Jump to content
KrzysztofPL

ARCAM A38 Wada fabryczna .

Recommended Posts

Witam odpisałem na PW . Ale odpoiwem również tutaj dla innych forumowiczów . Tak, oba urządzenia posiadają te same transformatory i te same kondensatory ( przynajmniej te egzemplarze które widziałem  tak miały) . Sugeruję ich wymianę na wyższe napięcie . 

Myślę, że zawyżone napięcie i za mały transformator, to były celowe zabiegi konstruktorów.

Podobne rozwiązanie stosowała Diora we wzmacniaczu WS504

Opis:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejsze informacje:

"Napięcie zasilania wzmacniacza na biegu jałowym to +-57V, które przy obciążeniu spada do +-45V.

Znamionowa moc wyjściowa (Robc=8 Ω): 2x80 W

Pobór prądu z sieci: 390"

A transformator o mocy 120W!

Wzmacniacz WS-504 2.gif

Słabo widać oznaczenia transformatora

Tu inna kopia schematu.

Może będzie lepiej widać.

1129_diora_1869529.jpg

xavian
W dniu 6.04.2017 o 08:37, KrzysztofPL napisał:

ze starszego modelu wzmacniacza Arcama tj modelu A85 przełozyłem transformator i zasiliłem nim mojego A38 ( serwisówki obu są identyczne jeśli chodzi o napięcia zasilające końcówke mocy , 49 V po wyprostowaniu)

Witam,

Czy nie miałeś problemu z wpięciem tego trafo - wtyczka pasowała?:)

2 minuty temu, Bomont napisał:

Witam,

Czy nie miałeś problemu z wpięciem tego trafo - wtyczka pasowała?:)

Dla chcącego nic trudnego. 😉

Godzinę temu, KrzysztofPL napisał:

Dla chcącego nic trudnego. 😉

Trafo z mojego A38 ma zabezpieczenie termiczne na pinie 7 i 8 - nie musiałeś tam założyć mostka?:)

11 godzin temu, Bomont napisał:

Trafo z mojego A38 ma zabezpieczenie termiczne na pinie 7 i 8 - nie musiałeś tam założyć mostka?:)

Myśle że sobie poradzisz 😉 A powiedz mi u Ciebie kondensatory od końcówki  nie spuchły ? Mialem 4 egzemplarze A38 gdzie byly mocno spuchniete a w jednym z nich wybuch był juz kwestią minut  lub sekund bo zaczely już syczeć . Także jak widać komuś sie przydała wyłapana przeze mnie wada fabryczna tego modelu . To fajny wzmacniacz warto wymienić w nim kondensatory na 80V nawet bez wymiany transformatora. Warto wymienić w nim również  inne elementy gdyż ma potencjał i można conieco zmienić w brzmieniu . Ale jeśli ktoś nie lubi zmodyfikowanych wzmacniaczy to pod wzgledem bezpieczeństwa należy przynajmniej wymienić te 2 największe kondensatory ( 10mF 63V) na wyższe napięcie ( 10-15mF , 80V) już bez wymiany trafa . 

7 minut temu, KrzysztofPL napisał:

Myśle że sobie poradzisz 😉 A powiedz mi u Ciebie kondensatory od końcówki  nie spuchły ? Mialem 4 egzemplarze A38 gdzie byly mocno spuchniete a w jednym z nich wybuch był juz kwestią minut  lub sekund bo zaczely już syczeć . Także jak widać komuś sie przydała wyłapana przeze mnie wada fabryczna tego modelu . To fajny wzmacniacz warto wymienić w nim kondensatory na 80V nawet bez wymiany transformatora. Warto wymienić w nim również  inne elementy gdyż ma potencjał i można conieco zmienić w brzmieniu . Ale jeśli ktoś nie lubi zmodyfikowanych wzmacniaczy to pod wzgledem bezpieczeństwa należy przynajmniej wymienić te 2 największe kondensatory ( 10mF 63V) na wyższe napięcie ( 10-15mF , 80V) już bez wymiany trafa . 

