Skocz do zawartości
IGNORED

ARCAM A38 Wada fabryczna .


KrzysztofPL

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze znalazlem osobiscie wade fabryczna wzmacniacza Arcam A38 . Po korespodencji z arcamem w UK i USA , ktory nie widzi problemu ( ale go zna gdyz w emailu sie do tego przyznali) zamieszczam tutaj stosowne informacje opisujace te wade . Napisalem rowniez w dziale " Kluby" ale nie kazdy forumowicz tam wchodzi wiec pisze rowniez tutaj.

Ponizej wkleje moj post z wczoraj z dzialu Kluby milosnikow Arcama .

 

Przypomne raz jeszcze iz sam wzmacniacz nie posiadajacy tej wady gra bardzo dobrze zwlaszcza po wymianie kondensatorow na Mundorf Mlytic dlatego ja jako osoba posiadajaca ten wzmacniacz nie sprzedaje go a jestem w trakcie usuniecia tej wady ktorej Arcam nie chce widziec co jest zrozumiale gdyz panowie pieniazki juz wzieli a ze w polskich salonach leza jeszcze egzemplarze poekspozycyjne lub ostatnie sztuki magazynowe to aby ustrzec nowych nabywcow przed zakupem wadliwej sztuki zamieszczam ponizej wczorajszy post.

 

 

 

"

Otrzymałem dzisiaj emaila od Arcama w sprawie znalezienia przeze mnie wady fabrycznej wzmacniacza A38 firmy Arcam . Panowie od Arcama odpisali mi iż wada ta jest w 100% bezpieczna ( zainteresowanym mogę wysłać email po angielsku na PW ).

Z racji iż spodziewałem się takiej odpowiedzi zamieszczam tutaj opis tej wady .

 

Wadą fabryczną wzmacniacza A38 jest zbyt wysokie napięcie zasilające koncówkę mocy i jej zasilacz . Wg serwisówki napięcie stałe w kluczowych miejscach powinno wynosić ok 49 V DC natomiast w moim egzemplarzu wynosi aż 63 V DC ! ( i nie tylko moim do czego sami się przyznali pisząc mi w pierwszym emailu że znają ten problem i zalecają na " początek " wymiane samych kondenstorów głównych końcówki Samwha na coś lepszego... co kompletnie nie rozwiązuje problemu ).

63 V DC jest dopuszczalnym napięciem zasilajacym kondensatory główne ( w tym przypadku badziewne Samwha 10 000uF 63V ). Dzieje sie tak z racji źle dobranego , transformatora zasilającego cały wzmacniacz a konkretnie przewymiarowanego uzwojenia wtórnego zasilającego sama końcówkę mocy w A38 ( uzwojenie wtórne zasilające przedwzmacniacz jest ok - 18V AC i tyle też u mnie wynosi ).

Przy 233 V napięcia sieciowego napięcie wynosi 63,2v , a nieraz w sieci ( mieszkam na wsi) napięcie sieciowe wynosi ok 237V co powoduje iż wtedy napięcie po wyprostowaniu wynosi 65 V !, kondensatory główne pracują już na przekroczonym napięciu zasilającym co może spowodować uszkodzenie kondensatora, jego przebicie , strzał co w efekcie doprowadzi do spalenia końcówki mocy , i jeśli zabezpieczenia kolumn nie zadziałają ( a nigdy nie wiadomo jak zareagują w takim momencie jak przebicie kondensatora) to również do spalenia kolumn głośnikowych .

W miescie w którym pracuję napięcie sieciowe wynosi nieraz 240v co już dawałoby ok 67 V DC ( max co udało mi się wychwycić to 65,5v przy 239V sieciowego ) , przypominam iż Arcam może pracować przy napięciu 220-240V ( stosowna informacja z tyłu na nalepce ).

 

 

 

 

 

Same elementy SMD koncówki również się przegrzewają ( DC Servo i inne miejsca płytki końcówki mocy) a grzać się tak nie powinny bo....

 

ze starszego modelu wzmacniacza Arcama tj modelu A85 przełozyłem transformator i zasiliłem nim mojego A38 ( serwisówki obu są identyczne jeśli chodzi o napięcia zasilające końcówke mocy , 49 V po wyprostowaniu)

i napięcie z 63 V z trafa Noratel spadło do książkowych 49-50V DC , co spowodowało iż elementy SMD już tak się nie grzały, cała końcówka mocy pracowała w swoim punkcie pracy zaprojektowanym przez inzynierów Arcama .

