Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, xajas napisał:

 Dopoki ich w pelni nie rozumiem, trudno mi cos zarzucac :-) Moja interpretacja:

 

117dB -> poziom sygnalu dzwiekowego przy 1W

110dB -> S/N (sygnal/szumy)

117-110=7dB -> poziom sygnalu szumow przy 1W

 

 

Poziom sygnalu 117dB

Poziom szumow wzmacniacza 7dB

Poziom szumow pomieszczenia 30dB

 

 

200W w stosunku do 1W to +23dB

 

Teoretycznie (czy ten przetwornik zniesie ta moc?) ten przetwornik przy 200W odtwarza sygnal o poziomie 117+23=140dB. Zawarte w nim szumy to 140-110=30dB

 

czyli

 

Poziom sygnalu 140dB

Poziom szumow wzmacniacza 30dB

Poziom szumow pomieszczenia 30dB

 

Przy 140dB chyba juz tych szumow nie slyszymy, bo do tego momenu juz ogluchlismy emoji6.png

 

 

BTW.

 

Jesli ktos sie upiera przy niskich poziomach sygnalow, to moze uzyc zamiast +23dB przy 200W, -10dB przy 0,1W albo -20dB przy 0,01W

00f8ac0a1373cb76419d578437aea7f5.jpg

 

To nie do konca tak sie sumuje, mieszasz stosunki poziomu sygnalu do szumu ze stosunkiem mocy i natezeniem dzwieku.

S/N jest podawany dla pelnej mocy, wiec jesli masz wzmacniacz 200W z S/N 110dB to przy 1W bedzie S/N = 100-23 dB = 77dB.

Jesli masz glosniki o skutecznosci 90dB to czy bedzie to slyszalne? Nie, bo wypada duzo ponizej szumow otoczenia: 90-77 = 13 dB.

Co wiecej, poziom THD nawet gownianych obecnie wzm. klasy D przy 1W to <0.1%, czyli -60dB, co tez nie bedzie slyszalne ponad szumy tla.

I BTW, PSRR (wspolczynnik odrzucania zaklocen zasilania) tych gowien tez jest grubo >60dB, co oznacza ze wszelkie smieci z sieci na poziomie nawet kilku volt sa nieslyszalne. Dla porownania wplyw sieciowek to poziom mikrovoltow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, przemak napisał:

IMO 120W to dwa razy więcej niż 60W z tego Marantza więc spokojnie powinno wystarczyć, ale może to jakieś cichsze waty? Tylko czy jesteś pewny, że chcesz wzmacniacz w klasie D ze sprzężeniem zwrotnym? Udowodniono bezdyskusyjnie w tym wątku, że to ZUO ?

 

do #538 .. Wyrywamy z kontekstu i sie czepiamy? Jak ziennikarzyna z TVN-u..

Wyjasnilem o co mi chodzilo. Skoro tak trudno wchodzi do glowy to nic nie poradze. Ty natomiast do dzis nie wyjasniles nam co to jest "liniowe brzmienie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

117dB -> poziom sygnalu dzwiekowego przy 1W

110dB -> S/N (sygnal/szumy)

117-110=7dB -> poziom sygnalu szumow przy 1W

Nie. Dla 1W wzmacniacz ma s/n 87dB. Czyli 117-87=30 ?

 

2 godziny temu, xajas napisał:

200W w stosunku do 1W to +23dB

 

Teoretycznie (czy ten przetwornik zniesie ta moc?) ten przetwornik przy 200W odtwarza sygnal o poziomie 117+23=140dB. Zawarte w nim szumy to 140-110=30dB

I to się zgadza, wzmacniacz ma 200W. 

9 godzin temu, J.Jerry napisał:

tyle powinno być - 66,8 dB z 1cm

Skąd wziąłeś ten centymetr? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
S/N jest podawany dla pelnej mocy, wiec jesli masz wzmacniacz 200W z S/N 110dB to przy 1W bedzie S/N = 100-23 dB = 77dB.

