Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z basem...


Adiamek

Rekomendowane odpowiedzi

Ale na poważnie, nie ma sensu zanadto kombinować - najprostsze rozwiązania są najlepsze

Czasem jest to możliwe i rzeczywiście wystarczy trochę mebli i odpowiednie ustawienie.. Oby każdy z nas miał taki pokój do dyspozycji :)

 

nie są to pułapki basowe

Są to pochłaniacze, ale na pewno nie pułapki basowe jak np. przytoczone powyżej RH.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Siedząc na narożniku i słuchając muzyki dźwięk słyszę jakby podbity, buczący dochodzący chyba z tylnej ściany. Jak się wychyle do przodu o jakieś 80cm to nie ma już tego podbicia. Mam odchylony narożnik od ściany 10cm i więcej nie mogę bo wjadę za mocno na środek pokoju. Kolumny odsunięte od tylnej ściany 30cm i też to jest max a od bocznej 70cm. Rozstaw między kolumnami 220cm. Na zdjęciach zaznaczyłem niebieską linią gdzie u mnie znajduje się bas a te czerwone krzyżyki to tam jest tego basu najwięcej, kumuluje się właśnie w tym narożniku pokoju. W miejscach nie zaznaczonych bas jest płytki, kartonowy praktycznie go nie ma.

 

Robiłem ostatnio przemeblowanie dosłownie na 2 dni, kolumny powędrowały na przeciwną stronę tam gdzie wisi obraz i trochę było lepiej, ale nie mogłem tak zostawić kolumn bo narożnik blokował mi wejście na balkon.

 

Dodam jeszcze że mam podwieszany sufit, ma on istotny wpływ na dźwięk?

 

Jest szansa żeby ten bas się poprawił, nie buczał i był równomierny w całym rejonie narożnika, a nawet pokoju?

 

Tak się zastanawiam może kolumny są za duże na ten metraż i dlatego bas jest w niektórych miejscach przesadzony?

 

P.S. Ciemna ściana tam gdzie są kolumny jest wyłożona tapetą!

 

Proszę was o jakieś porady!

 

Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem jest wstawienie w kąt strojonego na określoną częstotliwość rezonatora Helmholtza. wysokość strojenia można ustalić poprzez pomiar , mikrofon ustawić w położeniu odsłuchu.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokość strojenia można ustalić poprzez pomiar , mikrofon ustawić w położeniu odsłuchu.

 

To jak kolega chce stroić te pułapki? Co np. jeżeli miejsce odsłuchowe znajduje się akurat tam gdzie zostaje wygaszona fala (interferencja) pomiędzy tylną a przednią ścianą? Co nam powie taki pomiar- niewiele...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adiamek-wiem gdzie wypozyczaja kolumny atc do domu na odsluch-mnie proponowano bynajmniej. Podepniesz w domku u siebie i bedziesz wiedzial czy jest sens zmieniac kolumny czy "wysroj wnetrza". Lepszej drogi nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa duze, fakt ale dlaczego nie wykozystac mozliwosci odsluchu i przekonac sie czysto empirycznie we wlasnym pomieszczeniu docelowo-odsuchowym? Cena odstasza :) rozumiem. A Ty rozumiesz ze nie musisz nic kupowac?

Jesli Cie to nie korci to nie bylo tematu, rozumiem wszystko wlasciwie, przerobilem wszystkie etapy audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś taniego ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje pokoju. Bo wygląda świetni. Pare lat temu kupiłem kanapę,gdybym dziś miał kupować wziołbym narożnik jak ty i z boku stół z krzesłami. To tak nawiasem ,uporałeś się już z basem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje pokoju. Bo wygląda świetni. Pare lat temu kupiłem kanapę,gdybym dziś miał kupować wziołbym narożnik jak ty i z boku stół z krzesłami. To tak nawiasem ,uporałeś się już z basem?

Dzięki :) Na razie nie. Mam zamówione podstawy pod kolumny u kamieniarza i jutro może będę je miał, zobaczymy czy coś się zmieni bas. No i rozważam kupno wzmacniacza Atoll in100se. Może jak będzie bardziej kontrolowany bas nie będzie tak buczał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sufit podwieszany jest z rigipsów na wysokości około 2,30m mierząc od podłogi do dolnej krawędzi. Wysokość rigipsu 23cm. W rigipsie jest wnęka jak widać na zdjęciach i jej głębokość wynosi 5cm i wysokość 7cm. Wysokość ścian przed montażem rigipsów około 2,50m.

