Skocz do zawartości
IGNORED

Pliki cyfrowe w systemie starszego pana


sady

Rekomendowane odpowiedzi

Co istotne wydaje mi się to kwestia poruszania się w folderach. Oglądałem dziś w MM Yamahę n301. Nie była podłączona. Ale kiepsko widzę nawigację po kilkuset folderach z kolejnymi albumami na tym małym wyświetlaczu.

Większość sprzętów sieciowych a może nawet wszystkie współpracują z tabletami i obsługa przez taką aplikację to czysta przyjemność. Aplikację na tablet pobiera się bezpłatnie ze "sklepu". To urządzenie które wymieniłem wyżej jest oparte podzespoły firmy Frontier Silicon i po zarejestrowaniu go na ich stronie możemy w komputerze utworzyć listy lubianych stacji oraz pogrupować je w indywidualny sposób. Można też dopisywać stacje których nie ma u nich na liście. To bardzo wygodne rozwiązanie do zarządzania nie wymagające kontaktu z niezbyt wielkim wyświetlaczem urządzenia. Oczywiście trzeba pamiętać że do odczytywania plików w wyższych formatach niż 16/48 to urządzenie nie będzie się nadawać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sterowanie przez aplikację tabletem już widzisz?

Aż tylu lat nie mam..:-). Miałem dwa razy iPada - cieszyłem się jak kupowałem i cieszyłem jak sprzedawałem. Musiałby tylko robić za pilota - wolałbym iPhone'a, z którym i tak niestety się nie rozstaję. Druga rzecz-i tak za dużo czasu spędzam z komputerem. Nie mówię, że to ideał ale gdybym nie sterował z kompa to plus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości są nieograniczone, jeśli masz stacjonarkę i non stop przy niej siedzisz to DACa zastąpi dobra karta muzyczna , może to być AIM, jeśli chcesz sterować tym poza kompem to wystarczy router z WIFI i telefon z androidem i masz pełno apek do sterowania kompem za pomocą androida...., jeśli chcesz puszczać z telefonu TIDAL etc.. dokupujesz chromcasta...

Całość to niewielki koszt:

Stacjonarkę z tymi plikami na dysku pewnie już masz :)

AIM doskonała karta z Wolfsonem WM8741ok 400 zł...

Router pewnie masz

Telefon z androidem pewnie jakiś masz.

Chromcast 150 zł...

Czyli za 550 masz już wszystko ....,wystarczy to poukładać....

 

Oczywiście można więcej serwer NAS,Zewnętrzny DAC,RADIO INTERNETOWE etc..., albo urządzenia All, ale to już są koszty a i tak nie zagra to lepiej....

Sam mówisz że spędzasz dużo czasu przy kompie....

 

Po co Tworzyć dodatkowe byty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kanał Prawy Kanał Lewy STEREO......................Przenicowany świat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rangefinger

 

To dobra, budująca propozycja..

- mam telefon na IOS jakby co

-najlepsza jakość to pojęcie względne. Najważniejszym źródłem jest gramofon i cyfrowe dźwięki nie muszą być aż tak super

-połączenie analogowe

-raczej pendrive i dysk niż dysk sieciowy (wyżej pisałem, że źródła dzielone, dac'i, serwery gorzej ogarniam)

-ze względu na ważność gramofonu budżet do 2,5 tys

 

Na podstawie własnych doświadczeń kupiłbym bym zestaw Auralic Aries Mini + dysk np. 500GB 2,5".

1. Montaż dysku sprowadza się do wkręcenia kilku śrub. Wszystko opisane w instrukcji.

2. Konfiguracja jest stosunkowo prosta i przeprowadza się ją przez ip. iphone. Samouczek poprowadzi Cię od razu po instalacji oprogramowania

3. Komfort użytkowania i stabilność są na najwyższym poziomie.

 

Co zyskujesz?

- nowoczesne rozwiązanie, które wymaga tylko pierwszej konfiguracji

- rozwiązanie oferujące wysoką jakość odtwarzanych plików

- jeden z lepszych DAC w tym budżecie

- przejrzystą i intuicyjną aplikację do sterowania playlistą

- łatwość dodawania muzyki do biblioteki

 

Wady tego rozwiązania

- zasadniczo widzę tylko jedną. Z biblioteki nie można usunąć pojedyńczego albumu.

