Skocz do zawartości
IGNORED

Gniazdko - faza, listwa audio - pytanie z elektryki


Piotr_57832

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.05.2017 o 18:47, Piotr_57832 napisał:

Otóż kupiłem sobie listwę zasilającą Taga PF-1000. Ma ona lampkę faza która powinna się świecić jak jest prawidłowa faza. Problem w tym, że ja nie jestem elektrykiem a na części gniazdek w domu ta lampka się świeci a na części nie. Akurat te do którego chcę się podpiąć nie powoduje zaświecenia diody.

Może mi ktoś podpowiedzieć o co biega, że fazy nie ma? Czy kabelki w gniazdku ściennym są podpięte na odwrót, czy może uziemienie nie działa? Mam miernik elektroniczny, mogę zmierzyć tylko powiedzcie jak ustawić i co podpiąć.

Chciałbym się upewnić, czy uziemienie działa.

.....................................................................................

No dobra. Znalazłem na youtube filmik jak zmierzyć napięcie i z tego co zaobserwowałem, to w tym gniazdku jest napięcie między bolcem a innym otworem niż w innych gniazdkach w domu. Więc na chłopski rozum myślę, że wystarczy, że zamienię kabelki i będzie w porządku. Sorry za trochę głupi temat...

W instrukcji obsługi tej listwy jest zapisane zupełnie odwrotnie co do poprawności fazy.

https://www.polpak.com.pl/downloads/PF_series_manual_(03-2020)_PL_BG1586348933.pdf

Cytat

1. Podłącz kabel zasilający do filtra i do gniazdka elektrycznego.
2. Włącz filtr (przełącznik zasilania powinien znajdować się w górnej pozycji ON).
Wskaźnik zasilania powinien się zaświecić - jeśli nie, sprawdź połączenie z
gniazdkiem elektrycznym i czy jest zasilanie.
3. Wskaźnik fazy - wskaźnik zaświeci się, gdy faza jest nieprawidłowa.
koniec cytatu. 

to tak dla porządku , może komuś się ta informacja kiedyś przyda.

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dyskusji z ktòrej strony w gniazdku ma być faza gdy bolec uziemienia jest w górnym położeniu to listwa informuje świecącą diodą czerwoną o niezgodności fazy gdy w gniazdku faza jest po lewej stronie a zero po prawej. Czyli według producenta tej listwy faza w gniazdku powinna byc po prawej stronie ?

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mario_64 napisał:

A co dyskusji z ktòrej strony w gniazdku ma być faza gdy bolec uziemienia jest w górnym położeniu to listwa informuje świecącą diodą czerwoną o niezgodności fazy gdy w gniazdku faza jest po lewej stronie a zero po prawej. Czyli według producenta tej listwy faza w gniazdku powinna byc po prawej stronie ?

Istnieje też ewentualność że kabel masz "odwrotnie" skonfigurowany. 
Dlatego najlepiej jest mieć wszędzie gniazdka Schuko, również w ścianie. Dzięki gniazdkom Schuko można sobie odwracać wtyczki bez demontażu czegokolwiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, McGyver napisał:

Istnieje też ewentualność że kabel masz "odwrotnie" skonfigurowany. 
Dlatego najlepiej jest mieć wszędzie gniazdka Schuko, również w ścianie. Dzięki gniazdkom Schuko można sobie odwracać wtyczki bez demontażu czegokolwiek. 

W sumie tak ale jest czysto hipotetyczna. Zawsze mam w zwyczaju sprawdzić czy faza płynie we właściwej „dziurce” ?. Jeszcze jest ewentualność, że przy składaniu listwy producent pomylił kolory kabli. Też gdzieś wyczytałem że faza powinna być po lewej jak bolec na górze. Jest tutaj jakieś zamieszanie  

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mario_64 napisał:

gdzieś wyczytałem że faza powinna być po lewej jak bolec na górze. Jest tutaj jakieś zamieszanie  

Nie ma takiej normy ani przepisu. Nic nie obowiązuje, funkcjonuje jedynie jakieś nieformalne, niepisane "zalecenie" którego można, ale nie ma obowiązku się trzymać. Zatem zamieszaia nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2020 o 16:34, Mikelas76 napisał:

L to powinna byc faza a N to zero z uziemieniem. tak mi sie wydaje

Fazowe - L1 L2 L3 (od live- gorące , po angielsku) neutralny - N,

osobny-  o ile sprzęt przewidziany jest jako wymagający uziemienia  - PE

Na odnośnej wtyczce sprzęt nie może być uziemiony. Niezamienność faz (lub kierunek faza-zero) tu nie gra roli, to nie automatyka, ani silnik synchroniczny.

