Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  266 członków

YB Audio Klub
IGNORED

Klub miłośników YB Audio


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja obecnie myślę nad takim tematem i jest to do zrobienia na driverach 15" faital pro 15pr400, (można próbować nawet 18fh500 ale tego SET na dużej triodzie już raczej nie pociągnie), do tego do wyboru - audax pr170MO lub phl 1120/1130 na średnicy a na górę to już jest dużo opcji wedle gustu i zasobności portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dostajesz wtedy misz-masz w kolumnie w której każdy głośnik gra ze swoją sygnaturą dźwiękową - wstęga nie nadaje się żeby grała poniżej 4kHz - poza tym ma inne charakterystyki kierunkowe niż głośniki dynamicze. Wstęgę lub AMT można użyć jedynie w układzie symetrycznym żeby to jakoś zmienić - ale i tak będzie grała inaczej niż głośnik dynamiczny z którym ją łączysz. Głośnik 21cm nie nadaje się na średnice przy użyciu kopółki 25mm ponieważ podział wychodzi zbyt nisko i głośniki się "nie zjadą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piter z napisał:

Ja obecnie myślę nad takim tematem i jest to do zrobienia na driverach 15" faital pro 15pr400, (można próbować nawet 18fh500 ale tego SET na dużej triodzie już raczej nie pociągnie), do tego do wyboru - audax pr170MO lub phl 1120/1130 na średnicy a na górę to już jest dużo opcji wedle gustu i zasobności portfela.

Wygląda na to, że te dwa głośniki dają właściwą podstawę dźwięku i dobrą bazę konstrukcyjną w zakresie średnio-niskotonowym. Dobór głośnika wysokotonowego to jednak nie będzie taka prosta sprawa. W każdym bądź razie interesująco.

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluesboss zastanawiałeś się może nad problemem braku kolumn wysokoefektywnych, ale z drugiej strony?

Dlaczego nie kupić wzmacniacza lampowego, który ma wszystkie cechy lampy + moc?

Ciągle widzę poszukiwania kolumn o wysokich efektywnościach, bo ten ma 2W lampkę a tamten 5W, które są zajebiste, bo tak napisali w gazecie :) I zaczyna się szukanie kolumn a'la Yeti - wszyscy o nim słyszeli, ale nikt nie widział.

Podłączaliśmy kilka modeli kolumn YB do wzmacniaczy WBA. Uwierz mi, to grało. Lub sprawdź sam.

WBA to polska manufaktura. Wykonanie na żywo bajka, jest moc, mikrodetale, dynamika. Do tego cena bardzo konkurencyjna. Kupić i grać.

Wiem, że gusta są różne i trzeba to uszanować, ale dla mnie bas (nie okolice 80-100Hz) z kolumn wysokoefektywnych to taka pukawka. Brak okrągłego dźwięku, masy i barwy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kolumn 3-way jednym z wyjśc jest biamping

lampka na średnie wysokie w klasie A i  tranzystor klasa AB na przynajmniej trzech parach tranów na bas

Jesli chodzi o monitory , 2-way nie ma szans na wysokoefektywne kolumny na nowoczesnych głosnikach

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg pomiaru

2 minuty temu, bingant napisał:

a jak ustawisz poziomy głośności?

projekt powinien byc dopracowany u producenta, niestety innego wyjscia nie ma

Druga opcja jest zaproszenie kolegi do domu i ustawienie poziomów w miejscu odsłuchu

oczywiscie wraz ze zmianą wzmacniacza czynnośc nalezy powtórzyc :)

jedna z firm robi to często i jest to dodatkowy dochód

prawdę mówiąc takie podejcie daje więcej mozliwości , bo dysponując mocnym wmzakiem na bas mozna mniej tłumić zakres średniowysokotonowy , dzieki temu kolumna jest bardziej efektywna a mniejsze tłumienie zazwyczaj przkłada się na subiektywnie lepsze brzmienie