 

Ale najważniejsze iż diametrialnie zmieniło się brzmienie na lepsze - znikneła natarczywosć, nerwowość, a pojawiła się głębia basu, wieksza swoboda, masa powietrza , przestrzeni, muzyka kompletnie przestałą męczyć, wzmacniacz zagrał w swoim arcamowskim stylu , ale lepiej jak A32/A90 .

 

Niestety wzmacniacz musiałem oddac znajomemu i powróciłem z powrotem do fabrycznego .

 

Aby wzmacniacz zagrał tak jak powinien należy wymienić transformator toroidalny ( zamawiam w Toroidy.pl) oraz odrazy wymienić 2 główne kondensatory zasilające ( ja wyrzuciłem Samwhe i zamontowałem drogie ale świetne Mundorfy Mlytic o większej pojemności bo 15 000uF co już po wygrzaniu podniosło dynamikę i rozdzielczość brzmienia całego wzmacniacza .

 

Koszt kondensatorów to 230 złotych, natomiast koszt transformatora zależny jest od mocy jakiej zamierzamy tak włożyć ( fabrycznie arcam podaje iż maksymalny pobór mocy to 800VA co przy tak małych gabarytach wstawionego trafa Noratel jest śmieszne i tylko osoby kompletnie nie znające tego tematu uwierzą w to iż takie trafo weźmie z sieci ok 800 VA mocy pozornej :)

Po moich pomiarach wyszło iż to trafo moze mieć ok 250 VA , ja zamówię w toroidy .pl trafo o mocy 400VA , które zmiesci się na styk z wycięciem jednego listka radiatora lub jego wygięciu tak aby dużo wieksze gabarytowo trafo się tam zmieściło.

Koszt trafa to ok 350 złotych z wysyłką . Czy warto ? Zdecydowanie tak gdyż ten wzmacniacz warty jest wydania tych pieniędzy aby przywrócić jego stan do prawidłowej pracy .

 

Napisałem do Arcama o pomoc , ale widać , że nie poniosą kosztów naprawy lub przysłania prawidłowego transformatora, wiec jestem zmuszony do zakupu na własną kieszeń , ale są osoby , które kupiły leżaki magazynowe w salonach, i posiadaja jeszcze gwarancję na ten wzmacniacz . Takie osoby natychmiast powinny sprawdzić swoje egzemplarze, pomierzyć napięcie zasilające w domu , potem sprawdzić sam transformator w środku mierząc napięcie na końcówce mocy .

 

Trzeba to koniecznie wyeliminowac gdyż nie znamy dnia i godziny aż pozegnamy się z ulubionym wzmacniaczem i w najgorszym przypadku ulubionymi kolumnami .

 

 

 

Arcam zalecał sama wymianę 2 kondensatorów na lepsze ( aby czasem wstawione przez nich badziewne Samwha nie strzeliły jeśli ktoś ma w domu napięcie sieciowe 240V AC jak ja ).

Nawet wycenił mi koszt takich kondensatorów na 40 złotych ( za te cene to mozna sobie kupic podobne badziewie , nawet nie napisał aby szukac kondensatorów na wyższe napiecie niż 63V ).

Panowie chcieli w ten sposob załątwić sprawe ale to nie rozwiązuje problemu gdyz cała koncowka pracuje nie tak jak powinna nie wspominając o najwazniejszym po bezpieczenstwie czyli o brzmieniu .

 

Nie ładnie Arcam oj nieładnie . Kupowałem u nich wiele urzadzen, sam obecnie posiadam kilka urzadzen Arcama , ale takie podejscie do sprawy to kpina . Nie tak powinno sie traktowac klientów .

 

Ja na miejscu klientów porządnie zastanowiłbym się nad zakupem nowych urzadzen spod ich stajni zwłaszcza gdzie teraz produkowane są w Chinach ( CDS27, i tansze wzmacniacze mocy poza najdrozszym A49, który rzekomo byl produkowany lub tylko zlozony w USA) .

 

Arcam stracił u mnie renome , urzadzenia nie sa juz produkowane z dobrych elementow jak starsze jego modele ktore mam w domu (widac ksiegowy maczal palce z reszta chyba to widac rowniez w innych firmach zajmujacych sie tematyką audio ze mocno spadła jakość zastosowanych elementow w swoich urządzeniach ).

 

Jestem ciekaw jak zareagują salony które jeszcze mają egzemplarze A38 w swoim zapasie , zapewne sami zlecą pomiary serwisom, może powymieniają trafa na inne i sprzedadzą po kosztach aby pozbyć się problemu .

