Skocz do zawartości
IGNORED

Naprawa ciszej grającego kanału we wzmacniaczu Sansui


cold fire

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam wzmacniacz Sansui A-60 (wiem, seria uważana za chyba najgorszą w historii firmy, ale wygląda pięknie).

 

XzaXEIa.jpg

 

Niestety jeden kanał gra ciszej. Jest to wyraźne szczególnie przy małej głośności. Przy 1/3, 1/2 głośność się wyrównuje. Podejrzewam potencjometr, ale po rozkręceniu i zajrzeniu do środka kilka rzeczy wzbudziło mój niepokój - a konkretnie cztery kondensatory, w tym dwa największe na końcówce mocy.

Jeden na końcówce mocy jest napuchnięty, ten pierwszy:

 

5gPNdUL.jpg

 

Natomiast drugi wygląda na rozlany:

 

fiAeBQZ.jpg

 

 

Dwa kolejne kondensatory również wyglądają na rozlane:

 

aFO2o99.png

 

9hiLLWu.jpg

 

 

Myślicie, że w tym jest przyczyna? Czy dalej jednak stawiać na potencjometr?

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest rozlanie. To jest klej mocujący kondensatory do płytki. Zabieg "antywibracyjny" zastosowany przez producenta. Tak mi się wydaje. Po prostu paćkali nim jak popadnie. Trochę kropli popadło nie tam, gdzie celowali. Ot, i tyle.

Odkurzyłbyś / wyczyściłbyś tego brudasa ... a może problem się sam rozwiąże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten klej powinien się zachowywać jak maź? Bo mogę bez problemu ściągnąć ją paznokciem, ma konsystencję i kolor wydzieliny z uszu (co by obrazowo opisać...).

 

Wzmacniacz jest w miarę czysty, przejechałem go teraz pędzelkiem, ale przy takim zoomie i lampie zawsze jakiś kurz się pojawi.

 

Jak źródło dam bardzo cicho, a wzmacniacz na połowę, to jest ok przy głośnościach przy których wcześniej nie było. Czy to świadczy o tym, iż problem najpewniej leży w potencjometrze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem twoje domysły co do potencjometru są słuszne (podobnie jak dedukcja:) )

Mimo wszystko spuchnięte czy rozlane kondy też należałoby wymienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie co mogę zrobić, żeby pozbyć się problemu potencjometru? Rozkręciłem go, obejrzałem, przeczyściłem. Zimnych lutów nie widziałem, potencjometr nie trzeszczy.

Jest w ogóle jakakolwiek szansa na naprawę tego sprzętu w rozsądnej kwocie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem go, obejrzałem, przeczyściłem. Zimnych lutów nie widziałem, potencjometr nie trzeszczy.

Możesz próbować kontakt PR, ale jak rozebrałeś wyczyściłeś i nie pomogło, to pewnie już ścieżki wytarte, trzeba szukać nowego zamiennika.

Na taki kurz pomaga odkurzacz i sprężone powietrze. A co się przykleiło to trzeba jakoś delikatnie umyć izopropanolem.

Czy ten klej powinien się zachowywać jak maź?

To fajnie, bo normalnie, to po latach ma konsystencję skały i ciężko go usunąć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli utrzymujecie, iż jest to klej? ;)

 

Odnośnie potencjometrów - nie mam kompletnie pojęcia czego szukać. Musi być konkretnie do tego modelu, czy może są jakieś parametry lub przyjęte standardy, którymi muszę się kierować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sama wartość, ta sama charakterystyka (logarytmiczna) i taki sam mechanicznie (ośka, długość, średnica, rozmieszczenie pinów). Konkretnie ten sam nie musi być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli utrzymujecie, iż jest to klej? ;)

 

100% klej. Kondensatory wymienisz i nadal bedzie ten sam problem, ale z rozsadku warto bo sa tanie. Potencjometr nie skrzeczy to go zostaw, to raczej nie jego wina.

Jest w ogóle jakakolwiek szansa na naprawę tego sprzętu w rozsądnej kwocie?

 

mysle ze jakies 200zl w "warsztacie", moze taniej w zaleznosci od ceny czesci/zamiennika i kto bedzie lutowal.

Generalnie problemu spodziewam sie tam, czego nie widac na zdjeciu a jest przymocowane do tego pieknego radiatora ;) Zerknij co tam masz, bo to z pewnoscia jest polaczone z twoim trefnym kanalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny jest. Zawsze możesz wypierniczyć środek i wsadzić jakąś zacną końcówkę. Będzie drożej, ale będzie i ładnie grało i ładnie wyglądało. Trochę mało miejsca, ale się da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiana kondensatorów na różnicę głośności kanałów raczej nie wpłynie.

Podłącz sygnał ( z regulowanego źródła,nawet z telefonu aby za głośno nie ryknęło) bezpośrednio na wejścia końcówek mocy i zobacz czy równo gra.Sprawdzisz co jest źle zamiast wymieniać na pałę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o czym konkretnie piszesz? 200zł, to kwota przekraczająca cenę jaką dałem za wzmacniacz.

