Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie dobre CD-R na kopie zapasowe AUDIO


artiz_

Rekomendowane odpowiedzi

Od tamtego czasu jak ktoś mnie przekonuje iż są jakieś super fajne płyty, czy to cdr, czy dvd - spuszczam psy i głośnio puszczam IX żeby nie słyszeć krzyków rozszarpywanego drania...

Ja mam całe pudło płyt z filmami nagrywanymi, jeszcze sprzed 10 czy 15 lat. No i niektóre są ok, a niektóre są martwe. I to niektóre poleciały już po 2-4 latach. I nie widzę kompletnie jakiejś wiodącej marki. Niektóre firmówki typu tdk, verbatim czy emtec poleciały, a niektóre noname nie. Więc chyba trzeba zapytać za 5 lat które przetrwały :(

 

Płyty cdr audio rzeczywiście różnią się odsypem na zaiks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa płytki CD-r dedykowane do audio.

Ostatnio z ciekawości takie kupiłem Emtec CD-R Audio Maxima -rec speed 1x-4x. ale jeszcze nie nagrywałem.Nie wiem czy nagrywarka w kompie pójdzie tak wolno.

Pamietam jak lata temu robiłem test nagrywania na CD-r zwykłym to istotne dla jakości było by nagrać jak najwolniej.

Na CD-R AUDIO, owszem. Większość dzisiejszych CD-R nie ma oznaczenia "cd audio" i de facto im wolniej, tym dla nich gorzej - rozgrzewasz bardzo mocno płytę, może pojawić się na nich więcej błędów. Obecnie to minimalna jest chyba x8.

Nie wiem na ile w tym prawdy, ale słyszałem, że te CD dedykowane do audio niczym się nie różnią od dobrych zwykłych płyt CD-R, poza tym, że mają zablokowaną możliwość zapisu dla danych. Wysoka cena tych płytek wynika z doliczania tantiem dla wykonawców muzycznych.

 

Co do prędkości zapisu to prawda - nagrywać z najniższą możliwą, chociaż nie wiem czy 1x jest polecane. Sporo nagrywarek w tak niskiej prędkości robi więcej błędów. Są też nagrywarki, które mają specjalne tryby do nagrywania cd-audio. Miałem Plextora z taką funkcją, szkoda że padła.

CD-R Audio, ale nie zwykłe CD-R.

Jakiekolwiek, ważne żeby co najmniej dwie kopie...

 

Pamiętam iż lata temu robiłem kopię swoich zdjęć i filmów na CDR - epoka nagrywarek CD w komputerach..

 

Kupiłem wtedy najdroższe Verbatimy - jakieś super, hyper powłoki, cuda na kiju. Wszyscy chwalili jakby im za to płacili.

Drogie jak jasna cholera....

 

Jako kopia kopi kupiłem jakieś no-name - paczka w cenie jednego w/w Verbatima. Przechowywane wzorcowo. Po 20 latach

No-name czyta byle napęd. Idealnie -> ZERO uszkodzeń.

 

Verbatimy - dawno już, ciągu pierwszych 5-10 lat trafił szlag. przestały być czytane, odklejały się warstwy, matowiały...

Parę pudełek w paru sklepach kupionych.

 

Od tamtego czasu jak ktoś mnie przekonuje iż są jakieś super fajne płyty, czy to cdr, czy dvd - spuszczam psy i głośnio puszczam IX żeby nie słyszeć krzyków rozszarpywanego drania...

Moje do dziś chodzą, mają z 15-20 lat...przeważnie to Sony, Verbatimy, TDK.

 

Skleroza - jeszcze jedna, ważna sprawa. Sama nagrywarka. W sumie niby każda, w tej samej cenie, powinna pracować tak samo, a z doświadczenia wiem, że nie do końca tak z tym jest. Miałem różnych firm i...o dziwo, tylko Asusa chodzą mi latami bez problemów, oraz oemowce HP'ka...zaś innych producentów nie dość, że miewały często problemy z odczytem, to i nawet zapisem wykonanym przez samą siebie!

Tak sobie czytam o nagrywaniu CD-r i znalazłem informacje ze płyty nowsze o dużej prędkości nagrywania przy wolnym nagrywaniu mogą ulegać uszkodzeniom od przegrzania i zawierają wtedy więcej błędów.Ich prędkość dopuszczalna minimalna to i tak chyba 8x.

 

 

Ostatnio coś tam nagrywałem testowo i nie mogłem ustawić niższej prędkości. Chyba ze sama nagrywarka wolniej nie nagrywa.

