Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, jar1 napisał:

Więcej, nawet bez słuchania ?

Słyszysz bez słuchania. To ciekawe... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, slawek.xm napisał:

istotne

Przemyślę, czy dla tych ssyków, szelestów, iiii.. zależność :

szersze pasmo - czulszy (decybelowo tylko różnice wolumenu głośności są mierzalne) słuch

zachodzi. 

Wg mnie trudno to wyłapać, że "większy zakres częstotliwości" pozwala na uchwycenie "mniejszych decybelowo różnic".

[Pierwotnie porównanie dotyczyło podbicia zakresu lub jego braku i wyboru jednej z wersji na próbce Diany Krall]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Doprecyzowanie

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robsonic napisał:

Dzieki za naprowadzenie... ?

PS. Przydatne kalkulatorki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzięki @barmanekm , za wyprzedzające objaśnienie.

Zakodowane mam w głowie ~ 340 m/s (zależne od gęstości powietrza - wilgoci , ciepła, ciśnienia atmosferycznego) jako iloczyn długości i częstotliwości i dla mnie elektryka stanowi uzupełnienie tego, co faktycznie się dzieje (w powietrzu, ale nie tylko ).

Tu na forum, gros zakładek traktuje o sprzęcie (stąd uzasadniony nacisk na aspekt elektryczny), ale elektryka to uzupełnienie akustyki. I jedna i druga ważna, ale finalnie ta druga weryfikuje praktyczną przydatność sprzętów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem system gra tak jak najsłabszy element w torze, ale najważniejsze są jednak kolumny i ich dopasowanie ze wzmacniaczem i akustyką pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, przemak napisał:

(...)Do uzyskania średniej głośności na poziomie powiedzmy 1W z sinusa potrzebny jest wzmacniacz o mocy rms (choćby przez chwilkę) większej o DR odtwarzanego materiału muzycznego. 

Mhm...

"Do ...głośności ...potrzebny jest wzmacniacz o mocy ....większej o DR odtwarzanego materiału muzycznego".

O ile byś napisał "od" zamiast "o" byłoby zrozumialsze, ale i tak zależności bym nie zrozumiał.

Nagrania z niskim DR zwykle przy głośniejszym bujaniu przykro ostrzą. 

Dla mnie niski DR (czyli to, co w tej papce stylowo modowego celebryckiego pop biznesu jest nadużywane) powoduje konieczność właśnie zciszania, bo nie toleruję kolosalnego ogólnego ataku. 

Dobrze, że metrum, rytm, podziały, zmiany tempa - skokowe lub płynne, nagłe pauzy, niespodziewane akcenty psują repetycje i ożywiają niezbyt wciągającą (bo jakby zmęczoną) współczesną melodykę.

Powiązanie DR i mocy to ryzykowna teza. Jeżeli związek zachodzi to jak dla mnie w inną stronę. Oczywiście wiele utworów wymaga tego, żeby były głośne. Np. :

Ravel - Bolero

Grieg - I dovregubbens hall - (W grocie króla gór)

Powyższe - cicho słuchane byłyby  bez sensu. Urokliwe są gdy monstrualnie wielkie.  Albo np. bokserskie "Nie będzie nas" z sesji I Ching też wymaga niewielkiego tłumienia. Hulanka ma powalać.

Że nie wspomnę o ulubionym (jednym z wielu) The Prodigy - Hyperspeed.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Tytuł oryginalnt

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, barmanekm napisał:

Moim zdaniem system gra tak jak najsłabszy element w torze, ale najważniejsze są jednak kolumny i ich dopasowanie ze wzmacniaczem i akustyką pokoju.

