Skocz do zawartości
IGNORED

Granie z plikow


Blady99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Seyv napisał:

Jeśli został dobrze zgrany to niczym.

Ale brzmią inaczej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez niowluka

Rega RP2+ // Pro-Ject DAC Box RS // Yamaha A-S1100 // KEF R700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
22 minuty temu, Seyv napisał:

CD niżej osadza dźwięki, gra z większym wypełnieniem i większą masą. Dźwięk jest bardziej analogowy.

No widzisz, u kogoś innego to osadzenie może być już za duże i będzie uważał, że pliki grają lepiej...

Ja gram na tym samym odtwarzaczu CD i pliki i...grają tak samo dobrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
25 minut temu, niowluka napisał:

Ale brzmią inaczej?

Nic w tym dziwnego skoro są odtwarzane przez różne urządzenia. 

Czy różni się ta sama książka czytana na głos przez różne osoby? Niczym, treść jest ta sama. Jednak każdy odczyta ja w inny sposób więc usłyszysz trochę co innego.

8 minut temu, ziko369 napisał:

No widzisz, u kogoś innego to osadzenie może być już za duże i będzie uważał, że pliki grają lepiej...

Dla mnie to oczywiste. Wszystko zależy od dopasowania klocka do reszty toru. Dlatego staram się nie używać sformułowań lepszy / gorszy. 

8 minut temu, ziko369 napisał:

Ja gram na tym samym odtwarzaczu CD i pliki i...grają tak samo dobrze ?

Mam nadzieję, że i ja trafię na plikowca, który będzie grał jak mój CD a może i lepiej (w mojej subiektywnej ocenie)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, przemak napisał:

Czyli potwierdzasz, że u mnie wszystkie transporty grają tak samo

Myślę, że jeśli byś porównał w ten sam sposób przykładowo dwa takie urządzenia jak bluesauond node 2 i digione signature wynik Twoich pomiarów byłby identyczny a różnice w brzmieniu są ewidentne.  System porównawczy jest identyczny.  Transporty pracują jako endpoint dla roona. Podłączam jedno słucham następnie podłączam drugie i słucham. 

Wytłumaczysz mi fachowo i merytoryczne dlaczego słychać różnice? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Seyv napisał:

CD niżej osadza dźwięki, gra z większym wypełnieniem i większą masą. Dźwięk jest bardziej analogowy. A ponieważ podkreślone są niższe rejestry akustyka wnosi swoje i scena wydaje się większa.  Z plikowca ma się wrażenie większej separacji i pozornej dynamiki ale wynikają one z podkreślenia wyższych częstotliwości co mnie akurat się mało podoba.

Masz źle skonfigurowany system do odtwarzania plików. To jest jedyna przyczyna tych różnic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 minutę temu, soundchaser napisał:

Masz źle skonfigurowany system do odtwarzania plików. To jest jedyna przyczyna tych różnic

Oczywiście mógłbym skonfigurować go pod pliki ale wtedy byłby źle skonfigurowany pod CD. A brzmienie mojego transportu na tyle mi odpowiada, że jest priorytetem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Seyv napisał:

Nic w tym dziwnego skoro są odtwarzane przez różne urządzenia. 

A jeśli są odtwarzane przez to samo urządzenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rega RP2+ // Pro-Ject DAC Box RS // Yamaha A-S1100 // KEF R700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
8 minut temu, MrSalieri napisał:

Myślę, że jeśli byś porównał w ten sam sposób przykładowo dwa takie urządzenia jak bluesauond node 2 i digione signature wynik Twoich pomiarów byłby identyczny a różnice w brzmieniu są ewidentne

Myślę, że gdyby właściwie je zgrać z zacisków kolumn (np. bez pętli masy) wyniki nie były by identycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, MrSalieri napisał:

Podłączam jedno słucham następnie podłączam drugie i słucham. 

Wytłumaczysz mi fachowo i merytoryczne dlaczego słychać różnice? 

Lechu napisałby Ci, że nie stosujesz jedynie prawidłowych technicznie procedur porównawczych.
Po ich zastosowaniu wszystko gra tak samo. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 godzinę temu, niowluka napisał:

A jeśli są odtwarzane przez to samo urządzenie?

Jeśli jest ono identyczne softwarowo i hardwarowo różnic nie powinno dać się zauważyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos lz was bawil sie z Roon’em?

Ja rozwazam udoskonalenie swojego systemu plikowego obecnie jest Chromecast audio.

