Skocz do zawartości
IGNORED

Bezprzewodowy surround


Krzaku666

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

 

Natknąłem się na takie urządzenie ->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

do tej pory nie było łatwo czegoś takigo znaleźć, a jak wiadomo wielu ludzi szuka takich rozwiązań :)

 

Pytanie czy ktoś może to testował i coś może powiedzieć ?

 

O tej marce dowiedziałem się od jednego klienta który kupił podobny adapter do suba i był bardzo zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko fajnie, ale pomyśl co w tym przypadku decyduje o jakości dźwięku (?)

Amplituner, czy to coś..

Dla mało wybrednych będzie zapewne jak znalazł.

 

Ile taki odbiornik może mieć mocy? Jakiej jakości są w nim komponenty? Jaka jest częstotliwość próbkowania? Jak zasilisz odbiornik - kable i tak przecież trzeba do niego doprowadzić/wyprowadzić (zasilanie + głośnikowe do kolumny).

Ja bym za te pieniądze wynajął "fachowca" aby mi podkuł ścianę i doprowadził kable głośnikowe tam gdzie chcę. Myślę oczywiście o sytuacji, kiedy miałbym dwie lewe ręce i brak chęci.

 

Znalazłem dane techniczne...

Interesujące jest to : Overall audio letency : 1.2ms (będzie niezły efekt :) chyba, ze skorygujesz czasy na przodach)

15W na kanał.

No i odpowiedź na moje pytanie - próbkowanie jakości marnej mp3.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dla tych z głębszą kieszenią i nie lubiących kabli.... :) ;)... ale tutaj bezprzewodowa (chyba) jakość jest na najwyższym poziomie... :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

..inna sprawa... skoro "Video FHD" można z powodzeniem puszczać po wifi i obraz wygląda na 120 calach naprawdę ok to z dźwiękiem nie powinno być problemu... w końcu Video to więcej danych niż Audio...

....montowałem (grzecznościowo) epsona tw-6700 ( ekran 120" ) i "bezprzewodowy obraz" niczym nie odbiegał od kabla...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

..inna sprawa... skoro "Video FHD" można z powodzeniem puszczać po wifi i obraz wygląda na 120 calach naprawdę ok to z dźwiękiem nie powinno być problemu... w końcu Video to więcej danych niż Audio...

....montowałem (grzecznościowo) epsona tw-6700 ( ekran 120" ) i "bezprzewodowy obraz" niczym nie odbiegał od kabla...

 

I tak i nie. W video puszczasz sygnał cyfrowy (cyfrowy wysyłasz, cyfrowy odbierasz, a dekodowanie odbywa się w urządzeniu docelowym). Tutaj nie dość, ze w pierwszej fazie dajesz do cud pudełka sygnał już po analogu...następnie zakładam, ze jest to konwertowane do cyfry (częstotliwość 128kb/s) po to, aby przesłać sygnał do odbiornika, w odbiorniku jest znowu konwertowane do analogu, wzmacniane i przesyłane do kolumn.

Wątpię, aby w tym czymś były przetworniki Burr Brown'a. Wątpię, aby wzmacniacz był dobrej jakości.

Jakość będzie mizerna.

 

Tak jak napisałem - dla niewybrednego wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba oczywiste że to nie jest rozwiazanie mające zagwarantować najlepszą jakość :D To jest opcja w przypadku gdy zastosowanie kabla stonowi problem. Wtedy lepszy taki kompromis niż brak głośników, poza tym to tylko głośniki efektowe :D A z opóźnieniami sobie kalibracja poradzi:>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle lat siedzę w HD TV i AUDIO HD i jeszcze żadne systemy bezprzewodowe nie mają sukcesu.

Sprawa prosta: od zawsze pozostaje kabel ...

 

Owszem; w niby 5.1 wysył do odbiorników dookólnych via system radiowy,

Powstaje pytanie: jak pozyskać energię dla wzbudzenia ruchu membran dla przetworników = głośników = membran ?