Najsłabszym ogniwem jest słuchający ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xetras napisał:

Przemyślę, czy dla tych ssyków, szelestów, iiii.. zależność :

tu masz zmiane charakterystyki co ok 0,5db , nie ma szans bys nie usłyszal róznicy pomiędzy kazdym z ustawień

nawet jesli bylaby to ostatnia oktawa 10khz -20khz to każda zmiana wartosci o 0,5db jest słyszalna bardzo wyrażnie jesli zakres zmian wynosi ponad oktawę każdy uslyszy róznicę nawet minimalną

jesli zmiana jest wąskopasmowa jest trudniej ale górki podbicia pasma tez sa dobrze słyszalne

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
tu masz zmiane charakterystyki co ok 0,5db , nie ma szans bys nie usłyszal róznicy pomiędzy kazdym z ustawień

nawet jesli bylaby to ostatnia oktawa 10khz -20khz to każda zmiana wartosci o 0,5db jest słyszalna bardzo wyrażnie jesli zakres zmian wynosi ponad oktawę każdy uslyszy róznicę nawet minimalną

Roznice 0,5dB wyslysza tylko extremalnie wytrenowani/wyszkoleni sluchacze. A w tym gornym zagresie watpie w ta mozliwosc. W moim wieku tak czy tak nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xetras napisał:

Do ...głośności ...potrzebny jest wzmacniacz o mocy ....większej o DR odtwarzanego materiału muzycznego".

O ile byś napisał "od" zamiast "o" byłoby zrozumialsze, ale i tak zależności bym nie zrozumiał.

Napisałem dokładnie to - moc musi być większa o DR. To znaczy dla odtworzenia bez obcinania szczytow utworu z DR 10 potrzebny jest wzmacniacz o dziesięciokrotnie większej potencjalnej mocy (niż do odtworzenia z tym samym spl sinusa). 

2 godziny temu, xetras napisał:

Nagrania z niskim DR zwykle przy głośniejszym bujaniu przykro ostrzą. 

Dla mnie niski DR (czyli to, co w tej papce stylowo modowego celebryckiego pop biznesu jest nadużywane) powoduje konieczność właśnie zciszania

Otóż to, wszystko się zgadza. Nagrania z niskim DR są glosniejsze, co oznacza że dla uzyskania tej samej głośności jak "stare normalne" trzeba je przy odtwarzaniu sciszyc. 

32 minuty temu, xajas napisał:

Roznice 0,5dB wyslysza tylko extremalnie wytrenowani/wyszkoleni sluchacze. A w tym gornym zagresie watpie w ta mozliwosc. W moim wieku tak czy tak nie emoji53.png

Bez przesady. Z wiekiem obniża się ogólna czułość słuchu oraz jednocześnie słyszenie najwyższych częstotliwości, ale to nie jest filtr tnący jak nożem wszystko powyżej, tylko bardziej korektor półkowy. Wystarczy więc dodać sobie góry lub słuchać głośniej i bez problemu to się usłyszy. Oczywiście mam na myśli różnice i to przy szybkim przełączaniu, bo tak w ogóle to nie. Znaczy tu na forum to większa połowa bez problemu nawet po czteropaku, ale ja nie i człowiek też nie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xetras napisał:

Ooo. Już wiem do kogo uderzyć w sprawie konfiguracji. Przymierzam się do zakupu Behringer UltraCurve wraz z  measurement condenser mic ECM8000. Trochę inny sprzęt, ale Ty przynajmniej coś po polsku zapodasz.

Jak będę wiedział to oczywiście zapodam. Mam taki zestaw do szybkiego pomiaru/sprawdzenia prawidłowości ustawienia systemu aktywnego. W zakładce "kluby" jest klub tego urządzenia i trochę wiedzy na ten temat. Warto się zapoznać z tamtym materiałem jak chcesz w to wejść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawek.xm napisał:

nawet jesli bylaby to ostatnia oktawa 10khz -20khz to każda zmiana wartosci o 0,5db jest słyszalna bardzo wyrażnie jesli zakres zmian wynosi ponad oktawę każdy uslyszy róznicę nawet minimalną

Taką różnicę łatwo symulować przy pomocy EQ lub w czasie rzeczywistym na systemie aktywnym zmieniając z miejsca odsłuchu poziom toru wysokiego o podaną wyżej wartość. Chciałby zobaczyć Twoją skuteczność w określaniu co jest co. 0,5 dB to bardzo mało i można to próbować usłyszeć tylko w przypadku możliwości szybkiego przełączania pomiędzy tymi różniącymi się sygnałami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jar1 napisał:

Najsłabszym ogniwem jest słuchający ?

