Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny życia


karpusx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

A co się dzieje w przypadku CD. Wspominałeś o Meridianie, że miał dziwne zajawki, może był za czuły? Mam chyba 25-30 letniego Philipsa, na którym śmigają płyty porysowane "gwoździem".

 

Nie o Meridianie tylko o Micromedze;) Panowie konstruktorzy przekombinowali tam firmware. To się zdarza w małych firmach bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego. Niektórym się wydaje, że wystarczy zrobić obudowę typu top loader z odsuwana klapka i beda mieli hi- end ;

 

Rysa rysie nie równa. Najgorsze sa takie które przypominaja wycinek okregu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

A czy to jest takie trudne zrobić to samemu, na własnym, dobrze znanym systemie. Nie trzeba nigdzie jeździć. Mnie nie trzeba niczego dowodzić, bo już conajmniej od kilku astu lat wiem co w trawie piszczy ;)

 

A może te próby już były? Tylko wstyd napisać, jak to jest naprawdę? ;)

Ale ja nie chcialem wpaść do Ciebie, żeby cokolwiek udowadaniać czy przekonywać Ciebie, czy siebie do czegokolwiek, tylko spotkać sie na żywo i sprawdzić co z Ciebie za Człek. ;-)

 

A testy u sobie w domu robilem, bo mądrości internetowe dzielę przez cztery i póki nie usłyszę na wlasne uszy nie wierzę. U mnie akurat kable słychać, rownież w ślepych testach które robilem ze znajomym (ja przełączałam, On słuchał nie wiedząc który kabel gra) byl w stanie wyłapać różnice w ok 3/4 przypadkow. Ale pewnie podglądał... Zreszta test byl "ślepy" nie po to by udowadniać granie, tylko znajomy chciał wybrać lepszy kabele bez faworyzowania droższego.

Jesli Cie to pocieszy rowniez uwazam, ze zbyt duża uwagę przywiązuje sie do kabli, często ignorując inne, bardziej oczywiste braki systemu. Ale nie będę negował grania kabli tylko dla tego, ze ktoś mając nie wysterowane kolumny próbuje naprawić sytauacje kablem zamiast zmienić wzmaniacz - a takie przypadki są częste.

Ponadto uwazam - i tu pewnie też podobne masz zdanie - ze caly proces "technologiczny" w firmach kablarskich to jeden wielki pic na wodę, a prawdopodobnie całość opiera sie o zakupie kilkudziesięciu kabli OEM od zewnętrznych producentów, odsłuchaniu który najbardziej zmienia charkterystykę dzwieku, a następnie sie je pozycjonuje w ofercie firmy, ubiera w ładne oplotu i konfekcje. Na koniec tworzy sie wodolejstwo i dorabia ideologie i wycenia odpowiednio.

Ale nadal nie zmienia to faktu, ze ja słyszę kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@plastik1989

już miałem napisać o Jezu, stonowana w miarę rozsądna wypowiedz nie wysterowana z tylnego siedzenia. Tylko to zdanie burzy mój spokój.

Jesli Cie to pocieszy rowniez uwazam, ze zbyt duża uwagę przywiązuje sie do kabli, często ignorując inne, bardziej oczywiste braki systemu.

w odniesieniu do:

Zasmucę Cie bo jednak wplyw kabli sieciowych jest na prawdę duży

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pisałem, na czym polega wyjątkowość modułu wysokotonowego PAC w WLM.

Zdejmij siateczkę, zrób zdjęcia i powrócimy do tej "wyjątkowości" oraz kierunkowości promieniowania.

Sprawdzimy jakie frykasy serwuje producent za 10 000zł :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymon1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o Meridianie tylko o Micromedze;) Panowie konstruktorzy przekombinowali tam firmware. To się zdarza w małych firmach bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego. Niektórym się wydaje, że wystarczy zrobić obudowę typu top loader z odsuwana klapka i beda mieli hi- end ;

 

Rysa rysie nie równa. Najgorsze sa takie które przypominaja wycinek okregu.