Nikt nie rozwiązał wiecznego problemu: energia via powietrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Nie bo to kupujesz ampli wyższej półki niż x520 żeby był zasilany takim urządzeniem. W lepszych systemach to nie przejdzie. A w drogich ten system klipscha całkowicie bezprzewodowy spełnia się rewelacyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. W video puszczasz sygnał cyfrowy (cyfrowy wysyłasz, cyfrowy odbierasz, a dekodowanie odbywa się w urządzeniu docelowym). Tutaj nie dość, ze w pierwszej fazie dajesz do cud pudełka sygnał już po analogu...następnie zakładam, ze jest to konwertowane do cyfry (częstotliwość 128kb/s) po to, aby przesłać sygnał do odbiornika, w odbiorniku jest znowu konwertowane do analogu, wzmacniane i przesyłane do kolumn.

Wątpię, aby w tym czymś były przetworniki Burr Brown'a. Wątpię, aby wzmacniacz był dobrej jakości.

Jakość będzie mizerna.

 

Tak jak napisałem - dla niewybrednego wystarczy.

 

Zgadzam się ze wszystkim, ale do jednego się przyczepię :)

W specyfikacji jest 128 krotny oversampling a nie częstotliwość próbkowania czy pasmo transmisji. Data rate w specyfikacji wskazuje na brak kompresji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak chcesz jakiś prosty popularny sprzęt ale nie możesz puścić kabli przez cały pokój do "tyłów" to co wtedy ? : D

 

Czy wam wygadywanie po raz milardowy takich oczywistości sprawia przyjemność ? Każdy to wie !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny PRAWDZIWIE BEZPRZEWODOWY surround robi Philips. W soundbarze można odłączyć końcówki belki (trzymają się na magnesach) i postawić z tyłu. Mają w sobie akumulatory zasilające przez kilka godzin kanały tylne, wzm. cyfrowe, które aktywują się w momencie odłączenia a wyłączają po połączeniu, wchodząc w tryb pasywny i ładowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ale jak chcesz jakiś prosty popularny sprzęt ale nie możesz puścić kabli przez cały pokój do "tyłów" to co wtedy ? : D

 

Czy wam wygadywanie po raz milardowy takich oczywistości sprawia przyjemność ? Każdy to wie !!!

A no to chyba że tak. :) Fakt tyle razu ten temat się przewija przez forum że staje się to już tak monotonne, że warto mieć gotowa zawartość w schowku do kopiuj wklej:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak podsumowując ..na forum wszystko juź chyba bylo poruszane, a pytania są w kółko takie same. Jak podpiąć, jaki sprzęt w kwocie do, jaka farba, jaki ekran... idąc tym tokiem wszędzie moźna by wkleić linka i spawa załatwiona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom są powielane tematy nie którzy chyba nie wiedzą po co jest funkcja "szukaj " na forum albo sa zbyt leniwi tym sposobem można się szybciej dowiedzieć niż czekać na odpowiedź albo podłączyć się pod temat a nie zakładać nowy z tym samym zapytaniem enty raz to samo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w końcu wyjdzie dobre rozwiązanie bezprzewodowe na sufitowy, do mojej konfiguracji Auro 3D, przydałby się jeszcze sufitowy _ tzw."głos boga" ale mam świeżo zrobiony sufit i kombinowanie z wpuszczeniem kabla trochę mnie odstrasza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie z powodzeniem działa w nowym systemie BOSE

 

To dla mnie zupełnie niezrozumiałe dlaczego jest tak mało takich rozwiązań. Swój system z bezprzewodowym tyłem wprowadza teraz DENON, jest też taka opcja w Sonosie.

 

Brakuje takich "dapterów" do zwykłego sprzętu, zupełnie nie czaje dlaczego urządzenie o którym tu napisałem ma nie działać ? Nikt z was nie miał go w rękach, innych podobnych też jakoś nie kojarze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu to taki trudny temat? Bo niemożliwy!

Nauka nie zna tak wydajnego akumulatora, żeby przez kilka godzin zasilać kolumnę tylną w wymagającym systemie (nie liczę popierdułek, jak opisany przeze mnie Philips), a jak doprowadzi się choćby zasilanie, bezprzewodowość diabli wezmą.

Podobnie nie można mówić o bezprzewodowości w systemach z opisywanym wcześniej "adapterem".