Myślę, że u siebie to wyeliminowałem. Obecnie wystarcza mi, aby system mnie nie męczył. Polubiłem się nawet z cyfrową korekcją przesterów, dzięki czemu więcej płyt nadaje się do bezproblemowego słuchania. Zresztą od dwóch lat nie myślałem aby coś zmieniać. Po prostu wracam z pracy i włączam muzykę. A najbardziej lubię wieczorem, po 22 ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, xetras napisał:

@slawek.xmWg mnie trudno to wyłapać, że "większy zakres częstotliwości" pozwala na uchwycenie "mniejszych decybelowo różnic".

[Pierwotnie porównanie dotyczyło podbicia zakresu lub jego braku]

Podtrzymuję.

Nawet przy maskowaniu szumem lub głośniejszą muzyką wyłapiesz (albo różnicowo słuch wytworzy, byle obuusznie,  czyli do tych 20 cm [czyli basy i środek do 1.8 kHz]) cichszy ton podstawowy. 

Dla fal centymetrowych 2-20 cm (17kHz do 1.8 kHz) tonu brak  (mimo wspomagania przez małżowiny, te Stwórca chyba dał nam dla mimowolnego chwytania gradientu* czoła fali akustycznej).

Tam akurat nawet w audiogramie wykres indywidualnie pokazuje nieliniowość słuchu. (2, 3,4,6,8 kHz - te "sinusy" są uwzględniane w badaniach w Polsce).

Przy przestrajanym częstotliwościowo sygnale z generatora cuda usłyszysz i to niezbyt przyjemne.

* Tu również percepcja pierwszego sygnału (akustycznego) przed  2 (i kolejnymi) sygnałem z reverbu, pogłosu pomieszczenia, fali odbitej nie zachodzi, bo te centymetrowe wysokie tony odbieramy bezpośrednio powietrzem. Fali odbitej nie ma, po drodze się tłumi. 

To pierwszeństwo łapane słuchem dla środka jest ważne (finalnie) dla dykcji. Vide- moja sygnatura . Pozdrawiam !

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, przemak napisał:

Bez przesady. Z wiekiem obniża się ogólna czułość słuchu oraz jednocześnie słyszenie najwyższych częstotliwości, ale to nie jest filtr tnący jak nożem wszystko powyżej, tylko bardziej korektor półkowy. Wystarczy więc dodać sobie góry lub słuchać głośniej i bez problemu to się usłyszy. Oczywiście mam na myśli różnice i to przy szybkim przełączaniu, bo tak w ogóle to nie. Znaczy tu na forum to większa połowa bez problemu nawet po czteropaku, ale ja nie i człowiek też nie. 

Przez Slawka przytoczone wykresy pokazuja rozne zestrojenia glosnikow

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To moj "ulubiony" temat, wiec korzystajac z mozliwosci mojego systemu, wyprobowalem wiele, wiele takich przebiegow. Ostatnie, ktore powoli wysublimowaly sie jako "optymalne" wygladaja jak na zalaczonym ponizej wykresie.

Targets_Toole.thumb.JPG.b42f56edffa7919118230eb855bfcb25.JPG

Zdaje sobie sprawe, ze porownuje tutaj jablka z gruszkami, te pierwsze, to pomiary bez uwzglednienia wplywu pomieszczenia, a te drugie to docelowe przebiegi mierzone na miejscu sluchacza. Ale, to w tym kontekscie nie odgrywa roli. Jak widac powyzej, odchylki w pasmie tych poszczegolnych wariantow sa rzeczywiscie w granicah 0,5 - 1,5dB.

I rzeczywiscie te roznice slychac, ale przede wszystkim w tym dolnymzakresie, ale aby uslyszec te roznice powyzej 1kHz (wspolny punkt odniesienia), musze sie dobrze wsluchac, wybrac odpowiednie nagrania i wiele razy szybko przelanczac miedzy tymi setupami, by zauwazyc roznice.