Celuje w repozytorium na QNap (w calkiem innym pomieszczeniu) i przesyl plikow do plikowca ktory bedzie posadzony na Malinie lub Odroidzie (pasywne chlodzenie, polaczony kablem sieciowym ekranowanym
).

Programiwo na strarcie moze byc Volumio docelowo Roon.

Magicy od magicznych kabli zasilajacych, sieciowych usb i innych prosze nie “doradzac”.

Plikowiec docelowo by gadal z zewnetrznym Dac.

Ktos lz was bawil sie z Roon’em?

Ja rozwazam udoskonalenie swojego systemu plikowego obecnie jest Chromecast audio.

Celuje w repozytorium na QNap (w calkiem innym pomieszczeniu) i przesyl plikow do plikowca ktory bedzie posadzony na Malinie lub Odroidzie (pasywne chlodzenie, polaczony kablem sieciowym ekranowanym
).

Programiwo na strarcie moze byc Volumio docelowo Roon.

Magicy od magicznych kabli zasilajacych, sieciowych usb i innych prosze nie “doradzac”.

Plikowiec docelowo by gadal z zewnetrznym Dac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Seyv napisał:

Jeśli jest ono identyczne softwarowo i hardwarowo różnic nie powinno dać się zauważyć.

Ale są?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rega RP2+ // Pro-Ject DAC Box RS // Yamaha A-S1100 // KEF R700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, file-moon napisał:

Celuje w repozytorium na QNap (w calkiem innym pomieszczeniu) i przesyl plikow do plikowca ktory bedzie posadzony na Malinie lub Odroidzie (pasywne chlodzenie, polaczony kablem sieciowym ekranowanym
).

Programiwo na strarcie moze byc Volumio docelowo Roon.

Roona zostaw sobie na deser jak już to wszystko zmontujesz nie mniej jednak trzeba brać jego późniejszą obecność w systemie pod uwagę przy doborze poszczególnych elementów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
28 minut temu, niowluka napisał:

Ale są?

I tak i nie. Zdarzało się na Windowsie, że usługi włączające się w danym momencie w tle powodowały przerwania lub inne zaburzenia jednak nie był to komputer przeznaczony do audio. Na sprzęcie skonfigurowanym stricte pod audio nie stwierdzałem różnic w brzmieniu (przy tym samym sofcie i hardwarze.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Seyv napisał:

nie stwierdzałem różnic w brzmieniu

To skąd w takim razie biorą się różnice np. w kablach zasilających transportów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rega RP2+ // Pro-Ject DAC Box RS // Yamaha A-S1100 // KEF R700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
18 minut temu, Seyv napisał:

I tak i nie. Zdarzało się na Windowsie, że usługi włączające się w danym momencie w tle powodowały przerwania lub inne zaburzenia jednak nie był to komputer przeznaczony do audio. Na sprzęcie skonfigurowanym stricte pod audio nie stwierdzałem różnic w brzmieniu (przy tym samym sofcie i hardwarze.)

Do plików tylko i wyłącznie DLNA ... niedoceniane zresztą...odtwarzanie transkodowanych plików przesyłanych LAN do odtwarzacza...u mnie LPCM i pozamiatane...

Mr Salieri Wie i czym mówię...u Szymona słuchał po skrętce...na Waszej ukochanej  "półce" cenowej ?

Oczywiście to jest subiektywna ocena ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, niowluka napisał:

To skąd w takim razie biorą się różnice np. w kablach zasilających transportów ?

Byłbym ostrożny z tym zagadnieniem, bo się tu zaraz rozpęta...

Jak ktoś słyszy, to niech słyszy.

Jak kto nie słyszy, to niech nie tłomaczy lub tłumaczy, że nie ma prawa słychać i inne bajki o zerach i jedynkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, niowluka napisał:

To skąd w takim razie biorą się różnice np. w kablach zasilających transportów ?

A słyszysz je ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Seyv napisał:

Dlatego staram się nie używać sformułowań lepszy / gorszy. 

 

7 godzin temu, Seyv napisał:

Co mi z tego, że każdy transport gra tak samo? Czy to musi oznaczyć, że wtedy jakość jest największa? A może jest najmniejsza? Rozszerzając tekst z filmu " byle jaki transport, byle jaki kabel, byle jakie granie" i to, że za każdym razem gra tak samo byle jak ma być zaletą?

