Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofery i wszystko na ich temat


hifibloke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, freedi napisał:

Piękny okaz❤️

Rosewood-w tym wykonaniu były chyba tylko EQ 12(zapomniałem o tej serii), również z kalibracją mikrofonem, z bardzo rozbudowaną sekcją przedwzmacniacza. Chętnie bym takiego przygarnął. Są bardzo rzadkie a ceny od grubo ponad 1k euro za używkę. 

Co się z nim stało? 

masz racje moj to dokladnie eq12 signature, sprzedal sie za ok 3k z przetwornica, ale to bylo z 3 lata temu
jeszcze taka focie znalazlem slicznotki
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

WhatsApp Image 2022-04-18 at 17.34.13.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, freedi napisał:

I to może być prawda.Poszperałem trochę w sieci i jeśli wierzyć to co piszą poniekąd nieznani nam eksperci to:

(google translator)

"Przetwornik Sunfire Signature 10” ma taką samą konstrukcję jak Sunfire True 8”, ale jest cięższy. Wzmacniacz wewnętrzny pozostaje bez zmian; nie potrzeba więcej niż 2700 watów; równe moce dla Sunfire True i Sunfire Signature skutkują wyższym SPL dla większego przetwornika. Jest w większej obudowie, co zapewnia wydajniejsze działanie. Zwróć uwagę na to, kto wydaje się mieć problem z podaną mocą: Don Keele zmierzył szczytową moc zbliżającą się do 5000 watów i stwierdził, że ciągła moc fali sinusoidalnej 2700 watów może być utrzymywana przez co najmniej odstępy około dwóch minut! "

Mowa o wersji "signature,czyli podpisanej przez samego Boba Carvera,różniącej się od "normalnej ciut większą obudową i zejściem do 16Hz ale same wzmacniacze są identyczne. I tutaj mam pewne niejasności,bo wiem że  w modelach "true mkII" i "architectual" siedzą identyczne wzmacniacze i głośniki ( true ma większą obudowę i 10 calową membranę bierną) a moce katalogowe różne 2700W dla true i 1250W dla architectual.

Identyczne wzmacniacze mają xteq 8 i 10 ale moce RMS odpowiednio 1800W i 2700W.( tu różne wielkości głośników).

Radosna twórczość marketingu ??

lin do oryg recenzji signature 10

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiesz, może i jakims cudem to prawda, ale w tym przypadku liczby działają zdecydowanie bardziej na wyobraźnię niż dają jakiś mega efekt. Takie moce w kilowatach to ja rozumiem w konkretnych subach typu JTR RS1 (2400W), PSA TV42 Ipal (2x 21", 4000W RMS) :)

Możliwe że głośnik z Sunfire jest wyjątkowo nieefektywny, skoro można mu wpompować aż tyle mocy (choć w takim wypadku dziwi mnie że 200W z Rel Q200 jest w stanie go mocno ruszyć). Ten subwoofer nie będzie specjalnie potężny, ale zagra dość precyzyjnie. Do muzyki i małego/średniego kina.  Fizyki się nie przeskoczy - malutka obudowa i zamknięte 10" na nawet dużym xmax 15,5mm jak opisują w danych, jest tu wąskim gardłem. Wygląda to mocno na przerost formy nad treścią, aby ładować i ponosić koszty takiego wzmacniacza na tego typu konstrukcję, która na obecne czasy może rawalizować co najwyżej z niskobudżetowym subami innych dobrych marek i wielokrotnie niższych mocach, co prawda w większych obudowach BR. Ciekawe jaki byłby model zbliżony w osiągach do tego Sunfire z obecnych zamkniętych subów np. SVS SB. Są gdzieś pomiary tego Sunfire wg motody CEA ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, don111 napisał:

Wiesz, może i jakims cudem to prawda, ale w tym przypadku liczby działają zdecydowanie bardziej na wyobraźnię niż dają jakiś mega efekt. Takie moce w kilowatach to ja rozumiem w konkretnych subach typu JTR RS1 (2400W), PSA TV42 Ipal (2x 21", 4000W RMS) 🙂

