Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofery i wszystko na ich temat


hifibloke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

gra ale spadek jest taki , że nic nie słychać i nawet nie czuć. W moim membranka zasówa do o ile pamiętam 25Hz ale moje uszy i ciało nic nie wyłapują więc ona porusza się tylko w rytm tej częstotliwości i nic poza tym.

Zapodajesz na subwofer 35Hz i słyszysz dźwięk o pewnym natężeniu (powiedzmy 110dB, zapodajesz 30 i jeszcze słychać ale natężenie już spadło (90 - umowne wartości, wiem tego nie wiesz bo nie masz przyrządów hihi no ale powiedzmy, że tak jest), zapodajesz 28 i słychać coś jeszcze ale już ledwo(70dB) i dopiero przy zapodaniu częstotliwości 27 Hz porusza się tylko membrana ale nic nie słyszysz (powiedzmy, że to jakieś 50-60dB) i nie czujesz , to jak to poruszająca membrana nie oznacza, ze sub gra daną częstotliwość. Może to zły przykład? No dobra. Ale jeśli na sub wchodzi dana częstotliwość zapodana jakimś programem (bo przecież jakoś musiał być ten test wygenerowany) to jaką częstotliwość ma generować głośnik jak nie tą co została na niego zapodana.

W obudowach z otworem, gdzie mamy układ rezonatora Helmholtz'a poniżej częstotliwości rezonansu otwór zaczyna pracować w przeciwfazie, co skutkuje praktycznie brakiem przetwarzania lub bardzo cichym czyli nieliczącym się ciśnieniem dla ucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelna zgoda z faza ....dlatego mam dwa :) jednak obawiam sie, ze ogolne twierdzenie co do jakosci basu to jeden lepszy zamiast dwoch gorszych.

Ja twierdze bo ... sparwdziłem w swoim systemie.

Wszelkie bolaczki z basem przy dwóch subach zniknęły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś jakiegoś suba z systemem DSP jaki ma np. Velodyne z serii DD?

 

Nie. Mam zwykłe dwa aktywne suby, którymi zarządza procesor Marantz. Equalizację wykonał Audysey.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Mam zwykłe dwa aktywne suby, którymi zarządza procesor Marantz. Equalizację wykonał Audysey.

 

Dokup do subów z pięć zegarów rubidowych. Bez nich to nigdy nie zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Nie. Mam zwykłe dwa aktywne suby, którymi zarządza procesor Marantz. Equalizację wykonał Audysey.

Spróbuj kiedyś takiej konstrukcji.

Taki sub poprzez swój DSP zgra się z resztą Twojego systemu.

Zmienisz zdanie co do tego, czy jeden dobry czy dwa słabsze. I to diametralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj kiedyś takiej konstrukcji.

Taki sub poprzez swój DSP zgra się z resztą Twojego systemu.

Zmienisz zdanie co do tego, czy jeden dobry czy dwa słabsze. I to diametralnie.

 

A jak wyobrażasz sobie połączenie DSP z equalizacją Audysey?

 

W systemie stereo mam parametryczna equalizację basu ale dla obu głosników niskotonowych (15") moich kolumn.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, ja nigdy nie wrócę do jednego. Tańsze, droższe ale zawsze dwa. Nie ma znaczenia jak zarąbiste będzie miał sub DSP, jak będzie jeden, to będzie słychać kierunek dźwięku, mi to bardzo przeszkadza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

E tam, ja nigdy nie wrócę do jednego. Tańsze, droższe ale zawsze dwa. Nie ma znaczenia jak zarąbiste będzie miał sub DSP, jak będzie jeden, to będzie słychać kierunek dźwięku, mi to bardzo przeszkadza.

Nieprawda.

Nie będzie.

 

A jak wyobrażasz sobie połączenie DSP z equalizacją Audysey?

 

W systemie stereo mam parametryczna equalizację basu ale dla obu głosników niskotonowych (15") moich kolumn.

 

Ale rozmawiamy o kinie domowym czy stereo?

Nie ma problemu z Aydysey.