Starasz się nie używać, a używasz ?
A konkretnie - jeżeli wynik w postaci pliku jest taki sam, to znaczy gra tak samo. Tak samo jak oryginał, bo powtarzam, porównuję z oryginałem, czy powiedzmy z "oryginałem", żeby nie prowokować dodatkowych dyskusji. Cyfrowe granie łatwo porównać, jeżeli dane są identyczne (a jak widać są) to cała jakość brzmienia zależy od przetwornika DA. Więc nieważne, jaka to jest jakość, każdy sobie może znaleźć tą swoją ulubioną zmieniając DAC na inny. Ale dane dostaczane są jak widać takie same i jeżeli jest bufor i reclocking to wtedy jitter i inne wyimaginowane zjawiska nie mają znaczenia. To, że gra tak samo, czyli dostaje taki sam sygnał, jest kluczowe - jeżeli komuś nie odpowiada, może sobie zmienić brzmienie np. manipulując DSP. Ale wtedy jest to zmiana świadoma, a nie audiofilskie bajanie o kablach spdif wpływających na niewiadomoco.

3 godziny temu, MrSalieri napisał:

Myślę, że jeśli byś porównał w ten sam sposób przykładowo dwa takie urządzenia jak bluesauond node 2 i digione signature wynik Twoich pomiarów byłby identyczny a różnice w brzmieniu są ewidentne.  System porównawczy jest identyczny.  Transporty pracują jako endpoint dla roona. Podłączam jedno słucham następnie podłączam drugie i słucham. 

Wytłumaczysz mi fachowo i merytoryczne dlaczego słychać różnice? 

 

O, masz pomiary jakieś, pokażesz? Jeżeli twoje pomiary nie wykazały różnic, a je słychać, to pomiary słabe, no, ale zawsze jakieś pomiary. Dlaczego słychać różnice? IMO dlatego, że najprawdopodobniej są. Chyba, że się zdaje, to też możliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roona mam obecnie przez miesiac na probe.

Generalnie najpierw malina/odroid bedzie miala prostego dac i bedzie wrzucac od razu na analog, potem pojawi dobry dac (albo i nie w zaleznosci co slepy test przyniesie).

Co do Linucha to jeszcze nie zdecydowalem jaka dystybucje posadze (moze snake...) - ale poradze sobie z ustawieniem kazdej (i z optymalizacja). Ma byc totalnie bezglosnie i bedzie.

WindowsXP jako system do plikowca (widac ze technicznie brakuje troche umiejetnosci).

Jak idzie o pliki to chodzi mi glownie o DSD oraz Tidal Master.

U mnie glownie czarne krazki chodza ale i cyfrowka sie nie brzydze.

A i wiem co w kabalach piszczy dlatego na snakeoil nie bede wydawal pieniedzy ;)





Sent from my iPhone using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, przemak napisał:

 

Starasz się nie używać, a używasz ?
A konkretnie - jeżeli wynik w postaci pliku jest taki sam, to znaczy gra tak samo. Tak samo jak oryginał, bo powtarzam, porównuję z oryginałem, czy powiedzmy z "oryginałem", żeby nie prowokować dodatkowych dyskusji. Cyfrowe granie łatwo porównać, jeżeli dane są identyczne (a jak widać są) to cała jakość brzmienia zależy od przetwornika DA. Więc nieważne, jaka to jest jakość, każdy sobie może znaleźć tą swoją ulubioną zmieniając DAC na inny. Ale dane dostaczane są jak widać takie same i jeżeli jest bufor i reclocking to wtedy jitter i inne wyimaginowane zjawiska nie mają znaczenia. To, że gra tak samo, czyli dostaje taki sam sygnał, jest kluczowe - jeżeli komuś nie odpowiada, może sobie zmienić brzmienie np. manipulując DSP. Ale wtedy jest to zmiana świadoma, a nie audiofilskie bajanie o kablach spdif wpływających na niewiadomoco.

O, masz pomiary jakieś, pokażesz? Jeżeli twoje pomiary nie wykazały różnic, a je słychać, to pomiary słabe, no, ale zawsze jakieś pomiary. Dlaczego słychać różnice? IMO dlatego, że najprawdopodobniej są. Chyba, że się zdaje, to też możliwe.

Niestety nie dysponuję stosownym do tego celu sprzętem ani nie posiadam odpowiedniej wiedzy i doświadczenia aby coś takiego robić.  Pozostaje mi jedynie ocena na ucho ale doprawdy zostawmy już ten temat. Dla Ciebie każdy transport gra tak samo, tak Ci wychodzi w pomiarach i niech tak zostanie. 

