Skocz do zawartości
IGNORED

Pomiar w Speakerworkshop 2 głośników niskotonowych


karoles75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczynam zabawę w pomiary z programem Speakerworkshop i chciałem się zapytać, jak powinno się zrobić pomiary do zwrotnicy, gdy w projekcie kolumny mamy dwa głośniki nisko-średniotonowe 4 ohm, połączone szeregowo. Czy robi się pomiary impedancji pojedynczego głośnika i w projekcie zwrotnicy dodajemy drugi głośnik, czy od razu dwóch połączonych równolegle i tak samo pomiar charakterystyki w obudowie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy w projekcie kolumny mamy dwa głośniki nisko-średniotonowe 4 ohm, połączone szeregowo

 

czy od razu dwóch połączonych równolegle

 

To jak je łączysz?

 

Połączenie 2x4ohm w szeregu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że takie połączenie nie jest dobrym rozwiązaniem, to ja wiem, ale takie mam kolumny a chcę wymienić w nich głośnik wysokotonowy, więc trzeba zaprojektować nową zwrotnicę i stąd powstał problem z pomiarem dwóch głośników niskośredniotonowych połączonych szeregowo. Pytanie tylko, jak takie połączenie poprawnie zmierzyć w speakerworkshop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mierzyć to na dwa sposoby.

1 mierzysz w takiej konfiguracji z jaką ma pracować zwrotnica. Czyli jeżeli zakładasz, że zwrotnica ma pracować z dwoma głośnikami na raz (nie ma osobnych torów filtracji dla jednego i dla drugiego głośnika) to po prostu łączysz je szeregowo lub równolegle zależnie od koncepcji i mierzysz impedancję oraz pasmo częstotliwości dla obu głośników na raz. Czyli w programie robisz plik 1 głośnika który opisujesz sobie np "2x bas" i wykonujesz pomiar obu na raz. Masz zmierzone dwa głośniki ale w sumie traktujesz je jako jeden.

 

2, mierzysz każdy z głośników z osobna i potem na projekcie zwrotnicy robisz im wirtualne połączenie szeregowe lub równoległe zależnie od koncepcji. Wynik powinien być identyczny jak w metodzie 1.

Z jedna tylko różnicą. Jeżeli masz dwa głośniki we wspólnej komorze a zmierzysz je osobno to wyniki pomiaru impedancji będą nieprawidłowe dla niskich częstotliwości gdyż drugi głośnik pracuje jako dodatkowa membrana bierna i wchodzą bzdury. Przy pomiarze pasma nie widać większych problemów z tym związanych ale na impedancji tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Yoshi_80. Myślałem bardzo podobnie, ale z tego wynika, że przy pomiarze dwóch głośników na raz nici z pomiaru nearfield, no chyba, żeby mikrofon ustawić pomiędzy głośniki, ale nie wiem, czy tak będzie dobrze. Mam jeszcze pytanie odnośnie ustawienia 1W/1m, czyli 2,83V dla 8ohm: Jak zrobić to poprawnie i czy pomiar wysokotonówki, bez jakiegokolwiek filtru nie uszkodzi głośnika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przyznam, że w kwestii pomiaru głośnika wysokotonowego jestem spokojniejszy, bo podłączanie go bezpośrednio do wzmacniacza wydawało mi się rzeczą nienormalną. A macie może jakąś instrukcję do programu, bo obejrzałem wszystkie filmiki na You Tube, przeczytałem poradnik Yoshi_80, ale tam nie wszystko jest, więc może być nawet coś po angielsku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mierzyć mocą 1W. Spokojnie może być niższa. Po angielsku jest oryginalna i obszerna instrukcja do SW , ma chyba z 200 stron. Nie wiem czy da się ją ściągnąć z neta. Jak nie znajdziesz to wyślij mi na PW maila to Ci wyślę bo powinienem mieć na kompie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie czy głośniki jadą takim samym pasmem czy raczej będzie to kolumna ze zwrotnicą 2.5 drogi. Jeżeli jadą takim samym pasmem to przy pomiarze z jednego metra wyjdą ci bzdury. Głośniki będę między sobą interferować. Poza tym przy słuchaniu będziesz słuchał pod zupełnie innym kątem. Jeżeli 2.5 drogi to musisz mierzyć na wysokości głośnika który ma szersze pasmo. Powiem szczerze nie za bardzo wiem jak zmierzyć dwa głośniki w pomieszczeniu które przenoszą całe pasmo. Najrozsądniej byłoby chyba mierzyć z więcej niż dwa metry ale w pomieszczeniu chyba nie uzyskasz czystego pomiaru. Może ktoś z kolegów będzie miał jakiś pomysł. Ja osobiście mierzyłbym oddzielnie na osi a później symulował z pomiarów w jakimś programie a następnie sprawdzał z dużej odległości równowagę tonalną mocno przy tym wygładzając pomiar. No ale to jest tylko teoria bo nigdy nie mierzyłem dwóch głośników przenoszących to samo pasmo.

