Skocz do zawartości
IGNORED

nagłośnienie imprez - prośba o poradę


zaglobaa

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż dostałem chlubne zadanie podlączania sprzętu i ogólnie nagłaśniania wszelakich imprez, które będą się odbywać z udziałem przedszkolaków.

Firma zakupiła sprzęt nagłaśniający 2 paczki po ok 2000 zł każda - aktywne + do tego mikser i kilka mikrofonów.

Z podłączeniem nie mam problemu - wszystko idzie przez mikser i gra.

Ale zastanawia mnie jedna rzecz... chcę oczywiście uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku na tym sprzęcie i tu pojawia się pytanie:

Z jakiego źródła najlepiej odtwarzać muzykę. Czy zwykły laptop to dobry pomysł ?, może laptop + DAC, a może przenośny odtwarzacz mp3/flac wysokiej jakości (skłaniem się ku tej opci bo tutaj sporym plusem jest rozmiar).

Generalnie zastanawia mnie czy odtwarzcz ma duże znaczenie przy takim sprzęcie. Jeśli tak to roszę o jakieś pomysły. Firma wydała łącznie 11 000 na tem sprzęt więc myślę, że ewentualnie wykrzesa jeszcze trochę - jeżeli jest tego jakiś sens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zwykły laptop to dobry pomysł ?, może laptop + DAC, a może przenośny odtwarzacz mp3/flac wysokiej jakości (skłaniem się ku tej opci bo tutaj sporym plusem jest rozmiar).

Bie znam sie na tym, ake mysle, ze najsensowniejszym kompromisem pomiedzy rozmiarami a funkcjonalnoscia bedzie netbook. A slabej jakosci ani przedszkolaki, ani ich rodzice nie uslysza - raczej bedziesz musial basy i soprany korektorem przycinac zeby nie dudnilo i nie kulo w uszy a wokal dobrze bylo slychac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze odpowiedzi.

Mam niedużego lapka 13,3 cala z jakimś realtekiem na pokładzie (nie jest to stary komputer więc realtek też nie jakiś bardzo stary), ale zastanawiam się czy będzie w takim razie różnica po podłączeniu telefonu.

Albo czy zainwestować np. w coś takiego odtwarzacz muzyki Pionier XDP-100 (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) lub podobnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej będzie kupić kontroler jakiś z prostszych pionnera (zaznaczam, że tylko ta firma coś sobą rezprezentuje, ewntualnie Numark)? W takich kontrolerach masz wbudowaną kartę, dac usb podpinasz do kompa i wszystko pięknie śmiga. Daje to dużo więcej możliwości, skoro ma służyć do grania, łatwy, czytelny dostęp do biblioteki utworów itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To forum miłośników sprzetu audio do domu. Chodź wiele osób będzie się starać, nie doradzi :/

Zapytaj w sklepie z nagłaśnianiem lokali.

Za młodu miałem nieco do czynienia z DJowaniem :)

Czy nie lepiej kupić po prostu CD i podłączyć go do miksera? Niż komponować z takim odtwarzaczem za ciężkie pieniądze. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to jedynie przykład.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.A teraz wytlumacz jakie korzysci przyniesie laikowi zakup czegos takiego zamiast PC z jakims darmowym programem do zabawy w DJ. Bo ja osobiscie wyrzucania pieniedzy w bloto nie lubie. Sam jestem ciekaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty kontroler to nic innego jak sama nazwa wskazuje jak urządzenie zewnętrzne którym sterujesz programem, najczęściej do kontrolera masz darmowy program traktor, serato czy recordbox.

Masz wbudowaną kartę muzyczną, czyli wiadomo lepszy dźwięk niż jakiś tam mp3 player podpięty przez mini jacka.

Dla laików bardzo prosty w obsłudze interfejs, prosty dostęp i łatwa obsługa bibliotek utworów.

