Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  265 członków

YB Audio Klub
IGNORED

Klub miłośników YB Audio


biniek

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowaliście już mieszać ellipticory z innymi głośnikami? Szczególnie mam na myśli te "wybitne" osiemnastki?

I mam laickie pytanie odnośnie łączenia wooferów w OZ,  chodzi mi o kompensacje utraty efektywności OZ ładując po prostu więcej przetworników, jednocześnie zachowując jakość samego basu, a dodając "utracone" zejście b-r. Ma to sens? Np 2x sb23, czy wo24 w oz dadzą lepszy bas od jednego ss 22w czy wo24 w b-r? No i sama efektywność takiej sekcji basowej by się zwiększyła, czy tak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fRankiczow napisał:

Próbowaliście już mieszać ellipticory z innymi głośnikami? Szczególnie mam na myśli te "wybitne" osiemnastki?

Nie próbowaliśmy, takie rzeczy wymagają jednak czasu. Ale jestem w stanie sobie wyobrazić zestaw mieszany gdzie Ellipticor 18 pełni rolę średnotonowca.

2 godziny temu, fRankiczow napisał:

I mam laickie pytanie odnośnie łączenia wooferów w OZ,  chodzi mi o kompensacje utraty efektywności OZ ładując po prostu więcej przetworników, jednocześnie zachowując jakość samego basu, a dodając "utracone" zejście b-r. Ma to sens? Np 2x sb23, czy wo24 w oz dadzą lepszy bas od jednego ss 22w czy wo24 w b-r? No i sama efektywność takiej sekcji basowej by się zwiększyła, czy tak?

Teoretycznie jest to wykonalne jednak nie jest to prosta koncepcja gdyż wymaga odpowiedniej filtracji. Prawdopodobnie najlepszy byłby układ 3.5 drożny z bardzo niskim podziałem na tym dodatkowym głośniku basowym. W wersji idealnej osiągi takiej konstrukcji można sobie wyobrazić następująco (zakładając 2 głośniki basowe): efektywność jak dla jednego głośnika, zejście w zakresie opadania ch-ki poprawione o 6dB. Czyli tam gdzie dla OZ dla jednego głośnika mamy -6dB to w układzie z 2 głośnikami mielibyśmy dopiero początek opadania ch-ki. W warunkach rzeczywistych rezultaty byłby raczej trochę gorszy ze względu na straty na filtracji oraz wypadkową ch-kę w wyższym zakresie która będzie nieco powyżej tej dla jednego głośnika, ergo daje nam to punkt odniesienia dla umownych -3 czy -6dB nieco wyżej przez co i te punkty nie będą na tak niskich częstotliwościach jak teoretycznie zakładamy,

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

w 3-way nie

w 2,5 way niskośredniotonowy mozna

Mam takie wrażenie, że 2 średniaki dadzą większą swobodę grania. W ogromnym skrócie będzie można grać głośniej np. układ d'appolito.

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sonic990 napisał:

Mam takie wrażenie, że 2 średniaki dadzą większą swobodę grania. W ogromnym skrócie będzie można grać głośniej np. układ d'appolito.

jeśli dasz odpowiednie woofery do takiego układu to czemu nie

w prostym układzie WMT średniaka nalezy najczęsciej tłumić dlatego napisałem że 3 -way to słaby pomysł

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, slawek.xm napisał:

jeśli dasz odpowiednie woofery do takiego układu to czemu nie

w prostym układzie WMT średniaka nalezy najczęsciej tłumić dlatego napisałem że 3 -way to słaby pomysł

Musiałbym się bardziej zainteresować tym tematem od strony technicznej, żeby ogarnąć te tematy o tłumieniu i filtrowaniu.

 

Tutaj taka ciekawostwa 2-way ?

41_photo1.thumb.jpg.8e959d9fa764d330a4e7f4d0dff40208.jpg

 

Chyba można tam podpiąć suba jeszcze.

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, slawek.xm napisał:

lepiej zastosować lepsze głosniki niz bawić sie w d'appolito

wiem ,ze jestes pod wrażeniem takiego układu i firmy ale stawiam na to ,że układ na elipticorach zagra lepiej

Tylko one same nie zagrają i trzeba tam jakiś fajny wzmacniacz. No i elipticory nie są w OZ ?

