Jump to content
SVART

PŁYTOWY SPARING - czyli porównania różnych wydań płyt

Recommended Posts

16 godzin temu, Kazik II napisał:

A co jest nie tak ?

Wind and Wuthering - anoreksja i brak barw na CD ale chyba na LP też nie jest z tym dobrze. Kolejna ich płyta trochę lepiej jest nagrana.
Pokłosie "zepsucia gdzieś po drodze"słychać nawet na "Second Out" z tego okresu.

Tylko dlaczego nie mogli tego nagrać tak jak choćby "Trick of...". Nie wiem jak można było tak piękną płytę sper.......

Edited by xniwax
  • Like 1

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Kolejnym ciekawym przykładem dla porównań mogą być płyty CD wydawnictwa GRP.

Jeśli ktoś lubi ten rodzaj jazzu i okolic jazzu to polecam wyłącznie wydania US, wydania europejskie
w większości są "popsute" pod względem dynamiki, barwy, często są ciszej nagrane i odchudzone od "średnicy w dół".

Przykład - "Migration" Grasina czy niektóre wczesne płyty Dave Weckla, Chick Corea Elektrik Band.

Xniwax, naturalnie nie ma jednak reguły. Te podane przez Ciebie wydania, to większości wydawcy podchodzący z pietyzmem do nagrań, stąd i remastery brzmią lub mogą brzmieć lepiej - tutaj pełna zgoda. Jak koledzy tutaj piszą oraz jak sam się przekonałem, szczególnie przy "masówce", już tak kolorowo nie jest. Warto niemniej próbować, ja sobie cenię wznowienia MFSL oraz Analogue na 45RPM, chociaż i tam też nie zawsze - Doorsi brzmią trochę kontrowersyjnie :).

Edited by SVART

xavian
9 minut temu, SVART napisał:

Te podane przez Ciebie wydania, to większości wydawcy podchodzący z pietyzmem do nagrań

Pisząc o GRP miałem na myśli różnicę w jakości pierwszych wydań US i EU, te ostatnie to raczej bezczelne ignorowanie europejskiego słuchacza 😉 raczonego
materiałem z kiepskiej kopii oryginalnego materiału. Oczywiście na tle masówki popowej i rockowej to i tak nawet te wydania EU trzymają jakiś tam ale jednak wysoki poziom.

Edited by xniwax

Nic natomiast nie pobije aktualnych wznowień na winylach tłoczonych z remasterowanych CD :o). Kupiłem w takim wydaniu "Working..." Miles'a, aby okładkę wrzucić do ramki. Z ciekawości porównałem stare wydania z lat 70'ych do tego LP. Szkoda nawet opisywać, nalot cyfry i totalna kompresja słyszalna od pierwszego taktu :).

2 godziny temu, xniwax napisał:

Wind and Wuthering - anoreksja i brak barw na CD ale chyba na LP też nie jest z tym dobrze

Na LP nie jest aż tak źle. Mam niemieckie tłoczenie z "epoki" (nadal w stanie NM 😎) i nie narzekam.

Ogólnie, w porównaniu do poprzedniej "Trick..." i kolejnej "And Then..." ciut gorzej, jako całość jest nagrana, ale tylko "ciut". Jako całość ta muzyka ma bardziej stonowane, pastelowe barwy...nawet grafika okładki jest taka 😏. Może tak miało być?

6 minut temu, iro III napisał:

Może tak miało być?

Może.

Może tak jak z "American Garage" PMG, ale w drugą stronę, gdzie słowo "garage" i brzmienie są kluczowe 😉

Edited by xniwax

'Fireball' - oryginalne brzmienie zawsze cudowne, inne niż kolejne i poprzednie płyty DP, więc może dlatego ta płytka nie doczekała się 'miliona' remasterowanych wersji. Miałem w latach epoki winylowej brytyjski 1st press z chropowatą okładką, a teraz mam pierwsze amerykańskie wydanie CD oraz wersję SHM-CD. Wersja SHM-CD nie brzmi tak jak chciałbym i w tym przypadku pierwsze wydanie jest nie do pobicia, odmiennie niż Cream 'Fresh Cream' - tutaj stawiam na wersję SHM-CD, tym bardziej, że jest to wersja wypasiona na maxa - wersja 2CD z miksem mono.

IMG_2396.thumb.jpg.a63d8d019f9543f32c7763361d932995.jpgIMG_2397.thumb.jpg.62d62411cc71853c432de0347d72b9d8.jpgIMG_2398.thumb.jpg.f4fef25f4e4d89a07596e8c83cf1e11b.jpgIMG_2399.thumb.jpg.d7b4481c222c4eb0d1676086018f309b.jpgIMG_2400.thumb.jpg.3d09b1c1c30763b5a3f9155a99a638a5.jpgIMG_2402.thumb.jpg.6e6a11927ba2f59b1eb3dc55a90bcee4.jpgIMG_2401.thumb.jpg.d0b3b62ace38c631fa9f3437ae1d3741.jpg

Parker's Mood