 

Połączenie 2x4ohm w szeregu nie jest dobrym rozwiązaniem.

No to co łączyć równolegle i obciążyć wzmacniacz dwoma ohmami?

 

Nie zapominaj że głośniki nisko-średnio tonowe mają swoją kierunkowość. Jeżeli mierzyć z jednego metra pomiędzy głośnikami to mierzysz obydwa w zależności od wielkości i odległości między nimi pod kątem mniej więcej 15 stopni. Głośnik pod tym kątem ma inną charakterystykę niż na osi. Wszystko zależy od tego jak wysoko będziesz dzielił. Jeżeli będziesz dzielił bardzo nisko to ta różnica może nie być istotna. Gdy za to słuchasz z większej odległości to ten kąt jest o wiele mniejszy i można powiedzieć że słuchasz prawie na osi głośników. Poza tym jak mierzysz dwa głośniki przenoszące te same pasmo to w zależności od wysokości mikrofonu będziesz miał duże interferencje a więc zaburzenia charakterystyki które będą się przesuwały po osi częstotliwości wraz ze zmianą wysokości mikrofonu. Tu jest podstawowy problem w pomiarze dwóch głośników. Trzeba by chyba mocno wygładzać.

 

W tym wypadku też jest istotna wysokość podziału. Im niżej tym mniejszy problem.

 

Ale z drugiej strony jak masz dwa głośniki z tym samym pasmem to i tak trzeba nisko dzielić właśnie z powodu interferencji.

Jaki wysokotonowy będziesz stosował?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej byłoby chyba mierzyć z więcej niż dwa metry ale w pomieszczeniu chyba nie uzyskasz czystego pomiaru. Może ktoś z kolegów będzie miał jakiś pomysł

 

Chyba Yoshi kiedyś dał taką poradę, żeby mierzyć on axis bramkowany, później nearfield woofera, nearfield BR i łączyć pomiary tak wyrównując ich poziomy, żeby zgadzały się z wygładzonym farfieldem.

Tu jest w ogóle temat na ten temat :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli midbasy beda w klasycznym d'appolito, dzielac ze soba jedna pojemnosc, to w zasadzie wystarczy zrobic pomiary z dalekiego pola na wysokosci tweetera ( o ile uda nam sie zamknac dosc dluga bramke 5 ms ). Czyli powiedzmy typowe 1m od kolumny. Jesli chcemy miec do tego pomiar bliski, to trzeba kazdy z midbasow mierzyc w polu bliskim osobno. Podlaczamy jeden midbas, drugi odlaczony oraz za pomoca poduszki blokujemy prace odlaczonego glosnika. Tak aby niepodlaczony glosnik nie dzialal jak membrana bierna. Potem to samo, z drugim midbasem. Dwie odpowiedzi midbasow w bliskim polu laczymy ze soba, plus pomiar z portu BR ( jesli to obudwa rezonansowa ). Dopiero taka sume dwoch midbasow i portu mozna dodac do bramkowanej odpowiedzi obu midbasow z pomiaru dalekiego. Warto rowniez dodac ( przy laczeniu odpowiedzi z bliskiego pola, do dalekiego pola ) korekcje dyfrakcji obudowy, tak aby wypadkowa charakterystyka laczona, odpowiadala przewidywanej odpowiedzi czestotliwosci w komorze bezechowej.

 

Przy konstrukcji 2.5, dzielacej te sama pojemnosc trzeba troche improwizowac przy pomiarze dalekim ( trik z poduszka, zatrzymaniem glosnika, ). Jesli glosniki sa w osobnych pojemnosciach, to nie ma zadnego problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki będą odtwarzały te samo pasmo a jako wysokotonowy to "słynny" Seas 27TBF/G.

No to spokojnie możesz dzielić około 2 kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na razie z pomiarów nici, bo SW na WIN8.1 przestał działać. Zainstalowałem i uruchomiłem, jako administrator, program działał, dokonałem kalibracji i wszystko było OK. Nawet udało mi się pomierzyć impedancję głośników niskotonowych, aż tu nagle: program przestał działać. Ponawiałem próbę instalacji, ale program działa tylko chwilę a potem się "wykrzacza". Muszę jednak zainstalować XP, bo inaczej nie da rady. Do tego czasu przetestuję Holmimpulse.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.