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sonic990 napisał:

Tylko one same nie zagrają i trzeba tam jakiś fajny wzmacniacz. No i elipticory nie są w OZ ?

trzeba

w OZ potrzebujesz tylko woofera i jesli zamówisz u Pawła taki układ to na pewno wybierze odpowiedniego rewelatora do OZ lub 2 np https://akustyk.com.pl/p/179/171/scan-speak-32w8878t01

w sredniej oz

mozna tez zrobic układ bezkompromisowy 4-way z tym wooferem i trzema eliptikorami i taki projekt byłby chyba najciekawszy

 

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eksperymenty są wskazane, ale wg mnie najpierw nalezałoby usłyszeć układ z tym głosnikiem, poza tym ilość zmiennych przy projekcie gwarantuje niepowtarzalne brzmienie układu i znikoma sznasę na małe straty przy odsprzedaży jesli ... nie do końca podpasuje

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki mało popularne więc ciężko o odsłuch. Arek kiedyś auta na tym budował i kolumny sygnowane Anna Maria Jopek. Zastanawiam się czy lepiej to zagra od mojego accutona c173-6-090. Firma zellaton też na takich głośnikach robi ale kasa kosmos no i wygląd też.

Sonic

Jaki zestaw kombinujesz?

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zibii napisał:

Co myślicie o takim głośniku jako średniak dać Micro Precision Z-Studio 170 cena minimalnie większą od scana? ale jak on gra to nie mam pojęcia.

 

500_500_productGfx_11650735.jpg

500_500_productGfx_11650734.jpg

Głośnik wzorowany na Görlich-ach.

Ponoc najlzejsza membrana w tym rozmiarze ..6gram jak dobrze pamietam...Thomas Hoffman w Micro Precision wzorowal sie w serii Z-Studio.

Napewno srednica bedzie bardzo lekka lotna, tak przynajmniej zapamietalem je z czasow Zawodow Car Audio SQL gdy sie w to bawilem ?

Ale chyba slaby pomysl w HA, brak dystrybutora, slabe rabaty, brak powtarzalnosci konstrukcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, zibii napisał:

Ciekaw jestem połączenia tego accutona z elipticorem D3404/552000 czy było by to dobre połączenie.

Przyjedziesz i ocenisz sam,albo spytaj się tego co jeździ po kraju i przekłada na pałę elementy w swoich kolumnach.????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, slawek.xm napisał:

trzeba

w OZ potrzebujesz tylko woofera i jesli zamówisz u Pawła taki układ to na pewno wybierze odpowiedniego rewelatora do OZ lub 2 np https://akustyk.com.pl/p/179/171/scan-speak-32w8878t01

w sredniej oz

mozna tez zrobic układ bezkompromisowy 4-way z tym wooferem i trzema eliptikorami i taki projekt byłby chyba najciekawszy

 

No ten układ 4 way byłby ciekawy na pewno. Same przetworniki 25 000zł ?
 

10 godzin temu, zibii napisał:

Głośniki mało popularne więc ciężko o odsłuch. Arek kiedyś auta na tym budował i kolumny sygnowane Anna Maria Jopek. Zastanawiam się czy lepiej to zagra od mojego accutona c173-6-090. Firma zellaton też na takich głośnikach robi ale kasa kosmos no i wygląd też.

Sonic

Jaki zestaw kombinujesz?

W sumie nic nie kombinuje, powoli sprzedaje to co mam ;]

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zibii napisał:

Co myślicie o takim głośniku jako średniak dać Micro Precision Z-Studio 170 cena minimalnie większą od scana? ale jak on gra to nie mam pojęcia.

 

500_500_productGfx_11650735.jpg

500_500_productGfx_11650734.jpg

Głośnik wygląda ciekawie. Ch-ka bardzo dobra a pomiary zniekształceń są rewelacyjnie. Nie wiem czy znajdzie się śmiałek który zechce żeby mu zbudować na tym kolumny :D. Ale jakby się znalazł to było by miło ? . 

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sonic990 napisał:

No ten układ 4 way byłby ciekawy na pewno. Same przetworniki 25 000zł

to nie jest suma która powinna przerażać , tym bardziej ,ze poruszamy się mentalnie w konstrukcjach i jakości himalajskich ośmiotysięczników , nie każdemu tez mozna powierzyć konstrukcję takiego układu

ale ten klub jest wg mnie odpowiednim miejscem ?

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, slawek.xm napisał:

to nie jest suma która powinna przerażać , tym bardziej ,ze poruszamy się mentalnie w konstrukcjach i jakości himalajskich ośmiotysięczników , nie każdemu tez mozna powierzyć konstrukcję takiego układu

ale ten klub jest wg mnie odpowiednim miejscem ?

