Skocz do zawartości
IGNORED

Podłączanie kolumn, Lampa, 8ohm, 4 ohm, + oraz -


maciek36

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o prawidłowe podłączenie kolumn ze wzmaczaniaczem

 

Zacznę od tego, że mam głśnikowe audioquest bedrock - bez bi wire

 

Zawsze podłączanie było proste. Tak mi się wydawało.

 

Wczoraj zobaczyłem, że mój kabel po stronie kolumn tam gdzie banan jest oznaczony na czerwono, po stronie amp jest końcówka czarna. Kabel jest lekko przedzielony jak na fotce, więc niby łatwo zweryfikować strony końcówek jadnąc p alcem wzdłuż kabla

Czy jest możliwe, że wewnątrz w tym kablu "po drodze zmienia się układ" ? Jest on dość skomplikowany w budowie.

 

Temat kabla się wziął, ponieważ mam aktualnie na testach lampę Unison Research Sinfonia oraz Accu 370.

 

I teraz podłączając kolumny do Accu schemat wygląda tak:

Podłączenie do kolumn jak na fotce. Czerwony do plusa/czerwonego, a we wzmacniaczu tak samo. Kolejna fotka pokazuje układ w Accu.

Tu to się wydaje proste. Kolory się zgadzają, z tym, że jak patrzę na kable i jadąc palcem od czerwonego banana na drugi koniec kabla, a tam czarny. Więc jakie powinno być podłączenie ? :)

 

Jakiś błąd fabryczny kabla ?

 

Drugi problem to UN Sinfonia. Tutaj już w góle nie wiem.

 

Fotka jak w ogóle wygląda układ w tym wzmaku oraz to jak mam podłączne w kolejnej fotce.

Wydawało mi się, że skoro mam kolumny 8ohm to powinienem kable podłączyć do wejść skrajnych we wzmaku - dolne i górne- połączone szarą linią namalowaną na wzmaku.

Z tym, że tak nie gra i musi być tak jak na fotce - ale wg mojego pojmowania w tym momencie to mam jednego banana podpiętego pod wejście 8ohm, a drugiego 4ohm ????

 

W UR również całkowity brak oznaczenia które to jest "+" , a które "-". Wszystko w sumie jest czerwone.

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienia, jak to finalnie powinno być spięte.

 

Dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10465-0-05585200-1480408353_thumb.jpg

post-10465-0-17756300-1480408403_thumb.jpg

post-10465-0-73545300-1480408648_thumb.jpg

post-10465-0-24789900-1480408859_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwości z kablami rozwieje omomierz, nawet taki za dychę z castoramy. Mogą być pomylone oznaczenia albo skręcony kabel, kto go wie. Generalnie polaryzacja nie ma znaczenia, byle obie kolumny były tak samo - jeżeli przy odsłuchu łzy nie lecą na plecy, to jest OK. Oczywiście stawia to pod znakiem zapytania ideę kierunkowości kabli, no, ale każdy ma to, za co płaci ;)

W tym drugim wzmacniaczu kolumny 4R powinny być podłączone między masę (0) a wyjście 4. Masa/zero to czarny. Jeżeli nie gra, a gra tak jak jest podłączone, to coś jest mocno nie tak. Tak ZDECYDOWANIE NIE NALEŻY podłączać głośników - na tych zaciskach nominalna impedancja obciążenia to mniej więcej jeden om i wzmacniacz jest nieobciążony i może się sfajczyć. Albo coś jest nie tak, albo są zamienione gniazda ;) ale to trzeba sprawdzić. Z dwojga złego podłączyć 4R do zacisków 8R, niż tak, zakładając, że wszystko ze wzmacniaczem jest OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwości z kablami rozwieje omomierz, nawet taki za dychę z castoramy. Mogą być pomylone oznaczenia albo skręcony kabel, kto go wie. Generalnie polaryzacja nie ma znaczenia, byle obie kolumny były tak samo - jeżeli przy odsłuchu łzy nie lecą na plecy, to jest OK. Oczywiście stawia to pod znakiem zapytania ideę kierunkowości kabli, no, ale każdy ma to, za co płaci ;)

W tym drugim wzmacniaczu kolumny 4R powinny być podłączone między masę (0) a wyjście 4. Masa/zero to czarny. Jeżeli nie gra, a gra tak jak jest podłączone, to coś jest mocno nie tak. Tak ZDECYDOWANIE NIE NALEŻY podłączać głośników - na tych zaciskach nominalna impedancja obciążenia to mniej więcej jeden om i wzmacniacz jest nieobciążony i może się sfajczyć. Albo coś jest nie tak, albo są zamienione gniazda ;) ale to trzeba sprawdzić. Z dwojga złego podłączyć 4R do zacisków 8R, niż tak, zakładając, że wszystko ze wzmacniaczem jest OK.

 

Dzięki. Kabel się nie skręcił. sprawdzałem na wyprostowanym. Może pomyłka, może tak ma być ?

 

Co do lampy to zakłądając kolumny 8ohm podłączenie powinno wyglądać tak jak na fotce pierwszej, gdzie nie ma zaślepek ?

 

dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręcił nie skręcił, bez omomierza to jest zgadywanie.

Tak, ośmioomowe tam, gdzie nie ma zaślepek, czteroomowe między czary i 4R. Inaczej (czyli do 4 i 8) przy sprawnym wzmacniaczu grozi to uszkodzeniem, ale coś z tym jest nie tak, bo powinien grać na dwóch dowolnych odczepach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na 2 zdjęciu.

A propos - to że kolumny nominalnie (czyli na etykiecie) mają 8ohm to nie znaczy że tak jest. Rzeczywisty pomiar może pokazać, że spadają nawet poniżej 4. Są nawet producenci, którzy z tego słyną. Spróbuj wyguglować rzeczywiste pomiary dla Twoich kolumn. Przy lampie ma to znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na 2 zdjęciu.

A propos - to że kolumny nominalnie (czyli na etykiecie) mają 8ohm to nie znaczy że tak jest. Rzeczywisty pomiar może pokazać, że spadają nawet poniżej 4. Są nawet producenci, którzy z tego słyną. Spróbuj wyguglować rzeczywiste pomiary dla Twoich kolumn. Przy lampie ma to znaczenie.

 

Poniżej połowy w pewnych zakresach może być. Dla lampy lepiej, że mniej, gorzej, że czasem więcej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że moje Virgo w wersji 8 ohm to super rzadkość

 

link poniżej, ale to wersja poprzednia, ja mam nowsze już innym tweeterem i mid-range, o ile to ma znaczenie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tak jak na 2 zdjęciu.

Co jak na drugim zdjęciu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie bierz tego egzemplarza, jeżeli objawy są rzeczywiście takie, jak opisujesz. Wzmacniacz lampowy z wyjściami z odczepem musi jakoś grać przy podłączeniu głośnika do dowolnej pary gniazd (tego samego kanału rzecz jasna). Nie jest to bezpieczne, ale grać musi, choćby chwilę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.