 

A co znaczy dla Ciebie "za rozsadne pieniadze"?

W warsztacie za rozkrecenie skasuja Cie 50zl a robocizna 70zl -czego nie rozumiesz?

 

Malo tego, jakie ma znaczenie ile zaplaciles, rownie dobrze mogles dostac w prezencie od kolegi za darmo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny jest. Zawsze możesz wypierniczyć środek i wsadzić jakąś zacną końcówkę. Będzie drożej, ale będzie i ładnie grało i ładnie wyglądało. Trochę mało miejsca, ale się da.

Jestem zwolennikiem w miarę możliwej oryginalności sprzętu ;)

Wolałbym sprzedać tego tak jak jest i kupić coś porządniejszego i sprawnego, realistycznie rzecz biorąc najpewniej tak się to skończy. Zobaczymy.

 

wymiana kondensatorów na różnicę głośności kanałów raczej nie wpłynie.

Podłącz sygnał ( z regulowanego źródła,nawet z telefonu aby za głośno nie ryknęło) bezpośrednio na wejścia końcówek mocy i zobacz czy równo gra.Sprawdzisz co jest źle zamiast wymieniać na pałę

Dzięki za radę, przetestuję.

 

A co znaczy dla Ciebie "za rozsadne pieniadze"?

Takie, które nie spowodują, że sumaryczny koszt naprawy i zakupu nie przekroczy wartości sprawnego wzmacniacza więcej niż wskazuje rozsądek.

 

W warsztacie za rozkrecenie skasuja Cie 50zl a robocizna 70zl -czego nie rozumiesz?

Jedyne czego nie rozumiem, to Twojej frustracji. Spokojnie ;)

Robocizna to jedna rzecz, kwestia części druga. Jeśli by się okazało, że problemem jest potencjometr to kwota może pójść w górę lawinowo. Właśnie dlatego wolę się upewnić w miarę możliwości zanim oddam do ewentualnej naprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik jimmi dnia 01.12.2016 - 22:54 napisał

W warsztacie za rozkrecenie skasuja Cie 50zl a robocizna 70zl -czego nie rozumiesz?

Jedyne czego nie rozumiem, to Twojej frustracji. Spokojnie ;)

Robocizna to jedna rzecz, kwestia części druga. Jeśli by się okazało, że problemem jest potencjometr to kwota może pójść w górę lawinowo. Właśnie dlatego wolę się upewnić w miarę możliwości zanim oddam do ewentualnej naprawy.

To konkret nie frustracja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś miałem problem w moim wzmacniaczu . Jeden kanał przestał grać w ogóle. Okazało się, że to potencjometr i musiałem go reanimować bo czarnego Alpsa z motorem nie mogłem dostać.

Na Twoim miejscu z ciekawość kupił bym taki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Gdzieś tu koledzy pisali, że gra lepiej niż tradycyjne.

Widzę, że jest na małej płytce na przewodach i nie powinno być problemów z odkręceniem i wymianą.

Skoro wzmacniacz gra dobrze jak piszesz to może warto zainwestować.

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Skoro wzmacniacz gra dobrze jak piszesz to może warto zainwestować.<br />

 

to może warto wcześniej sprawdzić ,czy to potencjometr?

To że tak było u Ciebie nie znaczy że jest zawsze i wszędzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie UWAGA - Sansui (i pewnie tez inni producenci, na pewno Denon) dawali klej który z wiekem zaczyna zzerac kondensator od spodu, zzera tez inne komponenty typu rezystory i diody

Polecam mimo wszystko wylutowanie tych elektrolitów i ew. wymiane. To nie sa duze wartosci ani koszty a masz spokój na kolejne lata.

 

Prosta lutownica nie jest droga, na Youtube itp. jest masa tutoriali jak lutowac a w A-60 mozna bez problemu dostac sie do kondensatorów od spodu wzmacniacza i wszystko jest oznaczone.

Nie ma tutaj zadnej mechaniki kwantowej, musisz tylko znalezc kondensatory o odpowiedniej wartosci, napieciu oraz wymiarach a szczególnie o odpowiednim rozstawie nózek.

 

Nie wiem czy akurat A60 tez ma z tym problem ale warto to sprawdzic bo klej wyglada podobnie.

Ten kawalek tasmy izolacyjnej na rezystorze na ostatnim zdjeciu wyglada jakby wiedzieli co sie dzieje z ich klejem.

 

corrode2.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Potencjometr musisz wylutowac i pomierzyc roznice miedzy kanalem lewym i prawym, nie ma innego wyjscia. Nie musi trzeszczec zeby byc calkowicie rozjechanym.

W A-60 siedzi jakis najtanszy, otwarty Alps ktory pewnie nowy z fabryki nie byl idealem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś posiada schemat do tego wzmacniacza. Jest na sieci service manual, ale do wersji z wskaźnikami analogowymi. Mnie się bardzo podoba ten wskaźnik ledowy i chciałbym sobie taki zrobić :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.