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kolumna jest robiona pod konkretne zamówienie klient dostarcza wzmacniacze a Wy robicie projekt pod te wzmaki

albo oferujecie jedną kolumne zaprojektowana do biampingu a ustawienie poziomów głosności nastepuje u klienta w domu

oczywiście to tylko mała sugestia:)

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optymalne ustawienia powinny byc zaznaczone na wzmacniaczu, zawsze bedzie tak ,ze klient sam sobie bedzie próbował ustawić poziomy wg własnego widzimisię , ważne by mozna było wrócić do położenia optymalnego

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bingant napisał:

 

 

Cytat

bluesboss zastanawiałeś się może nad problemem braku kolumn wysokoefektywnych, ale z drugiej strony?

Dlaczego nie kupić wzmacniacza lampowego, który ma wszystkie cechy lampy + moc?

Ciągle widzę poszukiwania kolumn o wysokich efektywnościach, bo ten ma 2W lampkę a tamten 5W, które są zajebiste, bo tak napisali w gazecie :) I zaczyna się szukanie kolumn a'la Yeti - wszyscy o nim słyszeli, ale nikt nie widział.

Podłączaliśmy kilka modeli kolumn YB do wzmacniaczy WBA. Uwierz mi, to grało. Lub sprawdź sam.

WBA to polska manufaktura. Wykonanie na żywo bajka, jest moc, mikrodetale, dynamika. Do tego cena bardzo konkurencyjna. Kupić i grać.

Wiem, że gusta są różne i trzeba to uszanować, ale dla mnie bas (nie okolice 80-100Hz) z kolumn wysokoefektywnych to taka pukawka. Brak okrągłego dźwięku, masy i barwy.

 

 

Witam pięknie i dziękuję za odzew.
1. Współczesne kolumny wysokoefektywne na głośnikach dynamicznych istnieją i mają się dobrze. Powstaje nawet na bieżąco kilka konstrukcji rocznie. Nie będę wymieniał firm i modeli bo mi nikt za reklamę nie płaci. Mają jednak tę wadę, że takie konstrukcje 3-drożne są lekko kosztowne.
Co do staroci to jest taka firma Cabasse i potrafiła kiedyś zbudować coś naprawdę fajnego. Znam od wielu lat byłego dystrybutora Cabasse w Libercu/ CZ i kilka bardzo ciekawych konstrukcji miałem okazję długo i do syta przy dobrym piwku wysłuchać. Ten człowiek znał przez lata Pana Cabasse osobiście. Dystrybutor firmy Cayin w DE też jest wielkim miłośnikiem konstrukcji Cabasse.
Była w USA taka firma Altec Lansing, jest nadal Klipsch. Przecież jest też i coś na Wyspach i jest w DE.
2. Lekturę czasopism audio zakończyłem definitywnie w 2004 roku.
3. Wzmacniacze lampowe 2 - 5W miałem, ale dla mnie nie był to punkt końcowy.
4. Etapy jazdy i odsłuchiwania mam za sobą, wiem jak brzmi muzyka na żywo, wiem jak może i jak ma brzmieć w domu.
5. Dziękuję za propozycję zakupu wzmacniaczy od firmy WBA, ale nie skorzystam bo mam nadmiar sprzętu i muszę się części koniecznie pozbyć.
Natomiast propozycja jest na pewno ciekawa dla wszystkich entuzjastów chińskiego audio jako alternatywa.
6. Słuchałem wielu dobrych wysokoefektywnych zestawów głośnikowych napędzanych lampowym PP i bas był szybki, niski i zróżnicowany. Średnica i wysokie, barwa, mikro i makrodynamika, emocje były na najwyższym poziomie. Cena też.
7. Osobiście nie akceptuję dźwięku z głośników Lowther, Nirvana czy węgierskie Sonido. Słuchałem już wielu wersji i dźwięk dla mnie nie jest pełny. To "gra", ale takie granie to ja mam z Saby.