 

 

Chyba miales na mysli 110-23 dB = 87dB, ale rozumiem tok myslowy

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poczytania bardzo ciekawe info z prac praktycznych odnosnie klasy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, robsonic napisał:

A dopuszczasz w ogóle taka myśl , że szum może byc ukryty właśnie w tych tonach jakie aktualnie wybrzmiewaja z Twoich głośników?

 

16 godzin temu, robsonic napisał:

podpowiem jeszcze raz "szum szumowi nie jest rowny"..

Mógłbyś rozwinąć? O jakich parametrach szumu mówisz konkretnie? 

16 godzin temu, robsonic napisał:

Jednak nie zrozumiales.. a szkoda, bo rozumienie wlasciwosci fizycznych sygnalow impulsowych jest kluczowe w tym temacie..

Podobnie. Trudno się odnieść, jeżeli piszesz ogólnikami.

16 godzin temu, robsonic napisał:

Czyli innymi slowy najwieksza powtarzalnosc oryginalu daje nam wciaz zrodlo analogowe (pomijam wspolczesne tworczosci, ktore powstaja tylko na komputerze)... Wszystkie analogowe zrodla zgrane na CD zawsze beda mialy wady przetwornika analogo-cyfrowego, ktory to zakodowal na zera i jedynki.

DZIEKUJE.. - zwlaszcza zwolennikom szumofonow ?

Subiektywnie być może tak. Wiele osób uznaje taśmę matkę oddtwarzaną na dobrym szpulaku za coś doskonałego. 
Ale obiektywnie zarówno przetworniki A/C jak i C/A, a także nośniki cyfrowe mają parametry sporo lepsze od najlepszych torów analogowych. Kaseta zapewnia dynamikę ok 60-70 dB, winyl chyba podobnie, taśmy profesjonalne do ok 80 dB (niech mnie Przemak poprawi, bo mogę się mylić), zwykła płyta CD 96 dB. Najlepsze przetworniki mają spory zapas, przy jej odtwarzaniu.

Oczywiście, może jakieś parametry pominąłem. Dlatego chętnie o nich usłyszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, barmanekm napisał:

taśmy profesjonalne do ok 80 dB

Bez dolby raczej 70. Taśma dwuśladowa przy przejściu z rozbiegówki na czystą taśmę "włącza" znacznik na DAT, także ten ;)
Generalnie wejście techniki cyfrowej do studia zmieniło sporo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, barmanekm napisał:

 

Mógłbyś rozwinąć? O jakich parametrach szumu mówisz konkretnie? 

Podobnie. Trudno się odnieść, jeżeli piszesz ogólnikami.

Subiektywnie być może tak. Wiele osób uznaje taśmę matkę oddtwarzaną na dobrym szpulaku za coś doskonałego. 
Ale obiektywnie zarówno przetworniki A/C jak i C/A, a także nośniki cyfrowe mają parametry sporo lepsze od najlepszych torów analogowych. Kaseta zapewnia dynamikę ok 60-70 dB, winyl chyba podobnie, taśmy profesjonalne do ok 80 dB (niech mnie Przemak poprawi, bo mogę się mylić), zwykła płyta CD 96 dB. Najlepsze przetworniki mają spory zapas, przy jej odtwarzaniu.

Oczywiście, może jakieś parametry pominąłem. Dlatego chętnie o nich usłyszę.

1. Chodzi mi o "szum" w momencie tworzenia dźwięku przez wzmacniacz włącznie że wszystkimi harmonicznymi ponadakustycznymi.

2. Kazdy impuls to zakłócenie i tak należy traktować wszystkie impulsy, których we wzmaku D od cholery.

3. Niedoskonałość analogowych nagrań jest innej natury niż niedoskonalosc z urzadzen opartych o impulsy, czyli przetwornikow A/C, wzmacniaczy D, itd. Tutaj decybele mowia nam tylko o szumie w ogolnym znaczeniu. 