To TOTALNA BZDURA, bo co to za bezprzewodowość, gdy potrzeba więcej przewodów, jak w std systemie- dochodzi przecież zasilanie "adaptera".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po pierwsze chodzi o podłączenie tylnich kolumn bez ciągniecia kabla od jednostki głównej , niech będzie że to rozwiązanie "półbezprzewodowe" ale problem akululatora odpada.

Po drugie nie mówimy tu o wymagających systemach.

Dobre głośniki mobilne potrafią grać spokojnie kilka godzin, nawet do 10ciu, czyli to jakieś np. 5 filmów.

Jak wspomniałem wchodzi teraz system Denona Heos AVR do którego jak rozumiem będą tyły z opcją baterii. Urządzenia te grają przyzwoicie, na potrzebe głośników surroundowych wystarczająco.

 

Jakoś wszyscy inni zrozumieli o jaką bezprzewodowość chodzi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to rozumiem, ale to tylko "bezprzewodowość marketingowa".

Ok, masz tylne głośniki z akku, co jakiś czas musisz je zdejmować ze ściany i ładować. Jak po jakimś czasie taka ściana w okolicy głośnika będzie wyglądała? Ile zachodu i czy to jest tego warte?

Poza tym, na dłużs,ą metę, przewodowa instalacja jest tańsza, mniej kłopotliwa, wyższej jakości i bardziej rozwojowa. W tym przypadku tradycja w każdym aspekcie miażdży "nowoczesność", która okazuje się bzdurą sfabrykowaną dla naciągnięcia gadżeciarzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że rozwiazanie bateryjne nie jest wygodne, ale możliwe i też już bez przesady z tą ścianą : D

 

Jak też wspominałem każdy wie że kabel jest najlepszy, ale nie zawsze się go da zrobić :v

 

Ale klienci nie chcą kabli, dlatego "nowoczesność" "tradycje" z rynku wypiera, kosztem niestety jakośći, a wcale nie musi tak być :v

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie musi- sam jestem przykładem ewolucji 2.0 > 5.1 > 2.1 a w planie 2.2. I żadnych fikcyjnych bezprzewodówek, jak już to stream a/v przez wi-wi i audio przez łącze bt (ale sporadycznie, syn z tego częściej korzysta).

Kino pogoniłem, zostawiwszy sobie subwoofer do stereo, do którego powróciłem bez żalu. Podliczyłem sobie, ile było kina w kinie i stwierd,iłem, że dla 95% muzyki nie będę szpecił salonu pudłami, których i tak zwykle nie używam.

 

A planowane 2.2 to 2 suby w formie cokołów pod podstawkowce, nisko cięte, by tylko poprawic podstawę basową- docelowo wyjdą z tego takie kolumny 3drożne z jedną drogą aktywną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli...... nie masz kina domowego, filmów prawie nie oglądasz, nie lubisz kabli, sprzęt Ci oszpeca salon. Właśnie opinii kogoś takiego się tu spodziewałem :O

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JUŻ nie mam kina, filmy oglądam w stereo (popatrz na oznaczenia dźwięku na płytach, dwukanałowych jest równie dużo, co 5.1)

a obecne brzmienie w 2.1 jest o niebo lepsze od poprzedniego (5.1).

Kino już przerabiałem i przyznam się, że mnie nie kręci. Nawet koncerty z płyt. Może dlatego, że obecny sprzęt (z drugiej ręki) na starcie był ponad 2x droższy od poprzedniego amplitunera kd?

Inną sprawą było uprzestrzennianie np ścieżek filmowych 2.1 do 5.1 w DPL II. To zupełna porażka.

 

Zauważ, że nie wypowiadałem się jednak na temat jakości systemów "bezprzewodowych", a jedynie nt idei bezprzewodowości, a właściwie jej braku w instalacjach z nieco poważniejszej półki (i wyżej). Nadal podtrzymuję swoje zdanie, że w normalnych instalacjach kd bezprzewodowość pozbawiona jest sensu i w obecnej chwili niemożliwa do realizacji, bo zawsze trzebaby zapewnić co najmniej zasilanie. (A poniżej wspomnianej półki jakościowej to zabawki niewarte zachodu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z zasilaniem niebma problemu, w najgorszym wypadku kabel bedzie ci wisial do najblizszego gniazdka.

W dodatku jak wiekszosc salonow ma kanape prawie do samej sciany dosuniete to tego kabla zasilajacego "prawie" nie zobaczysz.