Producent kolumn głośnikowych sam powinien wiedzieć jaki produkt umie i może wyprodukować. Jeżeli źle się czuje w pewnych tematach lub ich w ogóle nie rozumie to oczywiste, że powinien sobie dać z nimi spokój. Jednak nie powinien zaklinać rzeczywistości i pisać, że głośniki, których on nie umie zrobić nie istnieją.
Można dalej wmawiać ciemnej masie, że do lampy czy tranzystora o mocy 25-30-35-40W wystarczy średnia efektywność. Zgodnie z tym na tym forum poleca się podstawkowe Dynaudio do lampy, niektórym to pasuje.

Napisałem w dobrej wierze i użyłem argumentów raczej racjonalnych. Takich, które dotyczą celowości produkcji takich głośników, tego że istnieje na nie dosyć spory rynek i to nie tylko w PL ale w Europie.

Ale jak napisałem, skoro nie czujecie jako producent tematu, taka konstrukcja Was Panowie przerasta i wolicie dalej klepać sztywne deski do których potrzeba 200W mocy i dziesiątki amperów to trudno.

Edytowane przez bluesboss

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens takiej konstrukcji jest ale tak jak Robert napisał nastręcza to dużo problemów a to dobór wzmacniaczy później zgrania fazowego basu z resztą toru. Taki Kowalski musiał by mieć ograniczoną możliwość w ustawieniach aby nie popsuć tego co zostanie ustawione drogą pomiarów i odsłuchów.

Pamiętam jak kiedyś miałem zbudowany zestaw car audio full activ i to na drogich podzespołach głośniki focal utopia i wszystkie wzmacniacze genesis grało to zacnie z maga dynamiką i wykopem ale zawsze coś tam grzebałem w ustawieniach.

Jak się klient jeszcze trochę zna i ogarnia takie strojenie to pół biedy ale taki wspomniany Kowalski, który nie ma pojęcia pogrzebie rozreguluje i wtedy powstają mity tyle kasy a nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o moje zapytanie i propozycję chodzi to napisałem o konstrukcji pasywnej a nie aktywnej. Takie kombinacje mnie nie intersują. Żaden bi - tri amping, żadna egzotyka dla 2 - 3 W.

Mówimy o produkcie, który może być sprzedawany w tysiącach sztuk. Tylko nie w cenie PMC.

 

 

Edytowane przez bluesboss

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluesboss albo się nie rozumiemy, albo napisałem niezbyt jasno.

Pisałem ogólnie, a nie personalnie.

Nie namawiałem Cię do zakupu ani do odsłuchów, po prostu ogólnie.

Zauważ również, że małe firemki mają ograniczony dostęp do głośników. Możemy korzystać z tego, co jest ogólnie dostępne na rynku. Więc przykład Cabase to inna liga, czego z pewnością musisz się domyślać.

Jeżeli ten przytyk o przerastaniu był w dobrej wierze (takim dopingiem), to ok., ale jeżeli tylko chciałeś dogryźć, to chyba nie bardzo rozumiesz problemy i wyzwania, jakie na co dzień męczą microbrandy( czytaj: klepaczy sztywnych desek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, bluesboss napisał:

1. Kolumna bardzo efektywna  - okolice 100dB 

do wzmacniaczy lampowych naprawdę małej mocy, SET. To jest wyzwanie konstrukcyjne, którego nie da się rozwiązać stosując głośniki dynamiczne. Do osiągnięcia takiej sprawności trzeba zastosować tuby. Zajmuje się tym kilka firm w Polsce i wiele na świecie. Powstają konstrukcje bardzo duże, czasami wręcz ogromne, z wyszukanym, często przekombinowanym lub wręcz udziwnionym wzornictwem i bardzo wysokimi cenami oceniając je bezwzględnie - nieważne czy w Euro czy USD.

Jest to produkt IMHO absolutnie niszowy - ilość odbiorców bardzo mocno ograniczona - i wydaje mi się, że więcej z tym może być pracy, indywidualnego strojenia itp. niż realnej sprzedaży. Wielu może pytać, dyskutować i zawracać głowę indywidualnymi odsłuchami i modyfikacjami. Według mnie sprawa nieopłacalna. Można naprawdę bardzo dużo stracić.