Tak naprawdę tylko nasze uszy i nasze indywidualne preferencje muzyczne sa w stanie nam powiedziec czy cos sie nam podoba czy nie. Niejednokrotnie juz sie o tym ktos przekonal i zapewne przekona. Chce tylko powiedziec, ze dla mnie osobiście analog męczy najmniej i mogę słuchać godzinami na wzmacniaczu oczywiscie w klasie A (praca ciągła tranzystora). Natomiast wszystko ucyfrowione jakoś tak dziwnym trafem po godzinie, może dwóch (w zależności od poziomu glosnosci) zaczyna mnie dość mocno męczyć, jakbym słyszał hałas..A wzmacniaczy w klasie D to właściwie nie mogę zdzierzyc od chwili włączenia. Produkowane soprany przez szumofony są dla mnie nie do zaakceptowania.

Dlatego czytanie cyferek i się tym podniecanie zamiast ufanie swoim uszom uważam za wielką niedojrzalosc w swiecie audio. Ale wszystko przed każdym czlowiekiem stoi otworem. Kto szuka ten znajdzie. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na przykład jest tak, że parametry sprzętu na papierze są niezmienne siedem dni w tygodniu, ale słuchać muzyki da się tylko w sobotę i niedzielę. Pojawia się separacja instrumentów, wszystko gra gładko i bez nerwa. Czysta przyjemność słuchania muzyki. Mieszkałem w centrum Warszawy, myślałem ze to jest przyczyną ale po przeprowadzeniu się na ubocze miasta zjawisko weekendowego słuchania zostało ze mną niestety,.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sine Metu napisał:

Na księżycu byłoby 0 dB emoji846.png

Na księżycu jest 20uPa? No ciekawe ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Sine Metu napisał:

Dobra dobra, Ty mnie nie łap za cyferki bo wiesz że się na tym nie znam emoji6.png
Sens jest taki, że w próżni dźwięk się nie rozprzestrzenia - pomijając film Armageddon emoji16.png

No to jest minus nieskończoność a nie zero. Jak się nie znasz, to nie pisz, nie będzie bzdur, proste. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Sine Metu napisał:
13 minut temu, przemak napisał:
No to jest minus nieskończoność a nie zero. Jak się nie znasz, to nie pisz, nie będzie bzdur, proste. 

Fajnie że Ty znasz się na wszystkim. EOD.

Nie, po prostu nie piszę o tym, o czym nie mam pojęcia. Ty się przyznajesz, że nie wiesz, ale piszesz. I tak, moja wypowiedź jest oczywiście chamska ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, robsonic napisał:

Chodzi mi o "szum" w momencie tworzenia dźwięku przez wzmacniacz włącznie że wszystkimi harmonicznymi ponadakustycznymi.

Szum, który ma wpływ na odsłuch mierzymy na wyjściu wzmacniacza. Oczywiście możemy ten szum mierzyć także w paśmie ponad-akustycznym. Tylko czy to do końca ma sens, jak większość wzmacniaczy, także analogowych ma na wejściu i/lub wyjściu filtry o różnych charakterystykach. Poza tym, jeżeli ponad-akustyczne zniekształcenia miałyby na zasadzie intermodulacji, tworzyć zakłócenia w paśmie akustycznym, to będą one jak najbardziej mierzalne.

53 minuty temu, robsonic napisał:

Kazdy impuls to zakłócenie i tak należy traktować wszystkie impulsy, których we wzmaku D od cholery.

Każdy nieodfiltrowany impuls to zakłócenie. We wzmacniaczu analogowym też jest szereg zniekształceń, oprócz nieliniowych, mogą być także impulsowe (np. od zasilacza przy przełączaniu diód, można oczywiście stosować soft-recovery), lub przy przełączaniu tranzystora. Jedne i drugie tak samo są odfiltrowywane.
 

56 minut temu, robsonic napisał:

Niedoskonałość analogowych nagrań jest innej natury niż niedoskonalosc z urzadzen opartych o impulsy, czyli przetwornikow A/C, wzmacniaczy D, itd. Tutaj decybele mowia nam tylko o szumie w ogolnym znaczeniu. 

Czy mógłbyś to doprecyzować? Jakie parametry wpływają na tą naturę?