 

A38 jest bardzo dobrym wzmacniaczem, który po naprawie bedzie grał u mnie długie lata bo z prawidłowym trafem i przy prawidłowym napięciu ( ok 50VDC) gra bardzo solidnie .

 

Posiadajacym wadliwe egzemplarze pozostaje nic tylko albo sprzedac albo dolozyć ok 600 złotych na same częsci i przywrócić prawidłową pracę tego modelu bo powtarzam - warto . "

 

Forumowicze sprawdzcie swoje egzemplarze .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że informujesz o takich "kwiatkach". Swego czasu rozpisałem się trochę w klubie Atoll o defekcie w fabrycznie nowym CD atoll in 100 se2, dotyczy "pulsującej części wyświetlacza" oraz głośnych zgrzytach wydobywających się z napędu CD po "zassaniu" tacki z płytą - odpowiedź dystrybutora: napęd zgrzyta bo się dotarł!!!, a część wyświetlacza przygasa bo w Polsce jest "zły" prąd... a skąd taki Francuz ma wiedzieć, że w Polsce jest "zły" prąd....Następna odpowiedź - serwis zna wadę przygasającego wyświetlacza od bardzo dawna, producent też, wyeliminowanie polega na modyfikowaniu odtwarzacza przez "dolutowanie specjalnego suplementu w krajowym serwisie", innej możliwości naprawy nie ma...(nie ma możliwości wymiany na nowy odtwarzacz, nie modyfikowany, pozbawiony wady wyświetlacza). A gdzie jakaś informacja od producenta lub dystrybutora dla kupujących, że w nowych niemodyfikowanych przez serwis odtwarzaczach będzie występował problem z przygasającą 1/3 częścią wyświetlacza oraz, że po "dotarciu się" mechanizmu z czytnika będą wydobywać się zgrzyty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety taka prawda. Kasa i jeszcze raz kasa . Firmy swoje egzemplarze sprzedali wzmacniacz "jeszcze gra" to problemu nie widza . Heh w moim przypadku w emailu sie przyznali do wady i zalecili na poczatek wymiane samych kondensatorow zasilajacych koncowke . Tylko ze panowie nie pomysleli iz jestem elektronikiem wiec nie dam sie oszukac.

Obecne trafo w stanie jalowym przy napieciu sieciowym 233VAC podaje 46V AC co po wyprostowaniu daje 63VDC idace na kondensatory i inne elementy SMD . Dosc ze kondensatory pracuja na dopuszczalnym napieciu a nawet go przekraczaja przy wyzszym sieciowym to jeszcze zmienia sie punkt pracy calej koncowki co oczywiscie slychac!

Trafo ze starszego modelu A85 daje przy tym samym napieciu sieciowym ok 38VAC co po wyprostowaniu daje rowne 49VDC co jest idealne ze schematem serwisowki.

 

Do naprawy trzeba wymienic na start

 

- 2 glowne najwieksze kondensatory Samwha 10 000uF na lepsze ( ja wymienilem juz Mundorfy Mlytic 15 000uF

 

- transformator o napieciach 38-0-38 o jak najwiekszym pradzie zasilajacym koncowke i kolejnym napieciu 18-0-18 zasilajacym preamp w A38 czyli przedwzmacniacz .

 

Ja zamowie taki ktory wejdzie na styk 400VA

Obecnie wstawione przez nich firmy Noratel ma ok 250VA sadzac po gabarytach i pomiarach watomierzem . Fizyki nie da sie oszukac z rdzenia o takich gabarytach ktory siedzi w A38 nie da sie wykrzesac 800VA co pisze z tylu na nalepce. Sciema totalna, nawet przy wlaczeniu i ladowaniu kondensatorow nie przekroczy 250VA. Ja zamawiam 400VA gdyz przy tym obecnym od firmy Noratel napiecie po podglosnieniu powyzej 55 volume zaczyna spadac o kilka voltow co jest niedopuszczalne aby trafo nie domagalo.

 

Cenie ten wzmacniacz dlatego wydam kolejne 350 zlotych na trafo bo warto . Wzmacniacz z poprawnym napieciem i nowymi kondensatorami gra swietnie z moim nowym odtwarzaczem od Arcama CDS27 ( gdzie siedza zwykle jamicony , ale czasy uzywanych porzadnych elementow w urzadzeniach juz minela ...)