Dowolne położenie płaskiego wtyku europlug jest odpowiednie.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, McGyver napisał:

Nie ma takiej normy ani przepisu. Nic nie obowiązuje, funkcjonuje jedynie jakieś nieformalne, niepisane "zalecenie" którego można, ale nie ma obowiązku się trzymać. Zatem zamieszaia nie ma. 

No właśnie nie ma normy i dlatego właśnie zamieszanie :). Jak by była, wszystko byłoby uporządkowane. Tak czy inaczej trzeba z każdym elementem systemu doświadczać jak mu najlepiej  podać fazę, a jeszcze pilnować by nie dopuścić do pętli masy przy tej układance. 

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2020 o 00:33, Grzegorz7 napisał:

Obecnie panuje chaos.

Tak lubię. Tzn.już na serio:

Wg widzimisię odbiorcy- łącznik wpinasz ( w obwód, czyli zapalasz źródłoświatła)  po ciemku przecież, więc tak, jak jest wygodniej.

Edytowane przez xetras
(...) uściślenie

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mario_64 napisał:
2 godziny temu, McGyver napisał:

Nie ma takiej normy ani przepisu. Nic nie obowiązuje, funkcjonuje jedynie jakieś nieformalne, niepisane "zalecenie" którego można, ale nie ma obowiązku się trzymać. Zatem zamieszaia nie ma. 

No właśnie nie ma normy i dlatego właśnie zamieszanie :). Jak by była, wszystko byłoby uporządkowane. Tak czy inaczej trzeba z każdym elementem systemu doświadczać jak mu najlepiej  podać fazę, a jeszcze pilnować by nie dopuścić do pętli masy przy tej układance. 

 

http://www.nhsep.pl/dokumenty/Wykon_instal_nowe_prze_ 22.09.09r.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewidzę żeby w tym PDFie zwyczaj ten był potwierdzony jakimś konkretnym przepisem lub normą. Gdyby takowa norma istniała, to podwójne gniazda z uziemieniem z pinami ułożonymu "symetrycznie" nie byłyby w ogóle dopuszczone do sprzedaży. A są. 
Ja generalnie jestem zwolennikiem stosowania gniazd Schuko wszędzie gdzie to możliwe. Z gniazdami Schuko problem nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazda to jedno. 

Drugie to kable zasilające. 

Z jednej strony wtyczka a z drugiej powiedzmy standardowy wtyk IEC C13. Mogłoby się wydawać, że zawsze strony wtyczki do gniazda sieciowego i wtyku IEC odpowiadają sobie...

Otóż mam kabel, który przeczy tej zasadzie. Był powodem niezłego zamieszania. Uważajcie, zawsze zdarzy się jakiś knot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A jak go obrocisz w rece o 180° patrzc na niego na wprost?

A jak go obrocisz wtykajac go do gniazdka?

A jak obrocisz przeciwny koniec wtykajac go do gniazdka?

Samym wtykiem nie jestes w stanie zapewnic polaczenia wlasciwych przewodnikow („faz“)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazda to jedno. 
Drugie to kable zasilające. 
Z jednej strony wtyczka a z drugiej powiedzmy standardowy wtyk IEC C13. Mogłoby się wydawać, że zawsze strony wtyczki do gniazda sieciowego i wtyku IEC odpowiadają sobie...
Otóż mam kabel, który przeczy tej zasadzie. Był powodem niezłego zamieszania. Uważajcie, zawsze zdarzy się jakiś knot...

Przeciez ta cala dyskusja o przypozadkowaniu biegunow L PE N w wtyczce do biegunow w gniazdku jest bez sensu, gdyz w wiekszosci krajow sama konstrukcja takiego wtyku „3-biegunowego“ umozliwia dowolne wetkniecie wtyku do gniazda (obracanie wtyku o 180°), czyli zamiane biegunow N i L

IMG_7929.thumb.jpg.9d9e24987c91574ba32982f380731797.jpg

Nie wszystkie kraje uzywaja wtyczki z bolcem uziemienia wymuszajacym jednoznaczne polaczenie L PE N 

IMG_7928.thumb.png.614f1e6280d6c1ec036c918d402c85ee.png

Czyli powyzsze wymaganie i de facto cala dyskusja jest de facto zbedna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak go obrocisz w rece o 180° patrzc na niego na wprost?

A jak go obrocisz wtykajac go do gniazdka?

A jak obrocisz przeciwny koniec wtykajac go do gniazdka?

Samym wtykiem nie jestes w stanie zapewnic polaczenia wlasciwych przewodnikow („faz“)
Dużo słów, mało treści...
To powiedz mi w takim razie, gdzie powinna być faza patrząc na wprost na gniazdo z samym sprzęcie: z lewej, czy z prawej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xajas napisał:

Przeciez ta cala dyskusja o przypozadkowaniu biegunow L PE N w wtyczce do biegunow w gniazdku jest bez sensu

Nie pisałem o przyporządkowaniu wtyczka-gniazdo.

