Skocz do zawartości
IGNORED

Ile maksymalnie i średnio kosztowały wasze naprawy wzmacniaczy?


Hemisys

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

wydaje mi się, że ten dział jest jedynym sensownym dla uzyskania potrzebnych mi odpowiedzi.

 

Jesteście elektronikami, a więc wielu z was naprawia sprzęty. Chciałbym się zorientować czy jako technik elektronik, bez doświadczenia, bo po szkole moja kariera potoczyła się zupełnie nie w kierunku elektroniki, rozsądnym jest podjąć ryzyko i zakupić uszkodzony wzmacniacz. W razie niepowodzenia pewnie będę chciał go oddać do serwisu - może do jednego z Was:) kto wie:), ale aby podjąć decyzję potrzebuje informacji które pozwolą mi na sensowne rozważania. Oto one:

 

1. Ile kosztowały was najwięcej naprawy wzmacniaczy marek : Rotel, Nad, Denon, Cambridge Audio, Marantz - interesują mnie modele, które na rynku wtórnym krążą po około 600 zł. Pytanie dotyczy jedynie części zamiennych - w sklepie elektronicznym byłem jedynie po podstawowe scalaki, kondensatory i inne, więc nie znam cen....

 

2. Ile średnio uważacie, że takie naprawy mogą kosztować? Również pytam o ceny części.

 

Pozdrawiam i uprzejmie dziękuję za odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś sprzedaje uszkodzony wzmacniacz to dlatego, że naprawa nie jest opłacalna. Koszt naprawy plus wartość tego uszkodzonego przewyższa kupno sprawnego.

Imho tak można tylko dla sportu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Dla niezorientowanych znalezienie normalnego serwisu który nie wymieni całego pcb tylko znajdzie uszkodzenie i nie zrobi przy tym teksańskiej masakry w urządzeniu jest często nieosiągalne. Sporo ludzi zamiast się bawić kupuje nowe urządzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Dla niezorientowanych znalezienie normalnego serwisu który nie wymieni całego pcb tylko znajdzie uszkodzenie i nie zrobi przy tym teksańskiej masakry w urządzeniu jest często nieosiągalne. Sporo ludzi zamiast się bawić kupuje nowe urządzenie.

Kiedyś trafił do mnie amplituner Denon nie pamiętam modelu coś za 3000 zł nowy , padł zasilacz , zaprojektowany tak żeby padł , rezystory 0,2 ohm zabezpieczenie przed mostkiem wielkością odpowiadały rezystorom 0,25W , przy mocnym graniu to nie mogło wytrzymać długo . Wymiana Mostka na większy i tych rezystorków na 5W przywróciła Denona do żywota . Jak ja widzę takie wady w nowym sprzęcie celowo robione to doceniam sobie DIY. Naprawa trwała ok 3 godz, dużo wybebeszania , koszty 150 zł .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś szukał usterki kilka dni.

Potem okazałoby się, że to układ monolityczn albo jakiś hybrydowy. Wada niepowtarzalna, ujawniająca się tylko wspecyficznych warunkach...

Zamówienie, oczekiwanie, wymiana...

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wada niepowtarzalna, ujawniająca się tylko wspecyficznych warunkach...

 

Takie rzeczy się naprawia: wali śrubokrętem, psika sprajem, szarpie kabelkami.

 

Najgorsze są naprawy gdzie układ zabezpieczający wyłącza urządzenie i po chwili go znowu włącza.

Ale i te też dają się przechytrzyć.

Ja nigdy nie lubiłem naprawiać rozkalibrowanych patefonów. Ta mechanika w nich to był i jest dla mnie cud.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Kiedyś trafił do mnie amplituner Denon nie pamiętam modelu coś za 3000 zł nowy , padł zasilacz , zaprojektowany tak żeby padł , rezystory 0,2 ohm zabezpieczenie przed mostkiem wielkością odpowiadały rezystorom 0,25W , przy mocnym graniu to nie mogło wytrzymać długo . Wymiana Mostka na większy i tych rezystorków na 5W przywróciła Denona do żywota . Jak ja widzę takie wady w nowym sprzęcie celowo robione to doceniam sobie DIY. Naprawa trwała ok 3 godz, dużo wybebeszania , koszty 150 zł .

Fajnie, żeś wymienił rezystory bezpiecznikowe na "porządne - mocniejsze"... równie dobrze można je było zewrzeć drutem - a potem pretensje, że coś sie rozlatuje bez powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętć, że usterki typu uszkodzona końcówka, czy pre to zwykle groszowe sprawy jeśli o części chodzi. Gorzej jak to jest wzmacniacz z jakimś sterowaniem z uc, i padnie procek. Wtedy, ponieważ są to układy programowalne pozostaje autoryzowany serwis i przestaje być tanio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram Baltlabem i życie jest piękne. Awaria -> kurier -> producent (naprawa, przegląd, upgrade) -> kurier -> po problemie i niedrogo. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętć, że usterki typu uszkodzona końcówka, czy pre to zwykle groszowe sprawy jeśli o części chodzi.

Zależy też jaka końcówka... bo przykładowo taki Densen B100 porażający swą prostotą

nie jest łatwy w naprawie. Miałem okazje takie oglądać - rezystory smd, emiterowe sam węgiel

odechciewa się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy tak naprawde od skomplikowania awarii, dostepnosci elementow i ich ceny oraz od tego czy ma to byc naprawione tanio czy dobrze.

