Skocz do zawartości
IGNORED

Wymiana kondensatorów w Onkyo SC 600 - renowacja


Sebastian_M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie odnośnie doboru kondensatorów i rezystorów do kolumn Onkyo SC 600. Chciałbym niedługo przeprowadzić w nich renowacje zwrotnic w celu przywrócenia im dźwięku z okresu ich świetności ,ale za bardzo nie wiem jakich kondensatorów użyć jako zamienników, gdyż obecne zastosowane w nich są dwubiegunowe Nichicony (seria EM) .Nie było by problemu,gdyby nie to,że są bardzo duże jak na obecne standardy podobnych pojemności tego producenta.Nawet seria gold nie ma połowy tej wielkości.Kiedy się pytałem znanego mi elektronika, który to robi podobne rzeczy polecił mi Mundorfy M-Cap, sek w tym,że one są jednobiegunowe i nie wszystkie są dostępne w takiej specyfikacji jak we zwrotnicy.Czy konieczna będzie rekonstrukcja zwrotnicy plus strojenie na nowym układzie gdyby trzeba było je robić z tymi Mundorfami?

 

Podaję zastosowane kondensatory w zwrotnicy:

3.2uf 50V - 2x

6.8uf 50V - 2x

15uf 50V - 2x

22uf 50V - 2x

33uf 50V - 2x

100uf 50V - 2x

 

Rezystory:

50ohmK,7W (oznaczenie: 06) wymiary:- 35 mm dł.12 mm wys.9 mm szer.

2ohmK 7W (oznaczenie: 08)wymiary:- 35 mm dł.12 mm wys.9 mm szer.

Cewki małe: CC154, 0.3mH,CC144 0.14mH

 

Za bardzo nie wiem jakie są dokładne oznaczenia dużych cewek pisze tylko: CC108

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-57785-0-01558400-1494345465_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna będzie raczej połowa tych kondensatorów, bo są pewnie łączone szeregowo,

ale do siebie jednym biegunem. W sumie tworząc wartość połowy ich pojemności.

Trzeba to sprawdzić i szukać bipolarów na 35 lub 50 V o wartościach ich połowy pojemności.

Np. w takim miejscu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

katalog kondensatory-elektr - bipolarne ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się- te 100uF na odwrocie zwrotnicy tworzą parę plusami do siebie, podobnie 2 małe na lewo od bliższej cewki z prawego zdjęcia, oraz te przy lewej krawędzi. Jeśli nie ma dokładnie 50uF, można złożyć np bipolara 47uF i foliowca 3u3 równolegle.

 

Pytanie tylko - po co? Zgoda, w torze wysokotonowca, tam, gdzie sygnał idzie przez kondensator, można wymienić, ale w boczniku nie widzę potrzeby. Są spuchnięte, czy wylane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zgadza się- te 100uF na odwrocie zwrotnicy tworzą parę plusami do siebie, podobnie 2 małe na lewo od bliższej cewki z prawego zdjęcia, oraz te przy lewej krawędzi. Jeśli nie ma dokładnie 50uF, można złożyć np bipolara 47uF i foliowca 3u3 równolegle.

 

Pytanie tylko - po co? Zgoda, w torze wysokotonowca, tam, gdzie sygnał idzie przez kondensator, można wymienić, ale w boczniku nie widzę potrzeby. Są spuchnięte, czy wylane?

 

Wylane raczej nie, bo by nieźle z tym charakterystycznym zapachem zalatywało,a to co widać na zdjęciu to z nadmiaru kleju prawdopodobnie jest. W tych zamieszczonych to tak bardzo nie widać, ale w tej drugiej są już spuchnięte,w dodatku na rezystorach są lekkie pęknięcia.

 

Potrzebna będzie raczej połowa tych kondensatorów, bo są pewnie łączone szeregowo,

ale do siebie jednym biegunem. W sumie tworząc wartość połowy ich pojemności.

Trzeba to sprawdzić i szukać bipolarów na 35 lub 50 V o wartościach ich połowy pojemności..

 

Czy w takiej sytuacji będzie konieczne zrobienie tego na nowych płytkach z wykorzystaniem cewek i kondensatorów ze starej zwrotnicy?

 

W trakcie grania zauważyłem iż głośniki basowe nie za bardzo się ruszają, drgać drgają,bas jest choć nie na tyle mocny, by go odczuć na sobie i na ile wykazują rozmiary "basowców". Nie wdać charakterystycznego wychyłu membrany basowej, nie słucham na nich głośno muzyki z obawy by nie spalić cewek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie słuchasz głośno, to głośniki nie muszą pracować z dużym wychyłem by był bas, zwłaszcza, że membrany są duże. Naoglądałeś się za dużo idiotycznych filmików na YT z podskakującymi membranami.

 

Żeby uzyskać określoną pojemność, dajesz jeden kondensator bipolarny np 100uF lub 2szt polaryzowanych po 200uF szeregowo, lecz odwrotnie względem siebie spolaryzowanych. Bipolar będzie mniejszy od tych 2szt, więc można raczej bez problemu wpakować go na oryginalną płytkę (do zewnętrznych punktów lutowniczych 2szt C polarnych). Po wlutowaniu pr,yklej go porządnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.