Pisałem o przyporządkowaniu wtyczka-wtyk po drugiej stronie kabla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o przyporządkowaniu wtyczka-gniazdo.
Pisałem o przyporządkowaniu wtyczka-wtyk po drugiej stronie kabla. 

To tez jest bez znaczenia, bo jak przekrece wtyk po przeciwnej stronie o 180°, to to cale przypozadkowanie szlag trafil
Czyli odgrywa jedynie w takich gniazdach, jakie ma wzmacniacz, tak?
Bo doradca w sklepie powiedział mi, że ma to znaczenie.2a6d22467b154fb238be5dffcfa1d242.jpg

Bo doradca w sklepie nie pomyslal o tym, ze nie wszystkie wtyczki „wymuszaja“/umozliwiaja jednoznaczne przyporzadkowanie biegunow i nie dopuszczaja obracania wtykowo 180°, czyli dowolna zmiane biegunowosci.
Obejrzyj dokladnie ten wtyk, to pokapujesz o co chodzi

IMG_7933.thumb.jpg.80b1a52bae40228c11b8890e4965eba4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o to właśnie chodzi.

Teraz wyobraź sobie system, w moim przypadku pomiarowy (jakieś generatory, oscyloskopy, zasilacze, układ badany...). Połączenie w gniazdku ma znaczenie (*). Tak się dzieje jak pracujemy z małymi sygnałami. Po prostu w jednym z położeń ewidentnie są mniejsze zakłócenia. 

Topologię połączeń mamy opanowaną. Przychodzi nam zmienić kabel zasilający. Tylko kabel. I zonk.

(*) W audio bywa, ze zmiana kierunku włączenia wtyczki przynosi poprawę. Wyjaśniałem to w wątku o ekranowaniu przed laty.

Abstrahuję tu od dyskusji na temat jakości urządzeń. 

Rozmawiamy o kablach zasilających. Wypadałoby, żeby producenci kabli tam gdzie nie ma symetrii stosowali określone zasady.

I żeby nie było, iż zaraz zaczniesz eskalować odwrotne włożenie wtyczki do gniazdka sieciowego z bolcem...

Po to są listwy zasilające aby ustalić "kierunki" włączenia urządzeń składających się na system. Wszystko jest OK. Nagle zmiana kabla sieciowego i szlag trafił... Potem wątki, że kable sieciowe grają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Bo doradca w sklepie nie pomyslal o tym, ze nie wszystkie wtyczki „wymuszaja“/umozliwiaja jednoznaczne przyporzadkowanie biegunow i nie dopuszczaja obracania wtykowo 180°, czyli dowolna zmiane biegunowosci.
Obejrzyj dokladnie ten wtyk, to pokapujesz o co chodzi

IMG_7933.thumb.jpg.80b1a52bae40228c11b8890e4965eba4.jpg


Rozumiem. Nie każdy jednak posiada gniazdo typu schuko. Poki co korzystam z listwy Ever Home (z bolcami jak od czasów PRL). Na szczęście fazę w gniazdku mam, jak być powinna.
Myślę o Taga Harmony PF-500. Tam nawet jest "led fazy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, negatyw napisał:

A w takich kablach "ósemkach" (jak przykładowo do Technicsa) - też faza powinna być po prawej? Oczywiście patrząc na wtyk trzymany w ręku na wprost.
81919499a65bf25a0688c62d08dba035.jpg

To może cię oświecę ,w takich zasileniach zazwyczaj przed transformatorem jest Mostek Graetza który działa jak zwrotnica i obojętnie jak podłączysz to na właściwym wyjściu będzie PLUS na PLUSIE  i MINUS  tam gdzie ma być MINUS  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, xajas napisał:

NIE, NIE MAemoji779.png️bo nie mozesz zapewnic poprawnego wsadzania wtyku do gniazdka.

Z niektórym na tym forum ciężko się dyskutuje.

Ty nie próbujesz zrozumieć o co mi chodzi i walisz te swoje oczywistości.

To wszyscy wiedzą.

2 minuty temu, Pszczyna napisał:

To może cię oświecę ,w takich zasileniach zazwyczaj przed transformatorem jest Mostek Graetza który działa jak zwrotnica i obojętnie jak podłączysz to na właściwym wyjściu będzie PLUS na PLUSIE  i MINUS  tam gdzie ma być MINUS  

To również wszyscy wiedzą. 

Ale w tak prostej sprawie pomieszałeś wszystko; za transformatorem i mostek prostowniczy nie jest żadną zwrotnicą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.