 

Użytkowałem w latach 90 tych i później kilka odtwarzaczy Micromega . W Micromedze producent wykorzystując laser i napęd Philipsa nie skorzystał z fabrycznego układu korekcji błędów .To były układy własne Micromegi i tutaj pojawiały się faktycznie błędy z odczytem. Niestety ale należy skorzystać z całości części układów odczytujących płytę CD ,zwłaszcza gdy pochodzi napęd ,laser od czołowego dostawcy części mechanicznej i elektronicznej.

 

Na pochwałę Micromegi Stage 5 i Stage 6 zasługuje wybór kości przetwornika ,skorzystali z kości TDA 1305T zamiast powszechnie używanej TDA1541, czy słynnego DAC7 TDA 1547 stosowanego w wyższych modelach Marantza od CD72SE w górę (w tamtych latach)

 

Mój dawny współpracownik (nieforumowy z lat 90 tych) zajmujący się modyfikacją odtwarzaczy zaprojektował całkowicie autorski układ części analogowej do przetworników na TDA1305T i taki model Stage5 czy Stage 6 potrafił zabrzmieć wręcz genialnie (jak na lata 90 te) ,obecnie bardzo dobrze .

 

Mam chyba 25-30 letniego Philipsa, na którym śmigają płyty porysowane "gwoździem".

 

To przewaga producenta który opatentował wynalazek zwany CD (wraz z Sony) i był producentem genialnych mechanizmów CD . Przecież do dziś grają mechanizmy CDM1 ,CDM4 ,sam gram na CDM 9 i nic mu nie dolega .Mam i tez mechanizm Sony KSS 151 w innym odtwarzaczu w liniowej pracy lasera gdzie dostęp do ścieżek utoru jest natychmiastowy .

 

Potem wiadomo jak losy się potoczyły laserów CDM12 , KSS213 itd. Dziś nowy laser Sanyo potrafi po miesiącu wysiąść. Piszę to po swoich doświadczeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Micromegi Stage to absolutna racja, świetny odtwarzacz i nawet dziś brzmi przekonywująco. U Mnie na szczęście nie było problemów z odczytem jedynie "normalna" dla Micromegi kapryśność po ponownym podłączeniu do sieci. Zostawić na czuwaniu i problemu nie ma.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Z grubsza, bo pamięć już nie ta. Źródło to był jakiś topowy (rok 2005-06) model Esoterica, nie pamiętam oznaczenia. Wzmacniacz Sun Audio 2A3 z możliwością gry również na lampach 300B. Wzmacniacz miał w sobie pasywną regulację głośności, to był jakiś własny patent właściciela (podobnie jak możliwość przekładki lamp). Okablowanie oczywiście Kondo KSL-LP/LPz.

 

Takie wkrętki to dla swego obłudnika/starego zioma/lamera z W-wy wciskaj :D - tego od spam-forum z kilkoma kontami. Może z kolumnami Tobie się pomieszało, jak z kontami Głuchy_Harry w opisie: ''Stary i głuchy, miłośnik D-klasowych tranzystorów, plikograjków oraz kabli z puszkami.'', z zainteresowaniami: ''Bzykanie, pszczelarstwo, zbieractwo runa leśnego.'', zamieszkały w Nowosiółki Dydyńskie, a wcześniej to tomkly/NEWNEW z Bielsko-Białej. - po tym forum zauważyłem, że to ze starości na stare lata takie wymysły/głupoty do bani co niektórym przychodzą.

 

Coś kręcisz? Druty, bezpieczniki, a może deski pod listwy ;). Wiesio nie miał kolumn z najwyższej ligi; co najwyżej jakiegoś starszego Altec'a (i to niższy/tańszy model), czy np. Urei, jak i Sanus'ka, i inne budżetowe produkty:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - jak drewniane listwy sieciowe na tym forum tzw. ''piórniki/kuwety'' Verictum, czy jakieś szmatławe kable by bazodrut, lampizatOry, audio note i inne zamuły; kiedyś heavens gate i kilka kabelków audio note, pod te słabowite jego lampeczki z ''bandażami'' i ''gumkami'' :D na bańkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2-ie kolumny ważące 900 kg i kosztujące od US$ 349,850.00 do US$ 399,950.00 - w zależności od wyboru opcji ich napędzenia:

