Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacze cyfrowe hi-end. Lab Gruppen, nowa jakość za śmieszne pieniądze?


Szymon1

Rekomendowane odpowiedzi

Ale bzdura.

 

Ponieważ jak zawsze próbujesz się wyzłośliwiać, to nie będę pogłębiał twojej frustracji (i masz złych informatorów - możesz przyjechać ze swoim hi-endem i porównany). Nie będę Cię dokształcał, a dla wszystkich chętnych służę artykułem wysyłanym na PW.

Przeraża mnie brak elementarnej wiedzy, bo terminale do bi-wiringu są powszechną sprawą, a jak widać niewielu pomyślało po co.

 

Przy okazji jest też atak na p. Andrzeja Kisiela. Żałosne zachowanie i niestety przewidywalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spekulacje będą zawsze bo problemem nie jest samo urządzenie tylko kto je testuje :)

Nie kto je testuje, tylko jak je testuje i czy wie w ogóle co to jest test.

 

Lech36 czy słuchałeś wzmacniacz LAB Gruppen?

Nie. Nawet tych tańszych Monacorów nie słuchałem, ale zastanawiam się nad drastyczną rozbieżnością zdań wynikającą z Twojego testu porównawczego i tego do którego link dałem wcześniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był przykład jak może umknąć nieprawidłowe działanie wzmacniacza który uznajemy za wzorzec. Najpierw należy sprawdzić czy wzorzec dobrze pracuje w każdych warunkach bo może się okazać że wzorzec nie jest wzorcem. To ogólne stwierdzenie nic szczególnego. Zawsze należy zbadać dlaczego wystąpiły różnice a przynajmniej starać się to zrobić. Czasem w ten sposób wykryć można że nie dysponujemy urządzeniem wzorcowym.

 

Wzorcem jest komplet: zaadaptowane akustycznie pomieszczenie plus sprzęt audio.

Czemu chcesz to rozdzielać? To tak nie działa. Nie można oceniać w oderwaniu od rzeczywistości. Wpadnij sam i oceń.

 

Ten system ma prawo nie zagrać w innym pomieszczeniu. Także przeniesienie tej zaprojektowanej pod konkretne pomieszczenie adaptacji akustycznej do innego pomieszczenia może okazać się porażką.

Proponuję o tym podyskutować tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla mnie i jak się okazuje nie tylko dla mnie ten system czyli pomieszczenie i sprzet to wzorzec. Bazując na mojej subiektywnej ocenie.

To nie jest Sevres pod Paryżem.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

mnie nie dziwi umieszczenie tego testu tutaj, ponieważ tak był LG przedstawiany, również mi - jako "niszczący u niejednego sprzęt za xxxxx zł", gdzie x stanowił spore liczby. I jako mocny hi-end.

 

oczywiście subiektywne opinie spotykały się z emocjonalnymi reakcjami, a przecież wiadomo, że opinie są różne. teraz "przyjechali" ci od "poprawności metodologicznej", nie wszyscy wnoszą wartości dodane. I tak jest tu zawsze.

 

Ponieważ jak zawsze próbujesz się wyzłośliwiać, to nie będę pogłębiał twojej frustracji (i masz złych informatorów - możesz przyjechać ze swoim hi-endem i porównany). Nie będę Cię dokształcał, a dla wszystkich chętnych służę artykułem wysyłanym na PW.

Przeraża mnie brak elementarnej wiedzy, bo terminale do bi-wiringu są powszechną sprawą, a jak widać niewielu pomyślało po co.

 

Przy okazji jest też atak na p. Andrzeja Kisiela. Żałosne zachowanie i niestety przewidywalne.

powiedz, czy Ty serio myślisz, że rozmawiasz z ludźmi, którym trzeba takie oczywiste dla nich sprawy wytłuszczać? Oni się z Ciebie delikatnie nabijają i temu się nie dziwię. Jestem duuużooo niżej niż oni, ale nawet dla mnie to zabawne. Pomyśl nad tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w temacie.

To nie jest merytoryczne zdanie ;-).

Wzorcem jest komplet: zaadaptowane akustycznie pomieszczenie plus sprzęt audio.

Zgadza się pomieszczenie ma kluczowy wpływ na uzyskany efekt końcowy.