 

Reasumujac na usuniecie wydam 600 zlotych i zrobie sobie to sam a co maja powiedziec inni? Wstydz sie Arcam chcialem po dobroci to zlekcewazyliscie moja prosbe o pomoc. Teraz miejcie reklame ktora opisze tez na innych forach i zagranicznych .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak to jest audiolabie 8200A który nawet pracując jako przedwzmacniacz grzeje sie mocno. Niestety nei jestem elektronikiem i cięzko będzie mi to zbadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciema totalna, nawet przy wlaczeniu i ladowaniu kondensatorow nie przekroczy 250VA. Ja zamawiam 400VA gdyz przy tym obecnym od firmy Noratel napiecie po podglosnieniu powyzej 55 volume zaczyna spadac o kilka voltow co jest niedopuszczalne aby trafo nie domagalo.

Jak to się ma do pomiarów w 'audio.com.pl' ( a pomiary robią tam rzetelnie akurat ) gdzie przy dwóch wysterowanych kanałach dla 4ohm uzyskano 2x188W ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa pomiary po wyprostowaniu i filtracji zasilania koncowki mocy . Wez sobie pomierz wymiary tego trafa i wg wzoru do obliczen mocy trafa obliczysz moc tego egzemplarza . Fizyki nie przeskoczysz trafo o srednicy 11cm i wysokosci 5 cm nie moze miec 800VA jest to fizycznie nie mozliwe. Juz w starszym modelu Arcama A90 bylo porzadne wieksze trafo firmy Amethyst Design ktore mialo wieksza moc i spadek napiecia nie wystepowal przy koncowym podkreceniu wzmacniacza tak jak tutaj sie dzieje. Dosc ze trafo podaje o 8 v za duze napiecie to jeszcze zaczyna przysiadac powyzej volume 55 z 72 stopniowej skali.

Minely te czasy kiedy trafa mialy duze zapasy mocy . Teraz liczy sie zysk przy najmniejszych kosztach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że to babol ewidentny ze strony producenta ( na co wskazuje też odpowiedź mailowa ), ale przesadziłeś z tymi 250VA - no chyba, że to perpetuum mobile ;-)

To, które siedzi musi mieć lekko 450-500VA - inaczej nie miałbyś 2x188W przy 4ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak to jest audiolabie 8200A który nawet pracując jako przedwzmacniacz grzeje sie mocno. Niestety nei jestem elektronikiem i cięzko będzie mi to zbadać.

 

Widzę, że w tej kwestii są rozbieżności. Mój egzemplarz nawet po długim katowaniu ledwie ciepły się robi. Czytałem, że poprzednie modele mocno się grzały i w 8200 problem rozwiązano. W moim tego problemu nie ma na szczęście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak to jest audiolabie 8200A który nawet pracując jako przedwzmacniacz grzeje sie mocno. Niestety nei jestem elektronikiem i cięzko będzie mi to zbadać.

To wynika z niezwykle malego radiatorka chlodzacego tranzystory koncowe

 

To, które siedzi musi mieć lekko 450-500VA - inaczej nie miałbyś 2x188W przy 4ohm.

Trafo toroidalne jest zdolne do krotkotrwalych przeciazen nawet o 100% swojej mocy znamionowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo toroidalne jest zdolne do krotkotrwalych przeciazen nawet o 100% swojej mocy znamionowej

Krótkotrwałych owszem... Pomiar mocy jednak nie trwa ułamków sekund...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz to zupełnie nie moja półka cenowa, ale jako elektronik od 20 lat w zawodzie nie mogę uwierzyć, że producent w sprzęcie za +8k zł umieścił jako główne elektrolity badziewne Samwha! O tragicznym trafie nie wspomnę. Pytanie co z kontrolą jakości na produkcji, skoro główne napięcia znacząco różnią się od wartości podanych w serwisówce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkotrwałych owszem... Pomiar mocy jednak nie trwa ułamków sekund...

Kilka sekund tez wytrzyma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Different nie czepiaj sie tej wartosci 250 VA . Wzmacniacz produkuje przy 8 ohmach moc 2x116W . Przy odkreceniu volume powyzej 55 (cds27 dosc mocny sygnal) napiecie zaczyna przysiadac, przy volume gdzie wzmacniacz nie produkuje jeszcze slyszalnego przesteru napiecie przysiada juz o 6V co swiadczy iz trafo nie wyrabia dajac ok 2x100W przy 8 ohmach . Dodaj sobie uzwojenie zasilajace preamp jako osobna galaz i masz . Trafo nie daje rady i nastepuje spadek napiecia dajac ok 2x100W . A gdzie tu 800VA ? To juz trafo od Amethyst Design w Arcamie A90 ktorego kiedys mialem bylo gabarytowo znacznie wieksze i tam spokojnie przy tej samej mocy o zadnym spadku napiecia nie bylo mowy . Tam przy pomiarach i gabarytach moglem powiedziec ze trafo mialo ok 350- 450VA. Tutaj to badziew.

