Skocz do zawartości
IGNORED

Charakterystyka słuchu a charakterystyka HIFI.


szymon1977

Charakterystyka słuchu a charakterystyka HIFI.  

44 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czwarta rano, puszczasz. Choć wczoraj dawałeś czadu, to teraz nie możesz nikogo obudzić. Mocno ściszasz, niestety okazuje się, że po ściszeniu zauważasz niedostatek basu. Co robisz?

    • Skoro jest niedostatek basu, to nie słucham.
    • Skoro jest niedostatek basu, to tak ma być, więc tak słucham.
    • Skoro jest niedostatek basu, to staram się go zrekompensować dostępnymi środkami (gałka bass, koreketor, przycisk loudness...).
    • Nie odczuwam niedostatku basu.
  2. 2. Za pięć ósma, wsiadasz w samochód. Choć wczoraj jeździł idealnie, to dziś nie odpala. Pożyczasz samochód od żony, wsiadasz, niestety okazuje się, że fotel jest tak ustawiony, że nie możesz się zmieścić. Co robisz?

    • Skoro fotel jest źle ustawiony to wysiadam i lecę z buta.
      0
    • Skoro fotel jest źle ustawiony to tak ma być więc tak jadę.
    • Skoro fotel jest źle ustawiony to staram się go dobrze przestawić.
    • Nie odczuwam, aby fotel był źle ustawiony.


Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp:

Jak powszechnie wiadomo charakterystyka ludzkiego słuchu nie jest liniowa, i zmiany odczuwalnej głośność nie są wprost proporcjonalne do zmian ciśnienia akustycznego. W uproszczeniu można powiedzieć, że czułość słuchu na wysokie i niskie częstotliwości w stosunku do częstotliwości średnich spada wraz ze spadkiem głośności. Efektem jest znane chyba wszystkim zjawisko odczucia ubywania basu przy ściszaniu.

 

A teraz do rzeczy:

Ankieta dotyczy zbadania jak postępowania wobec tego zjawiska.

 

Pytanie kontrolne:

Ankieta zawiera też podchwytliwe pytanie kontrolne aby ocenić, jaki procent ankietowanych utrzymuj kontakt z rzeczywistością.

 

Miłej zabawy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednio wydajny wzmacniacz zagra basem od najnizszych poziomow, towarzyszyc musza mu jednak rowniez dobre kolumny..

 

Jesli tego basu by mi brakowalo to zmienil bym sprzet zamiast krecic galkami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie dał rady w mitach audio więc tutaj szuka ratunku:)

 

Tak jak napisali koledzy powyżej: dobry wzmacniacz+dobre kolumny i nie ma problemu nawet przy cichym słuchaniu, nawet można powiedzieć więcej: przede wszystkim przy cichym słuchaniu objawia się jakość, szczególnie wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartosz_55239

(Konto usunięte)

Nie słuchać bo mega czadowego basu nie ma?? Wybrałem bardzo dobre kolumny do muzyki nie basu. Moje monitory mają wystarczający bas jak dla mnie. Na dobrze nagranej płycie bas jest wystarczający. Nie muszę kręcić galkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to teoria. Praktyka jest inna: niedostatku basu się w przypadku lepszych systemów nie odczuwa. Poziom basu jest oczywiście przy cichym słuchaniu proporcjonalnie niższy, ale psychologicznie tego się tak nie odbiera. Może dlatego, że umysł przy niskich poziomach głośności z założenia oczekuje innych proporcji niskich cz. do reszty.

 

Ankieta jest w związku z tym tendencyjna i żadna odpowiedź nie jest dobra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ankiety bardziej pasowałby przykład nie z fotelem i pasami a z za ciasną marynarką - jesli jest za mała to nie oddaje do przeróbki bo straci fason i zaplacę wiecej niz za rozmiar większą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom basu jest oczywiście przy cichym słuchaniu proporcjonalnie niższy, ale psychologicznie tego się tak nie odbiera.