Chcac naprawic dobrze czasami koszt przekracza wartosc urzadzenia, dlatego im urzadzenie tansze tym mniejsza oplacalnosc naprawy, z drugiej strony jednak zawsze mozna naprawic na zamiennikach.

 

Osobiscie nie wyceniam napraw na podstawie tego czy uklad jest skomplikowany czy nie, ale od klasy sprzetu i ryzyka, biorac sprzet na warsztat kazdy ponosi jakies ryzyko za ktore odpowiada serwisant, dlatego za naprawe sprzetu za 10k nie wezme tyle samo co za sprzet za 1k.

 

A ceny czesci bywaja rozne, od kilku groszy po kilkadziesiat zl za element

 

Warto pamiętć, że usterki typu uszkodzona końcówka, czy pre to zwykle groszowe sprawy jeśli o części chodzi

No nie do konca, jesli to mocniejsza koncowka np z 3 parami tr. koncowych na kanal, dla zasady trzeba wymienic oba kanaly nawet jesli drugi jest sprawny, razem masz 12 tranzystorow, niech kazdy kosztuje po 15zl czyli standardowo, masz juz 180zl, tranzystory sterujace bardzo czesto sa niedostepne w polsce, szukanie za granica lub wyluty, dolicz kolejna stowke i masz juz prawie 300zl za same polprzewodniki.

 

A teraz pomysl sobie ze to mogl byc Krell KAV-300i i komplet kapeluszy jak uda ci sie znalezc to bedzie min 100zl/para

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależny tak naprawdę od skomplikowania awarii, dostępności elementów i ich ceny oraz od tego czy ma to byc naprawione tanio czy dobrze.

 

A powiedz, gdzie zaopatrujecie się w schematy.

Bo ja potrzebował bym schemat do Monitora M-Audio BX5a i dla BX8a schemat z rozkładem części na płytkach, bo chciałbym zmienić filtr w obu torach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz pomysl sobie ze to mogl byc Krell KAV-300i i komplet kapeluszy jak uda ci sie znalezc to bedzie min 100zl/para

:-)

Napisano dziś, 17:34

Warto pamiętć, że usterki typu uszkodzona końcówka, czy pre to zwykle groszowe sprawy jeśli o części chodzi.

 

I do tego mowa tu o klockach za ca. 600zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz, gdzie zaopatrujecie się w schematy.

internet, ebay, u producentow

 

I do tego mowa tu o klockach za ca. 600zł.

Tez nie zawsze, np Sony TA-F590ES

2sc2275 / 2sa985

2sj201 / 2sk1530

 

drivery do dostania tylko z wylutu, mowa o oryginalnych, koncowe jak sie uda gdzies znalezc to trzeba liczyc 70-90zl za pare

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

internet, ebay, u producentow

 

 

Tez nie zawsze, np Sony TA-F590ES

2sc2275 / 2sa985

2sj201 / 2sk1530

 

drivery do dostania tylko z wylutu, mowa o oryginalnych, koncowe jak sie uda gdzies znalezc to trzeba liczyc 70-90zl za pare

 

 

No tak jest, chytry 2 razy traci i nie raz przekonałem się kupując np nieoryginalne Sankeny które poszły z dymem robiąc jeszcze więcej szkód i trzeba było zamawiać te kilkukrotnie drozsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, żeś wymienił rezystory bezpiecznikowe na "porządne - mocniejsze"... równie dobrze można je było zewrzeć drutem - a potem pretensje, że coś sie rozlatuje bez powodu.

To było zaprojektowane na awarię , miejsca było spokojnie na 5W mocy rezystory . tak niestety produkuje się sprzęt obecnie - Planowane starzenie produktu , umieszcza się kondensatory blisko niedomiarowanych radiatorów w celu ich szybszego wysychania , dużo tych babołów robią .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

To było zaprojektowane na awarię , miejsca było spokojnie na 5W mocy rezystory . tak niestety produkuje się sprzęt obecnie - Planowane starzenie produktu , umieszcza się kondensatory blisko niedomiarowanych radiatorów w celu ich szybszego wysychania , dużo tych babołów robią .

Chcecie sprzęt tani, coraz mniejszy i co dwa lata wymiana na nowy, by pochwalić się na FB posiadaniem najnowszej-nowości to tak jest.

Co nie zmienia faktu, że zanim zacznie się grzebać to trzeba wiedzieć co się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

rozsądnym jest podjąć ryzyko i zakupić uszkodzony wzmacniacz

 

ja kupuje uszkodzone wzmacniacze w trzech przypadkach:

 

1. jest mega tani , czyli w ostateczności zostanie dawcą części jeśli się nie zdecyduje go naprawiać (brak części, kompletny węgiel w środku, często braki - wyszabrowany w środku, lub zniszczony z zewnątrz)

2. jest to sprzęt, który po naprawie się sprzeda, czyli w grę wchodzą tylko modele z górnej półki, nawet jeśli kupię za 1-2 tys, to po naprawie (i renowacji - pełny recap itp.) sprzęt jest wart te 4-5 tys

3. mam ochotę kupić coś nowego, coś mnie interesuje, chcę coś poznać, czyli spełniam sobie zachciankę kupując takiego pacjenta

 

wychodzi z tego, że wzmacniaczy które sprawne chodzą po ok 600zł nie ma sensu kupować

 

czasem tego nie rozumiem, ludzie za uszkodzony wołają 400-500zł , a często sprawne są po niewiele więcej .....

 

a że nie żyje z napraw sprzętu, to zwykle jestem zawalony powierzonym sprzętem od znajomych i zarobiony własnymi projektami DIY

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.