Możliwe że głośnik z Sunfire jest wyjątkowo nieefektywny, skoro można mu wpompować aż tyle mocy (choć w takim wypadku dziwi mnie że 200W z Rel Q200 jest w stanie go mocno ruszyć). Ten subwoofer nie będzie specjalnie potężny, ale zagra dość precyzyjnie. Do muzyki i małego/średniego kina.  Fizyki się nie przeskoczy - malutka obudowa i zamknięte 10" na nawet dużym xmax 15,5mm jak opisują w danych, jest tu wąskim gardłem. Wygląda to mocno na przerost formy nad treścią, aby ładować i ponosić koszty takiego wzmacniacza na tego typu konstrukcję, która na obecne czasy może rawalizować co najwyżej z niskobudżetowym subami innych dobrych marek i wielokrotnie niższych mocach, co prawda w większych obudowach BR. Ciekawe jaki byłby model zbliżony w osiągach do tego Sunfire z obecnych zamkniętych subów np. SVS SB. Są gdzieś pomiary tego Sunfire wg motody CEA ?

 

mam porownanie z svs sb 3000 i gra lepiej, potezniej, ale nic tej malej kosteczce nie brakowalo jak na taki maly rozmiar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, don111 napisał:

Wygląda to mocno na przerost formy nad treścią, aby ładować i ponosić koszty takiego wzmacniacza na tego typu konstrukcję, która na obecne czasy może rawalizować co najwyżej z niskobudżetowym subami innych dobrych marek i wielokrotnie niższych mocach, co prawda w większych obudowach BR.

Przecież w zamkniętych obudowach wzmacniacze muszą być wielokrotnie mocniejsze, jeśli mają rywalizować z konstrukcjami otwartymi... to jest znana zasada, a nie żaden przerost formy nad treścią. Mój Seismic też jest malutki, a ma 850W RMS i 1700W w piku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięte mają trochę mocniejsze wzmacniacze zazwyczaj, no właśnie "trochę" ale tu rozpatrujemy ekstremalny przypadek mini suba, z driverem o dużym skoku i mega mocny wzmacniacz. Choć jak dla mnie to jest zdecydowany przerost formy nad treścią, prawdopodobnie z przyczyn marketingowych bo ludzie myślą że jak coś ma więcej wat to jest "mocniejsze" w sensie potężniejsze. 850W czy 1000W RMS to jeszcze normalnie da radę wyprodukować np z 2 dość tanich monobloków po 500W. 2700W RMS i 5000W pik to już trochę inna bajka. Trzeba się nieźle nagimnastykować, koszty mocno rosną a wydajność, no właśnie - jak widzisz - SB3000 z 800W jest potężniejszy, więc schodząc niżej mamy np Rel HT1205W lub SVS SB2000 Pro, które powinny być w najgorszym wypadku porównywalne ze swoimi 500-550W i wielkościowo prawie takie same (zwłaszcza SVS). Niemniej cyfry działają na wyobraźnię i sprawiły że w swoich latach rekordowa moc, jak na komercyjnego mini suba, dały Sunfire dał rozgłos marce i może właśnie o to chodziło. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką koncepcję subwooferów obrała firma i ...bardzo dobrze.

Mam tego sp10 i dla porównania wymontowałem głośnik z xteq10.Wyglądają identycznie ale takie nie są,różnią je właściwie szczegóły,raczej nie bardzo wpływające na parametry.Także należy przyjąć ,że Sunfire wykorzystywał w wielu swoich subach właśnie Swans HiVi sp10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sunf i hivi2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez freedi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wróżenie z fusów, tylko szacowanie tak prostego elementu jakim jest głośnik a wynikające  z doświadczenia i praktyki, czego widać koledze trochę brakuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez freedi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Tia jasne🤣 

Z wyglądu może być nawet i ten sam ale to co go napędza jest nie widoczne więc niby to samo a jednak może nie być to samo. Wystarczy że dadzą innej średnicy drut, będzie go więcej lub mniej i już masz inne parametry. Nie jesteś inżynierem i te twoje domysły zostaw w domu kolego🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wchodził w dyskusję z laikiem,który pomiar akustyki pomieszczenia chciał robić za pomocą laptopa i jakiegoś boomboxa JBL🤣.A moje wykształcenie to nie twoja sprawa,bo na g...wnie się z tobą nie ślizgałem !

