Skocz do zawartości
IGNORED

Lampa EL34 Błyskawice i swąd.


moonlit

Rekomendowane odpowiedzi

W Mingda mc34-a podczas słuchania muzyki w lampie mocy EL34 Jinvina nastąpił błysk niczym błyskawica, zadymiło i rozległ się swąd spalenizny. Po ponownym włączeniu wzmacniacza podziało się to samo. Lamp mi nie szkoda bo fabryczne, grają rok i czekałem na powód żeby wymienić. Martwię się tylko czy jak kupię kwadrę i wkręcę, to czy nie podzieje się tak samo i spalę także nowe lampy.

Proszę wybaczcie pytanie laika i poradźcie czy to normalny objaw wypalającej się lampy, czy raczej szukać usterki we wzmacniaczu. Czy wymiana lamp jest skomplikowana? Nie robiłem tego jeszcze, nawet za bardzo nie wiem jak je się wykręca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

W Mingda mc34-a podczas słuchania muzyki w lampie mocy EL34 Jinvina nastąpił błysk niczym błyskawica, zadymiło i rozległ się swąd spalenizny. Po ponownym włączeniu wzmacniacza podziało się to samo. Lamp mi nie szkoda bo fabryczne, grają rok i czekałem na powód żeby wymienić. Martwię się tylko czy jak kupię kwadrę i wkręcę, to czy nie podzieje się tak samo i spalę także nowe lampy.

Proszę wybaczcie pytanie laika i poradźcie czy to normalny objaw wypalającej się lampy, czy raczej szukać usterki we wzmacniaczu. Czy wymiana lamp jest skomplikowana? Nie robiłem tego jeszcze, nawet za bardzo nie wiem jak je się wykręca.

Wzmaniacz na 100% do przeglądu. Lampa która dokonała żywotu w tak spektakularny sposób mogla uszkodzić rowniez inne elementy. Oczywiscie możesz kupic nowa kwadre i wsadzić (jest szansa ze we wzmaniacza nic sie nie uszkodziło) ale ryzykujesz uszkodzenie nowych lamp wiec nie polecam. Koszt takiego przeglądu zamknie sie pewnie w 100-200zl a masz spokój.

Lamp sie nie wykręca, tylko wyciąga. Po zmianie potrzeba ustawić bias, do tego trzeba miec miernik (wystarczy najtańszy za 20zl).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio w Yaqinie miałem coś podobnego to znaczy jedna lampa mocy 6550 strasznie się rozświetlila i zaczął burczec głośnik głośno. Szybko wyłączyłem ale ciekawe co by się stało gdyby mnie nie było w pobliżu. Co dziwne miałem dobierana kwadrę tung-soli, lecz jedna lampa się różniła od innych deko i to ona właśnie się spaliła. Pograla może z 500, 600godzin tylko ..z chęcią bym kupił jedną używke bo szkoda mi trzech pozostałych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie jeszcze, aby nie włączać wzmacniacza z nieobsadzonymi gniazdami na lampy. Transformatory bez obciążenia mogą się spalić, zaś ich koszt jest wielokrotnie droższy od lampy.

 

*koszt jest wyższy, nie droższy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Pamiętajcie jeszcze, aby nie włączać wzmacniacza z nieobsadzonymi gniazdami na lampy. Transformatory bez obciążenia mogą się spalić

Jak nie ma lamp mocy to przez transformatory nie płynie prąd więc nie mogą się spalić. Transformatory mają być obciążone po stronie wtórnej kolumnami (lub innym obciążeniem rezystancyjnym).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Jeden drugi ma rację ;-) tzn. Transformator głośnikowy nie ucierpi gdy nie ma włożonych lamp, ale i tak nie warto uruchamiać bez lamp - bez obciążenia napięcia zasilacza anodowego mogą mocno skoczyć i mogą przekroczyć maksymalne wartości napięcia na elektrolitach zasilacza anodowego ( widzialem taki przypadek, kondy byly z zapasem 20% ale bez obciążenia napięcie z trafa wzrastało prawie o 50% i elektrolit nie wytrzymał).

 

Natomiast zamontowanymi lampami nie wolno uruchamiać wzmaicnacza bez obciążenia go podłączonymi głośnikami - wtedy wlasnie moze dojść do uszkodzenia trafa glosnikowego - przynajmniej w teorii. W praktyce (niestety mojej własnej) prędzej uszkodzeniu ulegają lampy mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie miałem na myśli, aby nie uruchamiać wzmacniacza np. z obsadzonymi 3 z 4 lamp mocy. Bez podłączonych głośników transformatory udadzą się wprost do Krainy Wiecznych Łowów.

 

Dziękuję za wyjaśnienia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.