Jump to content
IGNORED

Ustawienia prempa MC a wkładka MC


mcemsi

Recommended Posts

Pytam o parametry preampa , szczególnie dla MC.

 

Chodzi mi o:

-Impedancję wewnętrzna wkładki

-Pojemność

-Gain

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem ....

 

Impedancja czym wyższa tym wkładka ciszej zagra ? (Oczywiście zakladamy tu te same ustawienia preampa dla każdej wkładki)

Nie czaję zbyt tej pojemności - do czego to służy i jak się to ma do poziomu wyjścia z wkładki ?

Gain czym większy tym wkładka głośniej zagra ? Czemu znowu to służy ? Aby podnieść poziom wyjścia na cichszych niżej napięciowych wkładkach ?

 

Zaawansowanym pre takie parametry można wiadomo zmieniać mając mnogość konfiguracji.

 

Preampem wbudowanym w integrę najczęsciej nic nie zdziałamy niz to producent wstępnie ustawił - tylko jak ustalić co ustawił ?

Jedyne co u siebie w integrze mogę odczytać dla wkładki MC to : Input(Sensivity/Impedance) 0,24mV/100 Ohm .

Kiedys tutaj już pytałem o poziom wyjścia z wkładki MC (w porównaniu do innych wejść - CD AUX itd) i wyliczylismy z pomocą kolegów z forum pewną wartość w mV jaka musiała by wkładka mieć żeby na podobnym poziomie głośności zagrać.

 

Pytanie teraz jak ta wartość się ma do np. impedancji wewnętrznej wkładki wkładki MC. Wiadomo przy niższej będzie głośniej na wyjściu. Ale jak duża róznica będzie np. pomiędzy wkładką Ortofona Quintet(DC Impedance jest 5 ohm) a Denonem DL-103R (Impedance jest 14ohm) , w ohmach prawie 3-krotnie a więc w głośnosci ilukrotnie ? A są przecież wkładki o jeszcze większej impedancji.

 

A tak przy okazji - czy dla MM też są takie jazdy ? Jak tak zerkam to impedancja każdej niemal to 47kohm i tyle temacie , żadnych więcej zmartwień?

Link to comment
Share on other sites

Generalnie jest z tym chaos od kiedy weszły wkładki MC wysokopoziomowe. Nie da się już prosto usystematyzować. Np Denon DL-110 ma impedancję wyjściową 160 Ohm, poziom napięcia wyjściowego 1,6 mV/1kHz ale zalecana impedancja wejściowa dla pre phono jest taka jak dla wkładek MM czyli 47kOhm no i gain też nie jest potrzebny jak dla MC na poziomie 60 dB bo wystarczy te przyzwoite 40 dB (czyli 100 x 1,6mV = 160 mV). Z takim poziomem prawie każde pre liniowe sobie da radę aby wysterować końcówkę mocy. A byłbym zapomniał, pojemność wejściowa pre phono tak ważna dla wkładek MM (liczona razem z pojemnością kabla od wkładki do pre) dla takich małych impedancji jaką mają wkładki MC już nie ma praktycznego znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

1. Tak. Im wyższa impedancja wewnętrzna wkładki tym niższy poziom dla danego ustawienia impedancji wejściowej w preampie.

2. Pojemność dla wkładek MCLO nie gra roli, oczywiście do pewnej wartości. Najczęściej nie dodaje się jej po to by wpłynąć na brzmienie ale po to by wyciąć zakłócenia z 'eteru'.

3. Gain - z angielskiego oznacza wzmocnienie.

Preamp gramofonowy oprócz skorygowania krzywej ma za zadanie wzmocnić mizerny poziom sygnału jaki generuje wkładka. Im wyższe wzmocnienie tym wyższy sygnał wchodzi na preamp liniowy czy integrę.

Wkładki są róże w szczególnosci jest duża rozpiętość parametru poziomu wyjściowego dla MCLO. Stąd też konieczność dopasowania odpowiedniego wzmocnienia dla danego przetwornika, by móc odpowiednio wysterować wzmacniacz.

 

Czułość wejścia MCLO w tym wzmaku to 240uV (0.24mV) dla obciążenia stałego ustalonego na 100ohm. Czyli, wkładka o takim poziomie sygnału (0.24mV) moze w pełni wysterować wzmacniacz do pełnej mocy ... ale nie jest nic napisane z jaką impedancją wewnętrzną ma być ta wkładka. Nieistotne?

Ano istotne.

Jeśli podepniesz np DL103 z 0.3mV i 40ohm to z punktu znacznie stracisz na sygnale. Niedopasowanie impedancyjne.

Jeśli podepniesz jakiegoś np Ortofona z np 0.3mV ale z impedancją wewnętrzną na poziomie 5ohm to ta zagra znacznie głośniej. Mniej stracisz na sygnale, dopasowanie impedancyjne znacznie lepsze.

 

 

Sprawa jest dość prosta.

Należy przyjąć, że bezpieczna impedancja wejściowa w preampie dla wkładki MCLO powinna się zawierać w przedziale 10-20x jej impedancja wewnętrzna.