Zgadzam się z tym. Z mojego punktu widzenia takie rozwiązania to ślepa uliczka. Klient może na to jest ale ja nie mam zamiaru czekać na niego 5 czy 10 lat. To bez sensu. Za dużo włożonej pracy i środków za mała grupa docelowa. Idąc w takie tematy musiałbym mierzyć naprawdę szeroko (poza Polskę). 

9 godzin temu, bluesboss napisał:

2. Kolumna o dosyć wysokiej efektywności 92 - 98dB

do wzmacniaczy lampowych PP, np. 2xEL34, czy 2xKT66, 2xKT88, 2XEL84 itd. itp., do mocniejszych konstrukcji SET, do wzmacniaczy tranzystorowych ogólnie mniejszej mocy, również do układów pracujących w klasie A - niektóre Accuphase, nasze Haiku. Jest takich wzmacniaczy na rynku nowych i u ludzi w systemach cała masa.

W tym przypadku można zastosować dostępne głośniki dynamiczne. Można wspomóc się tubką na głośniku wysokotonowym, zastosować odpowiednio efektywne i wydajne głośniki średnio i niskotonowe. Oczywiście widziałbym tutaj konstrukcję 3-drożną. Pytanie jest tylko czy zastosować jeden bardzo duży głośnik niskotonowy - 15 - 18" czy dwa duże 10-12" głośniki. To jest ważna sprawa bo wpływa na gabaryty i ogólne wzornictwo kolumny. Skonstruowanie monstrum, którego nie będzie jak zmieścić do pokoju odsłuchowego jest absurdem.

Wysoka efektywność, relatywnie proste wzornictwo łączące w sobie nowoczesność i może styl retro - ostrożne z tym ;) 3 - drożna konstrukcja, impedancja 8 Ohm, pełny, dynamiczny, barwny i wciągający dźwięk, do tego rozsądna niewydumana cena. Made in Poland ;)

Jest odpowiednio liczna grupa docelowa, dla której warto taki produkt skonstruować i produkować. Są na rynku wciąż sprzedawane nowe wzmacniacze, do których taki zestaw głośnikowy jest potrzebny.

Zawsze do usług, pozdrawiam.

Ta koncepcja jest mi znacznie bliższa. Osobiście bym był za koncepcją jednego większego głośnika. 15" wydaje się być dobrym kompromisem miedzy dobrą efektywnością a jeszcze w miarę logicznym wymiarem. Np taki faital pro 15pr400 którego wynalazł piter z jest bardzo ciekawą propozycją. Pozostaje kwestia odpowiedniej sekcji średnio i wysoko tonowej. To w sumie też nie jest prosta sprawa bo co człowiek to będzie inny pomysł na to. Ja bym osobiście celował w coś wstęgowego na wysokie tony bo łatwo o wysoką sprawność z takich głośników. Przy średnich tonach rozważałbym nawet użycie dwóch przetworników w układzie MTM. 

2 godziny temu, slawek.xm napisał:

W przypadku kolumn 3-way jednym z wyjśc jest biamping

lampka na średnie wysokie w klasie A i  tranzystor klasa AB na przynajmniej trzech parach tranów na bas

Jesli chodzi o monitory , 2-way nie ma szans na wysokoefektywne kolumny na nowoczesnych głosnikach

