Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, robsonic napisał:

To co to jest?

Nie wiem, co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, .:Gerard:. napisał:

To dlaczego realizatorzy nie maja tego samego systemu ?

Konsumenckie są tak pokrzywione (każdy w inną stronę), że nie wiedziałby który kupić.

Studyjne bardziej trzymają się standardów.

Podobnie klasa D wzmacniaczy - już tylko od użytkownika zależy, że bardziej przypomina mu lampowy albo tranzystorowy. Nikomu nie chce przypominać klasy D, ale to się zmieni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lech36 napisał:

Nie wiem, co?

Tutaj zrodlo..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapoznaj sie z ta kostka a pozniej pisz.. Tworzenie dzwieku za pomoca impulsow to piskus z cala reszta (cala cyfrowka)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chicago napisał:

zdziwiło mnie 'siedem lat

Tyle trwała moja edukacja muzyczna praktyczna na pianinie/fortepianie zakończona niestety w dużym procencie porażką, choć z tej edukacji pozostało zainteresowanie muzyką a później jej dobrą reprodukcją na sprzęcie grającym. Zawsze też ekscytują mnie dobrzy muzycy zwłaszcza jak przybierają formy pięknych kobiet umiejących zrobić wszystko z instrumentem.......muzycznym oczywiście.   

5 minut temu, robsonic napisał:

Zapoznaj sie z ta kostka a pozniej pisz..

Nie chce mi się i tak nie będę jej używał w formie DIY. Napisałem już, używam dwóch końcówek firmy Rotel na modułach B&O i nie zastanawiam się co jest w środku. W drugim systemie używam bardzo prostych końcówek mosfetowych DIY pracujących w klasie AB. Trzeci system to monitory B2031 firmy Behringer z monolitycznymi końcówkami mosfetowymi na kościach TDA7293 klasa AB. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Wuelem napisał:

Konsumenckie są tak pokrzywione (każdy w inną stronę), że nie wiedziałby który kupić.

Studyjne bardziej trzymają się standardów.

Podobnie klasa D wzmacniaczy - już tylko od użytkownika zależy, że bardziej przypomina mu lampowy albo tranzystorowy. Nikomu nie chce przypominać klasy D, ale to się zmieni...

Gdybym miał wybierać te kolumny czy studyjne monitory, zdecydowanie te, wole takie brzmienie, sub chyba tylko napędzany D klasowym wzmacniaczem, ale nie jestem pewny
To tylko dowód ze w studio sa nie tylko D klasowe - monitory

spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, .:Gerard:. napisał:

To tylko dowód ze w studio sa nie tylko D klasowe - monitory

Oczywiście, ja na przykład najbardziej lubię studyjne pasywne monitory.

Dobre i pod każdy wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wuelem napisał:

Oczywiście, ja na przykład najbardziej lubię studyjne pasywne monitory.

Dobre i pod każdy wzmacniacz.

A temu konstruktorowi Bauta, studyjne nie wystarczy i zbudował własne "konsumenckie" i używa w studio
Inne studia maja B&W Focal itd.

Takze "studyjne" sa lepsze dla ciebie, nie dla mnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Klasa D to nie liczydło. Mylisz układy impulsowe z cyfrowymi a nie to samo.

Lechu, to kwestia nazewnictwa. Kiedyś byłem zwolennikiem takiego podziału, obecnie chyba już nie. Myślę, że tradycyjnie wzmacniacze lepiej kwalifikować wyłącznie po charakterze pracy układów półprzewodnikowych. Oczywiście chodzi głównie o stopnie wyjściowe. Podział wzmacniaczy impulsowych na klasy, po typie modulatora przestaje mieć sens, bo nawet we wzmacniaczach czysto cyfrowych algorytmów jest wiele, zresztą tak samo w klasycznej klasie D. Wiem, że nieformalnie przyjęło się osobno nazywać wzmacniacze w klasie D, i cyfrowe, ale moim zdaniem to sztuczny podział.

Zresztą tak samo w analogu, mamy klasy A i B, a rozwiązań topologicznych we wcześniejszy stopniach są setki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Inne studia maja B&W Focal itd.

I jak wytłumaczysz, że Focal w wersjach Pro pakuje w kolumnę wzmacniacze w klasie D? Audiofil powinien kierować się taką wskazówką, czy nie?

