Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Lech36 napisał:

Uszy to najważniejszy czynnik oceny bo mają największe ograniczenia, np nie usłyszą częstotliwości przełączania w klasie D. Oczywiście wiedza o tej częstotliwości pobudza wyobraźnię, ale np. w radiofonii analogowej wszyscy wiedzą o częstotliwości pilota stereo (19 kHz) a nikomu to nie przeszkadza.

Same uszu decyzji nie podejmują czego słuchać, ale wiemy o co chodzi jak mówimy, że uszy słyszą. Wyobraźnia właśnie zajmuje się sprawami muzyki jak zastanawiasz się jaki dźwięk mógłby być dobry i przychodzą ci na myśl monitory aktywne albo pasywne, ale raczej tak prosto to nie działa, że wiesz które są lepsze i od razu wolisz taki dźwięk. Pilot stereo w radiofonii analogowej...zapowiada się ciekawie i pobudza wyobraźnie, co pilot robi w radiofonii.

3 godziny temu, Lech36 napisał:

Oczywiście wiem odfiltrowane, ale faza na końcu pasma zakręcona że ho, ho ;-). A jednak niektórzy hobbyści wzdychają do tego dźwięku. Skąd takie gigantyczne wymagania od sprzętu cyfrowego i wzmacniaczy klasy D że mają być idealne. Ciężko zrozumieć audio hobbystę ;-).

Ale o kogo konkretnie chodzi, bo jednego hobbyste można by próbować zrozumieć. O czym gadają tacy audio hobbyści i w jakiej mowie, bo po angielsku to nawet by się dało co nieco zrozumieć. Jednak z wzdychaniem może być już problem i faza zakręcona w prawo albo w lewo, bo inaczej chyba nie da rady

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po tak plytkich zdaniach oceniam Twoje zestawy MOCy jednoznacznie

Twoja ocena odgrywa taka sama role, jak zeszloroczny snieg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, J.Jerry napisał:

Wyobraźnia właśnie zajmuje się sprawami muzyki jak zastanawiasz się jaki dźwięk mógłby być dobry i przychodzą ci na myśl monitory aktywne albo pasywne, ale raczej tak prosto to nie działa, że wiesz które są lepsze i od razu wolisz taki dźwięk

Wyobraźnia to często element który powoduje słyszenie zjawisk dźwiękowych których nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja bym powiedział że wyobraźnia to element  dzięki któremu jesteśmy w stanie zwerbalizować lub przybliżyć czy wyrazić w subiektywny sposób, to jak odczuwamy barwę dźwięku  i zmiany w niej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Lech36 napisał:

Wyobraźnia to często element który powoduje słyszenie zjawisk dźwiękowych których nie ma.

Piszesz o słyszeniu i wyobraźni jakbyś uważał że słyszenie dźwięków i wyobrażanie dźwięków jest tym samym.

Teraz, Фома napisał:

wyrazić w subiektywny sposób

W jaki sposób można to subiektywnie wyrazić?

Teraz, Фома napisał:

to jak odczuwamy barwę dźwięku  i zmiany w niej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2019 o 21:32, robsonic napisał:

Jednakze nie wolno takze zapominac o "starzeniu sie" produktow. Wzmacniacze w klasie D starzeja sie zdecydowanie szybciej niz klasyczne i najprostsze klasy A SE. W klasie D wymagana jest precyzja komponentow na najwyzszym poziomie. 

niech on gra minimum dekade tak samo i bezawaryjnie..

Samo zagrzanie cewek w fitrach wyjsciowych wzmakow klasy D bardzo mocno dryfuje w czasie ze swoimi parametrami niestety...

Sugerujesz, że są trudno serwisowalne?

Granie z parametrami "na styk" (bez projektowej rezerwy mocy) to poniekąd niedogodność (imo) klasy D, ale przenoszenie impulsów mają lepsze. Poprawka- niektóre z nich, bo nie wszystkie.

A co do skrośnych (crossover distortion) lepiej oceńcie Wy, jako praktycy w tej materii.

Na chwilę obecną jednak bym wybrał D klasę. Ale dla np. jakichś wczesnych Kraftwerk, nie wiem, czy dawałyby (dla mnie niezbędny) element zaskoczenia i "chwiejności", "niepewności, który spotyka się we wzmacniaczach klasy A/AB.

"Grają, bujają", mimo większych zapewne zniekształceń. Raczej nie są- moimi słowy- "twarde", "suche". W odsłuchu jest przyjemniej. Właściwie ponownie nawiążę do tego, że sam nie ocenię wzmacniacza jako osobnego elementu, a raczej w jego mariażu z głośnikami - albo udany albo nie.

