sobie film z cyklu Święta Polskie.

No i remonty pięknych kościołów. To nasze i wspólne.

Reszta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś zostawił?

 

Dotacje dla Kościelnych...przedszkoli i ochronek (tylko),

Dotacje do remontów zabytków kościelnych (tu raczej przeniósłbym pewne kwoty z wyciętych gdzie indziej dotacji),

Kapelani szpitalni,

Kapelani więzienni.

Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach - Byłbym raczej za zmianą zasad nauczania religii w szkołach i wprowadzeniem ewentualnego współfinansowania.

 

 

Co do reszty, jak pisałem - wycinka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dotacje dla Kościelnych...przedszkoli i ochronek (tylko),

Dotacje do remontów zabytków kościelnych (tu raczej przeniósłbym pewne kwoty z wyciętych gdzie indziej dotacji),

Kapelani szpitalni,

Kapelani więzienni.

Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach - Byłbym raczej za zmianą zasad nauczania religii w szkołach i wprowadzeniem ewentualnego współfinansowania.

 

 

Co do reszty, jak pisałem - wycinka.

Czyli jednak - etyka wystarczy!

Dzięki, Imienniku, za szczerość.

 

Pozdrawiam.

Jacek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roczne wydatki z budżetu państwa, związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego

Cel

kwota

źródło: KAI, MON, MEN

Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach

około 1 150 mln zł

Dotacje dla Kościelnych Uczelni Wyższych, wydziałów teologicznych, szkół, przedszkoli i ochronek

521 mln zł

Fundusz Kościelny

89 mln zł

Dotacje do remontów zabytków kościelnych 26,6 mln zł

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 19,2 mln zł

Caritas Polska

5,5 mln zł

Kapelani szpitalni

3 mln zł

Kapelani więzienni

2,4 mln zł

Kapelani Straży Granicznej

842 tys. zł

Kapelani Straży Pożarnej

745 tys. zł

Kapelani w Policji

441 tys. zł

Kapelani Biura Ochrony Rządu

150 tys. zł

RAZEM:

blisko 1 820 mln zł

Na resortowe emerytury idzie 6x więcej. W początkowych latach III RP większość owych stanowiły wypłaty dla utrwalaczy władzy ludowej i innych takich. Proporcyjum mocium Panie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna i Związek Muzułmanów w Polsce korzystają z zapisów konkordatu? Uważasz nas tutaj za idiotów?

Czytajże ze zrozumieniem, albo wolniej bo już mi się odechciewa naprowadzania się na właściwy trop.

Rozmawialiśmy o ulgach podatkowych!

 

Najbardziej mi się podoba to Jacchusiowe: "cała masa katolików". Fajne, wesołe i jakże bezpieczne określenie stanu aktualnego:)

Bo tu już tyle kłótni na ten temat było, że aż strach pomyśleć co by się działo gdybym jakąś liczbę albo % napisał :)

 

Tam nie ma ani jednej bzdury. Wyjątkowo trafne i celne, enumeratywne wypunktowywanie tego, co aktualnie ma miejsce.

Nie używaj słów znaczenia których nie rozumiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.