14 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Takze "studyjne" sa lepsze dla ciebie, nie dla mnie. 

Nie użyłem słowa "lepsze". Mowa tu o zniekształceniach i wiarygodności konstrukcji. Studyjne są obiektywne - to jest ważna wartość. Jeśli komuś akurat na tym zależy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wuelem napisał:

>> robsonic

Poczytaj wywiady z czołowymi światowymi realizatorami dźwięku. Każdy z nich wybrał jakieś główne kolumny do studia (np. Hans Zimmer do swojego studia marki Quested) i się ich nauczył po to, by po korekcji na stworzony tor odsłuchowy była 100% "konwersja" na systemy konsumenckie.

Tak to wygląda w skrócie. Jak chcesz więcej, to podejdź do dowolnego studia. W tym cię nie wyręczę.

Co do udowadniania, to mogę udowodnić, że kolumny konsumenckie nie mają nic wspólnego z wiernością odtwarzania - wystarczy podłączyć jakieś monitorujące za 1/4 ceny tych dla złotouchych. Tu na okrętkę dochodzimy do klasy D wzmacniacza - proporcjonalnie więcej jest takich, które nie grają na własną modłę, tylko trzymają się na kursie poprawności.

Przy okazji: nie ma żadnej klasy T, przyjęto tak określać produkty firmy Tripath. Które to firma padła. Świat udanych wzmacniaczy tym samym ci się skończył więc już możesz przestać tu pisać swoje kontrowersje :-)

Czego wlasciwie poszukujesz i oczekujesz od wzmacniacza i kolumn jak siadasz w fotelu w salonie i chcesz sobie posluchac tak jak lubisz ulubionej muzyki (oczy moga byc otwarte pod warunkiem, ze masz porzadek i kurze przynajmniej wytarte)? - szczere, uczuciowie i poruszajace wywody wskazane...

1 godzinę temu, Wuelem napisał:

Podobnie klasa D wzmacniaczy - już tylko od użytkownika zależy, że bardziej przypomina mu lampowy albo tranzystorowy.

Zastanawiam sie czy fiat 126p moze komus przypominac raczej BMW w prawdziwej M-ce czy raczej Mercedesa w prawdziwej AMG..?.

.

.

- oczywiscie moze!

Wszystko to kwestia naszego umyslu :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, .:Gerard:. napisał:

A temu konstruktorowi Bauta, studyjne nie wystarczy i zbudował własne "konsumenckie" i używa w studio

Ale to jest raczej jest studio masteringowe, choć zapewne te głośniki równie dobrze mogą służyć do monitorowania dżwięku podczas sesji. Przerost formy na treścią - i tak wszystko zależy od zaawansownia i świadomości muzyków, realnego brzmienia i nagrania. Znam inżynierów, co monitorują, miksują i masteringują na Mackie za dwieście dolców i wychodzą rzeczy bardzo dobre. Bob Ludwig używa do masteringu EgglestoneWorks The Ivy Signature SE, chyba za ponad 100 ty$i, ale co z tego? A tak szczerze mówiąc, wszystko zależy od kasy - jest wielu świetnych kierowców, którzy jeżdżą Skodą, bo ich po prostu na AMG nie stać - co nie oznacza, że są gorszymi kierowcami od tych co śmigają AMG S65. To samo w studiach - obojętnie czy nagraniowych czy masteringowych - wszystko zależy od człowieka, a nie od sprzętu, ale z drugiej strony faktem jest, że dobry sprzęt bardzo pomaga. Jacek Gawłowski zrobił 'Night in Calisia', ale nie wiem czy ta płyta brzmi jakoś spektakularnie - dla mnie nie, choć być może mam za gówniany sprzęt, żeby usłyszeć te wszystkie high-endowe 'szaleństwa' i audiofilską nirwanę.

... ale z drugiej strony, płyty JVC XRCD brzmią obłędnie, ale to raczej nie jest zasługa użytych głośników podczas remasteru ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>robsonic

Nie słyszałeś, jak wiele opinii jest, że klasa D w graniu przypomina wzmacniacz lampowy?

Z kolei inni tłumaczą sobie "D" jako "digital" i wzmacniacz gra im chłodno, tranzystorowo.