I multum dodatkowych funkcji, którymi w wolnym czasie można się pobawić i podszkolić skoro kolega zainteresowany ma obsługiwać imprezki dla dzieci to zawsze można zrobić to fajniej, ciekawiej chociażby puszczając utwory bez przerw, płynnie. Nie mówię tu o profesjonalnych miksach, ale o zwykłym płynnym przejściu bez przerw na zmianę płyty, czy bez przerw na odnalezienie kolejnego utworu i wciśnięciu play zwykłym odtwarzaczu mp3.

A dobrą jakość można uzyskać już za 1tys z ogonkiem. Np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla laików bardzo prosty w obsłudze interfejs, prosty dostęp i łatwa obsługa bibliotek utworów.

I multum dodatkowych funkcji, którymi w wolnym czasie można się pobawić i podszkolić skoro kolega zainteresowany ma obsługiwać imprezki dla dzieci to zawsze można zrobić to fajniej, ciekawiej chociażby puszczając utwory bez przerw, płynnie. Nie mówię tu o profesjonalnych miksach, ale o zwykłym płynnym przejściu bez przerw na zmianę płyty, czy bez przerw na odnalezienie kolejnego utworu i wciśnięciu play zwykłym odtwarzaczu mp3.

Czyli to samo co co netbook z odpowiednim oprogramowaniem, tylko więcej niepotrzebnego amatorowi zachodu. Ale jeżeli ktoś chce się w to bawić na poważnie to cena faktycznie zachęcająca. Dzięki za info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Netbooka musisz puścić przez dac.

Komp + dobry dac i tak wyjdzie drożej.

Poza tym ten sprzęt raczej nie ma służyć do zabawy. To inwestycja za 11k.

Może faktycznie imprezy gdzie gra DJ powinny być z kompa + dac a i winamp.

Może się nie znam i faktycznie nie warto. Ale kokumny estradowe lub pseudo estradowe wymagają dobrego źródła. Słychać na nich wszystkie nie doskonałości zniekształcenia czy trzaski. MP3 256 kbps nie przejdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dyskusję pod tym wątkiem,

oczywiście chodzi o imprezy dla dzieci (choć głównie dla rodziców - dzieci będą występować), więc nikt nie oczekuje mega super jakości, najważniejsze aby było czytelnie, dobrze słyszale wokale, ale jeżeli niewieklim kosztem da się poprawić odbiór to uważam, że warto.

 

Jeśli chodzi o kontroler to nie za bardzo do mnie przemawia, ponieważ to kolejne pudełko do rozkładania i podłączania (a do niego - chyba że się mylę - i tak muszę podłączyć źródło -laptop, telefon czy coś innego), zatem ta opcja odpada, przynajmnie na razie, bo w przyszłości to się zobaczy.

CD PLayer - jeżeli ma odtwarzać tylko cd to kiepsko (właściwie to będę raczej odtwarzał przeważnie pliki, cd sporadycznie)

 

wniosek - zostaje przy laptopie, ewentualnie do tego DAC

lub opcja dla mnie najbardziej wygodna to mały odtwarzacz - coś w stylu tego pioniera, o którym pisałem wcześniej, tylko że nie jestem pewien czy takie gadżety nadają się do podłączania pod sprzęt estradowy, bo to defacto jest tworzone z myślą głównie o słuchawkach (choć ten model ma niby line out mode).

Najbliższa imreza w drugiej połowie maja więc mam jeszcze nieco czasu do namysłu.

Wszelkie sugestie mile widziane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wniosek - zostaje przy laptopie...

Jak masz laptopa (a kto teraz nie ma) to sciagnij sobie jakis program do dj-owania, pobaw sie troche, poczutaj co pisza bedacy w temacie koledzy i sam ocen, w jakim kierunku isc dalej. Bo jak wystarczy dzieciakom i Tobie puszczanie mp3 z laptopa to inwestowanie w profesjonalny sprzet mija sie z celem.