Dlatego do wymiany pozostalo mi tylko trafo wkladajac wieksze bo drogie kondensatory zastepujace Samwhe sa juz wstawione i wygrzane.

Kiedys Arcam dawal porzadne kondensatory BHC , tutaj musial na czyms przyoszczedzic.

 

W porównaniu do A32 Arcam skrócił tor sygnału , wyrzucajac regulacje barwy głosu w postaci cyfrowej drabinki ( w A32 był układ DS1844) , użył jako głównej drabinki volume PGA 2320 od Burr Browna (zamiast MAS9116 w A85, A90, A32), bufor zostawił ten sam w postaci OPA2134 , jako opampy wejsciowe zamiast TL072 uzył NE5532, zamontował inne tranzystory końcowe( zamiast SAP15 w A85, A90, A32 ), zamiast cyfrowych selektorów użył kontaktronów i jeszcze innych zmian.

Tutaj poprawa jest znaczna na korzyśc A38 bez 2 zdań jest lepszy od starszych modeli, ale poległ tam gdzie nie wolno polec tj. zdegradował główne kondensatory wstawiając Samwhe ktora po kilku latach kompletnie nie trzyma pojemnosci oraz zawalil z trafem . 2 najwazniejsze kwestie dotyczace zasilania . To podstawa kazdego wzmacniacza .

Jestem ciekaw ile jest takich wadliwych egzemplarzy . Kwestia czy to poszla cala seria tych traf od Noratela, mam nadzieje ze nie wszystkie heh .

W sobote bede mial mozliwosc pomiaru kolejnej sztuki A38 . Jesli ktos z was posiada radze tez pomierzyc .

 

Jestem juz na polmetku naprawy a wlasciwie usuniecia wady fabrycznej , pozostało mi jeszcze zamowienie trafa za ok 305 złotych . Mam opcje trafa 400VA o wymiarach 13,5x5,5cm ktore jest znacznie wieksze od tego fabrycznego . Nie pozostaje mi nic jak tylko sobie za nie zaplacic gdyz Arcam ma to daleko w nosie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zawalił , jestem ciekaw jakie wartości trafa był podane przy zamówieniu traf Noratel dla A38 , czy to firma Noratel się pomyliła produkując trafa o innych wartościach niż było w zamówieniu od Arcama . Tego się nie dowiemy .

Zawalił również dział technologiczny Arcama dopuszczajac do obrotu taką partię . Szkoda wzmacniacza gdyż gra naprawde porządnie ale z lepszymi kondensatorami i poprawnym niższym napięciem do jakiej go zaprojektowano .

Gra na tyle solidnie że nie zastanawiam się nad sprzedażą tylko wyeliminowaniem usterki , niestety bardzo kosztownej usterki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pierwsza wpadka Arcama. Miałem kiedyś Arcam rDAC, który przy pewnych utworach ''nie wyrabiał'', tzn. nieprawidłowo je odtwarzał, generując straszne zniekształcenia. Ponieważ działo się to tylko na niektórych określonych utworach, a nie całym repertuarze firma uznała, że problemu nie ma. Dodam, że na innym przetworniku Arcam rDAC sprawdzanym w serwisie przy tych samych utworach działo się dokładnie to samo. Utwory są w porządku, na innych Dac-ach odtwarzane są prawidłowo. Mogę jedynie zrobić ukłon w stronę sklepu za wymianę nieszczęsnego Arcama na DAC Magic plus. W innym przypadku zostałbym z bezwartościowym bublem w ręku :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widzę, że w tej kwestii są rozbieżności. Mój egzemplarz nawet po długim katowaniu ledwie ciepły się robi. Czytałem, że poprzednie modele mocno się grzały i w 8200 problem rozwiązano. W moim tego problemu nie ma na szczęście.

Mocno to kwestia umowna. Monobloki 8200m sa ledwo ciepłe, a przykładając rękę do 8200a czuje bardzo wyraźne ciepło.reka ma pewnie ok 30-34 stopni więc uczucie "wyraźnego ciepła" na obudowie świadczy prawdopodobnie o różnicy 10-15 stopni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie sie Panowie ARCAM'a. I całkowicie niepotrzebnie - jak swego czasu odpisał mi na maila ich manager "Arcam jest uznaną marką i nie widzą większego problemu w związku ze zgłaszanym do nich moim problemem. Tym bardziej, że produkt dobrze przyjął się na rynku."