Ty to w ogóle biedny jesteś, co zdanie na forum, to dla ciebie odkrycie, że w audio takie rzeczy są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się to co odbierasz i przy porównaniu czy odbierasz jakąś zmianę w przypadku sygnału muzycznego z pasmem do np. 100 kHz w porównaniu z tym samym sygnałem ograniczonym do np. 20 kHz (np. filtr). Jeszcze raz, masz sprawdzić czy to poszerzone pasmo odbierasz praktycznie (słyszysz różnicę) a nie przez pomiar EEG.


A sens? Przecież na Wiki jest napisane że wszystkie testy pokazały że człowiek rozsądkiem nie odbiera różnicy pomiędzy hires a redbookiem. Lecz mózg reaguje na hires inaczej i to właśnie widać na badaniach mózgu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wuelem napisał:

>>robsonic

Nie słyszałeś, jak wiele opinii jest, że klasa D w graniu przypomina wzmacniacz lampowy?

Ty to w ogóle biedny jesteś, co zdanie na forum, to dla ciebie odkrycie, że w audio takie rzeczy są.

Wiesz gdzie mam cudze opinie?..?  - napisz na priv to ci powiem dosadnie..

PS. Kupuje to co mi sie podoba i mi pasuje a nie zeby komus zaimponowac "nowinkami"... zwlaszcza jesli chodzi o moj komfort zycia. Wzmacniacz i kolumny maja za zadanie lechtac moje uszy a co za tym idzie moje zmysly a nie sasiadow..

PS2. Class D "w graniu" przypomina wzmacniacz lampowy? To jest jakas - paranoja i wrecz kpina.. Czyli nagle komputerki generuja parzyste harmoniczne, udaja ducha i klimat lampowca emitujac fotony z zarnika, ogrzewaja pomieszczenie i czuc zapach spalonego kurzu swierzo nagrzanej lampy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

 


A sens? Przecież na Wiki jest napisane że wszystkie testy pokazały że człowiek rozsądkiem nie odbiera różnicy pomiędzy hires a redbookiem. Lecz mózg reaguje na hires inaczej i to właśnie widać na badaniach mózgu

 

Serio? A gdzie masz kolumny, w których tweetery grają do 100 KHz, tak żeby mózg miał na co reagować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robsonic napisał:

udaja ducha i klimat lampowca emitujac fotony z zarnika, ogrzewaja pomieszczenie i czuc zapach spalonego kurzu swierzo nagrzanej lampy?

Nie ma to jak tkwić w stereotypach i przesądach. Przyzwoitego lampowca też nie słyszałeś.

A gramofon to generuje trzaski jak drwa palone na ognisku. Baw się dobrze w zgadywanki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robsonic napisał:

PS2. Class D "w graniu" przypomina wzmacniacz lampowy? 

Potwierdzam.

Specjalnie złożyłem FirstWatta M2, bo podobno najbardziej przypomina lampiaka ze wszystkich tranzystorów.

Kicha... okazało się, że to Tpa3255 zagrał bardziej lampowo. Oczywiście odpowiednio zmodyfikowany.

a opinie innych... mam gdzieś i na PW mogą napisać bardziej dosadniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wuelem napisał:

I jak wytłumaczysz, że Focal w wersjach Pro pakuje w kolumnę wzmacniacze w klasie D? Audiofil powinien kierować się taką wskazówką, czy nie?

Nie użyłem słowa "lepsze". Mowa tu o zniekształceniach i wiarygodności konstrukcji. Studyjne są obiektywne - to jest ważna wartość. Jeśli komuś akurat na tym zależy.

Prawdopodobnie z myślą o szybkości impulsów dynamiki, wgląd w detale
Nie powinien, Focal robi serie Utopia dla Audiofilów bez klasy D

"Zniekształcenia" to bardzo odważna teza ze kolumny studyjne maja je mniejsze,
moim zdaniem kolumny z myślą do studia strojone sa inaczej niz do domu, naśladowanie jest błędem, chyba ze ktoś lubi

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, robsonic napisał:

Class D "w graniu" przypomina wzmacniacz lampowy? To jest jakas - paranoja i wrecz kpina.. Czyli nagle komputerki generuja parzyste harmoniczne,

Praktycznie wszystkie wzmacniacze lampowe większej mocy czyli przeciwsobne mają przewagę nieparzystych harmonicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

wgląd w detale

Przecież kolega @robsonic właśnie za to "powiesił" klasę D.

