Skocz do zawartości
IGNORED

Kalibracja sonometru (decybelometru) GM1351


radix_s

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

zakupiłem właśnie sonometr GM1351 ale odnoszę wrażenie, że jest nieskalibrowany. W cichym pomieszczeniu pokazuje 38 - 40 decybeli (A), podczas gdy aplikacja w smartfonie pokazuje jedynie 18 decybeli.

 

Zakupiłem sonometr aby uzyskać wiarygodny pomiar, bo coś mi mówi, że opieranie się na pomiarach ze smartfonu nie jest dobrym pomysłem, ale niestety nie przewidziałem, że otrzymam nieskalibrowany produkt.

 

Instrukcja podaje aby użyć urządzenia do kalibracji ustawionego na 94dB@1KHz i użyć pokrętła regulacji w sonometrze do wyrównania pomiaru, ale nie mam pojęcia jak domowym sposobem uzyskać na 100% natężenie dźwięku 94dB bez wiarygodnego punktu odniesienia (np. skalibrowanego sonometru...).

 

Jeżeli nie da się tego zrobić w sensowny sposób to może znacie kogoś w Szczecinie, kto może pomóc (odpłatnie)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cichym pomieszczeniu pokazuje 38 - 40 decybeli (A)

To bardzo prawdopodobna wartość. 18dB z telefonu to nieprawdopodobna wartość :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tak jak w przypadku narzędzi pomiarowych np. (suwmiarka, mikromierz) powinno to urządzenie cechować się jakaś tolerancją pomiaru w wąskim zakresie. Na co komu urządzenie które sami mamy sobie skalibrować. Po to się płaci by mieć zalegalizowany produkt i w miare dokładny odczyt. Dobrze że termometrow nie każą nam kalibrować choć akurat tu nie byłoby problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia dodam, że nowe graty mają legalizację ważną do 3 lat,

natomiast sprzęty leciwe muszą przechodzić weryfikację co roku....

jeśli oczywiście chcemy zachować jakąś podstawową zgodność z wzorcami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem właśnie sonometr GM1351 ale odnoszę wrażenie, że jest nieskalibrowany. W cichym pomieszczeniu pokazuje 38 - 40 decybeli (A), podczas gdy aplikacja w smartfonie pokazuje jedynie 18 decybeli.

W cichym pokoju nocą może uzyska się 25 dB... ale z reguły więcej...

Niższe wartości jedynie w komorze bezechowej.

Myślę, że trudno będzie porównać wskazania tego urządzenia z wzorcem.

Spróbuj na dawnej Politechnice (obecnie ZUT), Wydział Elektryczny, może katedra przetwarzania sygnałów i inżynierii multimedialnej albo sterowania i pomiarów.

Kalibrator to wydatek 1000zł ale i tak podlega legalizacji...

 

Wydaje mi się że tak jak w przypadku narzędzi pomiarowych np. (suwmiarka, mikromierz) powinno to urządzenie cechować się jakaś tolerancją pomiaru w wąskim zakresie. Na co komu urządzenie które sami mamy sobie skalibrować. Po to się płaci by mieć zalegalizowany produkt i w miare dokładny odczyt. Dobrze że termometrow nie każą nam kalibrować choć akurat tu nie byłoby problemu.

Wszystko musi podlegać kalibracji. Przyrządu niższego rzędu wzorcuje się od wyższego rzędu... i tak dociera do wzorców międzynarodowych.

Inaczej 1V u mnie w domu wynosiłby 1.2V u Ciebie. W Afryce jakiś Bambo miałby wskazanie 0.8V...

 

A propos temperatury, tę akurat mierzymy najmniej dokładnie. Około tylko ułamka procenta w zakresie temp pokojowej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś wzbudnik. Kiedyś coś na wzór głośnika dynamicznego ze zredukowaną membraną obecnie pewnie jakieś piezoelektryczne. Zasilany z generatora, najczęściej 1KHz dający w określonym miejscu na „wylocie” (z reguły jakiś walec o średnicy pod standardowe średnice mikrofonów) ustaloną wartość ciśnienia akustycznego, standardowo 94, 104, 114 dB.

Czy da się zrobić?

Da, ale tu chodzi o stałość tego ciśnienia w zależności od temperatury, ciśnienia atm. i wilgotności powietrza oraz przede wszystkim stałość długoterminową. Podstawa to wzbudnik.

I oczywiście jak wszystko w miernictwie, skąd wiadomo, że ciśnienie akustyczne ma 94 dB +- 0,2dB u wylotu?

Trzeba to skalibrować. I wracamy do punktu wyjścia…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre doswiadczenia z Meraserwis (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Kalibrowalem u nich dla klientow kilka urzadzen pomiarowych i maja dosc przyzwoite ceny oraz czas realizacji.

 

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo prawdopodobna wartość. 18dB z telefonu to nieprawdopodobna wartość :)

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Nie jestem obyty w temacie i sugerowałem się porównywaniami typu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

uznałem, że cichy pokój (jest tylko lekki (leciutki) szum wentylatora od komputera) wpada bardziej w "szum liści" niż "normalna rozmowa". Chociaż wedle wikipedii (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) to wskazania sonometru by się zgadzały. Teraz mam wrażenie, że nie bardzo ogarniam co to są decybele :/

 

Wydaje mi się że tak jak w przypadku narzędzi pomiarowych np. (suwmiarka, mikromierz) powinno to urządzenie cechować się jakaś tolerancją pomiaru w wąskim zakresie. Na co komu urządzenie które sami mamy sobie skalibrować. Po to się płaci by mieć zalegalizowany produkt i w miare dokładny odczyt. Dobrze że termometrow nie każą nam kalibrować choć akurat tu nie byłoby problemu.

 

Nie chodzi o kalibrację tolerancji (podana dokładność to 1.5db), ale początkowe ustawienie czułości.

 

Ale rozumiem, że powinienem oczekiwać, że zakupiony produkt jest już skalibrowany? W instrukcji widnieje, że posiada zgodność z IEC651 TYPE2 i ANSI S1.4 TYPE2, ale nigdzie nie jest napisane, że urządzenie jest gotowe do działania z chwilą wyciągnięcia z pudełka. Taki scenariusz zakładałem kupując produkt, ale gdy wskazał 38 - 40 decybeli (A) w cichym pokoju to lekko zwątpiłem.

 

Mam dobre doswiadczenia z Meraserwis (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Kalibrowalem u nich dla klientow kilka urzadzen pomiarowych i maja dosc przyzwoite ceny oraz czas realizacji.

 

J.

 

Zapytałem ile wynosi koszt kalibracji w meraserwis i powiedzieli mi 180zł netto. Za dwa razy tyle można już kupić kalibrator na własność. Za sam sonometr zapłaciłem z kosztem wysyłki 91zł (allegro). Niestety trochę za drogo dla mnie, zwłaszcza, że potrzebuję tego urządzenia jednorazowo do celów prywatnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio.

Sądziłem, że kalibratory kosztują od tysiąca.

Rozwiązaniem byłoby znaleźć kogoś z sonometrem i porównać.

Spytałbym na ZUT, poszedł do filharmonii (techniczny) lub do sklepu Meraserw (sympatyczny pan wyciągnie nowy z pudełka i porównacie pomiary)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.