Możesz spokojnie zastosować obie korekcje. Zreszta jeśli po korekcji Audysey odczuwasz jakieś niedoskonałości basu to z tą korekcją jest wybitnie coś nie tak.

Zazwyczaj zresztą korekcja amplitunera/procesora jest dużo bardziej prymitywna niż ta chociażby z serii DD Velodyne.

Oczywiście w kwestii samego pasma subwoofera. Nawet sam mikrofon pomiarowy jest dużo lepszy w takim subie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda.

Nie będzie.

 

 

Ale rozmawiamy o kinie domowym czy stereo?

Nie ma problemu z Aydysey.

Możesz spokojnie zastosować obie korekcje. Zreszta jeśli po korekcji Audysey odczuwasz jakieś niedoskonałości basu to z tą korekcją jest wybitnie coś nie tak.

Zazwyczaj zresztą korekcja amplitunera/procesora jest dużo bardziej prymitywna niż ta chociażby z serii DD Velodyne.

Oczywiście w kwestii samego pasma subwoofera. Nawet sam mikrofon pomiarowy jest dużo lepszy w takim subie.

 

Z mojego punktu widzenia dyskutujemy czysto teoretycznie. Ja do 1 suba nie wrócę. Mam system 7.2.4. I wiem ile dwa suby wniosły w stosunku do 7.1.4.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie próbowałem suba z wbudowanym DSP, a Ty zapewne dwóch subów.

Więc pozostańmy przy swoich zdaniach.

Zawsze możesz sobie zakupić drugi sub z DSP do pełnej specyfikacji 7.2.4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij w o mnie to zobaczysz jaka mam aktualnie konfigurację w kinie domowym.

Do tego jakieś 20-o letnie doswiadczenie w systemach kina domowego :).

 

Dwa suby rozwiązują wszelkie problemy fazowe basu.

Tylko to dotyczy bardziej stereo. W kinie nie ma znaczenia faza jeśli gra jeden sub i odtwarza tylko LFE, w szczególności gdy fronty są ustawione na small. Jestem za dwoma subami ale porównywalnej klasy. Jeden większy zapewni większe SPL i niższe zejście od dwóch mniejszych, dwa jednak lepiej, bardziej równomiernie wypełnią basem pomieszczenie. Ja aktualnie mam dwa Rele na każdy kanał a do kina jeden większy SVS i tu nie ma nawet czego porównywać jeśli idzie o efekty kinowe. Nawet jakby wstawił 10 takich Reli to nie byłyby w stanie dać takich fajnych efektów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to dotyczy bardziej stereo. W kinie nie ma znaczenia faza jeśli gra jeden sub i odtwarza tylko LFE, w szczególności gdy fronty są ustawione na small.

Mylisz się.

W innym systemie, w stereo mam paki czerodrożne, w pełni aktywne, które mają w sobie dwa suby 90 litrowe po 2x12'' na stronę.

Jestem za dwoma subami ale porównywalnej klasy. Jeden większy zapewni większe SPL i niższe zejście od dwóch mniejszych, dwa jednak lepiej, bardziej równomiernie wypełnią basem pomieszczenie. Ja aktualnie mam dwa Rele na każdy kanał a do kina jeden większy SVS i tu nie ma nawet czego porównywać jeśli idzie o efekty kinowe. Nawet jakby wstawił 10 takich Reli to nie byłyby w stanie dać takich fajnych efektów.

 

Zdaje sie, że rozmawiamy o systemie kina domowego ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kalibrujemy subwoofer w auddysey to uderzenia sygnału podczas kalibracjii doskonale slyszymy z subwoofera i z jego rejonu, czyli kierunkowość w tej sytuacji jest niepodważalna. Później gdy dojdzie reszta systemu to jednak ciężej go zlokalizować ale jednak.Wczoraj testowalem dwa subwoofery kontra jeden i mimo że róznych firm(ta sama membrana) to wolę dwa i dziś zamówilem już drugi do kompletu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Pasmo subwooferowe w prawidłowo skalibrowanym sprzęcie jest nie do zlokalizowania.

 

Dwa tygodnie temu zmieniłem sprzęt w jadalni. @audiosynergia zrobił mi monitory plus sub.