To są te detale, czy ich nie ma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, przemak napisał:

Praktycznie wszystkie wzmacniacze lampowe większej mocy czyli przeciwsobne mają przewagę nieparzystych harmonicznych.

Słuszna uwaga ;)

Kolega @robsonic chyba nie ma pojęcia o konstrukcjach lampowych. Gdzieś tam słyszał, że lampiaki generują 2-gą harmoniczną i tak sobie to głowie zaszuflatkował. A tym czasem dotyczy to tylko układów SE. Pozostałe, czyli większość to PP, czyli tak jak klasyczne tranzystory. Sieje nieparzystą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sybic

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Wuelem napisał:

Przecież kolega @robsonic właśnie za to "powiesił" klasę D.

To są te detale, czy ich nie ma?

Moim zdaniem są, ale w muzyce to nie wszystko, zatracane sa inne zjawiska
to jakby próbować wymawiać słowa bardzo szybko, słowa robią się krótsze, dźwięki tak samo
Jak reaguje bas z D klasa ? szybko bez dociążenia, i tak jest w całej skali
 

Nie dogadamy sie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Jak reaguje bas z D klasa ? szybko bez dociążenia

Masz na myśli subwoofery (bo one najczęściej mają wzmacniacz w D-klasie)?

No widzisz, jakie herezje piszesz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wuelem napisał:

Masz na myśli subwoofery (bo one najczęściej mają wzmacniacz w D-klasie)?

 

Dokładnie o tym pisze, różnimy sie tym, ze mi sie takie dźwięki nie podobają i nie uważam ich za "prawdziwsze"
nie po to kontrabas ma pudło rezonansowe aby cos innego te rezonansy skracało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazałem na subwoofery, bo zdaniem większości osób one przeciągają dźwięki, wręcz buczą. Czyli klasa D jest dla nich wybawieniem, bo pomaga zapobiegać problemowi. Tymczasem Tobie to się nie podoba.

Z kolei dla mnie jak wzmacniacz jest w stanie wzorowo ogarnąć bas (prawidłowo zapanować nad nim), to i w ramach niskotonowego głośnika w pełnopasmowej kolumnie sobie poradzi. Tak więc przyjmuję Twoje zdanie, ale nie bardzo widzę podstawy, abyś nie mógł otrzymać oczekiwanego dźwięku.

Chyba zbliżamy się w dyskusji do dźwięku idealnego - to by usprawiedliwiało bardzo surowe osądy. Jeśli tak, to warto by było raczej podjąć temat kolumn, ale to nie ten wątek. Więc z mojej strony to chyba koniec w kwestii sensowności klasy D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


nie po to kontrabas ma pudło rezonansowe aby cos innego te rezonansy skracało


Na nagraniu nie ma tych rezonansów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wuelem napisał:

Wskazałem na subwoofery, bo zdaniem większości osób one przeciągają dźwięki, wręcz buczą. Czyli klasa D jest dla nich wybawieniem, bo pomaga zapobiegać problemowi. Tymczasem Tobie to się nie podoba.

Z kolei dla mnie jak wzmacniacz jest w stanie wzorowo ogarnąć bas (prawidłowo zapanować nad nim), to i w ramach niskotonowego głośnika w pełnopasmowej kolumnie sobie poradzi. Tak więc przyjmuję Twoje zdanie, ale nie bardzo widzę podstawy, abyś nie mógł otrzymać oczekiwanego dźwięku.

Chyba zbliżamy się w dyskusji do dźwięku idealnego - to by usprawiedliwiało bardzo surowe osądy. Jeśli tak, to warto by było raczej podjąć temat kolumn, ale to nie ten wątek. Więc z mojej strony to chyba koniec w kwestii sensowności klasy D.

Bo jak stosują subwoofer na bas a nie tylko na Sub-bas to im buczy

Ze skracanie dźwięków to dla ciebie oznacza "zapanować" to ja tego nie zmienię
"w pełno-pasmowej kolumnie" z D klasa posłuchaj instrumentów dętych, brzmią jakbym stal 1m od instrumentu, wole jak mnie słuchanie takiego instrumentu nie meczy i rozkoszuje się rozpiętością rozpraszających się wybrzmień

13 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

 


Na nagraniu nie ma tych rezonansów?

Powinny być, pogłosy i przesunięcia pewnie tez występują
Czy każdy przetwornik czy urządzenie tak samo to pokaże ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wuelem napisał:

Nie ma to jak tkwić w stereotypach i przesądach. Przyzwoitego lampowca też nie słyszałeś.