 

W dniu 17.10.2019 o 22:44, robsonic napisał:

W zegarkach mechanicznych nie chodzi o atomowa dokladnosc odmierzania czasu. Tutaj chodzi raczej o duchowy aspekt zycia takiego ukladu. Wielu zwolennikow twierdzi, ze w razie jakiejs globalnej katastrofy, impulsu elektromagnetycznego z kosmosu jak cala elektronika padnie na Ziemii to takie zegarki wciaz beda dzialac ?

Ponadto:

- nie podatne na "plamy na Słońcu",

- nie wymagają baterii,

-cykają,

-podatne na bliskie silne pole magnetyczne.

Same zalety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2019 o 21:45, robsonic napisał:

 notoryczne zamazywanie/zaskrobywanie numerów podzespołów,

żeby uniemozliwic tzw "reverse engineering" czyli serwisowanie badz kopiowanie urzadzeń. ?

I jeszcze, żeby narzucać oderwaną od realiów swoją cenę producenta.

Dlatego sugestia @J.Jerry, żeby do środka nie zaglądać, jest chybiona. 

Sprawdzenie, co producent nabroił, jest konieczne. Przecież swoje warunki środowiskowe tylko nabywca zna i tylko on może przewidzieć, czy składnik wytrzyma eksploatację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, xajas napisał:

umowmy sie, ja dalej bladze "po ciemnej stronie mocy" a ty dalej jezdzisz Fiacikiem 126p ?

Ejże.

Są zawody na konstrukcje: im szybciej im dalej na 1 litrze paliwa.

?

Ekozorientowany (również na energię)  jestem, odkąd pamiętam.

Inaczej słucham cicho- przy np. 60 dB SPL (zapewne 20 do 30 dB względem szumów w mieszkaniu, z ulicy) a inaczej przy głośnym, kiedy przyłomotać chcę.

[Nawet taki Behringer BT108 na Bugera transducer 50W, 8" , 4Ω to w mieszkaniu za wiele. Wagowo nie obciąża mi kręgosłupa, przenośny. A to tylko część układanki.]

Sugeruję z dygresji powrót do tematu: 

Konsumenckie audio domowe, D vs A/AB

20 godzin temu, przemak napisał:

konstruktor używający w jednym zdaniu sformułowań "kolumna" i "liniowa" powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiego połączenia. 

Dopuszczasz skrót myślowy ? Po polsku byłoby to zbyt długie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Lech36 napisał:

Po co? Taka próba już została przeprowadzona w Wielkopolsce. Na razie innych lepszych nie ma. Tam jak za dotknięciem czarodziejskiej rózeczki różnice zniknęły po przeprowadzeniu tylko jednej operacji i to przeprowadzeniu jej na ucho czyli z niewielką dokładnością.  

Wielkopolski test ABX w Krzyżu u @Lutek jest nie miarodajny. Teraz trochę inna grupa użytkowników na forum

Bez udziału młodzieży do 30tki to kpiny a nie "test". Grupa powinna obejmować i muzyków i branżę jak również przypadkowe towarzystwo (żona, dziecko,...). Ale faktycznie - lepszych prób jak do tej pory nie ma.

To, że jest "za głośno" albo "za cicho" to najbardziej subiektywne odczucie słuchacza. Bez komfortowej głośności nie różnicujemy dobrze "częstotliwości" "barwy". Bez barwy nie ma mowy o rozdzielczości, detaliczności i w dalszej konsekwencji - selektywności układu słuchowego.

Czasami mowę trudniej zrozumieć niż śledzić muzykę. Zrozumiałość: mowy, głosu, wokalu - tego nie mogę pominąć (niezależnie od wyścigowych wyczynów na waty).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xetras napisał:

Sprawdzenie, co producent nabroił, jest konieczne.

To wlasciwie jest podstawa.. Niestety elektronika idzie w zla strone. Coraz wiecej urzadzen powstaje "nierozbieralnych"... Tylko czekac jak wzmacniacze w klasie D beda zalewac jakimis klejami by uniemozliwic identyfikacje komponentow. Stworza jakas kolejna historyjke woodoo audio a ludzie beda kupowac i wychwalac swoje "unikaty" na takich forach robiac wode z mozgu malo wtajemniczonym...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, xetras napisał:

Bez udziału młodzieży do 30tki to kpiny a nie "test".

Ludzie po 60 słyszą (piszą że słyszą) kierunkowość kabli połączeniowych, to dlaczego nie mają słyszeć innych elementów dźwięku? Ale oczywiście to słuszna uwaga że ludzie przed 30 mogą słyszeć więcej, więc test u Lutka powinien być powtórzony z udziałem takich osób.
Natomiast słowo "kpiny" bardziej pasuje do subiektywnych porównani nieumiejętnie przeprowadzanych przez hobbystów bez zachowania zasad technicznych obowiązujących w tego typu działalności. Jak się przestrzega zasad technicznych to i wiek poniżej 30 w wielu przypadkach nie pomoże wykryć różnic.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xetras napisał:

Dlatego sugestia @J.Jerry, żeby do środka nie zaglądać, jest chybiona. 