Dla mnie i jak się okazuje nie tylko dla mnie ten system czyli pomieszczenie i sprzet to wzorzec

Zgadza się Twój system i Twoje pomieszczenie będzie dla Ciebie wzorcem. Dla kogo innego już nie musi być. Np. dla mnie wzorcem są maksymalnie naturalne nagrania instrumentów akustycznych, wokalu ludzkiego itp. Jak sprzęt potrafi odtworzyć w danym pomieszczeniu z dobrze nagranej płyty np. ten wokal tak że czujemy obecność wokalisty/wokalistki przed nami to moim zdaniem jest już w porządku choć często może być jeszcze lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego "poległo" to już was nie interesowało. Dlaczego ? Zwłaszcza Ciebie DIY-kowca ;-).

 

Bo za dobra akustyka ? Bo nie te kolumny i nie te kable ?

A może podasz jak dojść do tego "dlaczego" ?

Oczywiście przyczyn można znaleść bez liku.

Z chęcią poczytam co Ty masz do powiedzenia w tej sprawie.

 

P.S.

Z DIY zostały mi tylko kable głośnikowe (jeszcze) :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie i jak się okazuje nie tylko dla mnie ten system czyli pomieszczenie i sprzet to wzorzec.

Jesteś pewny że to co jest u Ciebie to jest wzorzec ? Ja np. nie wiem czy u mnie jest wzorzec i pewnie raczej nie jest, ale obecność dobrze nagranych wokali czuć jest w pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że to co jest u Ciebie to jest wzorzec ? Ja np. nie wiem czy u mnie jest wzorzec i pewnie raczej nie jest, ale obecność dobrze nagranych wokali czuć jest w pokoju.

 

Czy TY czytasz ze zrozumieniem?

Gdzie napisałem, że wzorcem jest MÓJ system?

 

Podobnie jak bum123 chyba przedwczoraj. Ja wspominam o systemie wzorcowym, a on wkleja zdjęcie mojego, do tego nieaktualne zdjęcie.

 

Umówiliscie się? Ma być nowa awantura? Ja wysiadam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo za dobra akustyka ? Bo nie te kolumny i nie te kable ?

A może podasz jak dojść do tego "dlaczego" ?

Oczywiście przyczyn można znaleść bez liku.

Z chęcią poczytam co Ty masz do powiedzenia w tej sprawie.

Systematyczną analizą zjawisk w połączeniu z pomiarami. Nikt tego za Ciebie nie zrobi. Przyczyn rzeczywiście może być bez liku, ale jak czytam opisy i widzę że nawet wyrównania poziomów głośności przy porównaniach niektórzy nie mają zamiaru uwzględniać nie mówiąc już o innych zjawiska wpływających na postrzeganie różnic w brzmieniu to trudno o merytoryczną wymianę zdań i pojawiają się takie zgrzyty jak ta opinia z tego wątku do tej opinii z linku który wcześniej zamieszczałem.

Profesjonalizm lub chociaż quazi profesjonalizm przy porównaniach odsłuchowych obowiązuje. Inaczej trudno uzna opisy "poetyckie" za wiarygodne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem, że wzorcem jest MÓJ system?

Nie musisz tego pisać. Tego systemu słuchasz na co dzień i dla tego jest on dla Ciebie wzorcem. Inne systemy będziesz zawsze oceniał przez pryzmat swojego. To normalne u każdego hobbysty audio. Dlatego najlepiej jest oceniać tylko różnice.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

Systematyczną analizą zjawisk w połączeniu z pomiarami. Nikt tego za Ciebie nie zrobi. Przyczyn rzeczywiście może być bez liku, ale jak czytam opisy i widzę że nawet wyrównania poziomów głośności przy porównaniach niektórzy nie mają zamiaru uwzględniać nie mówiąc już o innych zjawiska wpływających na postrzeganie różnic w brzmieniu to trudno o merytoryczną wymianę zdań i pojawiają się takie zgrzyty jak ta opinia z tego wątku do tej opinii z linku który wcześniej zamieszczałem.

Profesjonalizm lub chociaż quazi profesjonalizm przy porównaniach odsłuchowych obowiązuje. Inaczej trudno uzna opisy "poetyckie" za wiarygodne.

posłuchaj

jeden "kolo" wstawia tu fotki z czyjegoś mieszkania (szok dla mnie - jego poziom)

Tobie nie chce się doczytać, że nie chodzi o system pmcompa, tylko Marcina, a chyba trzeba bardzo chcieć tego nie doczytać.

