Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  266 członków

YB Audio Klub
IGNORED

Klub miłośników YB Audio


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowaliście już mieszać ellipticory z innymi głośnikami? Szczególnie mam na myśli te "wybitne" osiemnastki?

I mam laickie pytanie odnośnie łączenia wooferów w OZ,  chodzi mi o kompensacje utraty efektywności OZ ładując po prostu więcej przetworników, jednocześnie zachowując jakość samego basu, a dodając "utracone" zejście b-r. Ma to sens? Np 2x sb23, czy wo24 w oz dadzą lepszy bas od jednego ss 22w czy wo24 w b-r? No i sama efektywność takiej sekcji basowej by się zwiększyła, czy tak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fRankiczow napisał:

Próbowaliście już mieszać ellipticory z innymi głośnikami? Szczególnie mam na myśli te "wybitne" osiemnastki?

Nie próbowaliśmy, takie rzeczy wymagają jednak czasu. Ale jestem w stanie sobie wyobrazić zestaw mieszany gdzie Ellipticor 18 pełni rolę średnotonowca.

2 godziny temu, fRankiczow napisał:

I mam laickie pytanie odnośnie łączenia wooferów w OZ,  chodzi mi o kompensacje utraty efektywności OZ ładując po prostu więcej przetworników, jednocześnie zachowując jakość samego basu, a dodając "utracone" zejście b-r. Ma to sens? Np 2x sb23, czy wo24 w oz dadzą lepszy bas od jednego ss 22w czy wo24 w b-r? No i sama efektywność takiej sekcji basowej by się zwiększyła, czy tak?

Teoretycznie jest to wykonalne jednak nie jest to prosta koncepcja gdyż wymaga odpowiedniej filtracji. Prawdopodobnie najlepszy byłby układ 3.5 drożny z bardzo niskim podziałem na tym dodatkowym głośniku basowym. W wersji idealnej osiągi takiej konstrukcji można sobie wyobrazić następująco (zakładając 2 głośniki basowe): efektywność jak dla jednego głośnika, zejście w zakresie opadania ch-ki poprawione o 6dB. Czyli tam gdzie dla OZ dla jednego głośnika mamy -6dB to w układzie z 2 głośnikami mielibyśmy dopiero początek opadania ch-ki. W warunkach rzeczywistych rezultaty byłby raczej trochę gorszy ze względu na straty na filtracji oraz wypadkową ch-kę w wyższym zakresie która będzie nieco powyżej tej dla jednego głośnika, ergo daje nam to punkt odniesienia dla umownych -3 czy -6dB nieco wyżej przez co i te punkty nie będą na tak niskich częstotliwościach jak teoretycznie zakładamy,

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sonic990 napisał:

Mam takie wrażenie, że 2 średniaki dadzą większą swobodę grania. W ogromnym skrócie będzie można grać głośniej np. układ d'appolito.

jeśli dasz odpowiednie woofery do takiego układu to czemu nie

w prostym układzie WMT średniaka nalezy najczęsciej tłumić dlatego napisałem że 3 -way to słaby pomysł

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, slawek.xm napisał:

jeśli dasz odpowiednie woofery do takiego układu to czemu nie

w prostym układzie WMT średniaka nalezy najczęsciej tłumić dlatego napisałem że 3 -way to słaby pomysł

Musiałbym się bardziej zainteresować tym tematem od strony technicznej, żeby ogarnąć te tematy o tłumieniu i filtrowaniu.

 

Tutaj taka ciekawostwa 2-way ?

41_photo1.thumb.jpg.8e959d9fa764d330a4e7f4d0dff40208.jpg

 

Chyba można tam podpiąć suba jeszcze.

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

lepiej zastosować lepsze głosniki niz bawić sie w d'appolito

wiem ,ze jestes pod wrażeniem takiego układu i firmy ale stawiam na to ,że układ na elipticorach zagra lepiej

Tylko one same nie zagrają i trzeba tam jakiś fajny wzmacniacz. No i elipticory nie są w OZ ?