Uwielbiam zaglądać do środka sprzętu, hamuje mnie przed tym tylko gwarancja choć oczywiście umiejętnie otwarty sprzęt nie ma śladów używania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lech36 napisał:

Natomiast słowo "kpiny" bardziej pasuje do subiektywnych porównani nieumiejętnie przeprowadzanych przez hobbystów bez zachowania zasad technicznych obowiązujących w tego typu działalności.

A jeśli chodzi o ten "słynny test", to tą "zasadą techniczną" było jedynie wyrównywanie poziomów głośności "na słuch" do momentu, gdy wszystko grało tak samo "na słuch".  ?

A wiadomo, ze przynajmniej w jednym ustawieniu poziomu głośności taki wynik jest pewny - przy ściszeniu do zera. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2019 o 13:17, Lech36 napisał:

Możliwe że są też marzyciele elektronicy i do tego artyści, takie trzy w jednym ;-).

Zeta zero, Avatar Audio, Haiku Audio, Sveda Audio, Lampizator.

Raczej tu nie piszą. O nich tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, jar1 napisał:

A jeśli chodzi o ten "słynny test", to tą "zasadą techniczną" było jedynie wyrównywanie poziomów głośności "na słuch" do momentu, gdy wszystko grało tak samo "na słuch". 

Czy to znaczy że uważasz że jak się wyrówna poziomy na słuch to wszystkie wzmacniacze będą grać tak samo? Czyżby epokowe odkrycie nastąpiło ;-)? Ale uspokoję Ciebie nie zawsze taka operacja powoduje że wszystko gra tak samo. Faktem jest że bardzo często gra tak samo w domenie słuchu. Jak nie wyrównasz to zawsze/przeważnie gra inaczej, jedno odrobinę głośniej, drugie ciszej a czy inaczej nie wiadomo bo nie wyrównano głośności.

57 minut temu, jar1 napisał:

A wiadomo, ze przynajmniej w jednym ustawieniu poziomu głośności taki wynik jest pewny - przy ściszeniu do zera.

  W tamtym teście chyba nie ściszano wszystkiego do zera przy porównaniach, ale mogłem czegoś nie doczytać ;-). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

W tamtym teście chyba nie ściszano wszystkiego do zera przy porównaniach, ale mogłem czegoś nie doczytać ;-). 

podpierasz się tym testem tak gorliwie ,ze myslalem  iż sam brałes w nim udział

Lutek Cie nie zaprosił?

skoro sam w nim nie uczestniczyłes Twoje wywody sa mało wiarygodne , bo opieranie sie na wrażeniach innych nic nie wnosi poza powtarzaniem plotek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

podpierasz się tym testem tak gorliwie ,ze myslalem  iż sam brałes w nim udział

Po co miałem brać udział? Wystarczy przeczytać relację z niego żeby dojść do wniosku że był rzetelny, pomimo że nie ekstremalnie precyzyjny, choć była chęć do doprowadzenie tego testu do kompletnego abx jednak audiofile uznali po wyrównaniu głośności że nie jest to potrzebne. Wiem jaki jest najczęstszy wynik takiego testu porównawczego przeprowadzonego prawidłowo technicznie i nie muszę brać udziału w dużej ilości takich testów. 

7 minut temu, slawek.xm napisał:

Lutek Cie nie zaprosił?

Lutek mnie wtedy nie znał. Nawet nie wiedział że istnieję. AS czytałem tylko pasywnie, nic nie pisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracając do klasy D i nowych super tranzystorów GaN, to Technics zrobił na nich wzmacniacz https://www.technics.com/pl/produkty/grand-class-g30/network-audio-amplifier-su-g30.html niespecjalnie tani, ale ma tę nową technologie.

Zrobili pomiary tego wzmacniacza https://audio.com.pl/testy/stereo/systemy-all-in-one/2910-su-g30 i widać że górka jest, pasmo inne dla różnych impedancji, ale dali układ LAPC, który sobie pomierzy i mamy bez rezonansu. Pasmo jakieś -0.2 dB przy 20kHz i brak problemów z fazą z LAPC oznacza, że jest dobrze. Jak pisałem wcześniej klasa D, to najnudniejsze wzmacniacze, dali szybsze tranzystory, poprawili fazę, a w kolejnych modelach też poprawią i będzie -0.1 dB...naprawdę ekscytujące.

7 godzin temu, xetras napisał:

Dlatego sugestia @J.Jerry, żeby do środka nie zaglądać, jest chybiona.

