Skocz do zawartości
IGNORED

Gniazdko - faza, listwa audio - pytanie z elektryki


Piotr_57832
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, to ty mieszasz pojecia.

Jednoznaczne oznaczenie/laczenie biegunow w wtyczce i gniezdzie to jedna sprawa, a ktore polozenie/obrocenie wtyczki dla okreslonego urzadzenia jest dzwiekowo korzystniejsze to inna sprawa.
A ktore polozenie/obrocenie wtyczki przy wielu roznych ustrojstwach podlaczonych do jednej listwy to jeszcze inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bez wątpienia. Jeśli ktoś ma gniazda schuko. A jeśli ma bolce - pozostaje elektryk.

Smiem twierdzic, ze gdyby to naprawde odgrywalo role, to wszystkie topowe urzadzenia typu Accu & Co mialy by w poblizu gniazda sieciowki mala diode/kotrolke/wskaznik pokazujacy, czy wsadziles wtyk z korzystniejsza biegunowoscia. To nie jest „rocket science“
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Przy okazji tej dyskusji o fazie opiszę dziwne zjawisko jakie u mnie występuje. Oczywiście może dziwne tylko dla mnie ponieważ nie jestem elektrykiem. Sprzęty mam podpięte pod listwę Isoteka, która ma dwa gniazda wysokoprądowe i sześć niskoprądowych. Kable to podstawowe Wireworld Stratus w oryginalnej konfekcji. W momencie podłączania kabli do wzmacniacza i CD wszystko jest w porządku. Sprawdzam gdzie jest faza i ew.  przekładam  wtyczkę w listwie. Faza jest tylko na jednym otworze we wtyku. Jak sprzęt trochę pogra i wypnę kabel ze sprzętu i ponownie wkładam próbnik to świeci on we wszystkich otworach z neutral włącznie z tym, że intensywnie tam gdzie faza, a dwóch pozostałych wyraźnie słabiej. Mam tak od zawsze, przy różnych kablach i listwach. Instalacja porządna z XXI wieku więc zgodna z normami. Jak wepnę kabel prosto w ścianę bez listwy też tak jest.

Na czym polega to zjawisko i czy jest niebezpieczne, a jeśli tak to jak temu zaradzić?

 

Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego miałem a mianowicie po wymianie tablicy (3 bezpieczniki ) na 7 +nowa tablica , po dziwnym zachowywaniu się sprzętów zauważyłam iż w nowej tablicy 2-dwie listwy wspólne przyłączeniowe kabli NIE BYŁO WSPÓLNEGO MOSTKA  który by je spinał i dziwnym trafem od lodówki czy innego urządzenia jak gdyby + przedostawał się na inne kable (nie potrafię tego inaczej opisać ) lecz po uzupełnieniu mostka wszystko OK 

Edytowane przez Pszczyna
litrówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pszczyna napisał:

Coś podobnego miałem a mianowicie po wymianie tablicy (3 bezpieczniki ) na 7 +nowa tablica , po dziwnym zachowywaniu się sprzętów zauważyłam iż w nowej tablicy 2-dwie listwy wspólne przyłączeniowe kabli NIE BYŁO WSPÓLNEGO MOSTKA  który by je spinał i dziwnym trafem od lodówki czy innego urządzenia jak gdyby + przedostawał się na inne kable (nie potrafię tego inaczej opisać ) lecz po uzupełnieniu mostka wszystko OK 

Nic nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, McGyver napisał:

Nic nie rozumiem.

Ja też nie bardzo ale to nie dziwota bo z elektryką na bakier jestem no i raczej to nie wyjaśnia mojego zjawiska.

Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Odgrzeje kotleta, bo dla mnie temat jest dalej nie 100% jasny, albo ostatnio pojawila sie u mnie pewna watpliwosc. Wzialem jakis firmowy kabelek z zestawu chyba ktoregos z bylych wzmakow - i tak, od strony gniazdka jest wprost oznaczone na tym kablu gdzie jest (Fi/Line) no to biore probnik i tak tez podpinam, po czym mierze probnikiem od drugiej strony kabla - spodziewalem sie w ciemno ze probnik zapali sie po prawej stronie - jak na zalaczonych obrazkach patrzac na kabel (nie urzadzenie). Jakie bylo moje zdziwienie jak probnik zaswiecil sie po 2 stronie (lewej). Wiec pytanie celem potwierdzenia - patrzac na tyl urzadzenia (gniazdo). Po ktorej stronie ma byc faza? Albo czy mozna to jakos dodatkowo zmierzyc multimetrem badajac jakos potencjaly na obudowie?

faza.jpg

typ26Oo6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, GT napisał:

Odgrzeje kotleta, bo dla mnie temat jest dalej nie 100% jasny, albo ostatnio pojawila sie u mnie pewna watpliwosc. Wzialem jakis firmowy kabelek z zestawu chyba ktoregos z bylych wzmakow - i tak, od strony gniazdka jest wprost oznaczone na tym kablu gdzie jest (Fi/Line) no to biore probnik i tak tez podpinam, po czym mierze probnikiem od drugiej strony kabla - spodziewalem sie w ciemno ze probnik zapali sie po prawej stronie - jak na zalaczonych obrazkach patrzac na kabel (nie urzadzenie). Jakie bylo moje zdziwienie jak probnik zaswiecil sie po 2 stronie (lewej). Wiec pytanie celem potwierdzenia - patrzac na tyl urzadzenia (gniazdo). Po ktorej stronie ma byc faza? Albo czy mozna to jakos dodatkowo zmierzyc multimetrem badajac jakos potencjaly na obudowie?

faza.jpg

typ26Oo6.png

Jeśli na dole to gniazdo w urządzeniu patrząc z tyłu obudowy to ja wpinam odwrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Just now, audiofan01 said:

Jeśli na dole to gniazdo w urządzeniu patrząc z tyłu obudowy to ja wpinam odwrotnie. 