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Sonic990 napisał:

Tylko one same nie zagrają i trzeba tam jakiś fajny wzmacniacz. No i elipticory nie są w OZ ?

trzeba

w OZ potrzebujesz tylko woofera i jesli zamówisz u Pawła taki układ to na pewno wybierze odpowiedniego rewelatora do OZ lub 2 np https://akustyk.com.pl/p/179/171/scan-speak-32w8878t01

w sredniej oz

mozna tez zrobic układ bezkompromisowy 4-way z tym wooferem i trzema eliptikorami i taki projekt byłby chyba najciekawszy

 

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eksperymenty są wskazane, ale wg mnie najpierw nalezałoby usłyszeć układ z tym głosnikiem, poza tym ilość zmiennych przy projekcie gwarantuje niepowtarzalne brzmienie układu i znikoma sznasę na małe straty przy odsprzedaży jesli ... nie do końca podpasuje

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki mało popularne więc ciężko o odsłuch. Arek kiedyś auta na tym budował i kolumny sygnowane Anna Maria Jopek. Zastanawiam się czy lepiej to zagra od mojego accutona c173-6-090. Firma zellaton też na takich głośnikach robi ale kasa kosmos no i wygląd też.

Sonic

Jaki zestaw kombinujesz?

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, zibii napisał:

Co myślicie o takim głośniku jako średniak dać Micro Precision Z-Studio 170 cena minimalnie większą od scana? ale jak on gra to nie mam pojęcia.

 

500_500_productGfx_11650735.jpg

500_500_productGfx_11650734.jpg

Głośnik wzorowany na Görlich-ach.

Ponoc najlzejsza membrana w tym rozmiarze ..6gram jak dobrze pamietam...Thomas Hoffman w Micro Precision wzorowal sie w serii Z-Studio.

Napewno srednica bedzie bardzo lekka lotna, tak przynajmniej zapamietalem je z czasow Zawodow Car Audio SQL gdy sie w to bawilem ?

Ale chyba slaby pomysl w HA, brak dystrybutora, slabe rabaty, brak powtarzalnosci konstrukcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, zibii napisał:

Ciekaw jestem połączenia tego accutona z elipticorem D3404/552000 czy było by to dobre połączenie.

Przyjedziesz i ocenisz sam,albo spytaj się tego co jeździ po kraju i przekłada na pałę elementy w swoich kolumnach.????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, slawek.xm napisał:

trzeba

w OZ potrzebujesz tylko woofera i jesli zamówisz u Pawła taki układ to na pewno wybierze odpowiedniego rewelatora do OZ lub 2 np https://akustyk.com.pl/p/179/171/scan-speak-32w8878t01

w sredniej oz

mozna tez zrobic układ bezkompromisowy 4-way z tym wooferem i trzema eliptikorami i taki projekt byłby chyba najciekawszy

 

No ten układ 4 way byłby ciekawy na pewno. Same przetworniki 25 000zł ?
 

10 godzin temu, zibii napisał:

Głośniki mało popularne więc ciężko o odsłuch. Arek kiedyś auta na tym budował i kolumny sygnowane Anna Maria Jopek. Zastanawiam się czy lepiej to zagra od mojego accutona c173-6-090. Firma zellaton też na takich głośnikach robi ale kasa kosmos no i wygląd też.

Sonic

Jaki zestaw kombinujesz?

W sumie nic nie kombinuje, powoli sprzedaje to co mam ;]

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zibii napisał:

Co myślicie o takim głośniku jako średniak dać Micro Precision Z-Studio 170 cena minimalnie większą od scana? ale jak on gra to nie mam pojęcia.

 

500_500_productGfx_11650735.jpg

500_500_productGfx_11650734.jpg

Głośnik wygląda ciekawie. Ch-ka bardzo dobra a pomiary zniekształceń są rewelacyjnie. Nie wiem czy znajdzie się śmiałek który zechce żeby mu zbudować na tym kolumny :D. Ale jakby się znalazł to było by miło ? . 

Edytowane przez Yoshi_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sonic990 napisał:

No ten układ 4 way byłby ciekawy na pewno. Same przetworniki 25 000zł

to nie jest suma która powinna przerażać , tym bardziej ,ze poruszamy się mentalnie w konstrukcjach i jakości himalajskich ośmiotysięczników , nie każdemu tez mozna powierzyć konstrukcję takiego układu

ale ten klub jest wg mnie odpowiednim miejscem ?

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

to nie jest suma która powinna przerażać , tym bardziej ,ze poruszamy się mentalnie w konstrukcjach i jakości himalajskich ośmiotysięczników , nie każdemu tez mozna powierzyć konstrukcję takiego układu

ale ten klub jest wg mnie odpowiednim miejscem ?

