Skocz do zawartości
IGNORED

Brzmienie Canton


Lukeoon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

Mam takie nietypowe pytanie. Jestem posiadaczem kolumn Canton Quinto 530. Ale były też Karaty itp. Bardzo lubię brzmienie starych Cantonów, moim zdaniem to bardzo niedoceniane kolumny, może dlatego że mało popularne. Moje pytanie dotyczy się tych którzy mieli porównanie starych modeli z nowszymi seriami, otóż myślę o wymianie kolumn na "nowocześniejsze" ze względu na wygląd. Potrzebuję czegoś co będzie pasowało do innego wystroju mieszkania. No i tu moje pytanie, czy nowe/młodsze serie zachowały to charakterystyczne brzmienie tej firmy z lat 80tych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lukeoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu dwie pary Canton Quinto 530 , bez wątpienia lepsze od nowszych konstrukcji typu karat .

U mnie lepiej sprawdziły się niż starsze GLE .

Canton Quinto 530 - jeśli ktoś lubi barwny ciepły dźwięk z dobrze schodzącym basem , będą ciężkie do pobicia w swoim przedziale cenowym , wszystko zależy kto jaką szkołę dźwięku lubi .

Nowych konstrukcji nie słuchałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez nikko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś zadowolony z tego brzemienia a wyglądu nie odpowiada daj je do odnowienia stolarzowi. Można cyknąć w wysokim połysku czy nową okleinę. Żebyś przeskoczył to brzmienie wyjdzie na pewno drożej. Nie mam tych kolumn ale kiedyś szedłem ulicą koło pewnej kafejki i usłyszałem ciekawy wciągający dźwięk, myślę co tak fajnie gra obróciłem się i zbliżyłem się a to stare Cantony.:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś zadowolony z tego brzemienia a wyglądu nie odpowiada daj je do odnowienia stolarzowi. Można cyknąć w wysokim połysku czy nową okleinę. Żebyś przeskoczył to brzmienie wyjdzie na pewno drożej. Nie mam tych kolumn ale kiedyś szedłem ulicą koło pewnej kafejki i usłyszałem ciekawy wciągający dźwięk, myślę co tak fajnie gra obróciłem się i zbliżyłem się a to stare Cantony.:)

Moje Quinto są w stanie idealnym. Czarne. Tylko że stylistyka z lat 80tych. Ostatnio odłuchiwałem Dynaudio Emit M20, i nie zamienił bym się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli karat'y sa nowsze od quinto ? ile one maja na basie ? calkiem fajne kolumny, chyba sobie sprawie jak sie odgruzuje :)

Quinto 530 mają jakieś 26-28 cm, 540 więcej. W kolumnach podstawkowych nie znalazłem nic co by niżej potrafiło zejść. Co ciekawsze, na 5 wzmacniaczy tylko jeden dał radę je naprawdę nisko sprowadzić. Aż się wnętrzności przewracają, a kanapa robi masaż pleców.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lukeoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Cantony to brzmienie analityczne, momentami suche, dokładne.

Wybierają je osoby lubiące taki dzwięk.

Niestety seria GLE, GLS itp są średnio udane. Mimo wykonania w Niemczech można o wiele rzeczy mieć pretensje.

Seria Chrono jest chyba najbardziej udana ze wszystkich Cantonów. Lepszy dzwięk, dużo lepsze wykonanie no i wciąż przystępna cena.

Niesyety wyżej Ergo, Vento itp Canton poszedł w wykonanie. O ile kolumny wyglądają dużo lepiej każdym krokiem o tyle brzmienie nie idzie w parze, poprawy są niewielkie.

 

Pozostaje do dyspozycji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Cantony to brzmienie analityczne, momentami suche, dokładne.

Wybierają je osoby lubiące taki dzwięk.

Niestety seria GLE, GLS itp są średnio udane. Mimo wykonania w Niemczech można o wiele rzeczy mieć pretensje.

Seria Chrono jest chyba najbardziej udana ze wszystkich Cantonów. Lepszy dzwięk, dużo lepsze wykonanie no i wciąż przystępna cena.

Niesyety wyżej Ergo, Vento itp Canton poszedł w wykonanie. O ile kolumny wyglądają dużo lepiej każdym krokiem o tyle brzmienie nie idzie w parze, poprawy są niewielkie.

 

Pozostaje do dyspozycji.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. W końcu coś się wyklarowało. To może jakaś porada, jakich producentów/modeli szukać z podobnym brzmieniem z trochę nowszym "designem" ? Problem w tym że stare Cantony z lat 80tych to mało popularne kolumny, więc niewielu zna to brzmienie więc pewnie ciężko zestawić je z nowszymi seriami Canton. Chodzi głównie o dynamikę i bardzo nisko schodzący bas. Nie jestem fanem "łubu dubu" ale w niektórych gatunkach np RnB, czy Rapu jest to wymagane, a z drugiej strony dużo detali w innych gatunkach, jak choćby coś z starego Rocka. Ostatnio miałem w/w DYNAUDIO EMIT 20 i prócz basu reszta nawet mi odpowiadała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lukeoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal podstawkowe?

To chario, monitor audio silver 2 chodź te będą jasne, Elac debut b6, canto grand studio 16 hz czy już droższe magnat 1003s

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal podstawkowe?

To chario, monitor audio silver 2 chodź te będą jasne, Elac debut b6, canto grand studio 16 hz czy już droższe magnat 1003s

 

Raczej podstawkowe, tylko czy przy dzisiejszych standardach (nie za duże wymiary, nieduża średnica niskotonowego) osiągnę zamierzony efekt. Dziękuję sprawdzę propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal podstawkowe?

