Skocz do zawartości
IGNORED

DAC AK4497


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem wywołany do tablicy i zobligowany do założenia tego wątku :-)

 

Użytkownik Waldi_06 dnia 27.03.2017 - 14:24 napisał

I to może być uzasadnienie zrobienia tego daca.

Bo kolejny z 10 USD to już nie ma sensu :-)

 

Użytkownik marosik dnia 27.03.2017 - 19:20 napisał

Waldi proszę zrób mi tę przyjemność i załóż wątek.

Co do kosztu 50$ za sztukę to przy PCM1704/sztukę to chyba i tak taniej jest.

Co do samego zasilacza już w układzie to ostatnio pojawiła się nowość z LT. Nawet w swoim AKM'ie ją zaaplikowałem. Trochę było z tym kłopotu w domowych warunkach bo na stronie Farnella jest błąd i przesłali mi 10nóżek w obudowie 3x3mm ;) Nie było rady. Trzeba było użyc i tyle.

Ja używam LT3045/ około 30zł/szt i 1uV szumu plus bardzo dobra tłumienność szumu wracającego do zasilacza (możliwość używania małej ilości traf/ uzwojeń i mostków prostowniczych).

quanghao na światowym forum używa LT3042 (słabszy zamiennik)

Co do płytki to ja jestem jak zwykle za zrobieniem małej z dacem/zasilaczem całości z goldpinami pod ewentualne możliwości pomiarów/założenia innych zasilaczy. Płyta analogu oddzielna lub do wyboru. Sterowanie full opcja najlepiej z wyświetlaczem/ żadnych przełączników.

Wejście sygnału to najlepiej amanero/xmos standard..

Ten dac 4497 jest jak na razie jedynym konkurentem dla SABRE a kosztuje połowę tych pieniędzy... 50/100$

 

Waldi a da rade takie cuda jak na przykład równej długości ścieżki audio oraz sygnałowe I2S zrobić?

 

Ps. Proszę rzuć link dla potomnych do tematu AK4497

 

Otwieram temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,uwaga powstaje poważny wątek . Na dziś chyba najbardziej zaawansowana kość przetwornika . Ale i tak DSD nativ + filtr

zwany przez Fikusa pokrętnie enginem bije wszystkie przetworniki na głowę ,więc może zróbmy DSD filtr i dajmy spokój wszelkim przetwornikom .Elb już dawno gra na Lampim GG wersja tylko DSD "engin" czytaj filtr bez przetwornika PCM i uważa przetwornik PCM za zbędny element toru. DSD filtr będzie bardziej rewolucyjny dzwiękowo niż każdy przetwornik nawet 4497.

Jest to filtr dolnoprzepustowy 34 kHz ,tylko taki bardziej zaawansowany ,później tylko lampizacja DHT i mamy nirvanę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia, które Waldi zacytował moim zdaniem są najlepsze. Odległość zasilaczy od scalaka jak najmniejsza, równe długości ścieżek sygnałowych do dac'a oraz analogowych.

pytanie jak zrobić sterowanie. Czy to w ogóle da się zrobić w 'naszych' warunkach? Programować scalaków nie umiem. Tu może być największy problem. Można użyć gotowe rozwiązania np. z Chin (służę linkiem jeśli trzeba będzie).

Separacja galwaniczna wejścia sygnału wbudowana w płytkę dac'a

 

Spisałem porównanie szum/ odstępstwo sygnał szum ale szlak mi to trafił. Może ktoś to wklei.

 

Na rynku pojawił się LT3042/ LT3045. Ciężko będzie dorównać parametrom większości zasilaczy dostępnych na rynku. Każdy ma swoje plusy dodatnie oraz ujemne. Zaletą wymienionych powyżej jest kompaktowość, a co za tym idzie d ługość wyprowadzeń zasilacza od scalaka. To można zorganizować na kilku milimetrach.

Połączenie 2 zasilaczy równolegle zmniejsza szum o połowę / zwiększa powierzchnię radiatora ale jednocześnie podwaja koszt stabilizacji. Jeden stabilizator kosztuje około 35zł. To już całkiem spory koszt jeśli policzyć

AK4497 50$ plus podatki plus wysyłka/ pewnie pod 350zł wyjdzie.

10 stabilizatorów 350zł

pozostałe duperele 200zł.

sterowanie 200zł.

koszt 1kzł tak na oko wyjdzie.

zdjęcie stabilizatora za chwile (w komórce)

 

na rynku nie widziałem nic co by spełniło powyższe założenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś analog.