 

to prawda ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Yoshi_80 napisał:

Teoretycznie jest to wykonalne jednak nie jest to prosta koncepcja gdyż wymaga odpowiedniej filtracji. Prawdopodobnie najlepszy byłby układ 3.5 drożny z bardzo niskim podziałem na tym dodatkowym głośniku basowym. W wersji idealnej osiągi takiej konstrukcji można sobie wyobrazić następująco (zakładając 2 głośniki basowe): efektywność jak dla jednego głośnika, zejście w zakresie opadania ch-ki poprawione o 6dB. Czyli tam gdzie dla OZ dla jednego głośnika mamy -6dB to w układzie z 2 głośnikami mielibyśmy dopiero początek opadania ch-ki. W warunkach rzeczywistych rezultaty byłby raczej trochę gorszy ze względu na straty na filtracji oraz wypadkową ch-kę w wyższym zakresie która będzie nieco powyżej tej dla jednego głośnika, ergo daje nam to punkt odniesienia dla umownych -3 czy -6dB nieco wyżej przez co i te punkty nie będą na tak niskich częstotliwościach jak teoretycznie zakładamy, 

Dzięki za próbę łopatologicznego wytłumaczenia ? Teraz już nic nie wiem... W większości kolumn dołożenie drugiego takiego samego woofera pozwala im razem na zejście niżej, więc zawsze trzeba filtrowaniem stłumić wszystko powyżej poziomu spadku ch-ki żeby ta była równa? A bez filtrowania ch-ki by się nałożyły i spadek byłby jeszcze ostrzejszy? Wybacz że truję dupę, ale zaciekawiły mnie rozwiązania z topowych konstrukcji jak IRL V czy Gryphon Kodo, które mają i OZ i schodzą tak nisko że szatan w piekle usłyszy ? Pojawiła się myśl że może by to rozwiązanie przenieść w uproszczonej formie do zwykłej kolumny, ładując np:4x WO24 na stronę, zakładając że wielkość kolumny nie byłaby problemem. Zastanawia mnie dlaczego nikt tego nie stosuje, w końcu w teorii wydaje się być przepisem na idealny bas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Yasica said:

Głośnik wzorowany na Görlich-ach.

Ponoc najlzejsza membrana w tym rozmiarze ..6gram jak dobrze pamietam...Thomas Hoffman w Micro Precision wzorowal sie w serii Z-Studio.

Napewno srednica bedzie bardzo lekka lotna, tak przynajmniej zapamietalem je z czasow Zawodow Car Audio SQL gdy sie w to bawilem ?

Ale chyba slaby pomysl w HA, brak dystrybutora, slabe rabaty, brak powtarzalnosci konstrukcji...

Słuchałem kiedyś te Jopki na Gorlichach i dla mnie to nie był żaden hi-end. Głośniki grały wyraźnie swoim charakterem - mogło się to podobać ale na pewno nie było to to co przetwornik powinien robić. Nie sztuką jest zrobić bardzo lekki ukłąd drgający - sztuką jest aby ten układ odtwarzał muzykę a nie grał swoim charakterem. Dobry głośnik musi mieć membranę która jest jednocześnie lekka, sztywna oraz posiada tłumienie wewnętrzne własnych rezonansów - stąd nawet w accutonach kiedyś te uszy i stąd też wiele osób które nie lubi twardych membran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, zibii said:

Piter to jakie głośnik polecasz do hi endu?.

Nie ma głośników idealnych - wszystko to są jakieś kompromisy i wszystko jest troche kwestią gustu. Jakby chcieć wybierać głośniki na podstawie parametrów i technologii to bardzo szybko można się zgubić bo nie zawsze parametry grają - wystarczy popatrzeć jakie głośniki czasem siedzą w wysoko ocenianych kolumnach żeby stwierdzić że to nie takie oczywiste jakby się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem ale jakie ty polecasz z tych co przesłuchałeś co jest godne polecenia.

1 godzinę temu, piter z napisał:

Dobry głośnik musi mieć membranę która jest jednocześnie lekka, sztywna oraz posiada tłumienie wewnętrzne własnych rezonansów - stąd nawet w accutonach kiedyś te uszy i stąd też wiele osób które nie lubi twardych membran.

I tak się zastanawiam dlaczego zrezygnowali z tych wycięć w nowej serii cell?

Ciekawe jak gra to na diamentach?

1018tidal.2.thumb.jpg.5165ab5bc3e4f6b94dd4ba0f1b8b5701.jpg

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.