 

Ankieta jest w związku z tym tendencyjna...

No tak. Nie pomyślałem o jeszcze jednej odpowiedzi:

"Nie odczuwam niedostatku basu/Nie odczuwam, aby fotel był źle ustawiony."

Niedopatrzenie a nie tendencyjność. Nie mam już możliwości edycji ankiety ale zapytam Moda o odblokowanie tej możliwości lub jej edycję.

 

-----

 

Kolega nie dał rady w mitach audio więc tutaj szuka ratunku:)

Wprost przeciwnie, gdyby nie czuł się na siłach to bym zachował się nie sportowo i spier...

 

Praktyka jest inna: niedostatku basu się w przypadku lepszych systemów nie odczuwa. Poziom basu jest oczywiście przy cichym słuchaniu proporcjonalnie niższy, ale psychologicznie tego się tak nie odbiera.

Czytając Forum nie bardzo mogę się z tym zgodzić. bo przeczą temu obserwacje dokonane przez Was samych! Przecież większość z Was zauważa, że dźwięk przy cichym odsłuchu tak dalece różni się od dźwięku przy głośnym odsłuchu, że wielu nie słucha cicho wcale, lub słucha ale zdając sobie sprawę z tych niekorzystnych zmian. A jedną z tych zmian jest właśnie odczuwalne zmniejszenie ilości basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprost przeciwnie, gdyby nie czuł się na siłach to bym zachował się nie sportowo i spier...

 

Ale jak widać także tutaj to na razie jeden przeciw wszystkim, ot taki Don Kichot:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Kopernik też był jeden przeciw wszystkim. A w audiomitach było już Koperników trzech.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie basów zawsze jest za dużo, a nie chodzi o sprzęt, a tendencje do jakich dążę.

Dochodzi do tego, że właściwie słucham samych średnich.

Jak byłem nastolatkiem to jarałem się basem. Szybko mi przeszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Kopernik też był jeden przeciw wszystkim. A w audiomitach było już Koperników trzech.

 

Ale Kopernik zanim coś odkrył miał jakąś wiedzę. A ty próbujesz zrobić wynaleźć samochód a o kole dowiedziałeś się od kolegi wczoraj.

Życzę powodzenia w odkrywaniu prawdy, która zrewolucjonuje technikę audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Forum nie bardzo mogę się z tym zgodzić. bo przeczą temu obserwacje dokonane przez Was samych! Przecież większość z Was zauważa, że dźwięk przy cichym odsłuchu tak dalece różni się od dźwięku przy głośnym odsłuchu, że wielu nie słucha cicho wcale, lub słucha ale zdając sobie sprawę z tych niekorzystnych zmian. A jedną z tych zmian jest właśnie odczuwalne zmniejszenie ilości basu.

 

Głośno a cicho to jest innego rodzaju słuchanie, a bas tu nie ma nic do rzeczy. Przy cichym słuchaniu wielu rzeczy nie słychać bo część dźwięków i to niekoniecznie o bas tu chodzi, jest niesłyszalnych bo rozpiętość dynamiczna jest za mała. Ponadto w zależności od rodzaju muzyki część przyjemności polega na skali, rozmachu i dynamice. Ale z drugiej strony cichsze słuchanie w godzinach wieczornych, gdy szum tła jest niski ma swój urok, a także może być lepsze jakościowo jeśli pomieszczenie nie ma idealnej adaptacji akustycznej.

 

Można też powiedzieć, że im lepszy sprzęt tym bardziej chce się słuchać zarówno ciszej jak i ekstremalnie głośno, w zależności od repertuaru i nastroju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty próbujesz zrobić wynaleźć samochód a o kole dowiedziałeś się od kolegi wczoraj.

Ale w przeciwienstwie do Ciebie nie zaprzeczam istnieniu kola, tylko go zakladam na oske i jazda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w przeciwienstwie do Ciebie nie zaprzeczam istnieniu kola, tylko go zakladam na oske i jazda.