Na opie pracującym z impedancją około 5kR.

ad797 nie nadaje się bo najlepiej działa do 1kR.

Płytka zasilacza 4xALWSR + 4x lt3045.

W analogu bardzo ważne są rezystory zastosowane w układzie. Jest ich mało więc warto założyć coś dobrego.

 

Waldi masz coś już w głowie/programie? Podejrzewam, że już o tym myślałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mamy nirvanę .

ha ! ale się rozmarzyłeś ! fajnie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>marosik

musimy pójść na stronę i uzgodnić kompromis :-)

bo niektóre propozycje są fajne a inne kompletnie nie.

ogólnie mam awersję do wszelkich zasilaczy wpinanych na złączach, bo nijak to się ma do redukcji emc, taka fizyka,

a jak takie zasilania to poco pcb czterowarstwowa i koło się zamyka.

pozatym tego nikt nie przylutuje , a jakoś nie mam czasu lutować stabilizatorków ( a jak coś nie wyjdzie to pewnie będę w plecy).

 

natomiast da się zrobić soft do tego daca, wydłuży to dostępność o kilka miesięcy, ale się da, programista tylko czeka na pcb.

 

prowadzenie ścieżek sygnałowych o równej długości ma sens w niektórych przypadkach i tak się praktykuje - ale nie zobaczysz tu ścieżek prowadzonych jak do portu równoległego. pamiętaj, że wszystkie nasze układy mają bufory wejściowe i wewnętrzne układy synchronizacji co powoduje zbędność takich zabiegów. natomiast chęć zmniejszenia emc wymusza jak najkrótsze i maksymalnie proste ścieżki sygnałowe, z czego jedna jest najważniejsza.

acha - ściezki kluczowe które powinny być maksymalnie równe i odpowiednio blisko siebie to połączenie przetwornika i układu analogowego, a to mocno skłania do jednej pcb i taki był powód wykonania dużej pcb do poprzedniego daca na 4490. wszystkie połączenia tego typu tak w PCM1704, PCM63 i innych podobnych docinam z dokładnością milimetra.

nad podziałem na dwie płytki jeszcze się zastanowimy,

no i niespecjalnie lubię opampy,

 

natomiast nie będzie problemu z wyprowadzeniem natywnego sygnału dsd i filtrowaniem w części analogowej, ale nie rezygnowałbym z 4497,

ponadto sam dsd nie jest taki łatwy - muszą być mocno cięte filtry analogowe bo wraz z dsd dostajemy słyszalny gwizd, nie za mocny ale jednak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lt3042/5 mogę polutować w ilości około 100sztuk. to da nam około 10 płytek dac'a.

Resztę raczej będzie trzeba samemu lub ktoś jeszcze się podejmie tego wyzwania. Najpierw niech powstanie 'coś' o czym będzie można podyskutować.

Zasilacze będą tu kluczowym elementem. Goldpiny myślałem żeby były alternatywą dla tych którzy za wszelką cenę chcą coś innego niż LT3042/5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

---->>>> informacje na temat prowadzenia i wielkości ścieżek (pewnie to już znasz ale może inni by chcieli poczytać)

 

Wyjście może być oczywiście dyskretne lub na trafach. Dużo jednak z tym będzie zachodu. Scalak dobrej jakości jak np ad797 w typowej aplikacji z impedancją do 1kR będzie z całą pewnością wyśmienitą alternatywą 'dla leniwych' (ja się do takich będę zaliczał z całą pewnością).

 

 

Na koniec wpis o wpływie rezystorów na dźwięk/ nie chcę się powtarzać więc link co zauważyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z tego wynika że do analogu warto zostawić pady pod rezystory przewlekane... Chyba że zaszalejemy i zamówimy te super smd DALE które kosztują krocie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lt3042/5 mogę polutować

Widzę, że ten LT występuje też w obudowie MSOP.

Co prawda dalej to jest 3mm ale nóżki na zewnątrz i znacznie łatwiej przylutować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasilaczach do DAC-ów oprócz nisko szumności ważna jest również odpowiedź impulsowa ,mam nadzieję ,że sprawdziliście ten parametr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź impulsowa tzn impedancja zasilacza. Wkraczamy na grząski grunt.

Zazwyczaj jest tak, że im lepsze wartości szumu tym gorsza odpowiedź impulsowa zasilacza. Dlatego dany typ zasilacza dopasowuje się do odpowiednich wymagań.