57 minut temu, robsonic napisał:

Tak naprawdę tylko nasze uszy i nasze indywidualne preferencje muzyczne sa w stanie nam powiedziec czy cos sie nam podoba czy nie. Niejednokrotnie juz sie o tym ktos przekonal i zapewne przekona. Chce tylko powiedziec, ze dla mnie osobiście analog męczy najmniej i mogę słuchać godzinami na wzmacniaczu oczywiscie w klasie A (praca ciągła tranzystora). Natomiast wszystko ucyfrowione jakoś tak dziwnym trafem po godzinie, może dwóch (w zależności od poziomu glosnosci) zaczyna mnie dość mocno męczyć, jakbym słyszał hałas..A wzmacniaczy w klasie D to właściwie nie mogę zdzierzyc od chwili włączenia. Produkowane soprany przez szumofony są dla mnie nie do zaakceptowania.

Z tym się jak najbardziej zgadzam. Audio ma być głównie przyjemnością, tylko nie mieszajmy tego z nauką i aktualnym stanem wiedzy. Albo inaczej, jak piszemy o technice, to piszmy konkretnie, a nie ogólnikami. Szanuję Twoją miłość do analogu, i nic mi do tego. Każdy ma swoje gusta. Jeżeli jednak ktoś chce kategorycznie stwierdzić wyższość jednej technologi nad inną to warto przytoczyć konkrety, z kórymi można polemizować, a nie nic nie znaczące ogólniki.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Nie, po prostu nie piszę o tym, o czym nie mam pojęcia. Ty się przyznajesz, że nie wiesz, ale piszesz. I tak, moja wypowiedź jest oczywiście chamska
Niekompetentna, ponieważ próżnia absolutna (doskonała) w przestrzeni kosmicznej nie występuje.
Ja przynajmniej szybko się dokształcam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robsonic napisał:

A wzmacniaczy w klasie D to właściwie nie mogę zdzierzyc od chwili włączenia.

Ciekawy byłby "ślepy" eksperyment ze wzmacniaczem klasy D i wzmacniaczem klasy AB i Twoim udziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Lech36 napisał:

Ciekawy byłby "ślepy" eksperyment ze wzmacniaczem klasy D i wzmacniaczem klasy AB i Twoim udziałem.

Test wyglądał by jak zwykle, tester musi zobaczyć co gra wtedy się może wypowiedzieć żeby nie zrobić z siebie błazna 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Sine Metu napisał:

Niekompetentna, ponieważ próżnia absolutna (doskonała) w przestrzeni kosmicznej nie występuje.
Ja przynajmniej szybko się dokształcam emoji3.png

Jeżeli próżnia nie występujei, to po prostu nie pisz, że występuje. Jak chcesz się czepiać, to sensownie. Napisałem wyraźnie w odpowiedzi na cytat 

 

Godzinę temu, Sine Metu napisał:

Sens jest taki, że w próżni dźwięk się nie rozprzestrzenia

 

58 minut temu, przemak napisał:

No to jest minus nieskończoność a nie zero

Jeżeli jakaś atmosfera jest, to i dźwięk też się może rozchodzić. Przy czym 0dB to na księżycu raczej hałas ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co by taki slepy test zmienil?

Jesli ktos jest juz tak „zaslepiony“, to zaden „slepy“ test, niezaleznie od wynikow, nie pomoze.

Czy nie latwiej zaakceptowac fakt, ze sa tacy, ktorzy „slepo“ wierza w szumogeneratory?

 

Klass-D przez to nie stanie sie ani lepszy ani gorszy

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Czy nie latwiej zaakceptowac fakt, ze sa tacy, ktorzy „slepo“ wierza w szumogeneratory?

Właśnie skończyłem ciche 3 godzinne słuchanie systemu aktywnego DSP z końcówkami klasy D (Rotel czyli B&O), żadnego zmęczenia żadnych złych wrażeń, żadnych szumów i innych wymienianych tu interferencji. Szkoda że nie można było dłużej, ale koleżanka małżonka wezwała do pomocy do jakichś głupich zajęć typu domowego, kolacja czy coś tam innego ?. Chyba ona rządzi ;-).  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Szkoda że nie można było dłużej, ale koleżanka małżonka wezwała do pomocy do jakichś głupich zajęć typu domowego, kolacja czy coś tam innego

 Chwila, chwila. Wlasnie przesunalem zakup dalszego sprzetu audio na korzysc znakomitego ustrojstwa, ktore sobie juz dawna zyczylem. Nie nadarmo nazywa sie „Zauberstab“. To jak Mark Levinson do kuchni :-) 

99fd253e6ceadb5de8babf2ae77486b2.jpg

 

Moja kolezanka malzonka nie ma w kuchni nic do powiedzenia.