 

 

Przez Ariesem używałem Coctailaudio X10 oraz terminala z zainstalowanym Daphile. W mojej ocenie oba przegrywają z Ariesem.

 

Możesze jeszcze sprawdzić następujące odtwarzacze:

- Polk Omni P1

- BlueSound Node 2

 

Nie używałem, ale recenzje mają dosyć pozytywne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie własnych doświadczeń kupiłbym bym zestaw Auralic Aries Mini + dysk np. 500GB 2,5".

 

Podepnę się pod temat. Zamówiłem CA SMv2 bo dotąd słuchałem plików flac z dysku twardego podpiętego przez usb do blu ray pioneera a ten z kolei podpięty był złączem coaxial do odtwarzacza Audiolaba 8200 który ma daca. Czytałem na tym forum, że podpięcie dysku twardego przez usb do CA SM da słabszy dźwięk. Pytanie dlaczego tak się dzieje i czy faktycznie tak jest. Jeśli to prawda, to jak najlepiej połączyć dysk twardy z tym streamerem. Używam dysku 2,5 jeśli ma to jakieś znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Zamówiłem CA SMv2 bo dotąd słuchałem plików flac z dysku twardego podpiętego przez usb do blu ray pioneera a ten z kolei podpięty był złączem coaxial do odtwarzacza Audiolaba 8200 który ma daca. Czytałem na tym forum, że podpięcie dysku twardego przez usb do CA SM da słabszy dźwięk. Pytanie dlaczego tak się dzieje i czy faktycznie tak jest. Jeśli to prawda, to jak najlepiej połączyć dysk twardy z tym streamerem. Używam dysku 2,5 jeśli ma to jakieś znaczenie.

Lepsze rozwiązanie to NAS i streaming poprzez LAN/WiFi.

Jednak czy poprzez USB jest aż tak wielka róznica? Raczej są to niuanse i do tego uchwytne w niewielkim stopniu. Z dysku 2.5" nie da się inaczej uzyskać połączenia jak tylko bezpośrednio poprzez wejście USB w CA SM6.

Ciekawym rozwiązaniem jest WD Wireless 2.5", który ma wbudowaną funkcje UPnP/DLNA i sam staje się serwerem/dyskiem NAS i routerem.

Można uzyskać niezależną sieć stricte pod audio i tylko obejmującą obsługę plików muzycznych.

Dodatkowo dysk ten jest zasilany z baterii wewnętrznej co (podobno) eliminuje skoki napięcia. Nie sprawdzałem tej rewelacji ale były takie opinie osób mocno w tym siedzących, dlatego nie traktowałbym tego jako pewnik a jedynie jako ciekawostkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze rozwiązanie to NAS i streaming poprzez LAN/WiFi

 

Czy ten nas to coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Czy jak podłączę mój dysk do tego urządzenia to streamer będzie pobierał z dysku pliki po wifi? Czy ten nas msui być podłączony do rutera kablem czy wifi.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest WD Wireless 2.5", który ma wbudowaną funkcje UPnP/DLNA i sam staje się serwerem/dyskiem NAS i routerem.

 

A jeśli chodzi o to rozwiązanie to są jakieś różnice w podłączeniu w porównaniu do tego powyżej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o to rozwiązanie to są jakieś różnice w podłączeniu w porównaniu do tego powyżej?

Do bezpośredniego USB ma to jakies minimalne znaczenie na korzyść UPnP/DLNA.

Ale jak wspomniałem są to niuanse. Jest taka zasada potwierdzona przy każdym SM6 czy to wersji 1 czy 2, że dysk wpięty do portu USB w tym przypadku brzmi gorzej od wspomnianego UPnP/DLNA.

Jednak trzeba posłuchać tego samego repertuaru porównując w tym samym czasie. Swego czasu (a było to już bodaj 2/3 lata temu) bawiłem się SM6 v1 i v2, potwierdzam - wpięty do portu USB dysk bezpośrednio brzmi najsłabiej.

Osobiście skupiłbym się jednak na dedykowanej sieci pod audio, mniej zakłóceń innych urządzeń i fajna obsługa dzięki UPnP/DLNA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście skupiłbym się jednak na dedykowanej sieci pod audio, mniej zakłóceń innych urządzeń i fajna obsługa dzięki UPnP/DLNA.