Kondensatory były wypukłe ale minimalnie. Wymieniłem je na 80V. Nie dawały mi jednak spokoju przebarwienia laminatu w 2 miejscach. Najbardziej się grzeje w okolicach tranzystorów zasilających przekaźniki torów głośnikowych A i B. Na obudowach tych tranzystorów (TR100, TR101) jest 88,5'C przy otwartej pokrywie:( To jest właśnie powód dla którego zamówiłem nowy transformator. Sprawdzałem też BIAS na obu kanałach - na jednym jest 15mV na drugim 17mV. Nie wiem czy korygować to na 16mV. Czy lepiej podać jakiś przebieg i sprawdzić to na oscyloskopie.

IMG_1649.JPG

Godzinę temu, Bomont napisał:

Kondensatory były wypukłe ale minimalnie. Wymieniłem je na 80V. Nie dawały mi jednak spokoju przebarwienia laminatu w 2 miejscach. Najbardziej się grzeje w okolicach tranzystorów zasilających przekaźniki torów głośnikowych A i B. Na obudowach tych tranzystorów (TR100, TR101) jest 88,5'C przy otwartej pokrywie:( To jest właśnie powód dla którego zamówiłem nowy transformator. Sprawdzałem też BIAS na obu kanałach - na jednym jest 15mV na drugim 17mV. Nie wiem czy korygować to na 16mV. Czy lepiej podać jakiś przebieg i sprawdzić to na oscyloskopie.

IMG_1649.JPG

Co do temperatury na tranach od przekaznikow wystarczy radiator , ale one i tak beda sie grzaly nawet jesli zbijesz im napiecie o 3v .

Co do biasu, zawsze ustawialem rowną wartość , ustaw i zapomnij ( po jakims czasie po ustawieniu zmierz jeszcze raz ). 

Sprawdz sobie przekaznik sygnalowy w preampie zasilany 5V w pcb preampa , sprawdz jego luty i spojrz czy nie jest spuchniety ( mialem 1 spuchniety i przestawal kontaktować , zmierz napiecie zasilania ), sprawdz luty na kontraktonach w preampie . Generalnie obejrzyj luty , wazne jest sprawdzenie lutów na elementach smd w koncowce mocy ( dc servo) ... 

Edited by KrzysztofPL

3 godziny temu, KrzysztofPL napisał:

Co do biasu, zawsze ustawialem rowną wartość , ustaw i zapomnij ( po jakims czasie po ustawieniu zmierz jeszcze raz ). 

Sprawdz sobie przekaznik sygnalowy w preampie zasilany 5V w pcb preampa , sprawdz jego luty i spojrz czy nie jest spuchniety ( mialem 1 spuchniety i przestawal kontaktować , zmierz napiecie zasilania ), sprawdz luty na kontraktonach w preampie . Generalnie obejrzyj luty , wazne jest sprawdzenie lutów na elementach smd w koncowce mocy ( dc servo) ... 

OK, dzięki za info. Jak dostanę trafo to ustawię BIAS na równo. Preamp wygląda OK:)

Proszę o kontakt na priva w sprawie Arcam A38...

czy podjąłbyś się i w jakiej cenie zrobić pełny serwis  mojego wzmacniacza (usunięcie wad fabrycznych, wymiana wadliwych elementów na nowe, najlepszej jakości). Ile czasu by zajął taki serwis i jaki byłby całkowity koszt ?

Proszę odezwij się na priva: a.z @ interia. pl (usuń spacje).

pozdrawiam, Michał tel. 502- 961- 971

W dniu 1.07.2020 o 10:35, [email protected] napisał:

Proszę o kontakt na priva w sprawie Arcam A38...

czy podjąłbyś się i w jakiej cenie zrobić pełny serwis  mojego wzmacniacza (usunięcie wad fabrycznych, wymiana wadliwych elementów na nowe, najlepszej jakości). Ile czasu by zajął taki serwis i jaki byłby całkowity koszt ?

Proszę odezwij się na priva: a.z @ interia. pl (usuń spacje).

pozdrawiam, Michał tel. 502- 961- 971

Cześć,

Do którego z nas kierujesz to pytanie?:)

2 godziny temu, KrzysztofPL napisał:

Do mnie . Jestem w kontakcie z Michałem .  

OK:)

Cześć,

Zamontowałem trafo i minimalnie wyregulowałem BIAS. Mam wrażenie, że wzmacniacz gra trochę ciszej. Wszystko mniej się grzeje - w skrajnych przypadkach jest mniej o 24'C. A jak u Was - jak idą prace?:)

10.JPG

12.JPG