W kwestii zasilaczy co nieco wiadomo. Powstała nawet książka z porównaniem pomiarów zasilaczy używanych na rynku/ dyskretnych. Niestety w książce jest klauzula o zakazie rozpowszechniania jej zawartości. Tzn. Jak ją kupisz to poczytasz :(. Mnie było dane zerknąć i wyciągnąć pare wniosków. Oczywiście tabelki są najważniejsze ;) Było to dawno temu....

 

W kwestii doboru samego zasilacza do danej funkcji to Waldi doskonale wie, który zasilacz gdzie się sprawdzi. W naszym zasilaczu pracującym typowo z cyfrą najbardziej zależy nam na szybkości zmian sygnału (niska impedancja) oraz niskim poziomie szumu wyjściowego. Kolejnym parametrem który nas interesuje to 'TO' co wróci przez stabilizator do linii zasilającej. Wysokie częstotliwości są najtrudniejsze do opanowania stąd wspomniane przez Waldiego emc.... W nocie katalogowej bodajrze ad797 jest cos na ten temat. Jest chyba też w LT3042 łącznie z wytłumaczeniem tego zjawiska. Polecane są FB na drodze między LT a kondensatorami mostka prostowniczego (w tym kierunku przechodzą pulsy), żeby znacząco zmniejszyć efekt.

 

Co do wartości parametrów zasilaczy dostępnych na rynku to dla cyfry mamy raczej wybór ograniczony. Dokładne wartości zmierzone zasilaczy może któryś z kolegów będzie znał i się podzieli. Co proponuje LT widać w nocie katalogowej. Biorąc po uwagę jego 'nowość' oraz wyniki laboratoryjnych pomiarów zawarte w nocie katalogowej można wnioskować że jest to najlepszy dostępny scalony stabilizator na rynku (zdaje się, że jeszcze ESS coś super duper do swojego flagowca wyprodukował ale nie widziałem go nigdzie do kupienia).

 

Scalony ma wyższość nad każdym dyskretnym ze względu na swoją kompaktowość oraz jak ładnie to ujął Waldi emc (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Do tej pory nie było zasilaczy o tak dobrych parametrach. Sam mam kilka stabilizatorów STR ALWSR. Salasów się tylko nigdy nie dorobiłem...

 

 

To co tu napisałem jest tylko jakąś tam pseduonaukową próbą przełożenia informacji z not katalogowych dla nas użytkowników sprzętu. To tłumaczy czemu jedna aplikacja gra lepiej od drugiej. Waldi wystrugał już w swoim życiu tyle płytek, że wie co i jak. Stad moja pewność, że w jego wykonaniu płytka będzie jedną z najlepszych do nabycia dla tego scalaka.... Kupowanie kolejnej płytki od rumuna koreanczyka albo chinczyka a pozniej przestawianie elementów na niej jest dla mnie procesem z założenia skazanym na niepowodzenie jeśli rzeczywiście chcemy otrzymać parametry ak4497 podane w nocie katalogowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi. Cos tworzysz? Pokaz cos. Jaka wielkosc?

Minimalnie.

Chcę dokończyć rozpoczęte filtry i złożyć OLĘ.

Dopiero potem przyjdzie czas na AK, tak ogólnie to projekt już ruszył z miejsca, teraz czas na sterowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az zerknalem co to jest OLA. Ciekawe ustrojstwo... Mam Ugodę i uważam że jest wyśmienitym wzmakiem. Ciekaw jestem czy Ola będzie konkurentem dla Ugody...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Minimalnie.

Chcę dokończyć rozpoczęte filtry i złożyć OLĘ.

Dopiero potem przyjdzie czas na AK, tak ogólnie to projekt już ruszył z miejsca, teraz czas na sterowanie.

 

3 m-ce mineły. Waldi jak z czasem? Coś ze sterowaniem się ruszyło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, nie wiem co napisać,

zrobiłem w tym czasie kilka projektów których nie widać,

schemat DACa zaczął się rysować a i z oprogramowaniem wyświetlacza się posunęło - być może będzie graficzny,

czyli czas nie jest marnowany a temat sie pomału rozwija pod kołderką,

ale właściwie u mnie wszystko idzie zgodnie z planem,

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

@Waldi_06

 

Czy planujesz tego dac'a na 1 czy 2 kościach AK4497 ? U chińczyków znalazłem obie wersje i zastanawiam się co daje układ z 2 kośćmi AK4497? A jeśli tak to czy efekt wart jest dodatkowej kasy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez payong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac będzie na jednej kości.