 

To inwestycja za 11k.

Może faktycznie imprezy gdzie gra DJ powinny być z kompa + dac a i winamp.

Może się nie znam i faktycznie nie warto.

Znasz sie, tylko inwestycje firmy nie uczynia z autora watku DJ-a. A swoja droga 11tys to chyba niezbyt duzo, moje hifi wliczajac w to cene netbooka nowe pewnie by blisko 1/3 tego kosztowalo.

 

Ale kolumny estradowe lub pseudo estradowe wymagają dobrego źródła. Słychać na nich wszystkie nie doskonałości zniekształcenia czy trzaski. MP3 256 kbps nie przejdzie.

O! Tego sie nie spodziewalem. Ale 256 to jeszcze nie znieksztalcenia czy trzaski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że dźwięk będzie nie do wytrzymania. Domowe warunki to zupełnie coś innego.

Kolumny estradowe muszą mieć perfekcyjna jakość.

Wokal w jakości 256kbps przy głośności 80-90 db to będzie trzask.

Ja się już o tym przekonałem.

Tylko zaznaczam że taki problem będzie.

Wydanie 11k żeby mieć taką jakość? Hmmm

Jak mówię ja takiego sprzetu nie mam i to nie moja sprawa.

Zaznaczam tylko że może być problem. Wokal przy takiej wysokiej głośności to problem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wokal w jakości 256kbps przy głośności 80-90 db to będzie trzask.

Aż tak? Wierzyć mi się nie chce, ale nie mam innego wyjścia niż przyznać mądrzejszemu rację. Tak czy inaczej Kolega laptopa już ma, więc niech sobie coś puści a sam się przekona o kierunku dalszych inwestycji. Nie obraź się S4, ale efekty porad tego Forum nauczyły mnie bycia ostrożnym, dlatego namawiam Kolegę na ocenę we własnym zakresie bo nic go to nie będzie kosztować. Może w ten sposób wybije sobie z głowy zakup MP3 playera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się absolutnie nie obrażam

Bo zadaniem forum jest uczyć a nie wierzyć w ciemno. Skoro coś z tąd wyniosles to chyba dobrze.

Ja specem też nie jestem .

Ale dwa razy się przekonałem. Raz wziąłem muzykę na mp3 z myślą że taki format będzie bardziej popularny niż flac na wesele. Dramat! Nie puszczał facet z tego nic.

Drugi raz robilem prezentacje gdzie w tle była muzyka i wokal a do Power pointa też wyrzuciłem mp3. Po raz kolejny dramat. Same trzaski. A na koniec dobrze grało.

Więc nie wiem czy panowie mieli jakieś dodatkowe filtry po zakładane czy coś. Ale grało to jak boom box rozkrecony na Maksa za 199 zł.

Tu kasa to 11k ważne żeby facet nie wtopil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kasa to 11k ważne żeby facet nie wtopil.

Ta kasa już wydana - ważne, żeby nie wtopił następnego 1 tys. Skoro ma możliwość na początek za darmo sprawdzić laptopa to niech od tego zacznie. Później niech wypożyczy jakiś DJ-ski sprzęt i sam się przekona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest jaki mikser został już kupiony? Bo bardzo prawdopodobne będzie, że po podpięciu bezpośrednio lapka do miksera zagra to fatalnie. Jakość w przypadku nagłośnienia estradowego jest bardzo ważna, jak kolega S4home pisze, przy słabej jakości po podkręceniu głośności nie do zniesienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podpięcie lapka przez jakiś zwykły DAC z ebay-a coś zmieni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie, sam na pewno wiesz jakie karty muzyczne zintegrowane w zwykłych lapkach montują i jak to brzmi. No chyba, że autor ma maca czy coś. U mnie zanim kupiłem dac i jeszcze na starym laptopie jak podłączałem przez mini jack do wzmaka to jakość była nie do wytrzymania, a nie daj Boże, że dodatkowo chciało się jeszcze coś porobić na kompie to każde odpalenie jakiegoś programu powodowało nieprzyjemne zniekształcenia. A co najważniejsze poziom sygnału wyjściowego z niektórych laptopów jest nie do przyjęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mini-jack to nieporozumienie... chyba, ze w mini-jack-u jest digital output. No wlasnie, jak to sprawdzic?