I tak i nie. Bi amping daje złudne przekonanie o tym, że w zasadzie to rozwiązuje kwestię słabej lampy. Otóż nie rozwiązuje. Jeżeli mamy do dyspozycji np 5W mocy z lampy to idąc w biamping możemy te 5W wykorzystać na sekcję średnio-wysoko tonową. Ale żeby konstrukcja grała z sensowną głośnością ta sekcja musi być tak samo zbudowana jak w kolumnach mających np 95dB. 5W to 5W , do taje przy 8 ohmach określone napięcie i określony poziom SPL dla danej efektywnosci kolumny. Chcemy grać głośno sekcja średnio-wysoko tonowa musi być bardzo efektywna. Tak więc aktywny bas w tym układzie rozwiązuje tylk tak na prawde problem efektywnej sekcji basowej ale n ie rozwiązuje całego problemu efektywnych głośników w ogóle. Jak ktoś sobie myśli że jak zrobi bi amping lampa + tranzystor i da popularne głośniki i zagra mu t głośno to jest niestety w dużym błędzie. Drugim problemem jest pasywna filtracja sekcji średno-wysokotonowej. Robiąc pasywny filtr górnoprzepustowy dla głośnika średniotonowego serwujemy sobie wzrost impedancji któy trzeba jakoś skorygować. Inaczej po podłączeniu do wzmacniacza lampowego cała ta misternie zaplanowana filtracja w łeb weźmie. 

2 godziny temu, bingant napisał:

bluesboss zastanawiałeś się może nad problemem braku kolumn wysokoefektywnych, ale z drugiej strony?

Dlaczego nie kupić wzmacniacza lampowego, który ma wszystkie cechy lampy + moc?

No właśnie. Problem jest trochę inny niż techniczny. Przynajmniej moim zdaniem. Nie oszukujmy się, nie jest aż takim zagadnieniem zrobić efektywne kolumny. Jest sporo fajnych głośników do tego celu. Sporym problemem jest to ile takie kolumny będą kosztować. Każdy decybel efektywności okupiony będzie sporym wzrostem ceny. Posiadacze słabych wzmacniaczy, które z racji budowy często nie są zbyt drogie,  często oczekują czegoś adekwatnego w postaci kolumn. No i tu rodzi się problem o którym pisze Bingant. Kupił tanio słaby wzmacniacz i chce do tego niedrogo super efektywne kolumny. A tego po prostu nie da się tanio zrobić. Jeżeli celujemy w przyzwoitą jakość to 15 tys / parę może być mało a to się często okazuje kwotą dalece przekraczającą to czego oczekiwał klient.  Stąd popularność vitnagu, jakiś JBLi itp. To są kolumny w miarę efektywne a używane chodzą tak sobie w granicach kilku tys zł, w sam raz na kieszeń wielu osób. 

I tak jak napisał Bingant, niekiedy lepiej będzie odwrócić cała sytuację. Kupić mocniejszą lampę i "normalne" kolumny zamiast szukać / budować koszmarki na 15 calowych głośnikach. Suma sumarum może wyjść podobna kwota końcowa a ile mniej problemów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1993 roku jestem takim planktonem i wiem co to znaczy prowadzić firmę. Mam za sobą te parę lat doświadczenia, w Polsce i na różnych rynkach w Europie, chyba solidne przygotowanie zawodowe i niemałą praktykę. Dużo było u mnie tych zjedzonych chlebów z różnych pieców, beczek soli i dziegciu też niestety. Jestem ostatnią osobą, która by mogła pewnych rzeczy nie rozumieć w tym temacie. Dlatego zwróć proszę uwagę jakich użyłem argumentów przy pisaniu o dwóch poziomach efektywności kolumn głośnikowych, kosztach badań, skonstruowania, opłacalności produkcji i tego co jest najważniejsze czyli sprzedaży. Sprzedaż na sztuki, indywidualne strojenia - nikomu się to nie opłaca i nie o takim produkcie napisałem. Mam na myśli produkt masowy na poziomie bardzo dobrego hifi.

Cabasse zaczynał bardzo skromnie, jednak produkował sam głośniki.

Miałem wzmacniacze lampowe bardzo słabe, teraz mam integrę o mocy 35W i końcówki o mocy 75 - 90W. Wszystkie na EL34, bo tak ma być, bo to jest super lampa;) Zwłaszcza jak to jest Tesla albo RFT.