Jak dołożysz drugą - to dźwięk się kompletnie nie zmieni a jedynie uzyskasz 3db lepszy SN (co i tak nie ma znaczenia - bo nie usłyszysz róznicy typu 129 a 131 dB ; wartości orientacyjne nie patrzyłem teraz do dokumentacji).

A przy jednym przetworniku wg mnie otrzymujemy lepszą lokalizację. Przy dwóch jakoś robi się nieco dziwniej.

 

Pamiętaj że dużo daców oni mają bez kości AK, czyli płytka i prawie wszystkie części.

Sam przetwornik dość drogi jest bo chyba powyżej 50USD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za info. Zauważyłem, że wiele dac-ów jest bez AK. Tak z innej beczki jeśli planujesz sterowanie na arduino lub czymś podobnym to mogę pomóc. Zamawiam płytkę od chińczyka i będę ćwiczył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie robi takiego daca, to raczej procesor i połaczenia są dedykowane w sensie nie stosuje sie gotowców typu arduino,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Dziękuje za info. Zauważyłem, że wiele dac-ów jest bez AK. Tak z innej beczki jeśli planujesz sterowanie na arduino lub czymś podobnym to mogę pomóc. Zamawiam płytkę od chińczyka i będę ćwiczył.

 

W linku powyżej janasoft....

Napisałem do właściciela i podrzucił mi linki do układów gotowych oraz do strony z programami na arduino i podobne.

Koszt daca dual mono około 23 000 x 0,033 (w jenach ceny) czyli nie tak źle. Same dace podobnie beda kosZtowały.

 

wrzucam link do strony z programem oraz z cenami układów (nie tłumaczone).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie miałem czasu przejrzeć całości ale wpadło mi w oczy że w arduino lub atmega m.in. dostępne są stereo dual mono oraz 6 wejść spdif (z amanro widocznym na wyswietlaczu włącznie).

 

Mam nadzieje, że sie w końcu coś ruszy bo zaraz będzie rok od założenia wątku a już 2 lata odkąd ak4497 pojawił się na rynku.

Waldi nie ma czasu co zrozumiałe. Może nam uda się coś pchnąc chociaż od strony sterowania...

 

może nie ma sensu wyważać otwartych drzwi>? Koszt produkcji płytek w PL duży czas czekania długi a tu wszystko gotowe... łącznie z zamówionymi scalakami...

 

Fotka płytki

post-10216-0-75312700-1509268251_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, doczytam

 

ogólnie z uwagi na jego cenę sugeruję układ z jednym AK,

co do moich prac to schemat zasadniczo gotowy i uzgodnienia wszystkie poczynione,

i gdybym sie tak sprężył to płytka mogłaby szybko powstać, tym bardziej, że część cyfrowa będzie na osobnej pcb , zapewne czterowarstwowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

@Waldi_06

 

Czekając na Twój projekt składam dla kolegi DACa z gotowej płytki z chin na 1 x AK4497 i wejściem I2S z możliwością softwarewego sterowania i pracy w natywnym trybie DSD.

Pytanie: Czy uruchomiłeś już jakieś urządzenie z AK4497 i odtwarzałeś pliki DSD ? U mnie występuje delikatny hałas/szum na wysokich tonach i zastanawiam się czy jest to wina czegoś w płytce/okablowaniu/zasilaniu czy też ten przetwornik tak działa (w co nie chce mi się wierzyć). Swoją drogą czytałem opinie, że SACD ma jakiś mętlik w górnych pasmach (ale chyba nie aż taki). Odtwarzam przy pomocy foobara2000 poprzez amanero. Nic takiego nie występuje w trybie PCM na tych samych plikach źródłowych.

Podsumowując, jeśli grałeś tego typu pliki to czy zauważyłeś coś negatywnego w brzmieniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez payong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Waldi_06

Pytanie: Czy uruchomiłeś już jakieś urządzenie z AK4497 i odtwarzałeś pliki DSD ? U mnie występuje delikatny hałas/szum na wysokich tonach i zastanawiam się czy jest to wina czegoś w płytce/okablowaniu/zasilaniu czy też ten przetwornik tak działa (w co nie chce mi się wierzyć).

 

Wg mojej wiedzy DSD tak ma, często w połaczeniu z kiepskim zasilaniem i słabą masą.