 

to prawda ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Yoshi_80 napisał:

Teoretycznie jest to wykonalne jednak nie jest to prosta koncepcja gdyż wymaga odpowiedniej filtracji. Prawdopodobnie najlepszy byłby układ 3.5 drożny z bardzo niskim podziałem na tym dodatkowym głośniku basowym. W wersji idealnej osiągi takiej konstrukcji można sobie wyobrazić następująco (zakładając 2 głośniki basowe): efektywność jak dla jednego głośnika, zejście w zakresie opadania ch-ki poprawione o 6dB. Czyli tam gdzie dla OZ dla jednego głośnika mamy -6dB to w układzie z 2 głośnikami mielibyśmy dopiero początek opadania ch-ki. W warunkach rzeczywistych rezultaty byłby raczej trochę gorszy ze względu na straty na filtracji oraz wypadkową ch-kę w wyższym zakresie która będzie nieco powyżej tej dla jednego głośnika, ergo daje nam to punkt odniesienia dla umownych -3 czy -6dB nieco wyżej przez co i te punkty nie będą na tak niskich częstotliwościach jak teoretycznie zakładamy, 

Dzięki za próbę łopatologicznego wytłumaczenia ? Teraz już nic nie wiem... W większości kolumn dołożenie drugiego takiego samego woofera pozwala im razem na zejście niżej, więc zawsze trzeba filtrowaniem stłumić wszystko powyżej poziomu spadku ch-ki żeby ta była równa? A bez filtrowania ch-ki by się nałożyły i spadek byłby jeszcze ostrzejszy? Wybacz że truję dupę, ale zaciekawiły mnie rozwiązania z topowych konstrukcji jak IRL V czy Gryphon Kodo, które mają i OZ i schodzą tak nisko że szatan w piekle usłyszy ? Pojawiła się myśl że może by to rozwiązanie przenieść w uproszczonej formie do zwykłej kolumny, ładując np:4x WO24 na stronę, zakładając że wielkość kolumny nie byłaby problemem. Zastanawia mnie dlaczego nikt tego nie stosuje, w końcu w teorii wydaje się być przepisem na idealny bas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, Yasica said:

Głośnik wzorowany na Görlich-ach.

Ponoc najlzejsza membrana w tym rozmiarze ..6gram jak dobrze pamietam...Thomas Hoffman w Micro Precision wzorowal sie w serii Z-Studio.

Napewno srednica bedzie bardzo lekka lotna, tak przynajmniej zapamietalem je z czasow Zawodow Car Audio SQL gdy sie w to bawilem ?

Ale chyba slaby pomysl w HA, brak dystrybutora, slabe rabaty, brak powtarzalnosci konstrukcji...

Słuchałem kiedyś te Jopki na Gorlichach i dla mnie to nie był żaden hi-end. Głośniki grały wyraźnie swoim charakterem - mogło się to podobać ale na pewno nie było to to co przetwornik powinien robić. Nie sztuką jest zrobić bardzo lekki ukłąd drgający - sztuką jest aby ten układ odtwarzał muzykę a nie grał swoim charakterem. Dobry głośnik musi mieć membranę która jest jednocześnie lekka, sztywna oraz posiada tłumienie wewnętrzne własnych rezonansów - stąd nawet w accutonach kiedyś te uszy i stąd też wiele osób które nie lubi twardych membran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minutes ago, zibii said:

Piter to jakie głośnik polecasz do hi endu?.

Nie ma głośników idealnych - wszystko to są jakieś kompromisy i wszystko jest troche kwestią gustu. Jakby chcieć wybierać głośniki na podstawie parametrów i technologii to bardzo szybko można się zgubić bo nie zawsze parametry grają - wystarczy popatrzeć jakie głośniki czasem siedzą w wysoko ocenianych kolumnach żeby stwierdzić że to nie takie oczywiste jakby się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem ale jakie ty polecasz z tych co przesłuchałeś co jest godne polecenia.

1 godzinę temu, piter z napisał:

Dobry głośnik musi mieć membranę która jest jednocześnie lekka, sztywna oraz posiada tłumienie wewnętrzne własnych rezonansów - stąd nawet w accutonach kiedyś te uszy i stąd też wiele osób które nie lubi twardych membran.

I tak się zastanawiam dlaczego zrezygnowali z tych wycięć w nowej serii cell?

Ciekawe jak gra to na diamentach?

1018tidal.2.thumb.jpg.5165ab5bc3e4f6b94dd4ba0f1b8b5701.jpg

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.