Ale moze jestem za stary, by te 0,5dB - 1dB roznic z latwoscia uslyszec

  

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, xajas napisał:

Przez Slawka przytoczone wykresy pokazuja rozne zestrojenia glosnikow

mylisz się co do merytoryki

sa to tylko roznice w tłumieniu zakresu wysokotonowego wynikające z rózej wartosci rezystora na wejściu filtra

sama zgodność fazowa jest nienaruszona, wiec nie mozna mówić o róznym zestrojeniu tylko o róznym tłumieniu okreslonego zakresu który  w ten sposób mozna dopasować do własnych preferencji własnego wzorca równowagi tonalnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, slawek.xm napisał:

tu masz zmiane charakterystyki co ok 0,5db , nie ma szans bys nie usłyszal róznicy pomiędzy kazdym z ustawień

nawet jesli bylaby to ostatnia oktawa 10khz -20khz to każda zmiana wartosci o 0,5db jest słyszalna bardzo wyrażnie jesli zakres zmian wynosi ponad oktawę każdy uslyszy róznicę nawet minimalną

jesli zmiana jest wąskopasmowa jest trudniej ale górki podbicia pasma tez sa dobrze słyszalne

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ech ta demokratyzacja mediów, zero uznania dla autorytetów.
Można sobie gdybać i ekstrapolować z własnych, siłą rzeczy mocno ułomnych obserwacji, ale na to były solidne badania naukowe, główne Floyda Toole. Wnioski z tego co pamiętam były właśnie takie jak napisal Sławek, np. bodajże właśnie 0,5 dB szerokopasmowo. 
 
Badania sluchu trochę słabo korelują z audiofilią bo nie znajdziesz instrumentu lub syntetycznego źródła muzycznego, które miało by obwiednię pojedynczego  sinusa, bez harmonicznych. Więc jeśli już to należałoby się kierować słyszalnością np. 0,5 dB dla fali prostokątnej. A to pobudza dużo większe obszary odpowiedzialne za percepcję dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xetras napisał:

Przy przestrajanym częstotliwościowo sygnale z generatora cuda usłyszysz i to niezbyt przyjemne.

 

3 minuty temu, PawelP napisał:

Więc jeśli już to należałoby się kierować słyszalnością np. 0,5 dB dla fali prostokątnej. A to pobudza dużo większe obszary odpowiedzialne za percepcję dźwięku.

nie wiem jak możecie słuchać porównywać oceniać dźwiek na podstawie sztucznych sygnałów z generatora ?

ja robię to zawsze na nagraniach muzycznych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, xetras napisał:

Dla mnie niski DR (czyli to, co w tej papce stylowo modowego celebryckiego pop biznesu jest nadużywane) powoduje konieczność właśnie zciszania, bo nie toleruję kolosalnego ogólnego ataku. 

To jest oczywiste, ale niestety to nie panaceum. Bo niski DR to prawie zawsze dużo gorsza przestrzenność i czytelność nagrania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
mylisz się co do merytoryki sa to tylko roznice w tłumieniu zakresu wysokotonowego wynikające z rózej wartosci rezystora na wejściu filtra

sama zgodność fazowa jest nienaruszona

 

 

Czy inny przebieg charakterystyki czestoliwosci to nie inne zestrojenie zestawu?

Czy zestrojenie zestawu glosnikowego odnosi sie tylko do przegiegu fazy?

 

Dziwna merytoryka

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, xajas napisał:

Czy inny przebieg charakterystyki czestoliwosci to nie inne zestrojenie zestawu?

Czy zestrojenie zestawu glosnikowego odnosi sie tylko do przegiegu fazy?