 

Aha zapomniałem napisać, że głębokość całego rigipsu wynosi 46cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fajnie zaaranżowany pokój i dobre głośniki. Jak pisałem wcześniej, za bardzo kombinować nie można, bo można zepsuć jeszcze bardziej...

Pozwólcie, że zacytuję tutaj fragment instrukcji obsługi jednych głośników, producent bardzo rozsądnie i pragmatycznie się wypowiada:

"Loudspeakers crammed up against the wall, corner, furniture, or other pieces of art, do not look good and do not sound as good as they could. The amount of free-space is usually predicated by the room size and shape, bigger rooms with higher open areas seem to demand more free space around the loudspeakers. Smaller rooms require less. No ruler required, what looks good will very likely sound good."

Oraz jeszcze lepszy fragment:

"Again, getting good sound is not as hard as you might think, so long as you... yep, think with your eyes and ears and not with your brain. What most of us regard as architecturally attractive is at least subconsciously influenced by how a structured space sounds. Laying out a system based on room flow and visual appeal usually results in good sound, and speakers shoved in corners are not an example of appealing visual integration. If you only have a random or even less than scholarly understanding of acoustics we again encourage you to plan with your eyes and ears, and less with your brain and measuring tape."

 

Lepsze jest wrogiem dobrego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłożyłem pod kolumny granity o wysokości 5cm i nie słyszę żadnych różnic w dźwięku. Jedynie wizualnie kolumny nabrały fajnego wyglądu. Jeszcze chcę posłuchać z Atollem in100se i jak nie będzie żadnej poprawy to będę zmuszony zmienić kolumny na mniejsze podłogowe.

Przy cichym słuchaniu jest ok ale jak dam głośniej to już bas daję o sobie znać, jakby był trochę rozciągnięty. Lubię duży bas ale żeby miał dobrą kontrole.

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granity ladne i tyle z tego.. Ale estetyka tez wazna sprawa :)

Podepniesz inny wzmacniacz i bedzie to samo.

Watek bede sledzil z uwaga jednak, bom ciekaw co bedzie dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Spróbuj słuchać muzyki wyraźnie dalej od tylnej ściany. <br />

 

Przy twoim układzie i wysokości pokoju (mam bardzo podobny układ w mniejszym systemie ) myślę ,że to jest dobra rada ale czy wykonalna? U mnie skończyło się na monitorach ale i tak przy tylnej ścianie będzie się wzbudzał bas; musisz odsunąć miejsce odsłuchu dalej od tylnej ściany.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym ze zdjec profila pokoju widac, ile kolumny sa juz odsuniete od sciany tylnej, wiecej moim zdaniem sie nie da, bo wowczas funkcjonalnosc i estetyka pokoju traci walory.

 

Standy i monitory to dobry kierunek, jak beda niedobory basu to mozna zrobic korekte malym subwooferem rell np Quake mk2. Do stereo swietny, nadaje sie tez do kina.

Monitory jakie juz wspominalem z czasem autor watku sam dojdzie do tego, ze zadne inne zabiegi nie maja sensu, chyba ze zrobi rewolucje w pokoju i nakupi "badziewia" i pozastawia pokoj;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość Kolegów i ja także pisaliśmy, że bez wysunięcia głośników do przodu dużej poprawy nie będzie i same płyty granitowe, choć znów ładne i gustowne, wiele tutaj nie pomogą... pomogą za to przy wysuwaniu głośników do przodu na czas odsłuchu. Jeśli po odsłuchach wsuniesz je z powrotem na swoje miejsce, to nie będziesz zagracał pokoju. Myślę, że wysunięcie ZG do linii dywanu załatwi sprawę, na płytach nie wymaga to wiele wysiłku.