To akurat widok od strony kabla nie urzadzenia, wiec wpinasz faza po lewej stronie od strony urzadzenia (ja tak tez cale zycie wpinalem). Wiec odwrotnie niz np. oznaczone tutaj: phase.jpg.03fe492b8b02b208509c4654f9dee97d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...
  • 3 miesiące temu...

"Erbetka"

Jak sama nazwa wskazuje, mobilna

Puławska/Bielawska/Merliniego

https://photos.app.goo.gl/PNGb7AXnsF4FSsPL7

Wiatr ją przeniósl ale działa 

|

@GT , @negatyw

Obrazek z wpisu 103 to lustrzane odbicie obrazka z posta 107

Zdecydujcie się, która strona ma być prawa 

Czy prawa to "widziana" od wpinanego obciążenia?

W dniu 12.10.2021 o 10:16, audiofan01 napisał:

wypnę kabel ze sprzętu i ponownie wkładam próbnik to świeci on we wszystkich otworach z neutral włącznie z tym, że intensywnie tam gdzie faza, a dwóch pozostałych wyraźnie słabiej

Układ sieci?

(Zapewne TNS-C)

Nie masz uziemienia 

Tzn. mimo tego że możesz je mieć to nie jest funkcjonalne uziemienie

Czy próbnik to neonówka?

 

Edytowane przez xetras
Edycja

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zedytowane:

1Układ sieci?

1(Zapewne TNS-C)*

3Nie masz uziemienia 

4Tzn. mimo tego że możesz je mieć to nie jest to funkcjonalne uziemienie

Skoro jest potencjał to brak izolacji** (czytaj wstecz)

5Czy próbnik to neonówka?

1*Zastanawiałem się czy w układzie TNS TT IT to byłoby możliwe ale skoro nowa instalacja...

1Tyle że nie wiesz  nawet od dostawcy jaki jest układ sieci rozdzielczej na obszarze zjawiska 

8Czy TNC buduje się w nowych instalacjach? 

9Chyba po XX wieku prawo energetyczne zmierza do uproszczenia ale nie kosztem bezpieczeństwa i dlatego raczej obszary z TNC przebudowuje się na TNC-S

4** Dywagacje o wpływie izolacji N i braku izolacji PE (od środowiska w którym biegną L¹L²L³) to byłby czysto teoretyczny bełkot polemiczny bez uściślenia warunków pomiaru i przyczyn

Polemika nie ustali przyczyn i skutków, negatywna skutki może wywołać energia ani prąd ani napięcie 

sorry za styl odpowiadania na wszystkie pytania raz za razem 

[Krótki jest czas edycji wpisu na forum]

Edytowane przez xetras
Dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xetras napisał:

"Erbetka"

Jak sama nazwa wskazuje, mobilna

Puławska/Bielawska/Merliniego

https://photos.app.goo.gl/PNGb7AXnsF4FSsPL7

Wiatr ją przeniósl ale działa 

|

@GT , @negatyw

Obrazek z wpisu 103 to lustrzane odbicie obrazka z posta 107

Zdecydujcie się, która strona ma być prawa 

Czy prawa to "widziana" od wpinanego obciążenia?

Układ sieci?

(Zapewne TNS-C)

Nie masz uziemienia 

Tzn. mimo tego że możesz je mieć to nie jest funkcjonalne uziemienie

Czy próbnik to neonówka?

 

Problem zniknął po zakupie listwy TAGA HARMONY PF-1000DC z DC blockerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skądś miałeś składową stałą

Niepokojący jest ten potencjał na PE 

Skoro żarzy neonówkę to już może to być ~paręnaście-parędziesiąt woltów 

W każdej sieci jest coś takiego jak upływ (o ile dobrze termin pamiętam)

Tu co nieco o nim:

https://iviter.pl/encyklopedia/prad-uplywu

Lokalnie ogarnąłeś i dobrze

Pzdr

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2023 o 21:31, GT napisał:

To akurat widok od strony kabla nie urzadzenia, wiec wpinasz faza po lewej stronie od strony urzadzenia (ja tak tez cale zycie wpinalem). Wiec odwrotnie niz np. oznaczone tutaj: phase.jpg.03fe492b8b02b208509c4654f9dee97d.jpg

<---Lewy jest tu

 Prawy jest tu --->

Ale nie od strony urządzenia

Od strony urządzenia to tak jak urządzenie "patrzy" w naszą stronę, czyli:

IMHO na zdjęciu strzałka wskazuje  lewy bolec urządzenia/odbiornika 

[Ja nie obracam "nieruchomości",  bo łatwiej jest mi trafiać tam gdzie trzeba od panelu frontowego]

Pominąwszy sam opis fotki i rysunki do siebie pasują we wpisach 103 i 107

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.