30 minut temu, file-moon napisał:

A i wiem co w kabalach piszczy dlatego na snakeoil nie bede wydawal pieniedzy ?

Ja używam RoPiee jako endpoint dla roona. 

Godzinę temu, ziko369 napisał:

Mr Salieri Wie i czym mówię...u Szymona słuchał po skrętce...na Waszej ukochanej  "półce" cenowej ?

Przepraszam, że co? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam snakeoil wymaga jedynie jakiejś symbolicznej darowizny typu 2$, żeby odblokować dostęp do ustawień playerów. Nie jestem informatykiem. Odpaliłem obraz systemu na karcie i gra. Miałem Roona na okres próbny, ale dzwiękowo nie było różnicy, a innych jego możliwości na razie nie mam potrzeby wykorzystywać. Mconnect jest dla mnie wystarczający.

Co mi odpowiada w Signature, to swoboda w konfiguracji i software. Przy zakupie gotowych odtwarzaczy jest zawsze pytanie jak długo producent będzie go wspierał programowo po wypuszczeniu nowych wersji. Z tego co widzę różnie z tym bywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ciszyn11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MrSalieri napisał:

Niestety nie dysponuję stosownym do tego celu sprzętem ani nie posiadam odpowiedniej wiedzy i doświadczenia aby coś takiego robić. 

To po co piszesz takie rzeczy?

6 minut temu, MrSalieri napisał:

Dla Ciebie każdy transport gra tak samo, tak Ci wychodzi w pomiarach i niech tak zostanie. 

Nie dla mnie tylko u mnie. Drobna różnica, ale jak można zmanipulować czyjąś wypowiedź, to zawsze lepiej, co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemak napisał:

To po co piszesz takie rzeczy?

Tzn jakie? Że słyszę różnicę? 

4 minuty temu, przemak napisał:

Nie dla mnie tylko u mnie. Drobna różnica, ale jak można zmanipulować czyjąś wypowiedź, to zawsze lepiej, co?

Najmocniej przepraszam... 

U Ciebie każdy transport gra tak samo, tak Ci wychodzi w pomiarach i niech tak zostanie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, MrSalieri napisał:

Tzn jakie? Że słyszę różnicę? 

Nie, takie:

4 godziny temu, MrSalieri napisał:

jeśli byś porównał w ten sam sposób przykładowo dwa takie urządzenia jak bluesauond node 2 i digione signature wynik Twoich pomiarów byłby identyczny

bez żadnych jak widać podstaw.

 

8 minut temu, MrSalieri napisał:

Najmocniej przepraszam... 

U Ciebie każdy transport gra tak samo, tak Ci wychodzi w pomiarach i niech tak zostanie. 

Teraz lepiej. Nie można było od razu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Najmocniej przepraszam... 
U Ciebie każdy transport gra tak samo, tak Ci wychodzi w pomiarach i niech tak zostanie. 



Jak w pomiarach wychodzi ze wysylaja do DAC to samo to wysylaja to samo ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 godzinę temu, przemak napisał:

Starasz się nie używać, a używasz ?

Nieraz czuję taka potrzebę ?

1 godzinę temu, przemak napisał:

Tak samo jak oryginał, bo powtarzam, porównuję z oryginałem, czy powiedzmy z "oryginałem", żeby nie prowokować dodatkowych dyskusji. Cyfrowe granie łatwo porównać, jeżeli dane są identyczne (a jak widać są) to cała jakość brzmienia zależy od przetwornika DA.

To nie jest takie proste. Zmiany mogą nie dotyczyć sfery czysto cyfrowej a mogą powstać tak naprawdę w części analogowej. Należy więc objąć pomiarem cały system czyli analizujemy to co dzieje się na zaciskach kolumn.

Jeśli posiadasz jeszcze pliki różnicowe pomiędzy lampami a przewodami RCA to czy jesteś w stanie poddać je analizie i pokazać mi skąd wzięły się różnice ? (czyli np. zmiana harmonicznych, pasma przenoszenia itp?). Nie chodzi o to by wykazać czy różnice są bo to zapewnia plik różnicowy ale skąd się biorą?

Oczywiście dyskusje na ten temat możemy toczyć na priv lub e-mail (z pewnością zapewni to nam większy spokój).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.