Moim skromnym zdaniem, nawet mniejsze ZG, w tym monitory, przysunięte tak blisko do tylnej ściany - będą powodować wzbudzanie, podbijanie i rozmywanie się niskich częstotliwości. Pisałem w pierwszym swoim poście, że pomocne mogą być jeszcze ustroje akustyczne za głośnikami - znów, kwestia priorytetów estetycznych nad akustycznymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem identyczny temat u siebie, niestety żadne br tył czy przód czy obudowy zamknięte nic nie zmienią, meble, odsuwanie głośników dadzą prawie nic, lekkie pianki też prawie nic. Jeśli ściany są z nowoczesnych lekkich materiałów (a tak raczej na pewno jest) jedynym wyjsciem jest dość spora ilość paneli z wełny mineralnej - za słuchaczem, za głośnikami, po bokach, dodatkowo panele rozpraszające najlepiej centralnie za głośnikami, gruby dywan, grube zasłony, dobre są regały z książkami a pomiedzy nimi a ścianą wełna. Różnica nie tylko w basie będzie ogromna, moim zdaniem strojenie na ucho wystarczy, sporo pracy ale moim zdaniem warto...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie pod tym bezwzglednie (oprocz obudowy zamknietej- ale mi sie prawdopodobnie udalo, ze trafilem na solidna firme) i dodam, ze jedyny wart uwagi zabieg to za glowa w miejscu odsluchu gdzie widnieja obrazy warto zapeklowac Pt 80 w srodek. Daje to taki efekt , ze "dzwiek" nie odbija sie od sciany za glowa. Zabieg pozytywny.

regały z książkami a pomiedzy nimi

To bardzo wazne, bo nad nimi moze bwystepowac lekkie podbicie a nad jedna z kolumn objawi sie to dominacja strony.

 

Standard izolatora z welny to 10 cm grubosci, ale jesli ramka obrazu ma 5cm to zdecydowanie tez warto, sprawdzalem , mam i wiem.

Gwoli scislosci preferuje zawsze standy czy kolumny na kolcach, ja slysze tego sens...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto zapeklowac Pt 80

 

tak, najlepiej pt80, ale jest trudno dostępna i dość droga. U mnie zastosowałem szeroko dostępną, chyba Rockowoll Sonic - też ma niezłą gęstość.

Niestety, dobre głośniki wymagają dobrej akustyki, jeśli pokój jest zbyt pusty żadne przestawianie, granity itd nic nie dadzą - obojętne gdzie ustawimy kolumny dźwięk będzie i tak się odbijał od ścian i je wzbudzał. Mniejsze problemy mają osoby które mieszkają w budynkach z czerwonej cegły (gęstość i ciężar ścian ma duże znaczenie dla naszego audio). Słuchałem systemów w których był wpięty kabelek głośnikowy za 3 tys, a akustyki nie było żadnej i grało to okropnie - dudnienie i rozmazanie. Kable nie grają lub prawie nie grają - grają ściany i całe pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, lecz osobiscie z doswiadczenia wiem ze przewody robia spora roznice. Pytanie czy chcemy w to inwestowac ? Jesli wczesniej nie dotknelo sie tej kwestii to lepiej nie zaczynac. Sluch mozna oswajac i to sie tyczy kazdego z nas. Ale nie o tym teraz..

Mam Przewody glosnikowe za 5700 zl w tej postaci jaka jest dostepna na rynku polskim. Na ile wartosc ma tutaj znaczenie? Nie wiem. Mam kilkanascie ic w domu i i 5 par przewodow glosnikowych, One zawsze sluza do dobrania, hmm nie wiem jak to nazwac, wiec okresle to tak , ze mam wybor...

Lubie VDH i mam naprawde duzo tych przewodow. Sa drogie fakt, ale ja ich w sklepie nie kupuje, poprostu mieszkam w holandii i jest mi latwiej (napisze bo ludzie wola latwizne-VDH to holenderska firma)..

Polecam melodike, ktora z ma rewelacyjne walory, ale zaleznie od sprzetu. Dzis uwazam, ze najlepiej oceniac walory akustyczne zaczynajac od czystej miedzi beztlenowej jako referencjal. Koszt 2 zlote za metr jakos tak.

Nie mozna opierac sie na opiniach innych ludzi, trzeba sluchac i miec wlasne zdanie!

 

Mozna pakowac sie w klopoty caly czas, jesli nie rozumiemy istoty sprawy. Ja bardzo selektywnie podchodze do tematu i oceniam sprzet odnosnie tego, jak zachowuje sie u mnie w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkałem basreflex gąbką do mycia samochodu i jest poprawa. Nie jest to jeszcze co oczekiwałem ale napewno słyszalna poprawa niż przy postawieniu kolumn na granitach.

