Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz Yamaha + głośniki Grundig


mojojek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Jestem w posiadaniu subwoofera z wbudowanym wzmacniaczem Yamaha NX-SW301 (z zestawu Yamaha DVX-S301) oraz głośników Grundig BOX 4400. Sprzęt mam za darmo (szkoda wyrzucać) i pomyślałem aby podłączyć to razem i używać do słuchania muzyki bądź podpiąć to do komputera, telewizora. Audiofilem nie jestem a zależy mi jedynie na czystym i głośnym dźwięku + jakiś tam bass.

 

Czy taki zestaw spełni swoją rolę czy jest to może jakiś niemiłosierny szajs i do niczego się już nie nadaje? Opcjonalnie mogę do tego wzmacniacza dokupić satelitki Yamahy za ok. 50zł.

 

Na pewno w subie jest fizycznie uszkodzony głośnik i będę musiał go zregenerować. Dodatkowo czeka mnie również przeróbka złącza 15pin Yamaha i wyprowadzenia AUX czy cokolwiek innego na komputer. Niestety nie mam oryginalnej jednostki sterującej.

 

Oznaczenia suba:

Model: NX-SW301

230 VOLTS 200 WATTS

Speakers minimum 6Ohm

 

Oznaczenie głośników:

Model: BOX 4400

Impedance 8Ohm

Moc/Moc muz: 50W/30W

 

Dziękuję za wszelkie sugestie i proszę o wyrozumiałość :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-66265-0-45316800-1490110043_thumb.jpg

post-66265-0-57636800-1490110057_thumb.jpg

post-66265-0-97377800-1490110057_thumb.jpg

post-66265-0-10848100-1490110058_thumb.jpg

post-66265-0-86925400-1490110078_thumb.jpg

post-66265-0-65309000-1490110091_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten sub jest niedobry? Ma wzmacniacz 5.1. Głośnik naprawię sam, mam rozpiskę pinów ze schematu więc sobie wyprowadzę złącza jakie będę potrzebował (planuję 6x chinch) Zakładam, że wydam na to wszystko z 20-30zł. 300zł na pewno nie wydam na samego suba, zaryzykuję z tym co mam. Dużo nie stracę nawet jak się okaże, że dźwięk jest do bani.

Mam tylko pytanie czy mogę podpiąć do suba jedynie te 2 głośniki (np. jako przednie) i używać póki co jako 2.1? Rozumiem, że nie muszą być podpięte oryginalne głośniki z zestawu i też to zagra? Subwoofer i te 2 przednie głośniki zamierzam podpiąć do jakiegoś Soundblastera Live 5.1 lub Audigy (mam tego trochę).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to plus a który minus w gnieździe głośnikowym tego wzmacniacza? Jeden ma dłuższy pin, drugi krótszy.

W Grundigach też nie jestem pewien. Oba mają na jednym kablu czerwoną obwódkę. Kolorowe to plus czy minus? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaryzacje głośników możesz sprawdzić baterią 1,5v plus jest w tym kabelku gdy po dotknięciu baterii na dwa druciki głośnik basowy wstaje(zostaje wypchnięty do góry).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę metodę znam ale nie chcę rozgrzebywać kolumn póki co. Myślałem, że te oznaczenia na kablach coś mi powiedzą. Poza tym nie wiem które bolce we wzmacniaczu odpowiadają za którą fazę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem baterią Grundigi i przez maskownicę widać, że przy dotykaniu plusa kablem z czerwonym oznaczeniem głośnik idzie do przodu. Znaczy że te oznaczone to +.

 

Jak to jest z tymi wtyczkami we wzmaku? Nie ma jakiejś zasady, że dłuższa to przeważnie minus? Tak chyba z kondensatorami jest. Gniazda wyglądają tak jak na obrazku. Wiem, że takie chyba też montowało Sony. Zrobiłem sobie już nawet pasujące wtyczki ale nie wiem, którą stroną podłączyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Podpiąłem Grundigi i wszystko gra bardzo ładnie, prócz głośnika w subwooferze, który jest do wymiany/naprawy. Gdyby kogoś ciekawiło to dłuższy bolec to "-" a krótszy "+". Mam również pełną rozpiskę pinów gniazda System Connector i wyprowadziłem sygnały na głośniki przód, tył oraz subwoofer + włącznik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były, i to nie jedne. Choć często zdarzało się, że jak bas był genialny, średnie i wysokie były tylko trochę ponadprzeciętne (Perfect150), albo całe pasmo kolumny był grubo powyżej średniej, a bas totalnie rozwalał system, tak dennego nie spotkałem nigdzie indziej (Sub-sat1). Dobrą klasą średnią były Excellence front i Premium front (z dawnej produkcji, bo te współczesne są na całkiem innych głośnikach).

 

Tonsil robił sporo kolumn dla Denona i te też grały, ale np Sonaty, na tych samych głośnikach to był muł na basie (zwiększyli obudowę i absurdalnie zmienili strojenie dla niższego zejścia). Nie wiem, jak grały kolumny dla Sanyo, nie słuchałem, ale na tonsilowskich głośnikach Missiony zdobywały nagrody. O Totemach, Heco i Operach na gł. Tonsila też każdy chyba słyszał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości to te Grundigi są w ogóle dobrymi głośnikami? Coś w nich można ulepszyć? Może jakieś wygłuszenie, kondensatory czy cokolwiek innego co będzie miało wpływ na dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej są to kolumny bardzo podstawowej jakości. Możesz spróbować wypełnić całą objętość watą syntetyczną, i to wszystko, co można zrobić. Kondensatory są aż za dobre, cewki powietrzne. Nawet widać jakieś usztywnienie ścianki pomiędzy głośnikami.

Ogólnie- jak na swoją klasę, bardzo porządna robota. Chcesz lepiej- musisz kupić lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą mi te. Jeśli coś się w nich da jeszcze poprawić to super. Na całej tylnej ściance jest jakieś fioletowe wygłuszenie. Cały środek wypchać watą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, cały- Tonsil dla GD nie podawał parametrów T-S, więc można zgadywać, czy to pomoże lub sprawdzić doświadczalnie. Dokładne wypełnienie obudowy zamkniętej sprawia, że głośnik "widzi" trochę większą objętość, co pomaga spłaszczyć podbicia w okolicy 100-120 Hz (spotykane na tych głośnikach). Nie wciskaj tylko za mocno wypełnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntetyczna, poliestrowa. Ja używam najtańszych wkładów do poduszek z Ikei, są po kilka zl, a nadają się znakomicie, czasem nawet do skrzynki wkładam całość, z wewn. poszewką.

 

Nie wolno upychać, bo wata może powłazić między kosz a membranę. Cały wkład utrzyma warę w kupie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Kiedyś zmodowałem Wigry 3. Chodził jak przecinak ;) Co do dźwięku to tak jak pisałem wyżej. Na cuda nie liczę ale jeśli coś poprawię małym kosztem to super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.