No cóż :) dokładnie - jedynie się :) a potem zrobiło mi się tak po ludzku głupio, że traktują nas jedynie w kategoriach durni z kasą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niepotrzebnie Panie Arkadowski ? Jesteś elektronikiem , znasz się na rzeczy? Rozumiesz tę wadę fabryczną i czym ona grozi ? Próbujesz ich usprawiedliwić wierzac zawsze w to co piszą ?

Gdybyś to Ty znalazł tę wadę rozumiał jej niebezpieczeństwo wiedziałbys , ze zagrozone są kolumny za które dałeś 10 tysięcy złotych nie wliczając w to ceny za sam wzmacniacz a po 2 emailach od Arcama ,który nie widzi problemu i niebezpieczeństwa bo go nie chce widzieć - to wówczas zmieniłbyś zdanie na ich temat .

Wzmacniacz kupiłem z drugiej ręki gdyż męczył poprzedniego właściciela , wzmacniacz przeleżał wiekszosć czasu nieuzywany - teraz juz wiem dlaczego go zamęczył i co było ku temu powodem .

Kiedyś Arcama uważałem za solidniejszą firmę , teraz gdy widzę, jak zbudowane są jego nowe modele aż po A49 ( nie wspominając produkowanego w Chinach CDS27 , którego kupiłem w salonie ) to moge jedynie powiedzieć iz juz nie jest to dawny Arcam . Nie wspominajac wpadki software z CDS27 , i innych wpadek z ostatnich lat . Niestety taka prawda . Jak patrze z jakich elementów i jak zbudowany jest odtwarzacz CDS27 to w porównaniu ze starszymi odtwarzaczami zbudowanymi ze smakiem w podobnej cenie to różnica tego chińczyka a dawnego brytyjczyka jest bardzo duża na niekorzysc nowych modeli, a trochę się przez moje ręcę przewinęło ( CD73 , wersje Alphy , DVD 79, 139 , CD89 , CD37 , CDS27 , A85, A90 , A32, A38 , A39 , seria UDP , AVR. Byłem fanem Arcama , ale po tej wpadce, która mnie dotknęła , przez którą będe musiał poniesc 600 złotych kosztów przez ich niedopatrzenie oraz głównie przez olanie mojej osoby jako klienta powoduje iż nie jestem już fanem tej firmy ( mam nadzieje ze to nie celowe postarzanie produktu co ostatnio jest bardzo modne na rynku elektronicznym).

Kasa jest ważna obecnie i koniec . Zapłaciłeś za produkt, to sie dla nich liczy a ze wada gdzie kluczowe elementy pracują ponad dopuszczalną normę bezpieczenstwa nie wspominając walorów brzmieniowych - to nieistotne . kto się tym przejmuje, a Ty " głupi kliencie albo napraw sobie sam płacąc kilkaset złotych albo go sprzedaj i kup sobie nowy " lepszy model" koniecznie z ich stajni aby byli zadowoleni .

Nie tym razem . Wzmacniacz naprawię sobie sam bo nikt niestety nie pomoże , ale to nic. Ja go sobie naprawie a ich zareklamuje na kilku forach w Polsce i za granicą - mam do tego prawo , niech na drugi raz się zastanowią i zaczna dbać o klienta bo czasem trafi się klient, którego zawód związany jest z elektroniką i nie da sobie w kaszkę dmuchac .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niepotrzebnie Panie Arkadowski ? Jesteś elektronikiem , znasz się na rzeczy? Rozumiesz tę wadę fabryczną i czym ona grozi ? Próbujesz ich usprawiedliwić wierzac zawsze w to co piszą ?

Czy Kolego potrafisz pomimo wszystkich swoich racji (czego nie negowałem w żadnym słowie) dostrzec wylewający się z mojego postu sarkazm?

Chyba jednak nie, a szkoda. Tym bardziej szkoda, bo jest wyraźnie zaznaczony w zdaniach o samozadowoleniu ludzi z Arcam'a.

O reszcie argumentów kto jest kim i na czym się zna - odpuszczę sobie polemikę bo nie ma ona sensu w kontekście najważniejszej sprawy - pełnej zgody co do Twoich wniosków.

By jednak nie byc gołosłownym, że zachowanie ludzi w tej firmie irytuje mnie nie mniej niż Ciebie Kolego - odsyłam do

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) gdzie opisałem swoje "boje" z ich produktami jak i samym ich podejściem do nas - klientów.