Pytałem go gdzie ustawić suba. Czy pod jedną z pak np?

Powiedział, że jak mam możliwość to mam go dać gdzieś z boku, żeby go nawet nie było widać.Stoi więc od miejsca odsłuchu jakieś 4 metry w bok.

Ostatnio był u mnie nasz kolega z forum Bobonerek. Możecie go zapytać o wrażenia z odsłuchu.

Był najbardziej zaskoczony tym, że bas jest idealnie na środku. @audiosynergia miał rację. Jak nie patrzymy na subwoofer podczas odsłuchu to nie ulegamy autosugestii że bas leci z niego.

A to pasmo jest nie do zlokalizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dodać też prawidłowe ustawienie trza samemu po eksperymentować .Poprawne ustawienie suba nie powinno lokalizować skąd dochodzi bas. Większość z nas wpycha tam gdzie ma miejsce i to są skutki złego ustawienia nawet po kalibracji

Moim zdaniem nawet najlepszy sub jak będzie źle ustawiony to nie zagra dobrze i nie pokażę swoich możliwości dla tego kanału nie ma normy gdzie powinien stać. W jakimś stopniu też akustyka pomieszczenia też się kłania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQ150 sory, ale rozbawiles mnie tym :)) Suba nie ustawia sie pytajac kogos gdzie go postawic... dobrze ustawiony sub to nie gdzies tam z boku ...

Miejsce na suba trzeba znalesc tam gdzie najlepiej gra. Wystarczy wbic w utuba "subwoofer crawl"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hifibloke

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

No widzisz, nie ma to jak zadbać o dobre samopoczucie kolegów z forum.

Nie pytałem go gdzie ja mam go ustawić, tylko czy ma być między pakami czy nie.

Gość z wyższym wykształceniem w akustyce i wieloletnią praktyką w akustyce powiedział mi, że jak jest możliwość to należy go dać w miejsce nie rzucające się w oczy podczas odsłuchu.

Oczywiście w takim przypadku też ma znaczenie reszta akustyki pomieszczenia która ma wpływ na pasmo basowe ale ja pisałem o lokalizacji nie o jakości basu.

Ciebie to bawi, inni się tego uczą na uczelni.

Ja tam wolę posłuchać kogoś mądrzejszego od siebie. Tak jak pisałem o efekt zapytaj Bobonerka. Też był zaskoczony uzyskanym efektem.

Edytowane przez HQ150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma znaczenia czyjes wyksztalcenie... tez mam wyksztalcenie ;)

Troche info jak najbardziej trzeba gdzies zasiegnac, ale mi chodzi o to, ze trzeba samemu pasc na glebe i poszukac tego basu a nie wylacznie bazowac na radach uczonego akustyka...tu chodzi o to co Ty slyszysz, no chyba, ze on sam byl u Ciebie i go ustawial to co innego.

Rozumiesz o co mi biega ?? to tak jakbym kalibrowal projek z uczonym fachowcem przez telefon :) bipo, yodas, max i reszta video maniakow padlaby ze smiechu.

Jak trafiles z tym ustawieniem w 10ke bez takich testow jak subwoofer crawl baa to tylko sie cieszyc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hifibloke z tą kalibracją trafiłeś przypomniało mi się z czarnego forum Kiki Dawał gratisową i prowadził kalibracje przez telefon dla userów co kupił tv u niego:)

Nie którzy uczeni znawcy sprzętu mają poczucie humoru jak KikI :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hq150.

Może ktoś nie słyszy kierunku, ja słyszałem. Może mam przytepiony słuch na wysokie częstotliwości ale niski słyszę doskonale i w życiu mnie nie namowisz na 1sub. Jak miałem jednego monolitha, to czy prędzej kupowałem drugiego, tak jak HiFibloke.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RAF77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a5z2avri.g5z.jpgwilczy-szlak-e1488827791282.jpg

Po takich piwach zrobiłem przez przypadek takie doświadczenie : Siedzę bardzo blisko zestawu stereo tzn. dwóch kolumn ( mogę siedzieć , bo mam takie kolumny ) . Muzyka z tunera radiowego , gra Perfekt . Patrzę centralnie na środek , wokal ze środka , instrumenty to raz po lewej , raz po prawej , jest idealnie . Gdy patrzę na którąś kolumnę , to wokal jest z tej kolumny tylko że cichszy .