 

Mamy kolejnego wrozbite :P Jakie to oczywiste wsrod "audiofili"..

Godzinę temu, Wuelem napisał:

 

A gramofon to generuje trzaski jak drwa palone na ognisku. Baw się dobrze w zgadywanki.

Wiesz, ze nic nie wiesz, .. zatem jak sie z tym czujesz? Wzmacniacz szumofon w poblizu pomaga?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Drizzt napisał:

Serio? A gdzie masz kolumny, w których tweetery grają do 100 KHz, tak żeby mózg miał na co reagować?

Ja nie mam, ale mogę dać link na poważne naukowe badanie w Phisiology za 2000 rok:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W skrócie: człowiek nie słyszy dźwięk powyżej 24KHz, ale mózg działa inaczej co jest widoczne na EEG. Ucho nie może usłyszeć taki dźwięk, ale nasze ciało prawdopodobnie może. W jaki sposób na to reagujemy - na plus czy na minus - nie zbadano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) że to jedyne badanie, w którym została przeanalizowana reakcja mózgu człowieka. Inne badanie koncentrują się na słyszalności  tych dźwięków i większość twierdzi że tak wysokie dźwięki nie są słyszalne. Jednak nikt, oprócz autorów pierwszego artykułu nie próbował analizować reakcje mózgu człowieka na taki dźwięk.

19 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Czy każdy przetwornik czy urządzenie tak samo to pokaże ?

Idealny przetwornik + wzmacniacz pokaże równo to co jest na nagraniu. Nieidealny doda swoje (różne dociążenia dźwięku).  Im więcej dodaje wzmacniacz od siebie, tym dalej jesteśmy od dźwięku nagrania. Nie mylmy się: dociążenia, dodane przez niektóre wzmacniacze, nie występują na nagraniach. Chociaż mogą być przyjemne dla słuchania. Sam lubię trochę zaciągnięty bas i właśnie dla tego zmieniłem klasę D na AB. Jednak zdaję sobie sprawę że na nagraniu tego nie ma i instrument tak nie brzmi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

Ja nie mam, ale mogę dać link na poważne naukowe badanie w Phisiology za 2000 rok:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W skrócie: człowiek nie słyszy dźwięk powyżej 24KHz, ale mózg działa inaczej co jest widoczne na EEG. Ucho nie może usłyszeć taki dźwięk, ale nasze ciało prawdopodobnie może. W jaki sposób na to reagujemy - na plus czy na minus - nie zbadano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) że to jedyne badanie, w którym została przeanalizowana reakcja mózgu człowieka. Inne badanie koncentrują się na słyszalności  tych dźwięków i większość twierdzi że tak wysokie dźwięki nie są słyszalne. Jednak nikt, oprócz autorów pierwszego artykułu nie próbował analizować reakcje mózgu człowieka na taki dźwięk.

Wikipedia bym sie nie podpieral, bo ta akurat to zbior na tyle przypadkowych danych, ze ostatnio Kuba Wojewodzki sie dziwil, ze napisali, ze ponoc ma dwie siostry.. a on sam zaprzecza i nic o tym nie wie.. wiec zrodlo raczej do brania pod uwage na dystans..

Jednakze nasze ciala odbieraja z pewnoscia ponadakustyczne czestotliwosci a nawet fale radiowe. Coraz wiecej na swiecie pojawia sie ludzi "czulych na elektrosmog". Z jakiegos powodu na niektorych z nas fale radiowe na poziomie mikrofal oddzialuja w sposob bardzo nasilony w postaci bolu glowy i kiepskiego samopoczucia.. ale to oczywiscie temat na inne okazje..

Wracajac do audio, fale ponadakustyczne interferuja z tym co slyszymy. Im blizsze harmoniczne tym wieksze rezultaty nakladania sie fal. Co wiecej, te wszystkie szumy juz oddzialuja ze soba w przewodniku zasilajacym kolumny! Dlatego brzmienie wzmacniacza naprawde zalezy od baaaaardzo wielu czynnikow.. Oczywiscie fanatycy audio-woodoo beda tylko linczowac takich jak ja, bo oczywiscie pisze nie to co chcieliby przeczytac.. A ja i wszyscy to czytajacy "swiadomi" tak naprawde mamy niezly ubaw.. :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.