 

Panowie może dam tym kolumną jeszcze szanse, mam je dopiero od połowy lutego i może jeszcze się nie wygrzały? Miałem je sprzedawać ale chyba szkoda...Mam je od nowości i czekałem na nie ponad miesiąc od producenta aż je wykona.

Poczekam może do końca roku i jak nic się nie zmieni w dźwięku to zmienię na jakieś z lekko mniejszym basem. Może Studio 16 hertz byłyby lepsze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od sprawdzenia jak poważny problem stanowią obecne mody a w jakim stopniu buczy bas tych kolumn. Miałem u Siebie droższe Rhea i one są koszmarnie zestrojone. Do tego wzmacniacz, który w pełni nie kontroluje przetworników i katastrofa gotowa. Jak nie masz miejsca na ustroje to zastosuj korekcję cyfrową. Ma swoje ograniczenia ale przy tej klasie zestawu nie odczujesz negatywnych skutków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkałem basreflex gąbką do mycia samochodu i jest poprawa. Nie jest to jeszcze co oczekiwałem ale napewno słyszalna poprawa niż przy postawieniu kolumn na granitach.

 

Panowie może dam tym kolumną jeszcze szanse, mam je dopiero od połowy lutego i może jeszcze się nie wygrzały? Miałem je sprzedawać ale chyba szkoda...Mam je od nowości i czekałem na nie ponad miesiąc od producenta aż je wykona.

Poczekam może do końca roku i jak nic się nie zmieni w dźwięku to zmienię na jakieś z lekko mniejszym basem. Może Studio 16 hertz byłyby lepsze?

Postaraj się bardziej z korektą bassreflex :) Tak jak napisałem można częściowo zamknąć otwór i uzyskać zróżnicowane efekty. Mam nadzieję, że zamknąłeś w obydwu ZG? :) bo piszesz o jednej gąbce.

Jeszcze jedno istotne pytanie. Czy jesteś pewien, że kable głośnikowe są prawidłowo podłączone. Chodzi o zachowanie biegunowości. Sprawdź to proszę.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy twoim układzie i wysokości pokoju (mam bardzo podobny układ w mniejszym systemie ) myślę ,że to jest dobra rada ale czy wykonalna? U mnie skończyło się na monitorach ale i tak przy tylnej ścianie będzie się wzbudzał bas; musisz odsunąć miejsce odsłuchu dalej od tylnej ściany.

Precyzujac. Nie chodziło mi o wysuniecie kolumn, a siedzenie bliżej środka pokoju, nie plecami przy ścianie.

Bo kolejne posty wg mnie sugerowaly jakoby o to chodziło :)

 

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego wzmacniacz, który w pełni nie kontroluje przetworników i katastrofa gotowa

U mnie gra amplituner stereo Onkyo tx-8150 może powinienem go zmienić? Testowałem ostatnio Atolla in100se z moimi kolumnami i bas był jeszcze większy, też bardziej buczący i góra wyeksponowana, więc Atoll się nie sprawdził.

Jak nie masz miejsca na ustroje to zastosuj korekcję cyfrową.

Szymon masz na myśli zmniejszenie basu na wzmacniaczu?

 

Mam nadzieję, że zamknąłeś w obydwu ZG?

Tak

Jeszcze jedno istotne pytanie. Czy jesteś pewien, że kable głośnikowe są prawidłowo podłączone. Chodzi o zachowanie biegunowości. Sprawdź to proszę.

Strzałka na kablu idzie w kierunku od wzmacniacza do kolumn.

 

Jestem skłonny zmienić aranżacje ściany tej gdzie wisi obraz czyli tylna ściana za głową. Obraz będzie ściągnięty i wstawi się jakieś regały tylko czy to coś pomoże?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałka na kablu idzie w kierunku od wzmacniacza do kolumn.

Chodzi o zwykłe sprawdzenie czy jest podłączony + do + i - do - a nie tz. kierunkowość kabla. I zajmij się jeszcze tunelami bassreflex bo moim zdaniem coś tu jest nie tak. Jest taka płyta testowa wydana przez HiFi i Muzyka z nagraniami z całego zakresu częstotliwości od 16Hz do 22kHz. Przy jej pomocy mógłbyś sprawdzić w jakim zakresie jest największy problem.

Sampler testowy:

sampler-testowy-hifi.jpg

sampler-testowy-hifi-1.jpg

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.