Chyba wzrok też ma znaczenie w odbiorze i przetwarzaniu dźwięku przez mózgownicę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o ucho ludzkie jak patrzysz na wprost to łapie równocześnie ale jak skręcisz głowę to już asymetria względem drugiej kolumny..chyba że tylko gały chodzą to co innego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darulok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Tu nie ma znaczenia czyjes wyksztalcenie... tez mam wyksztalcenie ;)

Troche info jak najbardziej trzeba gdzies zasiegnac, ale mi chodzi o to, ze trzeba samemu pasc na glebe i poszukac tego basu a nie wylacznie bazowac na radach uczonego akustyka...tu chodzi o to co Ty slyszysz, no chyba, ze on sam byl u Ciebie i go ustawial to co innego.

 

Tu się różnimy.

Jak rozmawiam ze specjalistą w danej dziedzinie, w której ja jestem laikiem, to się nie wygłupiam i nie staram się być mądrzejszy.

 

Ja Was nie zamierzam ,, zawracać''. Napisałem Wam tylko jakiej rady mi udzielił. Ja z niej skorzystałem i okazało się, że miał rację.

Podałem Wam namiary na naszego forumowego kolegę, który był u mnie. Zapytajcie go o wrażenia.

Też mówił ,, to jest niesamowite''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Hq150.

Może ktoś nie słyszy kierunku, ja słyszałem. Może mam przytepiony słuch na wysokie częstotliwości ale niski słyszę doskonale i w życiu mnie nie namowisz na 1sub. Jak miałem jednego monolitha, to czy prędzej kupowałem drugiego, tak jak HiFibloke.

....ja u siebie słyszałem kierunek jak sub stał w rogu pomieszczenia...A jak ustawiłem go w miejscu gdzie jest najlepszy bas (dla mojego ucha) i zrobiłem kalibrację suba z jego "prywatnego" dsp to bas jest nie do zlokalizowania....

Moje zdanie jest takie....to czy niskie z jednego suba są lokalizowalne zależy od wielu zmiennych m.in. metrażu , akustyki , miejsca ustawienia i kalibracji... mój pokój ma około 40m2 (4x10) i sub stoi prawie na środku długiej ściany... i nie ma mowy abym był w stanie go zlokalizować...

A suba mam budżetowego zwyklaka, porównując do maszyn Kolegów.... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yodas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o ucho ludzkie jak patrzysz na wprost to łapie równocześnie ale jak skręcisz głowę to już asymetria względem drugiej kolumny..chyba że tylko gały chodzą to co innego :)

 

Jak obkręcasz głowę to zmieniasz odległości od lewego i prawego ucha do lewej i prawej kolumny. Następuje opóźnienie i stąd wrażenie braku równowagi.

Wielkośc efektu zależy od pomieszczenia, ustawienia kolumn w pomieszczeniu oraz ustawieniu słuchacza względem kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po takich piwach zrobiłem przez przypadek takie doświadczenie : Siedzę bardzo blisko zestawu stereo tzn. dwóch kolumn ( mogę siedzieć , bo mam takie kolumny ) . Muzyka z tunera radiowego , gra Perfekt . Patrzę centralnie na środek , wokal ze środka , instrumenty to raz po lewej , raz po prawej , jest idealnie . Gdy patrzę na którąś kolumnę , to wokal jest z tej kolumny tylko że cichszy .

Chyba wzrok też ma znaczenie w odbiorze i przetwarzaniu dźwięku przez mózgownicę .

 

 

Jest to bardzo prawdopodobne...

Mozg latwo oszukac i inne zmysly zmieniaja postrzeganie.

 

Najprostrzy przyklad. Zatkaj sobie nos i wtedy zrob sobie kawe. Poczujesz jak naprawde smakuje :) To podstawowy przyklad przyklad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.