To chario, monitor audio silver 2 chodź te będą jasne, Elac debut b6, canto grand studio 16 hz czy już droższe magnat 1003s

Ja polecam zdecydowanie Hz16 z w/w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też.

I zapraszam na ich odsluch.

 

 

Raczej podstawkowe, tylko czy przy dzisiejszych standardach (nie za duże wymiary, nieduża średnica niskotonowego) osiągnę zamierzony efekt. Dziękuję sprawdzę propozycje.

Jeśli obudowa dobrze jest skonstruowana zaprojektowana to da się osiągnąć dynamikę i dół o większym brzmieniu niż wygląd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Poczytałem o Canto Grand i opinie bardzo dobre. Ponoć wygrywają z droższą konkurencją. Pozostaje tylko odsłuch. Quinto może pójdą do innego pomieszczenia, jako zapasowy zestaw, może kiedyś się je odnowi na np biel w połysku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zapraszam. Skąd jesteś? Możesz podjechać? Czy odsluch wysyłkowy?

Bardzo dziękuję za pomoc. Rzeszów - Lublin. Jeszcze nie wiem kiedy nabędę kolumny.

 

Na ostatnim aVS nie było szaału. Stare Cantony były ok, teraz brzmienie mają "masowe" :)

No właśnie miały to coś. Nowych zupełnie nie znam. Może ktoś się orientuje na jakich modelach/ w jakich latach skończyło się to brzmienie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podobała się szkoła dźwięku starszych głośników Canton Quinto 530 , to faktycznie Canto Grand mogą być strzałem w dziesiątkę .

Dzisiejsze brzmienie nowszych konstrukcji Canton poszło całkiem w innym kierunku , nawet nie chce mi się poważniej odsłuchiwać .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Chciałbym się podłączyć pod wątek z pytaniem,

chcę zakupić kolumny Canton Ergo, głownie ze względów estetycznych, do 20m2 salonu.

Im wyższy model 70,71,80,90,102 RC-L itd. tym większa moc ale też większy zakres przenoszenia częstotliwości.

Pytanie czy to że kolumny potrawą zejść do tych 18Hz (RC-L) ma to jakieś istotne znaczenie i czy jest miedzy tymi modelami znacząca różnica?

Kolumny posłużą głownie do odtwarzania Rock/Metal i TV/Filmy.

P.S. Fajnie byłoby gdyby ktoś podpowiedział jakiś amplituner do tych kolumn z funkcjami sieciowymi, USB i DAC - budżet 3000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zejdą ci do 18 hz!

To bełkot marketingowy, tyle to niektóre dobre Subwoofery osiągają.

Wracając do serii ergo. Dobre kolumny o wysokim standardzie wykończenia. Warte swojej ceny. Wynagajace jednak pradowo.

Do 3000 zł kupisz nowy amplituner rn602, onkyo 8270 które w jako taki sposób je naglosnia. Możesz też kupić model nad 356 oraz daca który poradzi sobie bez problemu z wysterowaniem tych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Witam, wiem że to kilka lat już mija od tematu, ale na ten temat trafiłem przypadkowo i mogę tylko jedno powiedzieć, bo nigdy nie wiadomo kiedy nowa informacja komuś się przyda, "stare" bo z epoki prawdziwego hi-fi. Kolumny Canton zwłaszcza Karat z epoki Hi-Fi lubią większą moc wzmacniacza. Moje Canton Karat 940 i 960 dostały powietrza przestrzeni i rozwinęły scenę i to w szerokości jak i w głębi po podłączeniu pod mocniejszy wzmacniacz niż podana moc kolumn. Osobiście przetestowałem na wzmacniaczach Kenwood i to na kilku modelach począwszy od KA 5010 do KA 7020, z doświadczenia powiem że 25% to odpowiednio większa moc, oczywiście dla normalnych słuchaczy dla których na wzmacniaczu godzina 9 max 10:30 to kres głośności bo więcej to masochizm dla uszu 🙂.  Nie zawsze nowy sprzęt jest lepszy, bo przecież nie liczy się mocą dźwięk. Kolejny przykład z mojego życia 🙂 na strychu stało radio Telefunken OPUS 7 kupione przez mojego dziadka, trzeszczało charczało ale jak go naprawił :)dobry specjalista to dźwięk tego starego radia z połowy lat 50 ubiegłego wieku przemówił ciepłym krystalicznym dźwiękiem i to w stereo:). Więc tylko pozostaje eksperymentować i dobierać to co nam odpowiednio gra, a nie bo ktoś powiedział że jest OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Grają u mnie zwykłe Canton Fonum 401. Chyba najniższy model Canton w tamtych czasach. I co?  I grają świetnie. Do tego stopnia , że nowe Paradigmy spakowane w kartony a Cantony w salonie. Też myślałem o nowych Cantonach ale jednak będę szukał wysokich modeli z lat 80-tych. 

Rzeczywiście były brzydkie. Całe czarne. Teraz są białe piano i nie mam pytań. 

Głupim szczęściem udało mi się kupić zestaw Sansui  AU6900 i do tego tuner. I chyba do będzie mój zestaw docelowy. Ciężko było znaleźć coś co zagrałoby w metalu i Jazzie. Teram mam i przy każdej płycie banan na gębie. Chyba o to chodzi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

R.I.P Jeff

R.I.P H.R.Giger

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jeszcze posłuchać kolumn ALR Jordan. Też niedoceniane. Maja podobne właściwości co stare Cantony  a opakowanie ładniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

R.I.P Jeff

R.I.P H.R.Giger

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.