 

1) Active Bi-Amp or Passive Tri/Quad Amp with MRX-2 Active Crossover US$ 349,850.00

2) Active Quad-Amp or Passive Penta-Amp with HR-X Active Crossover US$ 378,000.00

3) Active Penta-Amp with HR-X(SM1-X) and MRX-2 -10kHz Crossovers US$ 399,950.00

Optional ''Speaker Muffs'' US$ 5,988.00

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A ty piszesz, że Wiesio swego czasu je miał i u niego ich słuchałeś napędzanych jednym wzmacniaczykiem Sun Audio 2A3 - ale ''jajony'' :D.

Gdy minimalna opcja to Bi-Amp :) i nie ma możliwości podłączenia tylko jednego wzmacniacza pod całe pasmo. On tych kolumn nie miałby za co kupić, gdzie wstawić i czym napędzić :)

 

W każdej kolumnie dwie 18''-ki (bass); jedna 12''-ka (mid-bass); duży compression driver (mid); mniejszy compression driver (high); horn tweeter (ultra-high).

 

Pokaż zdjęcia z topowymi Westlake'ami, w tej jego piwniczce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Mój dawny współpracownik (nieforumowy z lat 90 tych) zajmujący się modyfikacją odtwarzaczy zaprojektował całkowicie autorski układ części analogowej do przetworników na TDA1305T i taki model Stage5 czy Stage 6 potrafił zabrzmieć wręcz genialnie (jak na lata 90 te) ,obecnie bardzo dobrze .

 

 

W wielkich koncernach, małych i dużych firmach inżynierowie to totalne lamusy którzy nie potrafią zaprojektować prostej aplikacji zwanej częścią analogową CD lub przetwornika

 

oj Panowie, oj Panowie żyjcie w przekonaniu że tylko div owiec potrafi zaprojektować jakąś aplikację do audio a inżynierowie którzy mają wiele większą wiedzę z zakresu elektroniki i przede wszystkim fundusze a o czasie nie wspominając to totalne nieuki.

 

Czy wyobrażacie sobie żeby majster klepka konkurował z fabrycznym teamem Mercedesa lub w Ferrari w F-1

Tam wszystko widać i wszystko jest mierzalne a nie tak jak w High Endzie - jeżeli nie słyszysz różnicy to masz uszy brudne lub nie wytrenowane bo aparatura Fluck-a za setki tysięcy dolarów nie potrafi zmierzyć tego co wytrenowane ucho audiofila :-)

Ta sama aparatura mierzy parametry w medycynie,wojsku skąd po 10-20 latach technologia dopiero trafia do elektroniki powszechnego użytku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ja niezmiennie polecam Zollery Solution wersja na obudowie zamknietej, komplecie polikevlarowym i tioxidzie na gorze. W zakresie oddania wrazenia koncertu rockowego w domu bez jakiejkolwiej kompresji - moim zdaniem w tych pieniadzach bez konkurencji. Za Wilson Audio trzeba dac trzykrotnosc ceny Zollerow. Aby nie bylo watpliwosci - swoich nie sprzedaje a jeszcze dokupie mniejsze ( Alcor, Antea).

Wymagaja dobranej amplifikacji - na przypadkowej zabrzmia ostro i nieprzyjemnie. Z dobrana - sprzet na lata. U mnie od 2006 roku ciesza tak samo jak w chwili zakupu.

 

W kategorii „budzet bez granic” MBL 101 E, ale grajace z seria Reference, z ta nowa Corona czy Noble juz nie rzucaja na kolana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zollery hmm, przypomniał mi sie test w Audio Video kilka lat temu.;) a co więcej dzięki tym żółtym membranom kojarzyły mi sie z Bowersami, heh

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtki też grają i oby jak najdłużej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps5.1?

 

Tak Point Source + PS10

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne, że w tak drogich kolumnach nie zastosowano asymetrii (poprawianie charakterystyki metodami elektrycznymi przynosi więcej problemów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 19.05.2018 - 18:40

 

barni

Co to tam zastosowałeś pod te zollery.

Co to za kolce?