Ale by nie zostawić już pomiędzy nami niedomówień - przy Arcam'ie trzyma mnie (jeszcze, bo jestem być może o krok od zmiany) jedynie brzmienie, które wpisuję się w moje oczekiwania.

Pozdrawiam serdecznie.

 

p.s.

 

I tak na koniec - Twój temat jest jak najbardziej potrzebny, oby pomógł bo problem jest naprawdę poważny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację na śpiąco czytałem post , więc wybacz . To rownież przez " lekkie" zdenerwowanie przez olanie mnie jako klienta szukajacego pomocy ze strony Arcama.

Jutro bede miał możliwosc testowania kolejnej sztuki znajomego więc opisze wam , czy rownież wystepuje ta sama wada . Powtarzam jeszcze raz , jeśli ktoś z was posiada ten model niech go pomierzy, jeśli nie umie prosze o wiadomosć na PW z numerem telefonu a poprowadze za rączkę nawet laika aby to bezpiecznie pomierzył .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy i obnażający podejście tzw. "wielkich" do konsumenta. Wprawdzie nie jestem użytkownikiem Arcama (jakoś nigdy mi on nie podchodził), ale wydaje mi się że lepiej byłoby abyś KrzysztofiePL wrzucił małą instrukcję w jaki sposób posiadacze A38 mają pomierzyć swoje wzmacniacze bo nie każdy jest elektronikiem. Wracając do tzw. olewającego podejścia producentów wydaje mi się powoli zaczyna być to normą u wielu "uznanych" producentów. Przytoczę tu kłopoty Ayonowców czy też użytkowników "pięknego złotego cukierka" jakim jest Leben. Ostatnio w swoim 300xs oprócz brumu z którego zdawałem sobie sprawę zauważyłem jeszcze coś innego. Ale to nie na ten wątek.

Pozdrawiam,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nieciekawa sprawa z tym napięciem z trafa,trochę za dużo tych v przybyło .Z 4 lata temu porównywałem tego a38 do Hegla 100 i mojego wtenczas modyfikowanego alpha 10 i muszę powiedzieć,że 38 grała naprawdę nieźle a pewnie po lekkim skrobnięciu zagra bardzo dobrze.Co do kondensatorów samhwy to bym ich tak z mety nie skreślał ,wcale aerowoxy nie byłyby lepsze bo sam je wywaliłem z 10 a po przewaleniu kilku różnych zostały jakie a podstawowe jamicony 15000uf63v bo miały najładniejszą barwę,nie na darmo je stosuje Burmeister w swoich wzmakach,a Mundorf akurat w wzmaku nie miałem ale mam w dacu i łączyłem je z innymi bo barwę mają średnią ,dynamikę to i owszem.

Zawsze jakiejś firmie zdarzy się wpadka nawet najlepszym,ja z serwisem arcama mam pozytywne doświadczenie no ale wszystko idzie chyba ku gorszemu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gabler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosty pomiar w A38 . Dam dzisiaj wieczorem instrukcje jak wroce z pracy do domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pierwsza wpadka Arcama. Miałem kiedyś Arcam rDAC, który przy pewnych utworach ''nie wyrabiał'', tzn. nieprawidłowo je odtwarzał, generując straszne zniekształcenia. Ponieważ działo się to tylko na niektórych określonych utworach, a nie całym repertuarze firma uznała, że problemu nie ma. Dodam, że na innym przetworniku Arcam rDAC sprawdzanym w serwisie przy tych samych utworach działo się dokładnie to samo. Utwory są w porządku, na innych Dac-ach odtwarzane są prawidłowo. Mogę jedynie zrobić ukłon w stronę sklepu za wymianę nieszczęsnego Arcama na DAC Magic plus. W innym przypadku zostałbym z bezwartościowym bublem w ręku :-(

 

Mam rDaca i chciałbym sprawdzić na jakich utworach się wykłada. Mógłbyś podać ich tytuły? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam rDaca i chciałbym sprawdzić na jakich utworach się wykłada. Mógłbyś podać ich tytuły? :-)

Prześledz cały wątek o rdac tu na forum. Okazało się że są dwie wersje.

"Brytyjska" i "inna". Ta sprzedawana w Wielkiej brytanii miała zmienione delikatnie komponenty w środku na lepsze. Może kolega ma ta dla reszty świata. Nie wiem. Ja mam zakupiona w uk i takich problemów nie odnotowałem.

 

Autorze wątku świetne podejście. Gdyby było więcej takich właśnie testów!! A nie że wszystko gra dobrze i zawsze znajdzie sie ktoś chętny. Brawo!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK oto sposób na sprawdzenie wzmacniacza A38 na obecność wady fabrycznej .