Wynika to z tego że w praktyce nie da się tak łatwo odfiltrować cyfrowych śmieci z pasma akustycznego.

W prostych układach DSD będzie bardziej "siało" (wniesie dużo śmiecia) niż w pierwszym CD z przed kilkudziesięciu lat.

Już zrobienie daca bez daca czyli tylko upsamplera AK4137 i wysłanie sygnału DOR i DOL na analogówki powoduje świst, nie potrzeba przetwornika.

Z uwagi, że lubię czystą górę stosuję tradycyjne rozwiązanie - słucham plików PCM.

Wynika to tez z tego, że plików DSD mam jak na lekarstwo i żaden nie zagrał lepiej na basie i u góry niż rózwnie dobrze nagrany PCM.

Oczywiście każdy kiepsko nagrany PCM jak i MP3 polegnie z innym formatem dobrze nagranym (to taka ironia).

Ale porównując podobny poziom realizacji słysze różnicę w brzmieniu ale DSD odbieram jako gorszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PJotr

 

Nie jestem pewny czy ConfigTool od amanero pokazuje firmware, który jest wgrany czy też ten, który jest zalecany (stabilny). Dlatego wgrałem zestaw taki jaki standardowo wgrywany jest w fabryce: CPLD_for_1080 and firmware 1.096c3w2. Wieczorem poeksperymentuję z 1099c. Reflash nie przyniósł poprawy, zapewne wgrałem tę samą wersję jaka był fabrycznie.

Domyślam się na podstawie pytanie, że wersja firmware może co nieco pomóc. Wstępnie poszukałem nowego drivera 1.063 i poczytałem o kłopotach z nowszym firmwarem. Wieczorem lub jutro zbadam temat.

Jakieś sugestie?

 

@Waldi_06

 

Zasmuciłeś mnie mocno. Obiecywałem sobie wiele po DSD. I tak dostałem obuch po głowie ;). Jeszcze trochę powalczę przecież eksperymenty są podstawą rozwoju własnego i ludzkości :)

 

Dziękuję obu kolegom za informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się na podstawie pytanie, że wersja firmware może co nieco pomóc.

 

Nie wiem czy pomóc ;)

Ale się różnią...

Stare stabilne firmware to 1.096c3w2, ale potem zaczęły się prace nad DSD Native z różnym efektem i problemami...

Całość można poczytać tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zobacz te ostatnie czyli firmware_2003be, tylko nie wiem czy ten driver na Windows jest już do końca dobry.

W/g mnie nie ma sensu sprawdzać tych pośrednich, bo miały dużo błędów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

@maroski

 

Jeśli pytanie było do mnie o DSD to odpowiedź brzmi: kiepsko.

1. Amanero wycofało driver 1.063 i firmaware wyższe niż 1.096c3w2 poza 1099rc1.

Próbowałem też linux LibreELEC i Kodi i już się ucieszyłem, że nie szumi ale po zmierzeniu napięć na pinie DSD Mode okazało się, że poziom jest niski czyli Linux wysyła PCM (odtwarzałem pliki DSF, które jak sprawdziłem później przy odtwarzaniu foobarem w Windows wysterowywały poziom napięcia na 3.25V).

Czy któraś wersja linuxa, którą można bootować z pena wysyła DSD przy odtwarzaniu plików DSF. Z wątku poświęconego amanero wynika, że chyba tak.

 

2. Na stronie sprzedawców daca pokazały się dodatkowe informacje o sposobie uniknięcia szumów ale ich zastosowanie nic nie dało (sposób wydawał mi się bez sensu bo co może pomóc podłączenie pinu 18 i 19 amanero służących do podawania informacji o próbkowaniu jeśli i tak dla DSD64 oba są ustawione na 0V)

 

3. Innym problemem w windows są trzaski. Mam dwa notebooki Sony Vaio (co prawda różne modele) i jeden notorycznie trzeszczy przy odtwarzaniu zarówno PCM jak i DSD a drugi nie. Kolega ma trzeciego i u niego też trzeszczy. Za to w Linuxie nie trzeszczy :) , idzie się pociąć.

 

Dalej czytam i próbuję (a kupiłem jeszcze wczoraj ONKYO 676 i tam nie szumi, pokazuje wejściowy sygnał jest 2.8 lub 5.6 ale nie wiem co z nim robi, czy odtwarza natywne DSD czy zamienia na PCM - dac oparty na AK4458).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez payong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.