Skocz do zawartości
IGNORED

Kopułowy salon audio


daro896

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Zanoszę się z budową domu kopułowego i zastanawiam się jaką przestrzeń wydzielić na salon audio mam na myśli kształt. Będzie to kopuła wiedz mogę z niej wydzielić 1/2, 1/3, 1/4 albo postawić osobną. Mogę także oddzielić kopułę pietrem i zostanie mi walec. Czy macie jakieś sugestie ? To bardzo nietypowe rozwiązanie i wole przed projektem uczulić na nie wykonawce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ta koncepcja, projektowałem już podobne pomieszczenia. Przy tak małej ilości informacji nikt nie odpowie na Twoje pytanie.

Sam mam u siebie za kolumnami ścianę na bazie okręgu ale trzeba to wyliczyć w stosunku do ustawienia kolumn i ich rodzaju. Chodzi o kąty odbicia żeby scena miała właściwe proporcje. Nagrodą jest świetna przestrzeń, brak "sweetspotu" i korzystny rozkład rezonansu w zakresie niskich składowych. Szczególnie polecane do dużych pomieszczeń. Sufit najlepiej aby unosił się w stronę słuchacza. Sama kopuła będzie skupiała dźwięki o określonych składowych w daną część przestrzeni pomieszczenia. Wszystko zależy od jej wielkości, wysokości na jakiej się znajduje, kątów odbicia (zagięcia kopuły), materiału z jakiego jest wykonana, rodzaju i ustawienia kolumn i kilku innych czynników :) To jest dość trudny temat na dłuższe opracowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo niedobrze :( Kto może mi to zaprojektować ? Wydaje mi się że musi to być architekt do tego specjalizujący się w budowlach akustycznych. A to zawęża moje poszukiwania do garstki osób z czego 99% z nich zajmuje się tylko projektowaniem filharmonii itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow ale rozmach :) Trudno wybuduje kopułę standardową jedynie ustrojami coś wykombinuje z jakąś firmą od akustyki. Wiem, że podobno kopuła jest akustycznie lepsza od prostokąta. Może będzie tak dobra że już nic nie będę musiał inwestować ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno kopuła jest akustycznie lepsza od prostokąta

 

Jeżeli myślisz że w kopułowym pomieszczeniu nie będzie rezonansów to muszę Cię zmartwić -owszem będą, mniejsze lub większe z tym że ciężko będzie ustalić skąd się biorą porównując sytuacje do "normalnego" pokoju gdzie nawet pierwszy lepszy kalkulator podpowie Ci już na wstępie z czym będziesz miał do czynienia a tym samym można sobie wcześniej zaplanować adaptacje. Podam przykład: Masz już gotowy wykończony budynek, przychodzi pora na podłączenie "drogiego" sprzętu- po "odpaleniu" stwierdzasz że w miejscu odsłuchu nie ma odpowiedniego basu -co robisz? Od czego zaczynasz? W tradycyjnym pomieszczeniu już na wstępie mam dla Ciebie kilka rozwiązań a w twoim przypadku być może trzeba będzie "kombinować", po za tym w normalnym pomieszczeniu bardzo łatwo "dostroić" pułapki basowe do osiowych rezonansów 30~300Hz -lub jak ktoś nie za bardzo potrafi może użyć wełny i wykonać prosty superchunks.który działa szeroko pasmowo- Można uzyskać naprawdę świetne efekty (nawet w pokojach kwadratowych) jeśli się wie, co się robi. Nie mówię że będzie źle ale osobiście wybrałbym jak największe tradycyjne pomieszczenie, dodam tylko że nie mam doświadczenia w pokojach innych niż te "standardowe" więc sam jestem bardzo ciekawy rozwoju tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat domu kopułowego, a właściwie dobudowanej do obecnego domu części dedykowanej jako sala audio chodzi za mną już od kilku miesięcy. To nieprawdopodobnie prosta konstrukcja , a w wersji z drewna można to wybudować w bardzo krótkim czasie, np w wakacje przy użyciu prostych narzędzi i to w dwie osoby.

Taki dom nie wymaga potężnego fundamentu. W przypadku Audio nie wymaga nawet okien - wystarczy świetlik na szczycie , służący również jako wentylacja latem. Zimą można użyć kominka, czy zamontować pompę ciepła, bo zapotrzebowanie energetyczne takiej budowli jest dużo mniejsze niż budynków tradycyjnych. WIelką zagadką jest natomiast zachowanie akustyczne takiego pomieszczenia. Jedno jest pewne, zachowanie złotej proporcji ( to co podpowiada kolega ) sprawi, że takie pomieszczenie będzie bardzo pozytywnie oddziaływać energetycznie na osoby tam przebywające i może pozytywnie wpłynąć na samą percepcję muzyki. Jest sporo informacji w necie na ten temat. W kwestii akustyki sądzę, że proste ustroje załatwią sprawę. Oczywiście mogę się myliś, ale nie bez przyczyny antyczne teatry budowano w kształcie okręgu. Jak uzbieram trochę kasy, to podejmę ryzyko, w końcu zawsze można to przerobić na altankę do grila :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sama kopuła będzie skupiała dźwięki o określonych składowych w daną część przestrzeni pomieszczenia.

 

I dlatego zastanowiłbym się nad "odwrotną kopułą" - ale to tylko takie moje teoretyczne rozważania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może prościej będzie.. wybudować w kopule prostokątny pokój odsłuchowy.. :)

kwadratura koła,to może być dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.