Jakbyś rozebrał i zregenerował choć 1% tych głośników,które naprawiłem,moglibyśmy o czymś porozmawiać.Dla mnie to EOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są inne konstrukcje albo jedna z nich została zmodyfikowana, nie można mówić o tych samych parametrach TS bez pomiaru. budowa dolnego spidera i wszycie drutów doprowadzających sygnał na cewkę w przetworniku Sunfire już sugeruje, że został użyty inny, a zatem jego podatność również może być znacznie inna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny sposób to przetestować ten nowy głośnik i porównać do oryginału z Sunfire, czy gra podobnie przy tej samej głośności i czy zawieszenie się nie wychyla mocniej. O ile się koledze chce bawić, bo trochę roboty jest przy tym ;)

Ten głośnik z lewej jest identyczny jak w Rel Q200e, poza brakiem ładnych terminali. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że te przetworniki od Sunfire mogą mieć większe Xmax. W serii hrs też jest zastosowany taki patent chowania drutów w dolny resor, zapewne chodziło o to, że przy sporych wychylaniach ten mógłby uderzać o membranę 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
11 godzin temu, freedi napisał:

laikiem,który pomiar akustyki pomieszczenia chciał robić za pomocą laptopa i jakiegoś boomboxa JBL

Wiesz co to znaczy poglądowy pomiar akustyki? No chyba nie… a tak na serio to gdzie tu widzisz problem? Kolumna jak kolumna czy byłby to ZG80C115 czy Focal 1000 IW6LCR czy wspomniany JBL nie ma znaczenia, to jest tylko dla mnie bym wiedział ile sztuk paneli zainstalować na suficie. Dopiero po całym zabiegu wchodzi firma specjalizująca się w akustyce, robi kalibrację tak jak się należy i basta. Nie rozumiem takich ludzi co czepiają się wszystkiego i szukają tylko GUZA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Groot napisał:

Wiesz co to znaczy poglądowy pomiar akustyki? No chyba nie… a tak na serio to gdzie tu widzisz problem? Kolumna jak kolumna czy byłby to ZG80C115 czy Focal 1000 IW6LCR czy wspomniany JBL nie ma znaczenia, to jest tylko dla mnie bym wiedział ile sztuk paneli zainstalować na suficie. Dopiero po całym zabiegu wchodzi firma specjalizująca się w akustyce, robi kalibrację tak jak się należy i basta. Nie rozumiem takich ludzi co czepiają się wszystkiego i szukają tylko GUZA!

Po co firma specjalizująca się w akustyce po tym jak już sam zaadoptowałem pomieszczenie?

Co rozumiesz przez "robi kalibrację, tak jak się nalezy"?

Co oni maja "kalibrować"?

Które ustrojstwa i które parametry?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, malikali napisał:

Myślę że te przetworniki od Sunfire mogą mieć większe Xmax. W serii hrs też jest zastosowany taki patent chowania drutów w dolny resor, zapewne chodziło o to, że przy sporych wychylaniach ten mógłby uderzać o membranę 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Xmax to będzie to samo lub zbliżone  bo resor górny jest ten sam i ma swoje ograniczenie. Co do 'drutów' to nic normalnie nie ma prawa uderzać o membranę. Najbardziej prawdopodobneże że pod wmacniacz 2700W, 5x więcej niż przewidywał producent, potrzebny był grubszy przewód od średnio grubego drutu jak w standardowym głośniku. W REL q200e wygląda to tak. 

 

IMG_20210923_190545.jpg

IMG_20210923_190609.jpg

IMG_20210923_190227.jpg

IMG_20210923_190454.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe lecz fakt faktem są konstrukcje głośników seryjne produkowane na mniejsze moce ~500-1000RMS, które też mają takie rozwiązania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Groot napisał:

Wyglądać mogą tak samo lub podobnie, ważniejszy jest napęd. 

Też tak sądzę .Jedynie Opis parametrów i badania techniczne /pomiary ...mogą to potwierdzić.