 

Dziwna merytoryka

 

Godzinę temu, xajas napisał:

To moj "ulubiony" temat,

od tych co interesują sie tematem można wymagać więcej , można też pokazywać konkretne rozwiązania i ich różnice

i wcale nie chodzi o łapanie za słówka czy dyskredytację

nie odbieraj tego negatywnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbieram tego negatywnie, w przeciwnym wypadku nie uzyl bym Twojego przykladu jako referencje

Ale nie odpowiedziales na pytanie, czy Twoim zdaniem zmiana przebiegu charakterystyki to nie zmiana zestrojenia?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, xajas napisał:

Ale nie odpowiedziales na pytanie, czy Twoim zdaniem zmiana przebiegu charakterystyki to nie zmiana zestrojenia?

kolokwialnie mozna nazwac strojeniem każdą ingerencję w konkretna kolumnę

ale wtedy nie wiesz czy dotyczy to optymalizacji frontu, rozmieszczenia głosników , tłumienia obudowy , fali tylnej strony membrany , fal stojących , rodzjaów materialu tłumiacego czy tłumienia pasma , glosnika średniotonowego czy tweetera tłumienia za pomocą rezystora , czy lpada czy równoległego polaczenia konda z rezystorem czy wreszcie programowalnego tłumienia za pomoca zwrotnicy cyfrowej górek charakterystyki zakresu szerokopasmowego czy uśredniania charakterystyki w korelacji z akustyką pokoju

lub z własnymi wyobrażeniami dzwieku

nie wiesz czy strojenie odnosi sie do mechanicznego czy elektrycznego wyrównania czasowego czy do konkretnej filtracji głosnika , czy do dobrania odpowiedniego bas refleksu itd itp

każde z tych działań ma wpływ na charakterystykę przenoszenia kolumn

mysle ,ze teraz mnie rozumiesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym dyskutowanym kontekscie (ktory sam zainicjowales i sam pisales -> slyszymy roznice w poziomie glosnosci 1dB) jest wszystko jasne, o co chodzi i co jest „strojone“ -> charakterystyka czestotliwosci/amplituda

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, slawek.xm napisał:

sa to tylko roznice w tłumieniu zakresu wysokotonowego wynikające z rózej wartosci rezystora na wejściu filtra

sama zgodność fazowa jest nienaruszona

Ja bym tę metodę opatentował, bo jest rewolucyjna. Niestety, wyobrażenie o "zgodności fazowej" jest nieuzasadnione ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, slawek.xm napisał:

od tych co interesują sie tematem można wymagać więcej ,

Słusznie. Piszesz bzdury. 

4 godziny temu, xajas napisał:

W tym dyskutowanym kontekscie (ktory sam zainicjowales i sam pisales -> slyszymy roznice w poziomie glosnosci 1dB) jest wszystko jasne, o co chodzi i co jest „strojone“ -> charakterystyka czestotliwosci/amplituda

 

 

Strojona jest też faza, tylko misiu sobie nie zdaje z tego sprawy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Meloman napisał:

To jest oczywiste, ale niestety to nie panaceum. Bo niski DR to prawie zawsze dużo gorsza przestrzenność i czytelność nagrania.

 

Zgadza się. Przy ściszeniu (nie mam żadnych gałek od "loudness") bardziej wyciszone są skraje pisma. Tak jak to wynika z wykresu F-M. (W naszej terminologii: krzywe izotoniczne).

Brak skrajów to eada, ale i tak ściszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, slawek.xm napisał:

 

nie wiem jak możecie słuchać porównywać oceniać dźwiek na podstawie sztucznych sygnałów z generatora ?

ja robię to zawsze na nagraniach muzycznych

Taki sinus przestrajany mam na testowej płycie CD. To tylko ciekawostka. Do gazety od wydawcy AVT była 20 lat temu dołączona. Bardzo rzadko stosowana ale mimo (jak przypuszczam) stałego poziomu ta fala sinusowa słyszana jest raz ciszej raz głośniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xetras napisał:

(.. krzywe izofoniczne).

Brak skrajów to wada, ale i tak ściszam.

Tak powinno być, ale czas upłynął.

Na razie i dobrej nocy !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, xetras napisał:

Taki sinus przestrajany mam na testowej płycie CD. To tylko ciekawostka. Do gazety od wydawcy AVT była 20 lat temu dołączona. Bardzo rzadko stosowana ale mimo (jak przypuszczam) stałego poziomu ta fala sinusowa słyszana jest raz ciszej raz głośniej.

To efekt akustycznej filtracji grzebieniowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.