Wzmacniacze lampowe mając nawet z pozoru średnią moc rzędu tych 35 - 50W potrzebują głośników o ponadprzeciętnej efektywności i małym zapotrzebowaniu na prąd. Lekka membrana, podatne zawieszenia, odpowiednia skrzynia i ścianka czołowa i to dopiero wtedy naprawdę gra. 

Oczywiście, że nie jest to prosta sprawa. Jednak zdolny konstruktor będzie w stanie sprostać wyzwaniu i zbudować taki zestaw nie używając najdroższych na świecie przetworników. Sama skrzynia też powinna być prosta w konstrukcji i tania w produkcji. Bardziej solidna niż udziwniona.

Poza tym kto powiedział, że taka konstrukcja jest przeznaczona tylko do wzmacniacza lampowego?

To tranzystor nawet mocny nie zagra dobrze na wyższej efektywności?

Edytowane przez bluesboss

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yoshi_80 napisał:

tak i nie. Bi amping daje złudne przekonanie o tym, że w zasadzie to rozwiązuje kwestię słabej lampy. Otóż nie rozwiązuje. Jeżeli mamy do dyspozycji np 5W mocy z lampy to idąc w biamping możemy te 5W wykorzystać na sekcję średnio-wysoko tonową. Ale żeby konstrukcja grała z sensowną głośnością ta sekcja musi być tak samo zbudowana jak w kolumnach mających np 95dB. 5W to 5W , do taje przy 8 ohmach określone napięcie i określony poziom SPL dla danej efektywnosci kolumny. Chcemy grać głośno sekcja średnio-wysoko tonowa musi być bardzo efektywna. Tak więc aktywny bas w tym układzie rozwiązuje tylk tak na prawde problem efektywnej sekcji basowej ale n ie rozwiązuje całego problemu efektywnych głośników w ogóle. Jak ktoś sobie myśli że jak zrobi bi amping lampa + tranzystor i da popularne głośniki i zagra mu t głośno to jest niestety w dużym błędzie. Drugim problemem jest pasywna filtracja sekcji średno-wysokotonowej. Robiąc pasywny filtr górnoprzepustowy dla głośnika średniotonowego serwujemy sobie wzrost impedancji któy trzeba jakoś skorygować. Inaczej po podłączeniu do wzmacniacza lampowego cała ta misternie zaplanowana filtracja w łeb weźmie. 

Jeżeli to będzie prawdziwy biamping z filtracją przed końcówkami, to te 5W może wystarczyć, ale w sumie fakt, że na niezbyt wiele ;) 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa według mnie dużo lepiej kontroluje głośniki na małych mocach niż tranzystor (nawet mocny) i lepiej słucha się jej cicho - problem w tym że jak chce się puścić coś naprawdę głośno - a ma się ochote bo super gra, to nagle się okazuje że kończy się moc. Jeżeli mówimy o cenie to myślę że jakby ktoś zrobił kolumny o których mowa i kosztowały by one w okolicach 15kzł to klientów by nie brakowało (mieszkam w Norwegii i widzę czego tutaj każdy szuka) - a to zwyczajnie dlatego że w tej cenie nic takiego na rynku nie ma (dokładnie takiej konstrukcji wogóle nie ma bo każdy idzie poprostu w tuby powyżej 1kHz i rzuca cenę 50-100kzł za 2way - co jest troche niedorzeczne - blumnehofery itp.).

A tak ogólnie to przeprosiny dla yb audio - trochę czuje się winny że dyskusja powstała w waszym klubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie  do Yoshiego, 

Czy w Zephyrze ; 

http://yb-audio.pl/realizacje/zephyr/

 

Próbowaliście zamiast celulozowej 23 od  SB Acoustics wersji aluminiowej : 

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/woofers/nac/8-sb23nbacs45-8-br-font-color-c70039-shipping-font/

??

Czy można spodziewać się zmiany charakteru grania basu, barwy, a jak tak to w którą stronę względem celulozy ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.12.2018 o 23:14, zycie_to_gra napisał:

Panowie z YB, czy będziecie łaskawi podpowiedzieć jak się ma stosowany przez Was zestaw Satori MR16 + Satori TW29BN (Huracan) do duetu iluminatorów (EVO) ? 