Przydałoby mi się coś takiego do moich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są kolce DIY kupione na Allegro. Allegrowicz robił je u jakiegoś znajomego ślusarza, który zrobił kilka kompletów. Zrobione są na bazie dosyć długiego płaskownika przekręconego do spodu kolumn. Zollery są bardzo ciężkie stad wszystkie std kolce odpadają, bo przy przesuwaniu kolumn po prostu przywracałyby się na boki. A jakiejś konstrukcji stalowej pod spodem zestawów chciałem uniknąć, Zollery i bez niej są wystarczająco duże. Do Imagination będą chyba za duże i nieproporcjonalne.

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dzięki.

 

Nie, akurat ten model to obudowa zamknięta wiec zadziwiająco dobrze radzi sobie w niewielkich pomieszczeniach pomimo gabarytów. Tendencje do poruszania pomieszczeniem znakomicie rozwiązały kolce. Wcześniej stały w salonie w blokach, gdzie tez sprawowały się zupełnie OK.

 

Oczywiście im większy pokój tym bardziej się otwierają, dźwięk również przestaje być tak bezpośredni. Tyle, ze dźwięk zbliżony do uzyskiwanego na koncercie rockowym w odległości 10/20 metrów od sceny to jest właśnie coś co lubię i to Zollery mi to zapewniają. Co miłe, jest to dźwięk duży również w zakresie wysokości, co daje podobne wrażenia do nagłośnienia liniowego na koncertach. Trzeba tylko precyzyjnie je ustawić aby uzyskać świetna scenę i nawet niewielkie odchylenie od tego ustawienia powoduje, ze cały dźwięk traci spójność albo scena zamyka się do obszaru między zestawami. Jedyne czego mi brakuje ( ale minimalnie bo nie jest to dla mnie kluczowe) to efekty stereofoniczne. Ale to wynika z faktu, ze kanapa stoi naprzeciw przy ścianie. Poza tym maja wszystko co lubię plus prawdziwie koncertowa skale i dynamikę dźwięku z zachowaniem niesamowitego drive’u i rytmicznością (znów kłania się obudowa zamknięta). Nie są to na pewno glosniki uniwersalne, części ludzi ich monitorowość, analityczność i pewna dosłowność brzmienia może przeszkadzać.

 

Wymagają tez starannego doboru wzmacniacza. Warto wiec najpierw dobrze dobrać im towarzystwo, a potem myśleć o jakiś modernizacjach. Moje cały czas grają na fabrycznej zwrotce, w której są owszem kondy Focala ale cewki już Mundorfa. Pewnie kondy można zmienić na lepsze, ale czasami lepsze jest wrogiem dobrego. A skoro to co jest mi się podoba ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jaka jest dziś rynkowa wartość tych głośników (Solution na kevlarze). Bo są to kolumny, których się nie da nigdzie kupić. Od kilku lat nie widziałem żadnej oferty w Europie. Ostatnie były w Warszawie za 12tys. Czyli w cenie nowych Arii Focala...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te brazowe ktora byla do sprzedania miala chyba Etony na basie. Ktos wie, czy takie wyszly fabrycznie ?

 

Byly jeszcze jakies za chyba z 16 tysiecy z mocno zmodernizowana zwrotnica, ale nie pamietam, czy to byly Solution czy Temptation lub Expression.

 

Kevlarowe Focale maja na basie starsze podlogowce Audiovector, stare studyjne KRK 7000 bazowaly rowniez na Focalach z kevlarowymi membranami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezproblemowo, tam siedzi zmodyfikowany cdm 12.4, wiec może spokojnie grać jeszcze lata, bo ten napęd jest dostępny ciagle na ebay w oem i oryginale. Tyle ze teraz już gram z kombinacji dzielonej, wiec T+A jest do sprzedania. Akurat ostatnio udało się na ebay ustrzelić napęd innego mojego ulubionego germanca imieniem Wolgang :-) Chyba jednak tego T+A trzeba będzie na ebay.de wrzucić bo u nas postrzeganie tej marki jeszcze kuleje. Jakby ktoś był zainteresowany zapraszam na priv’a co by ukryta reklama nie zajeżdżać (chodzi o T+A CD3000R jakby coś).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.