Skocz do zawartości
IGNORED

Obudowa stratna


Seyv

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy

Zastanawiam się ostatnio nad wykonaniem obudowy stratnej jako alternatywy dla OZ czy OB. Oczywiście na głośnikach pasujących do tego tupu obudowy (a wymagających sporych litraży przy OZ). Czy ktoś ma doświadczenie w takich konstrukcjach i porównanie do OZ? Jest trochę zabawy przy konstruowaniu ale może brzmienie wynagradza trud?

Kiedyś kilka firm robiło takie kolumny (np. Dynaudio) obecnie ktoś je wykonuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były też małe kolumienki Regi z trójkątnym otworem dokładnie wypełnionym gąbką, działającym jako otwór stratny.

 

I oczywiście Dynaudio i ich VarioVent. (Ale to raczej historia.)

 

Dla obudowy z otworem stratnym nie znajdziesz wzorów ani kalkulatorów, to zbyt dużo zmiennych mających wpływ na finalne działanie całości układu głośnik- obudowa- otwór. Pozostaje wykonać sktzynię z oknem lub dużym otworem i dobierając tłumienie przepływającego przezeń powietrza słuchać, mierzyć i MIEĆ NADZIEJĘ ;-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Dawno temu wykonałem takie kolumny, gdy po zabudowaniu głośników GD 20/20 w zbyt małej obudowie bas był beczkowaty. Otwór stratny wykonany z pianki pozwolił zniwelować podbicie basu i dało się tych głośników słuchać. W porównaniu jednak do podobnych GD 20/25, które zabudowałem w obudowie tubowej bas był gorzej kontrolowany i płytszy. Oba zestawy istnieją do tej pory i mógłbym spróbować ich bas dokładniej porównać. Nawiasem mówiąc oba te głośniki z uwagi na w miarę równe pasmo do ok. 6 kHz były idealne do DIY, bo wystarczyło podpiąć wysokotonówkę przez kondensator, by przyzwoicie grały. Nawet ostatnio z ciekawości sprawdzałem charakterystyki tych tubowych i pasmo było ładnie zrównoważone. Po wstawieniu GDWK7/50 w miejsce zastosowanych tam pierwotnie głośników niewiadomego pochodzenia charakterystyka jeszcze lepiej się wyrównała. Zwrotnica, to tylko kondensator, a dźwięk całkiem przyzwoity. No i trwałość zdecydowanie wyższa od głośników na piance.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem kiedyś takie wynalazki w zakresie Fs generatorem mocy i muszę powiedzieć,

że mimo, iż się teoretycznie do BR nie nadawały uzyskiwałem po dostrojeniu obudowy dobre wyniki;

zarówno w zasięgu basu, jak jego kontroli. BR minimum to oczywiście 1/3 kosza.

A biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny dobrej klasy kopułek zrobienie kolumny na bazie tych

zawieszonych na papierze czy tekstyliach wooferków to naprawdę przyjemność;

i to bez sprzedawania nerki ..;-)

Buchardt Audio robi np. ale z membraną bierną na dobrych SBA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie kolumny.

QToOOJi.jpgxWiHrMZ.jpg

 

Wzorem były Amphion Xenon i Dutch & Dutch 8C. Z nich brałem rozmiary otworów. Wyszło około 150% Sd.

 

Główną zaletą tej kontrukcji jest zwężone rozpraszanie niskich częstotliwości. To pomaga walczyć z podgłosem w pokoju.

XI5N6jd.jpg

 

Jednak się wydaje że średnica w OB brzmi lepiej, bardziej otwarte.

 

Na YouTubie mam kilka nagrań złożonego zestawu. N.p.:

To jest obecna wersja ze wzmacniaczem klasy D.

 

Tu nagranie ze wzmacniaczem w klasie AB:

 

Można porównać granie do kolumn Polk za 6 tys z tym samym wzmacniaczem:

 

Słychać że obudowa stratna lepiej tłumi podgłos pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie rzadko stosowane, choć ostatnio pojawiła się hybryda br/varivent w kolumnach naszego producenta STX QUANT 300

 

U mnie do tej pory często grają klasykę kolumny Dynatron ls20 z połowy lat 60-tych przerobione z closed na otwór stratny. Oryginalny głośnik 20 cm Peerless (alnico) zamontowany w 28 l. obudowie zamkniętej, o wysokim Qts, niestety podbarwiał rezonansem na wyższym basie.

 

Rozwiązaniem uciążliwości okazało się zamontowanie variowentu o średnicy ok. 12 cm zatkanym kilkoma warstwami włókniny o różnej strukturze, dobranymi po porównaniach pomiędzy kolumnami. Efekt bardzo korzystny - rezonans się obniżył i stał się dużo mniej dominujący na nagraniach, na których był uciążliwy. Poprawiła się również jakość basu, stał się bardziej zróżnicowany, otwarty i "swobodny" i trochę niżej schodzący.

Myślę, że to rozwiązanie może się sprawdzić w specyficznych konfiguracjach i z nie każdymi głośnikami. Może się sprawdzić w sytuacjach gdy zależy nam na małych obudowach z głośnikami o dość wysokim Qts.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej na temat obudów stratnych na diyaudio.pl -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by bylo podzielic te obudowy na dwie grupy.

 

1 grupa to obudowa stratna, ktorej zadaniem jest niwelowanie piku impedancji, oraz obnizenie dobroci systemu.

2 grupa to obudowa stratna, ktorej glowna funkcja ma byc wplyw na kierunkowosc niskich czestotliwosci.

 

Generalnie czeka Cie sporo eksperymentow i testowania. Nie jest tez prawda, ze wykorzystuje sie tylko glosniki z wysoka dobrocia. W car audio stosuje sie rozwiazania malych skrzyn z duza powierzchnia otworu stratnego, dla glosnikow z niskim Qts. Niestety sprawnosc tego systemu jest dosc niska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(np. Dynaudio)

Ortofon też robił kolumny w takim systemie, ale to było bardzo dawno temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z otworem stratnym to taka odmiana kontrolowanego zwarcia akustycznego ;-)

Z uwagi na stratę sporej części energii nadaje się do głośników o raczej ponadprzeciętnej efektywności. Dzięki tej koncepcji Avantgarde Acoustic robi kolumny z basami w obud. z O.S. i tubami powyżej o "cywilizowanej wielkości" i 2x30cm na basie.

 

A może to 38cm? Nie pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było coś takiego opisywane w Audio- na "plecach" stosunkowo niewielkiej obudowy były duże okna z materiałem tłumiącym.

Podobne rozwiązanie widziałem dawno temu w kolumnie Regi- na przedniej ściance była wklejona gąbka w krótkim kanale, który nie był bass-reflexem, bo przepływ był silnie spowalniany.

Tak się zastanawiam i dochodzę do wniosku, że pomimo ich"tubowości", to chyba jednak nie były AA, ale też ogromne, jak na domowe warunki kolumny z tubą, czy dwiema, na wyższym paśmie. Jak znajdę numer, napiszę o jakie kolumny chodziło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scandyna/Dynaco stosowało także otwór stratny. W modelu A25 promieniował na zewnątrz, wypełniony pianką. W modelu A30, otwór stratny jest w przegrodzie dzielącej obudowę.

 

 

IMF natomiast w modelu Super compact II zastosował tunel br o dosyć dużym przekroju, ale wypełniony cały pianką(przypomina piankę tapicerską)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.