Jump to content
vladomir

Polskie piosenki bez grafomańskich tekstów

Recommended Posts

"Myślę ,ze zbytnio generalizujemy. Pomiędzy tekstem grafomańskim, a tym "porządnym" jest całe morze możliwości.

Tekst grafomański jest płytki, pełen wzniosłych wydumek i frazesów itd.

Ten "porządny" zawsze mówi w sposób przemyślany ,bez prostackiej nędzy językowej, i nie chodzi mi tu o słowa kur.a,ch.j,tylko o sposób opowiedzenia teksu.

Zgadza sie i tutaj "moj" Karramba zalicza same plusy.

"Zawsze jednak będzie to ocena subiektywna - dla jednego tekst będzie banałem ,dla innego wyżyną intelektualną."

Tu juz sie nie zgadza, bo nawet banalna historie bez silenia sie na wyzyzny intelektualne moze byc pop prostu opowiedziana dobrze i do tego z odpowiednim podkladem muzycznym. I tak historia z rynsztoka moze byc opowiedziana rynsztokowym jezykiem aby rynsztokowy odbiorca ponadczasowe i uniwersalne przeslanie zrozumial. I mamy hip-hop jak sie patrzy, takie bajki Brzechwy w wersji dla niegrzecznych dzieci. Tutaj "moj" Karramba zalicza kolejne plusy.

"Wspomniana tu Karramba to nie teks grafomański, tylko po prosty kiepski, i nie ma tu znaczenia ilość wulgaryzmów. "

Odnosze wrazenie, ze Twoja ocena ogranicza sie wlasnie do ilosci wulgaryzmow, bo poza tym "moj" Karramba zalicza same plusy. Historia moze i banalna, za to bardzo sprawnie opowiedziena od A-Z, bez grafomanskiego silenia sie na literackie ozdobniki, napisana autentycznym rynsztokowym jezykiem. Warto zwrocic uwage, ze w przeciwienstwie do wielu tekstow i to nie tylko hiphopowych bluzgi nie sluza tu wypelnieniu ciszy czy utworzeniu rymow, a sa pelnoprawnymi slowami uzytymi zgodnie z ich znaczeniem (rynsztokowym oczywiscie).

Oczywiscie przy "Panu Tadeuszu" Karramba wymieka, ale na tle linkowanych tu kawalkow trzyma artystyczny poziom, o ile ponad niego sie pod pewnymi aspektami nie wznosi. Ale jak juz pisalem nie bede sie pastwil nad linkami bo nie o odszukiwanie arcydziel w tym watku chodzi. A wszystkie kawalki spelniaja wytyczne z pierwszego watku.

Summa summarum doceniam probe podjecia dyskusji, i dosc starannie napisana wypowiedz ale na ocenienie "mojego" Karramby slowem "kiepski" nie znalazlem w nim ani slowa - wprost przeciwnie wszystko wskazuje na to, ze kiepski on nie jest. Co wiecej tekstu piosenki nie nalezy oceniacz wylacznie w kategoriach literackich a przez pryzmat gatunku muzycznego, a Tu "moj" Karramba zdecydowanie wybija sie ponad hiphopowa przecietnosc.

Edited by szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

W salonie: foobar2000, pcm2704, Onkyo A-5VL i Monitor Audio MR4; w sypialni: Onkyo CS-545; do filmów: Sony HT-IS100

Doprawdy nie wiem ,jak można powiedzieć ,że ocena tekstu może być inna niż

"Zawsze jednak będzie to ocena subiektywna - dla jednego tekst będzie banałem ,dla innego wyżyną intelektualną." Tu juz sie nie zgadza,

Doprawdy nie wiem ,jak można powiedzieć ,że ocena tekstu może być inna niż subiektywna.

To jak odbierasz swoją Karrambę jest tylko i wyłącznie Twoją SUBIEKTYWNĄ oceną,a nie prawdą objawioną. Tobie się podoba i gitara. Dla mnie takie teksty to poziom podwórkowy, który osiągnie z palcem w nosie każdy domorosły raper. Nie są to co prawda mdłe rzygowiny grafomańskiej twórczości, ale takie testy to ja tworzę na poczekaniu ,gdy ktoś mnie porządnie wku.wi.

Podpisuję się pod wypowiedzią@Szyszkownika Kilkujadka :

" (...) Bo niby dlaczego brak podkładu muzycznego ma dyskwalifikować moje wypowiedzi jako nieliterackie? Idąc tym tropem dochodzimy do sztuki ultranowoczesnej, która tylko tym różni się od niesztuki, że kupa psia zamiast na chodniku leży w galerii sztuki. W tym rozumieniu twórczość Karramby jest jak najbardziej literacka. Rzekłbym nawet, że ultraliteracka. (...)"

Edited by matoole

Kiedy misjonarze przybyli do Afryki, mieli Biblię,a my mieliśmy ziemię. Powiedzieli: „Módlmy się”. Zamknęliśmy oczy. Kiedy je otworzyliśmy mieliśmy Biblię, a oni mieli ziemię.

Bo "nie podoba mi sie" oznacza subiektywne odczucia, a "jest kiepskie" obiektywne aspekty, o ktorych Ty troszke, a ja caly czas piszemy. "Moj" Karramba moze sie nie podobac, ale obiektywnie nie da sie go zle ocenic, raczej nieco powyzej przecietnej... chyba, ze ktos wpadnie na pomysl Karrambe grzecznym dzieciom zamiast Brzechwy zaprezentowac i na tej podstawie wysnuwac bledne wnioski.

A cytowana przez Ciebie minipulacje Szyszkownika z kultury pomine.

Edited by szymon1977

W salonie: foobar2000, pcm2704, Onkyo A-5VL i Monitor Audio MR4; w sypialni: Onkyo CS-545; do filmów: Sony HT-IS100

...takie testy to ja tworzę na poczekaniu ,gdy ktoś mnie porządnie wku.wi.

Nie na poczekaniu, bo dam Ci az tydzien czasu. Dwie zwrotki i refren poprosze. Zmierz sie z Karramba.

W dniu 19.01.2017 o 13:17, Szyszkownik Kilkujadek napisał:

Jeśli jest to wypowiedź literacka, to każda moja wypowiedź w tym wątku jest literacka. Co wiecej, wszystkie moje bluzgi jakie kiedykolwiek wykrzyczałem, były wypowiedziami literackimi.

Bo niby dlaczego brak podkładu muzycznego ma dyskwalifikować moje wypowiedzi jako nieliterackie? Idąc tym tropem dochodzimy do sztuki ultranowoczesnej, która tylko tym różni się od niesztuki, że kupa psia zamiast na chodniku leży w galerii sztuki.

W tym rozumieniu twórczość Karramby jest jak najbardziej literacka. Rzekłbym nawet, że ultraliteracka.

Sztama?

Wtrącę się - tylko bluzgi metaforyczne. Sam docisk do gleby emocjonalny nimi nie starcza. Grafomania i trolling mają zbliżoną motywację.

Metafora wyszukana, to i grafomania wstrzymana.

• Like 1

-Dykcja i Puls względnie pomiędzy i spójnie pełnym pasmem.