 

A czy takze w Twojej opinii mp3 256 to za malo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy tak na prawdę od utworu, gatunku. 15 lat temu grało się na 128 głównie i nikt nie narzekał. Między 256 a 256 zauważyłem wielkie różnice, wszystko zależy od materiału źródłowego. Są tacy magicy to z 128 robią 320 ale po co to nie wiem:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W panelu sterowania widać czy na karcie jest wyjście digital czy nie.

256 to zdecydowanie za mało.

Na mikserze widać też czy następują przestery czy nie.

Właśnie o to chodzi ze boję się że słaby dac może za dużo tu nie pomóc. No ale tego nie sprawdzalem więc nie wiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W panelu sterowania widać czy na karcie jest wyjście digital czy nie.

Pod warunkiem, że są do wyjścia cyfrowego zainstalowane sterowniki, a idąc tym tropem Microsoft wraz z instalacją Win10 wymontował mi i z laptopa bluetooth. Zajrzałem do dziurki w minijack - nie ma czerwonego światełka, jest blaszka więc wyjścia cyfrowego chyba nie mam... ale mniejsza o to, skoro nie ma prostej odpowiedzi to nie róbmy OT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w 10 ale w 7ce instaluje bez problemu sterowniki do optyka.

Jeśli sterownik nie będzie zainstalowany to także w panelu sterowania w managerze urządzeń będzie wykrzyknik przy urządzeniu które nie jest poprawnie zainstalowane. :)

To tak w ramach wyjaśnienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

...będzie wykrzyknik...

Nie do końca masz rację, bo choć sterownik poprawnie zainstalowany to może nie obsługiwać wszystkich funkcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopa już podłączałem i powiem że brzmi to dobrze (czytaj nie ma jakiś trzasków, szumów czy wyraźnych zniekształceń), oczywiście jeżeli odtwarzam plik o znośnej jakości (staram się dawać flac-i, ale nie zawsze mam odpowiedni, bo jednak muzyka dla dzieci nie zawsze będzie w tym formacie).

Do laptopa mam zewnętrzną kartę X-FI HD od Creative - taka zabawka, choć minimalnie lepsza odintegry, jej plusem jest wyjście optyczne, na czym mi zależało kiedy ją kupowałem, bo po liniowym miałem non stop szum w głośnikach i nie mogłem się z tym uporać w żaden sposób, w końcu poddałem się podłązając po optyku i szum znikł:), ale wracając do meritum...

 

... wnioskuję, że mp3 (nawet tej drogiej, o której pisałem) nie polecacie (choć ona odtwarza również flac i inne, właściwie to chyba wszystkie możliwe formaty) bo po aux będzie kicha (choć ma line mod - cokolwiek to znaczy i jakiś wbudowany dac), reasumując - zapewne lepszy będzie klasyczny DAC w podobnej cenie, ale czy lepszy będzie laptop z x-fi hd? albo inaczej czy to cokolwiek zmieni na plus bądź minus ?

 

ktoś pytał jaki mikser jest - nie pamiętam dokładnie, ale kosztował jakieś 1500 - 2000 zł.

 

na ten moment zostanę raczej przy tym co jest - bo nie jest źle.

ciekaw jedyni jestem co dałby dobry dac, czy to gra warta świeczki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że nie jest źle?

Ma grać dobrze wyraźnie mocno czysto. Takie są ogólne założenia takiego sprzętu.

Rozkręc go głośniej i sprawdź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.