Huracan ma moim zdaniem nieco gęstsze brzmienie. Evo ma więcej powietrza w średnicy i górze ale też ogólnie charakter wybrzmienia jest inny bo jednak to zupełnie inne głośniki (Scan vs SB). Jak wiadomo szpilki nie da się podrobić i w pewnym sensie są tu fundamentalne różnice brzmieniowe narzucane przez tweeter. Na szpilce jest fenomenalne połączenie napowietrzenia z detalicznością a jednocześnie dość spokojnym graniem. Przy berylu jest więcej spokoju i stonowania a dodatkowo charakter Satori jest taki, że dźwięk jest jakby rysowany grubszą kreską. W sumie podobnie wpisują się w tą filozofię średniaki. Illuminator 12 jest bardziej napowietrzony, lżejszy. Satori 16 gra gęściej, mocniej akcentuje dolne rejestry średnicy.

Jako ciekawostkę powiem, że możecie się spodziewać niebawem Huracana w wersji jeszcze bliższej Evo ;-). Kolumny już są realizowane na indywidualne zamówienie.

 

Godzinę temu, Yasica napisał:

Witam, mam pytanie  do Yoshiego, 

Czy w Zephyrze ; 

http://yb-audio.pl/realizacje/zephyr/

 

Próbowaliście zamiast celulozowej 23 od  SB Acoustics wersji aluminiowej : 

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/woofers/nac/8-sb23nbacs45-8-br-font-color-c70039-shipping-font/

??

Czy można spodziewać się zmiany charakteru grania basu, barwy, a jak tak to w którą stronę względem celulozy ?? 

Niestety w trakcie opracowywania Zephyra papierowy SB23 był jedynym głośnikiem w ofercie Sb Acoustics więc nic innego nie było brane pod uwagę. W późniejszym czasie nie było kiedy zająć się nowymi przetwornikami. Zresztą ilość późniejszych premier i wariacji tych przetworników skutecznie zniechęca do eksperymentów bo SB zaszalało i tego jest zwyczajnie za dużo żeby wszystko przetestować.

Głośnik o który pytasz niewykluczone, ze będziemy mieli w jednym z nadchodzących projektów indywidualnych ale w aplikacji w obudowie zamkniętej co jest bardzo sensowną opcją dla tego przetwornika. W bas reflexie ten głośnik co prawda pozwoli osiągać bardzo niskie częstotliwości graniczne ale nie wróżę mu przy tym dobrego impulsu, na pewno nie lepszego od wersji papierowej. Przy zmniejszeniu obudowy niewykluczone ze będzie już całkiem nieźle ale wówczas zejście w zasadzie wróci do tego co oferuje papier. Jedynie można wówczas oczekiwać zmian z samej membrany aluminiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Miałem dzisiaj przyjemność posłuchać Huracanów. Kolumny są genialnie z przynajmniej trzech powodów:
1. Skuteczność 90 dB - bez problemu wysteruje mocniejsza lampa (jakis PP na EL34, KT66, KT66/88/120/150.

2. wygląd- bryła, fornir i lakier obłędne. Stosunkowo wąskie więc można je postawić w większości pomieszczeń

3. Dźwięk- bardzo szczegółowy, pięknie kreślona scena, choć pomieszczenie Roberta nie jest idealne (dlatego będzie pewnie tylko lepiej). Granie mocno gęste, przy tym bas szybki. W porównaniu do Huracanów mój alu seas 26 cm, to muł bagienny pozbawiony jakiejkolwiek barwy. Jak żyć? :-(

4. I jeszcze Cena - tutaj nie będę uzasadniał :-)

Poszło z Commodore 64

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a będzie gdzieś jakiś test kolumn YB-audio albo przetestuje ję jakiś doświadczony w hi-endzie forumowicz, np. Szymon :)

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.