Skocz do zawartości
IGNORED

Plusz do adaptacji akustycznej


kedrzu

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem zasadza się na tym, że mam ogromne balkonowe okno, które chcę zasłonić zasłoną o dobrych własnościach akustycznych. Czytałem na innych wątkach, że dobrym pomysłem jest plusz kotarowy. Można go np kupić z polskiej fabryki runotex. Mają plusz o gramaturze 500 i 800.

 

Niestety nigdzie nie mogłem znaleźć charakterystyki częstotliwościowej takiego materiału. Jedynie co udało mi się w kilku wątkach znaleźć poglądowe obrazki (wzięte z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

post-18333-0-04144700-1480284865_thumb.jpg post-18333-0-45997700-1480284882_thumb.jpg

 

Charakterystyka raczej nie napawa optymizmem, mocno wycinana jest średnica. Obawiam się, czy przypadkiem efekt nie będzie podobny do zastosowania odradzanych przez wielu pianek akustycznych. Zasłona będzie duża (ściana 3,5 x 2,7m), więc efekt akustyczny będzie pewnie bardzo wyraźny. Pytanie tylko czy faktycznie dobry. Nie chciałbym wyłożyć sporej kasy na zasłonę, która mi skutecznie i efektownie wytnie średnicę i spłaszczy dźwięk :)

 

Poza zasłoną zamierzam zastosować jeszcze panele z wełny PT-80, ale to już osobny temat :)

 

Dzięki za wszelkie rady

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość cienkich materiałów tłumiących (gąbki, koce, kotary, wytłoczki od jajek) ma podobne parametry - nic w dole, sporo w środku i różnie ale dużo w górze. Tak już jest...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem zasadza się na tym, że mam ogromne balkonowe okno, które chcę zasłonić zasłoną o dobrych własnościach akustycznych. Czytałem na innych wątkach, że dobrym pomysłem jest plusz kotarowy. Można go np kupić z polskiej fabryki runotex. Mają plusz o gramaturze 500 i 800.

 

Niestety nigdzie nie mogłem znaleźć charakterystyki częstotliwościowej takiego materiału. Jedynie co udało mi się w kilku wątkach znaleźć poglądowe obrazki (wzięte z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

post-18333-0-04144700-1480284865_thumb.jpg post-18333-0-45997700-1480284882_thumb.jpg

 

Charakterystyka raczej nie napawa optymizmem, mocno wycinana jest średnica. Obawiam się, czy przypadkiem efekt nie będzie podobny do zastosowania odradzanych przez wielu pianek akustycznych. Zasłona będzie duża (ściana 3,5 x 2,7m), więc efekt akustyczny będzie pewnie bardzo wyraźny. Pytanie tylko czy faktycznie dobry. Nie chciałbym wyłożyć sporej kasy na zasłonę, która mi skutecznie i efektownie wytnie średnicę i spłaszczy dźwięk :)

 

Poza zasłoną zamierzam zastosować jeszcze panele z wełny PT-80, ale to już osobny temat :)

 

Dzięki za wszelkie rady

Ile kosztuje taka zasłona akustyczna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym wyłożyć sporej kasy na zasłonę, która mi skutecznie i efektownie wytnie średnicę

No, basu zasłonką nie wytniesz.

Możesz spróbować uszyć sobie taką elegancką, z podszewką. I na podszewkę dać co ci bardziej leży. Fajne są materiały blackout na podszewkę, one są takie dość ciężkie i bardzo gęsto tkane, w dodatku idealnie wycinają światło z okna. U syna mam takie w pokoju, coś tam dają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, basu zasłonką nie wytniesz.

Możesz spróbować uszyć sobie taką elegancką, z podszewką. I na podszewkę dać co ci bardziej leży. Fajne są materiały blackout na podszewkę, one są takie dość ciężkie i bardzo gęsto tkane, w dodatku idealnie wycinają światło z okna. U syna mam takie w pokoju, coś tam dają.

Czyżby kolejny wątek typu voodoo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby kolejny wątek typu voodoo?

Czemu?

Zasłonki z podszewką wyglądają bardzo elegancko, WAF rośnie od razu :) A w dodatku trochę są grubsze, cięższe itp. Ten blackout to taki typowy podszewkowy materiał jak ktoś chce mieć ciemno w pokoju (w hotelach często stosują) a że jest taki lejący, gęsto tkany i dość ciężki to na dźwięk też coś tam wpłynie.

Syn ma nieduży pokój i okno normalnie nie zasłonięte na prawie całej ścianie, a jak się zasłoni to mniejszy pogłos się robi, więc troszkę tłumi.