 

Chyba jeszcze nie odkryles jednego z najciekawszych i najbardziej kreatywnych hobby -> gotowania!

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Mikha'el napisał:

Tak jak widać poczwórna pętla sprzężenia zwrotnego (realizowana w bardzo szybkim procesorze dsp) w celu eliminacji wpływu kolumn na wzmacniacz

JVC

19 godzin temu, przemak napisał:

Ja też z danych. Skuteczność 117dB, SN 110dB, moc maksymalna 200W. Czyli 1W to - 23dB, czyli 117-110+23=30. Coś zarzucisz moim rachunkom przy kupowaniu poplonów? ?

Nic nie mogę zarzucić poza tym, że szumu dobrych wzmacniaczy z metra nie usłyszysz, dlatego przyjąłem odległość 1 cm i stąd mnie wyszło więcej.

Ja liczyłem wychodząc od szumów wyjściowych, a ta metoda lepsza, bo z grubsza można policzyć w pamięci np. kolumny 87 dB, wzmacniacz 100W s/n -100dB liczymy -100 +20 (różnica do 1 wata) + 87 = 7dB szumów z jednego metra i ok +40dB z 1 cm.

Szumy w pasmie akustycznym są niskie, ale pozostają szumy w.cz., które dają sobie znać w pomiarach. Podobno trzeba je dokładnie odfiltrować, aby zobaczyć prawdziwe wyniki THD+N w pasmie akustycznym. Trzeba też wspomnieć, że wysokie szumy powyżej 20kHz miały być poważną wadą SACD w porównaniu z pcm, a z kolei pcm też szumiał zmniejszając rozdzielczość o parę bitów, ale dziś już nie jest to problemem - szumów brak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, robsonic napisał:

2. Kazdy impuls to zakłócenie i tak należy traktować wszystkie impulsy, których we wzmaku D od cholery.

Filtr składa się z cewki i kondensatora, trzeba go dostroić jak najniżej, aby uzyskać największe tłumienie przy kilkuset kHz. Jak było pokazane na filmie z testów wzmacniaczy tłumienie może być zbyt niskie i reszta idzie w eter i głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, J.Jerry napisał:

Nic nie mogę zarzucić poza tym, że szumu dobrych wzmacniaczy z metra nie usłyszysz, dlatego przyjąłem odległość 1 cm i stąd mnie wyszło więcej.

To jasne, że z bliska więcej. 

33 minuty temu, J.Jerry napisał:

Ja liczyłem wychodząc od szumów wyjściowych, a ta metoda lepsza, bo z grubsza można policzyć w pamięci np. kolumny 87 dB, wzmacniacz 100W s/n -100dB liczymy -100 +20 (różnica do 1 wata) + 87 = 7dB szumów z jednego metra i ok +40dB z 1 cm.

Czyli liczyłeś tak samo i wyszło tak samo, z małym wyjątkiem i o to pytałem - te 40dB to w przypadku głośnika wysokotonowego i to chyba tubowego jednak z czapy, czyli błąd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, przemak napisał:

Czyli liczyłeś tak samo i wyszło tak samo, z małym wyjątkiem i o to pytałem - te 40dB to w przypadku głośnika wysokotonowego i to chyba tubowego jednak z czapy, czyli błąd.

Te obliczenia to tylko obliczenia, liczy się jaki jest ten szum - biały, różowy, jak wpływa na brzmienie, ale porównaliśmy szumy wzmacniaczy.

Można dalej szukać przewagi wzmacniaczy klasy D, co będzie bardzo trudne. Są to bardzo skomplikowane układy i kosztowne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, J.Jerry napisał:

Te obliczenia to tylko obliczenia

Sprawdź sobie w wikipedii, przestaniesz pisać bzdury. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.