Ktoś zaprzecza istnieniu "koła". To raczej ty zachowujesz się jakbyś je odkrył i opatentował tylko ni cholery nie wiesz co z tym zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d). drążyłbym temat z nadzieją, że ktoś wyprowadzi mnie z błędu.

 

Głośno a cicho to jest innego rodzaju słuchanie...

Cos w tym jest! Delikatnie po cichutku ma swoj urok. Cekawy poglad na zagadnienia, o ktorych ankieta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d). drążyłbym temat z nadzieją, że ktoś wyprowadzi mnie z błędu.

 

Czy jest to możliwe? Ewentualnie czy coś to zmieni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośno a cicho to jest innego rodzaju słuchanie, a bas tu nie ma nic do rzeczy. Przy cichym słuchaniu WIELU RZECZY nie słychać bo część dźwięków i to niekoniecznie o bas tu chodzi, jest niesłyszalnych bo ROZPIĘTOŚĆ DYNAMICZNA jest za mała.

 

Czytać i uczyć się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Kolega Szymon zrealizuje pkt c) to rozterki znikną bezpowrotnie:)

Z pewnoscia latwiej przy nieograniczonym budzecie o idealny dzwiek niz przy budzecie ograniczonym o rozsadny kompromis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem dyplomatycznie.

Jeśli chciałbym dowalić basu to bym użył pokrętła, ale mój domowy wzmacniacz go nie ma :(

Jako młody użytkownik na moim jednym z pierwszych sprzętów przy cichym graniu korzystałem z magicznego guzika LOUDNESS.

Tak wiem mało audiofilsko, ale ja się cieszyłem :) I czy nie o to chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chodzi o to co kogo cieszy. Chodzi o to, czy plaska charakterystyka wyrazona w dB mozna uznac za plaska, skoro oznacza ona spadek glosnosci na skrajach pasma.

 

Ps. Poza Yamaha gdzie loudness byl bezstopniowo regulowany i na niskim poziomie gralo to dosc przyjemnie nie uzywalen tej funkcji wcale.

 

A moze Ty mi odpowiesz:

 

Ile w przybliżeniu może wynosić głośność typowego głośnego, średniego, cichego odsłuchu z hifi w domu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drażnią mnie loudness, regulacje barw itp.

Lubię grać na direct. Tak mam i uważam, że bezsensu jest majstrować. Słucham dużo muzyki dla muzyki a nie realizacji, zdaję sobie sprawę, że często czegoś brakuje albo idealnie byłoby na starym winylu. Nie daje się zwariować. Dla mnie jest ok :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zwyczaj nie zanika. Za to niektorzy go gubia kupujac drogie zabawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z pewnoscia latwiej przy nieograniczonym budzecie o idealny dzwiek niz przy budzecie ograniczonym o rozsadny kompromis.

Z ograniczonego budżetu też można zrobić rozsądny użytek. Wystarczy posłuchać mądrzejszych od siebie zamiast zamiast stawać tezy na podstawie baardzo skąpej wiedzy.

Ale z twoim sposobem prowadzenia "dyskusji" łatwo nie będzie znaleźć chętnego do pomocy.

Ale to normalna sytuacja z takimi co wiedzą lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zwyczaj nie zanika. Za to niektorzy go gubia kupujac drogie zabawki.

A od ilu zaczyna się drogie żeby nie zgubić tego zwyczaju ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie zanikający zwyczaj; powiem więcej:

staram się słuchać z naturalną głośnością instrumentu, jako, że dominują w moim

repertuarze właśnie skrzypce, kontrabasy, trąbki, a nie wynalazki, które mogą brzmieć

różnie, w zależności od tego, jak dużo przyjął realizator ;-)))

To daje gwarancję naturalnej artykulacji i zrównoważenia nawet przy małym poziomie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.