A po co interesującego można zobaczyć w zasilaczu impulsowym? Już wiem - można sprawdzić, czy jest wentylator i w razie czego zamontować swój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mata co robić w sobotę  tylko psztykać się w D ? , lecą hiciory TOTO i jest git

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, J.Jerry napisał:

Powracając do klasy D i nowych super tranzystorów GaN, to Technics zrobił na nich wzmacniacz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) niespecjalnie tani, ale ma tę nową technologie.

Zrobili pomiary tego wzmacniacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i widać że górka jest, pasmo inne dla różnych impedancji, ale dali układ LAPC, który sobie pomierzy i mamy bez rezonansu. Pasmo jakieś -0.2 dB przy 20kHz i brak problemów z fazą z LAPC oznacza, że jest dobrze. Jak pisałem wcześniej klasa D, to najnudniejsze wzmacniacze, dali szybsze tranzystory, poprawili fazę, a w kolejnych modelach też poprawią i będzie -0.1 dB...naprawdę ekscytujące.

A po co interesującego można zobaczyć w zasilaczu impulsowym? Już wiem - można sprawdzić, czy jest wentylator i w razie czego zamontować swój.

Ten Technics mnie też zaciekawił. W odróżnieniu od zdecydowanej wiekszosci klasy D, ktora jest analogowa, to jest cyfrowa klasa D, jak Tact/Lyngdorf.
W niej dość kluczowa jest technologia modulatora PWM,  jakby się komuś udało gdzieś znaleźć czego używają to fajnie jakby się podzielił. Być może jest to weteran Equibit jak w Lyngdorfie, nie podejrzewam raczej Technicsa żeby zrobił tu autorską technologię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie coś EPC9106 - Demo Circuit - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można zobaczyć z schemat. Co siedzi w Technics to nie wiem

Na tej płytce ciężko jest dostrzec wzmacniacz, ale jest gdzieś pomiędzy cewkami, a potencjometrem

Ciekawie by wyglądał wzmacniacz i zasilacz na tranzystorach GaN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jarekb napisał:

Nie mata co robić w sobotę  tylko psztykać się w D ? , lecą hiciory TOTO i jest git

U mnie odkurzone winyle na ampie lampusiowym... Madonna - "Life to tell" ale w takiej wersji (prawdziwy majstersztyk magicznych lat) :

POSTSCRIPTUM !!!: Zaden w klasie D nie odda tego co zaplanowali tworcy tego kawalka (dynamika tylko na poziomie lamp)... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Jest takie coś EPC9106 - Demo Circuit - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest klasyczna konstrukcja. Wyjście komparatora (LT1671) podaje sygnał na układ sterujący (LM5113) mosfetów wyjściowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, J.Jerry napisał:

Na czym polega ta klasyka, czy tak wygląda większość wzmacniaczy?

Dolaczam sie do pytania.. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Na czym polega ta klasyka, czy tak wygląda większość wzmacniaczy?

Że to nie jest wzmacniacz cyfrowy. Tylko klasycznie, sygnał analogowy generuje sygnał PWM, na podstawie działania komparatora, chociaż samo rozwiązanie komparacji jest nieco inne, niż takie jak zwykle jest podawane jako przykład. 
W tradycyjnych konstrukcjach są różne rozwiązania układowe, a to jest jedno z nich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie komparacji jest nieco inne niż książkowe, bo nie ma tutaj stałej fali nośnej (zwykle trójkątnej), tylko jest porównanie do masy. Częstotliwość przełączania jest zmienna i jest wynikiem działania sprzężenia zwrotnego. Jest to tzw. topologia self-oscillating loop. Oprócz GaN'ów, to także ma zapewne wpływ na dobre parametry tego wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło o to, że skoro to klasyka, to jest to wzmacniacz klasy D podobny do innych - zasada działania, podzespoły, parametry, czyli równie dobrze można wybrać inny wzmacniacz jak Hypex. Skoro jednak o sukcesie klasy D decydują tranzystory, a tu są jakieś mało klasyczne, to i cały wzmacniacz nie zaliczymy do klasyki.

Pytanie czy zagra to lepiej od klasycznych wzmacniaczy, a cena jest wysoka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No była rozmowa o GaN'ach wcześniej. Są dużo szybsze, mają mniejszą rezystancję, to i parametry będą lepsze. Gdyby nie  problematyczne, ręczne lutowanie tych GaN'ów to jest co całkiem dobry projekt DIY. Zresztą i z tym lutowaniem to obecnie nie powinien być problem, bo pewnie jest sporo firm co to zrobi.

Idealny plan na takie zabawy i szanse powodzenia raczej duże, bo jest wszystko łącznie z Gerberami. Osobiście bym nieco przerobił PCB, pod kątem umieszczenia jej w jakiejś obudowie, do tego zasilacz i powinno być OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie kupić gotowca, ale czy warto? Przy nim cena Technicsa nie wygląda groźnie, a mamy więcej wyposażenia w tym samego wzmacniacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.