Skocz do zawartości
IGNORED

Czy w tym pomieszczeniu jest szansa by muzyka zabrzmiała?


traumeel

Rekomendowane odpowiedzi

Zajmij się polityką. Poziom masz podobny.

 

Kończąc całkowicie dyskusję z mojej strony - dziwię się obecności osób na forum o tematyce audio, które tak bardzo lekceważą wpływ akustyki na przekaz systemu.

Możecie przerzucać kolumny, wzmacniacze, odtwarzacze...nie mając pojęcia jak dobrze potrafią zagrać w odpowiednim pomieszczeniu.

 

Składam od 2 miesięcy system od nowa po krótkiej przerwie i zacząłem właśnie od akustyki....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mają zrobić ludzie którzy posiadają zestawy w swoich salonach, w których, jedzą, spią i robią w nich inne rzeczy.

Mają chałupe wykleić gąbkami,pułapkami i innymi ustrojstwami?

Przecież taki pokój ma wyglądać jak normalny pokój, nikt się nie będzie gwałcił muzyką.

 

Według mnie to Ty dziwnie do tematu podszedłeś.

Jak ktoś będzie chciał kino domowe w systemie 5.1 to się go zapytasz czy ma ekran i projektor?

Jak nie będzie miał to powiesz ze zestaw kina się mija z celem?

Do tv szkoda zestawu 5.1?

 

Nie rozumie Cię w ogóle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy ustawieniu monitorów jak na rysunku mogę rozważać głośniki z bass refleksem umieszczonym z tyłu?

To bez znaczenia jeżeli głośniki są wystarczająco oddalone od ściany.

 

Natomiast w kwestii optymalnego rozwiązania w tym pomieszczeniu to sugeruję solidne przemeblowanie tak, aby dało się kolumny ustawić na krótszej ścianie co jest do zrobienia. Wtedy można je ustawić min. metr od tylnej ściany i regulować ten odstęp, to samo z solidnym oddaleniem słuchacza od tylnej ściany. W tym celu proponuję wywalić biurko albo je zamienić na mniejsze narożne i dokupić wygodny fotel. Jeśli będzie za mało basu zmieniamy kolumny na większe lub dokładamy dobry sub.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim ustawieniu jak pokazałeś najprawdopodobniej będzie wzmocniona częstotliwość ok 50-55Hz. (stopa perkusji)

Unikałbym kolumn które mają bass reflex dostrojony do tej częstotliwości. (raczej szukałbym czegoś strojonego na 40Hz)

Dodatkowo w razie nadmiernego podbicia przy tej częstotliwości postarałbym się przesunąć delikatnie miejsce odsłuchowe w stronę kolumn.

Proponuję jednak najpierw posłuchać tam swojego zestawu, ewentualnie zrobić pomiary i dopiero w przypadku niezadowolenia szukać rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikałbym kolumn które mają bass reflex dostrojony do tej częstotliwości.

 

W większości "normalnych" kolumn bass reflex ma, i powinien mieć liniową charakterystykę częstotliwości z optymalnym podziałem pomiędzy wooferem , chyba że mówimy o tuningowanych "altusach" i innych wynalazkach.

 

Dodatkowo w razie nadmiernego podbicia przy tej częstotliwości postarałbym się przesunąć delikatnie miejsce odsłuchowe w stronę kolumn.

Proponuję jednak najpierw posłuchać tam swojego zestawu, ewentualnie zrobić pomiary i dopiero w przypadku niezadowolenia szukać rozwiązań

 

+1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości "normalnych" kolumn bass reflex ma, i powinien mieć liniową charakterystykę częstotliwości z optymalnym podziałem pomiędzy wooferem , chyba że mówimy o tuningowanych "altusach" i innych wynalazkach.

 

Audiomono,

 

Dobrze dostrojony bas reflex w obudowie o właściwej objętości do zastosowanego głośnika promieniuje efektywnie bardzo wąsko-pasmowo. Szerokie "liniowe" promieniowanie otworu najczęściej ma miejsce przy za małej objętości do zastosowanego głośnika. Analizując kolumnę jako całość głośnik + bas reflex charakterystyka powinna być liniowa, jednak z mojego doświadczenia wynika, że to bas reflex zdecydowanie bardziej pobudza mody pomieszczenia. (jeżeli jego dostrojenie pokrywa się z rezonansem pokoju)

Przykład: B&W 603s3 - bass reflex dostrojony do 40Hz. B&W 704 bass reflex dostrojony do 30Hz.

W pomieszczeniu gdzie rezonans wypada na 40Hz różnica przy tej częstotliwości wynosi: 4dB (603>704), a 2dB przy 30Hz. (704>603). Dodam, że 704 schodzą zdecydowanie niżej z basem niż 603. (a nawet 804 !!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Postawcie sobie kolumny zgodnie z zasadami, posluchajcie jak graja wasze kolumny poprawnie ustawione i moze to da wam do myslenia.

Kolega Different ma racje i wsciekle ataki na niego nic nie zmienia, trzeba sie z tym pogodzic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czasem lepiej nic nie mowic i wyjsc na idiote niz sie odezwac i rozwiac wszelkie watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

No dobra to zadam inne pytanie.

Jeśli mamy idealne środowisko i mamy 5kompletów kolumn to czy każda zagra tak samo czy inaczej???

Tobie się spodoba 1komplet mi drugi a autorowi 3 i teraz jaki to punkt odniesienia, to ja muszę brać te co Tobie się podobają bo testy robiłeś itp. Lub gdy mamy 2rodzaje kolumn jedne za 500zł a drugie za pół miliona zł i te droższe ładniej zagrają to teraz trzeba kupić te?

 

Dobra nie ma co zaśmiecać tematu bo i tak już syf się zrobił.

Przepraszam autora za wywody.

Tak jak kolega napisał, nie kupuj, nic nie zmieniaj bo nie ma sensu bo i tak nic nie zagra i zmiana elektroniki czy kolumn nic Tobie nie da, a 8k na wycieczkę wydaj :)

 

Witam, tak sobie czytam jak się zazwyczaj tu wszyscy kłócą...., fenomenalne zjawisko. Coś mi się wydaje że pisze jeden człowieczek, któremu za to płacą aby promował bardzo drogie sprzęty, jeśli nie ma dobrej jakości z źródła to sprzęt za pół miliona i pomieszczenia akustyczne nie pomoże a właśnie z tym się zmagamy. Pozdrawiam wszystkich męczenników muzycznych, do których ja też się zaliczam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System gra tak jak jego najslabsze ogniwo, a akustyka do tych ogniw sie zalicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czasem lepiej nic nie mowic i wyjsc na idiote niz sie odezwac i rozwiac wszelkie watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.