A dla niskich częstotliwości IHMO takie cienkie przegrody są właściwie przezroczyste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu?

Zasłonki z podszewką wyglądają bardzo elegancko, WAF rośnie od razu :) A w dodatku trochę są grubsze, cięższe itp. Ten blackout to taki typowy podszewkowy materiał jak ktoś chce mieć ciemno w pokoju (w hotelach często stosują) a że jest taki lejący, gęsto tkany i dość ciężki to na dźwięk też coś tam wpłynie.

Syn ma nieduży pokój i okno normalnie nie zasłonięte na prawie całej ścianie, a jak się zasłoni to mniejszy pogłos się robi, więc troszkę tłumi.

A dla niskich częstotliwości IHMO takie cienkie przegrody są właściwie przezroczyste.

Nigdy nie sprawdzałem właściwości akustycznych takich zasłonek dlatego napisałem.Jeżeli coś one wnoszą oprócz zaciemnienia to bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli coś one wnoszą oprócz zaciemnienia to bardzo dobrze.

Wnoszą. Na przykład nie lubię momentu u mnie w domu kiedy wszystkie zasłonki i firanki idą do prania. Echo jak cholera, od razu się mniej przytulnie w domu robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnoszą. Na przykład nie lubię momentu u mnie w domu kiedy wszystkie zasłonki i firanki idą do prania. Echo jak cholera, od razu się mniej przytulnie w domu robi.

Czyli warto się nad tym pochylić i sprawdzić osobiście! Kolejna tragedia jak to powiesić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że przy ocenie "słuchowej na oko" warunków akustycznych ogromne znaczenie mają znane krzywe słyszenia. Zwykle sprawdza się to mówiąc albo klaszcząc (to "profesjonaliści") - problem w tym, że z jednej strony mówienie i klaskanie nie ma częstotliwości, które pobudziłyby rezonanse pomieszczenia i sprawdzamy w ten sposób tylko pogłos w średnicy, a po drugie czułość słuchu w zakresie niskich częstotliwości jest dużo mniejsza niż w średnicy, a to oznacza, że tych rezonansów po prostu nie słychać, żeby je usłyszeć, trzeba sporego pobudzenia na tych częstotliwościach. Stąd często adaptacja sprowadza się do różnego rodzaju zasłon i kotar, bo wtedy na słuch różnica jest ogromna, nic nie jazgocze w najbardziej słyszalnej średnicy, a odtwarzana muzyka dość skutecznie maskuje problemy w dole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że przy ocenie "słuchowej na oko" warunków akustycznych ogromne znaczenie mają znane krzywe słyszenia. Zwykle sprawdza się to mówiąc albo klaszcząc (to "profesjonaliści") - problem w tym, że z jednej strony mówienie i klaskanie nie ma częstotliwości, które pobudziłyby rezonanse pomieszczenia i sprawdzamy w ten sposób tylko pogłos w średnicy, a po drugie czułość słuchu w zakresie niskich częstotliwości jest dużo mniejsza niż w średnicy, a to oznacza, że tych rezonansów po prostu nie słychać, żeby je usłyszeć, trzeba sporego pobudzenia na tych częstotliwościach. Stąd często adaptacja sprowadza się do różnego rodzaju zasłon i kotar, bo wtedy na słuch różnica jest ogromna, nic nie jazgocze w najbardziej słyszalnej średnicy, a odtwarzana muzyka dość skutecznie maskuje problemy w dole.

Prosto,namacalnie można?Można!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co udało mi się w kilku wątkach znaleźć poglądowe obrazki (wzięte z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

Pochłanianie dżwięku przez wiszący materiał.jpg Wpływ udrapowania materiału na pochłanianie dźwięku..jpg

Obrazki pochodzą z książki Altona Everesta o akustyce strona 195-197, jest tam więcej o rożnych materiałach wiszących typu kotary, firany itp.

 

Nigdy nie sprawdzałem właściwości akustycznych takich zasłonek dlatego napisałem.Jeżeli coś one wnoszą oprócz zaciemnienia to bardzo dobrze.

Według autora powyżej: wnoszą i to dość dużo, chociaż nie wpływają równomiernie na wszystkie częstotliwości, tak więc trzeba ostrożnie dozować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazki pochodzą z książki Altona Everesta o akustyce strona 195-197, jest tam więcej o rożnych materiałach wiszących typu kotary, firany itp.

 

 

Według autora powyżej: wnoszą i to dość dużo, chociaż nie wpływają równomiernie na wszystkie częstotliwości, tak więc trzeba ostrożnie dozować...

Dziękuję za info...zapoznam się!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.