 

Artiz_ po prostu sam wypróbuj na kilku różnych płytach i napisz czy są różnice w jakości.

Płyty czasami idzie tanio kupić. Za cake 50 szt CD-r dałem kiedyś 10 zł. Tyle samo ostatnio dałem za 10 szt emteców for audio.

1. Tak, to się zgadza. Zwykłe CD-R nie powinno nagrywać się tak niskimi prędkościami, jak x1-x4, a minimum od x8.

2. Kiedyś sprawdzałem. Nie pamiętam jednak czy to kwestia nagrywarki, firmware czy samego softu - ustawiając x1 i tak szło x8...

3. Dziś np. Verbatimy, cake 25 sztuk to 19 zł, za 50 dajesz 30-35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o cd-r firmowe to moim zdaniem jest to loteria ile to wytrzyma, można trafić na dobry sort, a można na zły.

CDr firmowe? Powyżej masz cd-r firmowe, kolega artiz_ wkleił wykresy z testu Verbatima a program testujący uparł się, ze to Moser Baer India :).

Kiedyś ceniono japoński Taio Yuden ale firma zaprzestała produkcji płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam, odświeżam, również chcę potworzyć kopie zapasowe muzyki na płytach CD-R.

Jakie płyty aktualnie najlepiej kupić (modele, badz z kórej fabryki? (które mają niski jitter, dobre basy i dynamikę etc.) Pytanie do osób które przetestowały trochę tych CD-R. Na których płytach można uzyskać jak najlepiej grającą kopię (szukam The best)?

Np. z tych https://allegro.pl/kategoria/napedy-optyczne-i-nosniki-257260?string=cd-r%20(audio%20music)&order=p&bmatch=baseline-n-ele-1-0-1130

PS. Player dość stary Aiwa XC-555

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, forami napisał:

Jakie płyty aktualnie najlepiej kupić

Z moich doświadczeń z nośnikami cd-r for audio :

https://seltrade.pl/plyta-cd-r-pro-audio-80min-fuji

Nie wiem,czy są jeszcze produkowane,w sprzedaży są dostępne.Wypalałem je nawet w dvd-roomie,średnio z prędkością x12 .

Trzymają się ładnie w czasie.

Dźwiękowo,hmm,aż takich porównań to nie robiłem :) Odczyt na cd playerach wszelkiej maści bezproblemowy.

Tańsza alternatywa : do cd,dvd -room :

https://bratex.org/pl/p/Plyta-CD-R-52x-fujifilm-cake-50-szt/11?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako surowy nośnik poleciłbym twardy dysk lub chmurę z obrazem płyty w jakimś standardowym programie, np eac, lub po prostu jako Wav. Wtedy można sobie wypalać w miarę potrzeb na czym się chce. Liczenie na długowieczność płyt cdr jest IMO niezbyt mądre. Zacząłem nagrywać płyty gdzieś w '94 czy' 95 (Yamaha 102 i zielone verbatimy) i tak jak płyty cdrom się jeszcze jakoś czytają, to audio to loteria. Oczywiście mam na myśli płyty dobre na oko, o takich z bąblami czy przebarwieniami nie ma co gadać. 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inna droga. Zrobić obrazy ISO + sumy kontrolne z płyt audio i wrzucić po kilka na DVD-M M-disk. Jak potrzeba, z płyty m-disk zgrywamy na komp dane iso i z niego wypalamy dopiero CD-R audio. Jak "padnie" operację powtarzamy na kolejnym CD-R. Zamiast DVD-Mdisk można użyć Blu-ray płyty, więcej się zmieści obrazów płyt audio (ale nie z nośnikiem organicznym), przy czym w tym przypadku dobrze jest przeznaczyć 20-40% miejsca na dane nadmiarowe, które w przyszłości pozwolą odczytać płyty z uszkodzeniami, gdyby takie wystąpiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Przejrzałem tematy z testów na forum o nagrywaniu płyt i na czołówkę wychodzi

1. JVC - (Taiyo Youden Japan) - minimalny BLUR oraz mało błedów C - cena allegro 6zł

2. Memorex (Dysan)(CMC Taiwan) - cena allegro - 3zł (Alternatywnie Imation 1,99zł???) (też CNC)

3. Samsung Pleomax (Plasmon) - 1,49zł

Przeciętnie wypadły Fuji (szczególnie za tą cenę), Phillips, Verbatim, Sony, Maxell. Wszystko sprawdzałem odnośnie jednej nagrywarki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.