 

Czy są do tego jakieś gotowe urządzenia? Co trzeba kupić aby taką sieć mieć? Mam wifi poprzez router bezprzewodowy w plusie i kompletnie nie mam pojęcia w temacie połączeń sieciowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padła propozycja Polk Audio P1 - dobry player, dedykowana apka z co najmniej kilkoma aktualizacjami rocznie, wspierana przez samego DTS. Dobra jakość dźwięku, do tego tanio

http://sklep.rms.pl/polk-audio-omni-p1-bezprzewodowy-odtwarzacz-strumieniowy-wi-fi-dts-play-fi

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są do tego jakieś gotowe urządzenia? Co trzeba kupić aby taką sieć mieć? Mam wifi poprzez router bezprzewodowy w plusie i kompletnie nie mam pojęcia w temacie połączeń sieciowych.

Bezpośrednia sieć jedynie udostępniająca materiał muzyczny (ew. filmowy) poprzez UPnP/DLNA może być stworzona dzięki takiej "zabawce":

dysk 2.5" + serwer /UPnP/DLNA/ + prywatna sieć dedykowana:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednia sieć jedynie udostępniająca materiał muzyczny (ew. filmowy) poprzez UPnP/DLNA może być stworzona dzięki takiej "zabawce":

dysk 2.5" + serwer /UPnP/DLNA/ + prywatna sieć dedykowana:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dzięki. Rozumiem, że ten sprzęt musi być wpięty w moją sieć wifi?

 

A co do sprzętu to jednak nie wyślą CA SM bo została sztuka z wystawy. Zaproponowali CXN. Czy coś do 4tys jest godne polecenia głównie chodzi mi o jakość odtwarzania plików flac z dysku twardego. Odtwarzacz będzie spięty z audiolabem 8200a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Rozumiem, że ten sprzęt musi być wpięty w moją sieć wifi?

 

A co do sprzętu to jednak nie wyślą CA SM bo została sztuka z wystawy. Zaproponowali CXN. Czy coś do 4tys jest godne polecenia głównie chodzi mi o jakość odtwarzania plików flac z dysku twardego. Odtwarzacz będzie spięty z audiolabem 8200a.

Danielu ten dysk tworzy własną sieć ale może też być podłączony do istniejącej sieci.

CXN to poprawiona pod kilkoma względami wersja SM 6. Poszli delikatnie do przodu z obsługą, wykonaniem i poprawiono w stopniu niewielkim samo brzmienie. Czy warto? Jeśli zastanawiamy się, czy polepszy nam UPnP jakość względem USB to na pewno przejście z pomysłu zakupu SM 6 na CXN tym bardziej poprawi brzmienie.

Nie będą to kolosalne zmiany, ale będą. Czy w dobrym kierunku - to już zależy stricte od posiadanego systemu.

Żle dobrane klocki Cambridge Audio ZAWSZE potrafiły wnieść nieprzyjemną suchość w brzmieniu. Warto uważać!

Lepszym rozwiązaniem pod względem brzmienia będzie ARCAM i jego CDS 27. Ale na pewno nie jest tak wieloformatowy i nie ma tyle do zaoferowania pod względem obsługi co CXN. Ale z USB brzmi lepiej (i w ogóle brzmi lepiej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie weź pod uwagę 2 rzeczy. Jakość i niezawodność obsługi tj. aplikacji sterującej oraz jakość grania. Aries Mini ma bardzo dobra aplikacje, obsługa jest super, obsługuje m.in. Tidal. Obsługa i możliwości dużo lepsze niż np oryginalnej aplikacji Tidal na telefon. Mini obsługuje każdy format plików oraz gapless.

Co do jakości grania to w tej cenie trudno będzie znaleźć coś co zagra dużo lepiej, za to do Mini mozesz w przyszłości podłączyć dodatkowy zewnętrzny DAC jeżeli ten na pokładzie zacznie być za słaby.

 

Do konfiguracji potrzebne jest urządzenie z ios, a sama konfiguracja to 3 minuty. Konfigurujesz raz i działa.

Aplikacja Lightning DS stałe rozwijana i aktualizowana a to duży plus. Sterowanie to podstawa w strumieniowcu, a w tym Aries pokazuje klasę.