 

Z racji iż sam pomiar musi odbyć się pod napięciem NIE BIORE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSZELKIEGO RODZAJU USZCZERBKI NA ZDROWIU I MIENIU ( np . poprzez dotknięcie elementów będących pod napięciem sieciowym 230V , oraz przez przypadkowe dotknięcie kablami pomiarowymi miernika o siebie przy pomiarze trafa co spowoduje zwarcie jego uzwojenia wtórnego )

 

Zalecam aby pomiaru dokonała osoba, która wie co robi , pamietajcie o tym .

 

OPIS POMIARU

 

Najlepiej aby przy pomiarze były 2 osoby, jedna przykłada kable miernika do kostki trafa a druga włącza wzmacniacz aby szybko odczytac napięcie .

 

1.Wyłączamy wzmacniacz z sieci dla bezpieczeństwa ( sam pomiar niestety odbywa się pod napięciem więc należy uważać ) .

 

2.Rozkręcamy górną osłonę wzmacniacza ( 4 śruby z boku Torx T20 oraz z tyłu 3 śruby Torx T10 . Zdejmujemy górna obudowę .

 

3 Musimy wypiąc środkową kostkę z 3 kolorowymi kablami trafa zasilającymi środkową płytkę wzmacniacza - jest to końcówka mocy , na zdjeciu zaznaczyłem żółtą strzałką ( kliknieciem trzpienia wyciagamy wtyczke do góry).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

4. Przykładamu 2 kable miernika do tej kostki ( miernik ustawiony na mierzenie napięcia sieciowego, tak jak mierzy się napięcie w każdym gniazdku w domu ).

Przykładamy niezależnie który kolor kabla mierniczego , jeden w środkowy pin a drugi kabelek w dowolny boczny pin .

Trzymamy mocno aby na czas pomiaru NIE ZŁĄCZYĆ kabli miernika razem gdyż spowoduje to ZWARCIE .

 

post-34283-0-31621200-1491581918_thumb.jpg

 

5. Gdy jestesmy gotowi wowczas druga osoba włacza wzmacniacz ( spokojnie on sie wlaczy , ekran LCD nie bedzie nic wyswietlał ) . Nic sie nie stanie .

 

post-34283-0-97389900-1491581935_thumb.jpg

 

Szybko mierzymy napiecie , na zdjęciu widać iz mam 47 V napiecia przemiennego ( 47V przy rozpietym transformatorze to dokładnie 64 V DC przy wpiętym do wzmacniacza gdzie główne kondensatory pracują już poza dopuszczalnym napięciu ) .

 

Gdy sprawdzimy ten odczyt szybko wyłaczamy wzmacniacz z sieci i odkładamy miernik , wpinamy kabelek z powrotem do końcówki i gdy po sprawdzeniu ze Arcam znowu pracuje prawidłowo zakręcamy obudowe ( przy wyłączonym wzmacniaczu ).

 

 

Oczywiście należy pomierzyć również napiecie w gniazdku ( moze miec miedzy 210-245V , w zalezności od stanu sieci energetycznej miejsca zamieszkania itd)

 

U mnie podczas pomiaru napiecie w gniazdku sieciowym w ścianie wynosiło 238V .

 

W prawidłowym egzemplarzu A38 transformator powinien dawać ( przy napieciu ok 238V sieciowym ) ok 36-38V co dawałoby ok 49-50V w podłączonym wzmacniaczu .

Natomiast u mnie trafo Noratel podaje aż 47 V co po podłączeniu i wyprostowaniu napięcia daje aż 64 V!

 

Reasumując wasze pomiary ( w zależności od napiecia w gniazdku 220-240V) powinno wskazywac ok 36-38V .

Jeśli przekraczają 40 v i wiecej wówczas macie wadliwy egzemplarz .

 

Uważajcie przy pomiarach !

 

Aha byłbym zapomniał, na mierzonej wtyczce nie ma napięcia sieciowego 230V , gdyby tak było nie trzymałbym tej kostki podczas pomiaru tak jak to robie na zdjeciu . We wtyczce znajduje sie napiecie w granicach 35-50 V w zależności od napiecia w sieci .

 

Ale mimo to uważajcie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof. Zapytam jeszcze o 1 rzecz z ciekawości czystej. Mierzyłeś jak wyżej trafo bez obciążenia gdzie zawsze napięcie jest kilka procent wyższe niż pod obciążeniem.

Próbowałeś zmierzyć stare trafo przy podłączonej kostce do płytki ( czyli do mostka i filtracji ) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.