Na oko to "Chłop w szpitalu.....😎

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do panów fachowców : akurat "napęd" (cewka) głośnika nie jest jego najważniejszym elementem . W całej jego konstrukcji jest najprostsza do zrobienia, skopiowania, nawet średnio ogarnięty domorosły amator potrafi zrobić identyczną jak w oryginale. Ale co ja tam wiem... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co tyle dyskutować o budowie głośnika? Ten Sunfire w pomiarach był lepszy od RELa, schodził niżej, miał mniejsze zniekształcenia, większy wychył itd.? Przecież w pomiarach wszystko wychodzi. No chyba, że nie ma nigdzie ich testów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, freedi napisał:

Ale co ja tam wiem... 

No zaj…ście w takim razie moc głośnika to nic innego jak dolny resor membrana i górny resor. Brawa👏👏👏

 

Wtedy nie liczy się średnica cewki, z czego zrobiona, ile uzwojeń, moc magnesu itd bo przecież moc uzyskujemy od zawieszenia głośnika a może z kosza lub od terminali? Jak są lutowane to do 100 watt a jak są zaciski to do 500 watt a jak jest podwójna cewka to od 1kw do ho ho ho😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Groot napisał:

Dalej będę twierdził że różne są cewki w tych głośnikach dlatego tez maja różne moce. Wyglądać mogą tak samo lub podobnie, ważniejszy jest napęd. 

Magnes jest ten sam, zawieszenie górne tak samo, oraz pozycja membrany względem cewki, co wskazuje na podobny xmax. Ewentualnie może być bardziej sztywne zawieszenie górne/dolne, które mocniej hamuje mocniej ruch membrany. Możemy gdybać ale wg mnie to jest mało prawdopodobne. Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się, że po prostu producent niedoszacował lub podał bardzo ostrożne możliwości głośnika (500W RMS), a po wymianie "drucików" do terminali można było wycisnąć więcej (lub profilaktyczny zabieg, dla pewności). Sama duża obciążalność mocowa głośnika nie odzwierciedla jednak możliwości w zakresie SPL. Ten głośnik jest potężny jak na 10", bliżej mu osiągami do dobrej 12" (ale też nie topowej, fizyki się nie przeskoczy). W skali bezwzględnej, tak jakby można sobie wyobrażać po takich cyfrach od Sunfire -  to nie jest nawet średnia półka w kwestiach SPL, ale też nie taka jest jego rola. Ma zapewnić jak najwyższą kontrolę, ma duży xmax, bardzo sztywne zawieszenie i wielki magnes, producent zaleca go do małej obudowy zamkniętej i tu też się sprawdza ze swoimi parametrami, jak na takie malutką skrzynkę to gra imponująco (nawet w Rel Q200, a co dopiero w Sunfire).

3 godziny temu, qbakos napisał:

Ale po co tyle dyskutować o budowie głośnika? Ten Sunfire w pomiarach był lepszy od RELa, schodził niżej, miał mniejsze zniekształcenia, większy wychył itd.? Przecież w pomiarach wszystko wychodzi. No chyba, że nie ma nigdzie ich testów.

Testy subwooferów są, ale nie samych głośników. Sunfire ma wzmacniacz 2700W a Rel tylko 200W (400W szczytowa), nie wyciska wszystkiego z tego głośnika, nawet seryjnego (500W RMS).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, don111 napisał:

Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się, że po prostu producent niedoszacował lub podał bardzo ostrożne możliwości głośnika (500W RMS), a po wymianie "drucików" do terminali można było wycisnąć więcej (lub profilaktyczny zabieg

I właśnie to chciałem zauważyć iż to nie była prosta wymiana plecionki z drucików do terminali, tylko cały spider musiał być wymieniony na taki z wplecionymi w niego doprowadzeniami, bo taki tam zastosowano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale nie sądzę że producent brał te przetworniki i rozbierał tylko najprawdopodobniej zamówił specjalnie zmodyfikowaną wersję w jakieś fabryce w chinach i tyle. A jakie są inne zmiany i czy są tego nie dowiemy się bez oględzin i tyle w temacie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
12 minut temu, Groot napisał:

Nie No coś ty… wyj…li by mnie z bloku😬

Prędzej Ty byś ich wyj...., gdybyś uruchomił tego suba 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.