 

Cambridge Audio, Marantz są słabe pod względem obsługi, aplikacja słaba i wysypuje się. Poczytaj jak ludzie na nią narzekają. Co za różnica jak zagrają skoro beda Cie denerwować codzienna obsługa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge Audiosą słabe pod względem obsługi, aplikacja słaba i wysypuje się.

 

Co znaczy, ze aplikacja wysypuje sie?

Aplikacja na androida dziala od dluzszego czasu bardzo stabilnie. Pisze o Cambridge Connect. Jesli chodzi o iOS to problem jest taki, ze przy kazdym uspieniu urzadzenia z jablkiem musi sie ono powtornie polaczyc z CA Stream Magic trwa to 2-3 sekundy (iPad Air 2)

Aplikacja Spotify dziala bardzo stabilnie bez wzgeldu na urzadzenie Android, iOS, Mac OSX, Windows, Linux.

Uzywanego CASM 6v1 mozna kupic obecnie w cenie ok 400-450 Euro majac dobrze grajacy Streamer i DAC w jednym. Wersja 6v2, CXN czy 851N pewnie dzialaja jeszcze szybciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze coś poprawili. Jak przymierzałem sie do zakupu CA SM6v2, jakieś pół roku temu to w wątku o SM6 dużo ludzi narzekało na aplikacje, podając ja jako jedyna wadę tego streamera.

 

Pytałem tez osobę która go ma i potwierdziła słaba aplikacje.

 

Apka do Ariesa tez kiedyś działa tak sobie, za to teraz obsługa jest super. W końcu po coś sie robi aktualizacje ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumując nie ma żadnej alternatywy w tej cenie jeśli chodzi o jakość dźwięku i obsługę dysków twardych po usb. Patrzyłem jeszcze na blu ray cxu bo jest w tej samej cenie ale raczej dźwiękowo będzie gorzej i chyba nie ma radia internetowego. Na spotify mi nie zależy gdyż jakość plików jest słabej jakości. Przyjdzie w przyszłym tyg. CXN to na własne uszy przekonam się czy będzie poprawa brzmienia w stosunku do tego co mam teraz (pionek i dac w audiolabie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CXN, dysk zewnętrzny z muzyką podłączony do rutera, wszystko śmiga bez żadnych zadyszek. Pilota od CXN nie używam, wystarczy telefon:) Też jestem już chyba starszym panem, i z obsługą nie mam problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CXN, dysk zewnętrzny z muzyką podłączony do rutera, wszystko śmiga bez żadnych zadyszek.

 

Dysk twardy(HDD) podłączony do routera- w jaki sposób włączasz i wyłączasz ?

 

U mnie hdd podłączony do Netiaspot pracował cały czas i słychać go było wyraźnie, zastosowałem dyski SSD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk twardy(HDD) podłączony do routera- w jaki sposób włączasz i wyłączasz ?

 

Dysk mam WD Elements Portable, zasilany jest z usb rutera. Uruchamia się jak coś czyta, nie słychać go w ogóle. Spotify w CXN śmiga aż miło, tego było mi potrzeba. W pracy radio leci non stop, jak coś fajnego usłyszę, skanuję aplikacją Shazam i automatycznie w Spotify się zapisuje. Dla większości to pewnie banał, ale mnie się podoba i taki sprzet w 100% mnie satysfakcjonuje:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak żyć gdy zabraknie prądu? co zdarza się częściej :) Odpoczywać w ciszy i blasku świec haha poeta :D

Patefon z napędem sprężynowym, lub zasilacz UPS z bardzo dużym akumulatorem ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ale jak żyć gdy neta zabraknie ? :-)

Nie da się.

Ale wtedy można dysk podłączyć bezpośrednio pod USB :)

Gorzej faktycznie z prądem.

Wtedy rowerek i Dynamo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat streamingu ciągle żywy u mnie rowniez na tapecie. Bralbym ten Auralic Mini za 2000zl bo gra ladnie nie slychac strat jakosci ale ze tylko pod Aple to odpada. Pytanie jak chodzil by taki Made8er model 600 - gra w 24/192 ale nie slyszalem go (slyszalem opinie ze ok)- koszt tylko 500 zl -kupcie i napiszcie bo chwilowo bieduje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.