 

Sprawa sie komplikuje z kablem glosnikowym. Jak masz dywan, to schowasz pod dywanem. A jak masz panele albo gress to co wtedy? I jeszcze pokoj otwarty na jadalnie kuchnie? A z drugiej strony drzwi na taras/balkon? Dosc popularne projekty ostatnio.

 

W tym wypadku z kablami juz jest nielada problem. Trezba kombinowac, jak sie komus jeszcze uda w listwie podlogiwej upchac to git a jak ja dalem sobie zrobic listwy drewniane a dopiero potem wpadlem na pomysk zrobieniab kina? Dupa blada.dopiero

 

Tez zrezygnowalem z kina na rzecz stereo w solonie, bo glosniki sa u mnie "nie ustawne" kabli nie mam jak pociagnac.

 

Sufitowce, na upartego pociagnalby zasilanie z lampy + male korytko maskujace. A kabel glosnikowy z sufitu pociagnac?

 

Jak dla mnie suroundy bezprzewodowe maja racje bytu, no ale narazie tak czy siak bylby to produkt bardzo niszowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sufitowce, na upartego pociagnalby zasilanie z lampy + male korytko maskujace. A kabel glosnikowy z sufitu pociagnac?

Działałyby tylko wtedy, gdy włączasz światło? Sufit podwieszany załatwia sprawę- ciągniesz jakie chcesz i ile chcesz kabli- pytanie tylko, czy taka instalacja ma sens z akustycznego punktu widzenia? Chyba nie, bo nie jest naturalny dźwięk dochodzący z sufitu.

Jak przewody nie mają być widoczne, jedynym słusznym rozwiązaniem jest ich ukrycie- czy to już na etapie budowy, czy przy okazji remontu pomieszczenia. Żadne bezprzewodówki nie są w stanie tego zastąpić. Dochodzący do głośników przewód zasilający zaprzecza idei bezprzewodowości, a cholera by mnie brała, gdybym musiał zdejmować głośniki ze ściany, czy podłączać do nich kable dla naładowania baterii. To totalna bzdura, choć za bzdurę absolutną uważam tylny odbiornik/wzmacniacz, z którego kable idą do kolumn i gniazda zasilającego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Działałyby tylko wtedy, gdy włączasz światło?.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeden kanal mostkujesz i zasilasz kolumny a drugi swiatlo :)

 

Oczywiscie jak ktos planuje remont, lub mysli audio w trakcie budowy domu to nie ma tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma "podwójny włącznik" to może wykorzystać jeden obwód np. troche wyobraźni się przydaje ;)

 

 

Piszesz piąty raz te same oczywistości o kablach, wszyscy to wiemy, naprawde :D

 

Jak masz gdzie schować kable "tyłowe" to w czym ten problem : D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz gdzie schować kable "tyłowe" to w czym ten problem : D

Zawsze można schować kable, wystarczy pomyśleć.

Jak ma "podwójny włącznik" to może wykorzystać jeden obwód np. troche wyobraźni się przydaje ;)

Jak ma "podwójny włącznik" to może wykorzystać jeden obwód np. troche wyobraźni się przydaje ;)

Po upowszechnieniu ściemnaczy taka instalacja straciła na popularności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz piąty raz te same oczywistości o kablach, wszyscy to wiemy, naprawde :D

Bo powtarzacie marketingowe dyrdymały o bezprzewodowych głośnikach, tymczasem ten system to namiastka kd i nie ma sensu dla każdego, kto chce zrobić sobie instalację kd choć odrobinę przyzwoitszej jakości.

 

Tak, Krzaku, bo teraz mam lepiej- zarówno pod względem jakości dźwięku, jak i zagracenia pokoju i tak sporadycznie odzywającymi się kolumnami. Nawet miałem przez pewien czas naścienne, płaskie, z maskownicami, na które planowałem założyć tkaninę w kolorze ścian, ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że nie warto.

 

 

Oczywiscie jak ktos planuje remont, lub mysli audio w trakcie budowy domu to nie ma tematu

Sądzę, że każdy, kto chce rozsądnie podejść do kd, pomyśli również o kablach- chyba, że lubi bałagan lub ma w dupie estetykę wnętrza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.