Np

DL103 (40ohm) >> w preampie 400-800ohm

DL103R (14ohm) >> w preampie 140-280ohm

 

Wkładka MCLO źle obciążona, zbyt niską impedancją nie będzie pracować komfortowo tylko będzie tłumiona.

 

MMki maja również rózne parametry. Znacznie bardziej podatne są na obciążenia pojemnościowe. Impedancyjnie tylko producenci piszą o 'idealnym' 47kohm ... bo tak im wygodnie.

Co jeśli okazuje się, ze wkładka dopiero zaczyna świetnie grać kiedy obciążysz ją 65kohm? Ile jest takich pre na rynku ... komu wtedy ją sprzedać ...

Kuriozum jest dopiero z wkładkami MCHO ... a te jak 'wiadomo' super współpracują z wejściem MM i 47kohm ... ;-)

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dzięki profesorze :) (bez żadnej ironii..)

 

Mój Pioneer dla MC ma impedancje wejściową 100ohm czyli dla Ortofona Quintet (5ohm) byłoby w pysk idealnie x20. Dla wspomnianego Denona 103R (14ohm) wychodzi ok. x7.1 - wychodzi więc że Denon w bezpiecznym zakresie się nie znajduje - będzie stanowczo za cicho ?

 

Jak więc widać mniej więcej róznice poziomu są 3x ciszej/głośniej . To będzie wyraźnie słyszalna róznica? Pytam tak na sucho ale bez udziału ucha sie chyba nie obejdzie.

Link to comment
Share on other sites

Ale jak duża róznica będzie np. pomiędzy wkładką Ortofona Quintet(DC Impedance jest 5 ohm) a Denonem DL-103R (Impedance jest 14ohm) , w ohmach prawie 3-krotnie a więc w głośnosci ilukrotnie ? A są przecież wkładki o jeszcze większej impedancji.

Zacznijmy jeszcze raz. Na początku wymieniłeś kilka parametrów typowego pre phono. Czułość wejścia MC w twojej integrze wynosi 0,24mV/100 Ohm. Ten pierwszy parametr czyli 0,24mV to napięcie na wyjściu wkładki przy częstotliwości 1kHz jakie potrzebne jest aby pre phono został wysterowany do poziomu optymalnego. Ale o tym za chwilę. Drugi to impedancja ale jest to impedancja wejściowa pre i nie myl jej z impedancją wyjściową wkładki. Nie będzie miało znaczenia dla poziomu wyjściowego tego akurat pre phono w integrze czy wkładka ma 5 Ohm czy 14 Ohm własnej impedancji. Zakładając z dużym prawdopodobieństwem, że pre w twojej integrze ma typowe wzmocnienie dla wkładek MC czyli około 60 dB (tj. 1000 razy) to dla wkładek niskopoziomowych MCLO, które masz na uwadze czyli DL-103 lub Ortofon Quintet uzyskasz nie więcej jak 300 mV napięcia wyjściowego czyli sporo mniej niż z wyjścia CD.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Uważnie rozróżniam te obie impedancje , tak sądze przynajmniej. Zerknij jak możesz w ten temat (i post #5 od kolegi ahaja) :

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Cały czas kręce sie wokoło tego.

 

A przy okazji te 60dB w preampie MC to jakis niepisany standard ? Najczęsciej spotykana wartość ? Skąd ta typowość o której piszesz ?

Link to comment
Share on other sites

40dB i 60dB to wzmocnienia podawane z reguły w niezależnych-osobnych pre phono. A z racji mnogości wkładek o rozmaitych parametrach tych nastawów powinno byc kilka.

Rzadko która integra ma tak duże wzmocnienie dla sekcji phono MM czy to MCLO.

Pamiętaj, że producent nie wie co Ty do tego podepniesz - jaka wkładkę. Może taką MM 5mV, 3mV albo 10mV i podobnie z MC 0,24mV, moze 0,4mV a moze 0,8mV .... zatem klamkują się, by nie przesterować kolejnego stopnia zbyt dużym sygnałem, którego nie możesz nastawiać.

Bardzo często integry maja 35/36dB dla MM i 52...55dB dla MC.

 

I tak będziesz miał ciszej niż z innego źródła, może z pominięciem tunera, który również nie ma takiego poziomu na wyjściu jak np sedes (cd).

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Link to comment
Share on other sites

 

<br />Pamiętaj, że producent nie wie co Ty do tego podepniesz - jaka wkładkę. Może taką MM 5mV, 3mV albo 10mV i podobnie z MC 0,24mV, moze 0,4mV a moze 0,8mV .... zatem klamkują się, by nie przesterować kolejnego stopnia zbyt dużym sygnałem, którego nie możesz nastawiać.<br />

 

I właśnie dlatego moim skromnym zdaniem powinni podawać parametr Gain w specyfikacji. Od razu było by wiadomo co warto podłączać a co nie ma sensu choćby ze zwzględu na zniekształcenia o czym piszesz.

 

 

Dzięki Panowie kolejny raz...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.