Skocz do zawartości
IGNORED

Generator FM z wykorzystaniem transmitera/nadajnika


Varrol

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obecnie stary generator analogowy fal FM do regulacji tunerów radiowych - niestety użycie tego jest dosyć uciążliwe, bo nie wiadomo jaka częstotliwość jest aktualnie ustawiona (generator jest trochę pokombinowany - normalnie regulacji nie miał).

 

Zastanawiam się, czy można do tego samego celu użyć nadajnika FM z wyjściem na antenę - pokrywa całe pasmo FM, regulacja co 0.1MHz - wejście liniowe albo na mikrofon - np. taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wtedy mogę i wyregulować krańcowe częstotliwości i skalę na tunerze, ale mogę też wyregulować zniekształcenia itp. podłączając zwykły generator do wejścia transmitera.

 

Pytanie, czy ktoś miał z tym do czynienia - czy jakość tego typu urządzeń jest wystarczająca - w sensie dokładności ustawień częstotliwości oraz przekazywania sygnału wejściowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy mogę i wyregulować krańcowe częstotliwości i skalę na tunerze

.

 

no ale po co? Komu to potrzebne? Jak radio gra to jest ok.

Pamiętaj, że 5W w antenie to dość dużo i jak antena jest niedopasowana powstaje duży współczynnik fali stojącej który może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Po za tym PIR (Państwowa inspekcja radiowa o ile pod taką nazwą istnieje) może namierzyć Ciebie i za próbę obalenia rządu wsadzić do więzienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale po co? Komu to potrzebne? Jak radio gra to jest ok.

Pamiętaj, że 5W w antenie to dość dużo i jak antena jest niedopasowana powstaje duży współczynnik fali stojącej który może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Po za tym PIR (Państwowa inspekcja radiowa o ile pod taką nazwą istnieje) może namierzyć Ciebie i za próbę obalenia rządu wsadzić do więzienia.

 

Nie wiem po co w ogóle odpowiadać w ten sposób - to urządzenie które podałem jest od 0.5W - zresztą nie pytam o nie konkretnie tylko o samą koncepcję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że 5W w antenie to dość dużo i jak antena jest niedopasowana powstaje duży współczynnik fali stojącej który może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Po za tym PIR (Państwowa inspekcja radiowa o ile pod taką nazwą istnieje) może namierzyć Ciebie i za próbę obalenia rządu wsadzić do więzienia.

dobre :)

Jak ponad 30 lat temu bawiłem się w nadawanie FM (mieszkałem na wzgórzu więc siało daleko) to też koledzy straszyli PIRem,

a żeby było śmieszniej w PIR pracował mój wychowawca ze szkoły, który aktualnie mnie uczył elektroniki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to urządzenie które podałem jest od 0.5W - zresztą nie pytam o nie konkretnie tylko o samą koncepcję.

 

Nie można podłączyć bezkarnie 500mW poprzez kabel antenowy do radia. Jak obwody wejściowe nie są zabezpieczone, a tak na pewno jest, to możesz uszkodzić tranzystor wejściowy. Nie bardzo wiem co można stroić w radiu analogowym, bo jeżeli jego czułość to to się zupełnie inaczej robi. Do tego służy falomierz. Przy pomocy takiego urządzenia stroi się stopnie wejściowe, pośredniej częstotliwości.

 

20050708131248.jpg

 

Jak ponad 30 lat temu bawiłem się w nadawanie FM (mieszkałem na wzgórzu więc siało daleko) to też koledzy straszyli PIRem,

a żeby było śmieszniej w PIR pracował mój wychowawca ze szkoły, który aktualnie mnie uczył elektroniki :)

 

no to mieliśmy podobnych profesorów. Mój też pracował w inspekcji i był świetnym krótkofalowcem.

 

Panie Hawranek to se ne wrati

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełącznika zakresów nie widzę...

 

zmienia się cewki i przełącznika nie trzeba. W momencie sprzężenia prąd maleje i widać wahnięcie wskazówki a częstotliwość odczytujesz na skali.

 

Kiedyś to się pracowało na Rohde & Schwarz SMDU

 

Rohde-Schwarz-Sender-SMDU-5.jpg

 

to jest prawdziwy sprzęt pomiarowy, który dziś można jeszcze kupić na ebaju za 400Euroków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki to był żart ;-)

Ale fajnie, że wspominasz.

 

Generatory-Falomierze zwane z angielska Grid Dip Meter lub Grid Dip Oscillator (GDO).

W funkcji generatora duży sygnał na początku, po dostrojeniu spadek na skutek pobierania z generatora energii przez obwód strojony.

W funkcji falomierza odwrotnie. Po dostrojeniu GDO pobierało energię i wskaźnik wychylał się.

 

Wracając do tematu.

Takie strojenie tunera to zasadniczo przeprowadza się od tyłu.

Pośrednia od dekodera stereo do pierwszych stopni. Potem głowicę...

Dopiero po wstępnym zestrojeniu można od wejścia regulować szerokość przenoszenia filtrów poprzez strojenie i regulację sprzężenia... Oczywiście regulację współbieżności filtrów i heterodyny... i takie tam...

 

Fajne stare czasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech elektronicy :) choć rozumiem w czym rzecz i pewnie w moim zawodzie jakby ktoś zadał tego typu pytanie sam bym podobnie odpowiadał.

 

Ogólnie to potrzebuję generatora FM ze wskazaniem częstotliwości - mam taki bez wskazania, co generalnie też jest ok, jeżeli używam stałej częstotliwości (dla większości przypadków wystarczy 98,1MHz). Niektóre tunery wg. instrukcji serwisowych wymagają innych częstotliwości - a np. skrajnych FM - i tu zaczyna być to trochę upierdliwe.

 

Zresztą to nie jest ważne!

 

Nie zamierzam tego wykorzystywać do pełnego strojenia tunerów analogowych - co najwyżej do regulacji podstawowych parametrów (i też pewnie na ogół nie w analogowych tunerach), a bardziej dla frajdy i z ciekawości co to da. Dlatego pytam o samą koncepcję wykorzystania takiego urządzenia - nie tego konkretnego co wrzuciłem - ogólnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja jest dobra. W sumie nie wiem po co pytasz, bo w stosunku do starych rozwiązań dzisiaj masz po prostu ogromne możliwości. Tak naprawdę za ułamek tej sumy kupisz gotowy transmiter w estetycznej obudowie do którego możesz włożyć SD, działa doskonale.

I nie przejmuj się bezsensownym biciem piany, standard.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kupować to coś mocniejszego :)

15W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

antena :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

30W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ale lepiej już 150W :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ta antena nada się :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

rajcuje mnie to odkąd miałem praktykę w RTCN na Św. Krzyżu, to może sam 'se' coś kupię :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.