 

Nie róbcie znowu syfu w wątku. Każdy z pewnością ceni Twe uwagi :) - przetestuj u siebie LG albo myknij do Marcina i tam go przetestuj, wnieś swe uwagi, poznasz podobno legendarny system

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lech36 proszę o wpisy w temacie wątku albo skończysz na urlopie jak Wuelem.

Już się ulatniam. Dziękuję za miłą rozmowę. Niepotrzebnie mnie straszysz.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Lech36 czy słuchałeś wzmacniacz LAB Gruppen?

 

Nie wiem czy słuchał czy nie. Jedno jest pewne, że nie był u Rafała jak i wielu tu znafców, którzy nie mają pojęcia, że u Rafała akustyka jest tak dopracowana, że słychać nawet myśli obok siedzącego kolegi. Co tu więc pisać.

Lechu ja Ciebie bardzo szanuję za Twoją wiedzę i profesjonalne podejście do testów ale w tym przypadku wykorzystanie Twoich technik dla wprawionego audiofila jest zupełnie zbędne. U Rafała słychać każdy zmieniony drobiazg w torze.

Nie znam nikogo, kto był u Rafała i Świat mu się nie przewrócił do góry nogami.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptacja akustyczna robi doskonale wrażenie.

Mam tylko wątpliwość co do wypowiedzi pmcomp-a. Może jestem w błędzie ale adaptacja akustyczna ma wpływ na odbiór tego co wyjdzie z systemu i z kolumn czyli jest swego rodzaju korekcją akustyczną. Do innego systemu pewne cechy tej korekcji były by pewnie inne?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posłuchaj

jeden "kolo" wstawia tu fotki z czyjegoś mieszkania (szok dla mnie - jego poziom)

Tobie nie chce się doczytać, że nie chodzi o system pmcompa, tylko Marcina, a chyba trzeba bardzo chcieć tego nie doczytać.

 

Nie róbcie znowu syfu w wątku. Każdy z pewnością ceni Twe uwagi :) - przetestuj u siebie LG albo myknij do Marcina i tam go przetestuj, wnieś swe uwagi, poznasz podobno legendarny system

 

Rafała.M. Nawet podlinkowałem.

 

Adaptacja akustyczna robi doskonale wrażenie.

Mam tylko wątpliwość co do wypowiedzi pmcomp-a. Może jestem w błędzie ale adaptacja akustyczna ma wpływ na odbiór tego co wyjdzie z systemu i z kolumn czyli jest swego rodzaju korekcją akustyczną. Do innego systemu pewne cechy tej korekcji były by pewnie inne?

 

 

 

Nie i ... ciutkę tak. Adaptację robisz do pomieszczenia ale ... biorąc pod uwagę co tam będzie grało. Przede wszystkim jakie będą kolumny. Elektronika w torze ma najmniejszy wpływ.

Zapytaj Rafała jak budował system.

Moim zdaniem tak:

- było pusto. Pomierzono

- zbudowano jakąś adaptację.

- znowu pomierzono z jakimś zestawem sprzętu

- zapewne coś w sprzęcie zmienion

- potem znowu pomierozno i zmieniono lub dołozono nowe/inne elementy adaptacji akustycznej

 

... taka iteracja trwała kilkukrotnie

 

- został docelowy tor elektorniki

- pomierzono i dopieszczono akustykę.

 

I jest jak jest :) . Ale ja się na szczęście na tym nie znam.

 

Dlatego moim zdaniem jesli Rafałowi przy odsłuchach tego LG wyszła taka "róznica" w dźwięku to jest ona spowodowana przez ten wzmacniacz. Pamietajmy jednak o tym, że Rafał ma zbudowany KOMPLETNY SYSTEM. I zmiana w nim jednego klocka może go kompletnie zrujnować. I tak sie najprawdopodobniej stało. Wymieniono wzmak i jeden kabel.

 

Niedawno przeżyłem podobna sytuacje u siebie. Z systemu A wypiąłem preamp i wpiąłem w system B zamiast tego, który jest tam spasowany. I SIĘ .......... !!! czasem tak jest, czasem nie jest. Tzw. cuda audio.

Pamietajcie ... gra system. A system to pomieszczenie plus klocki audio.

 

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do twojej opinii, że Rafał ma kompletny system i gmeranie przy nim może być bolesne.

Może dlatego też osłuch L.G. wypadł tak słabo. Muszę posłuchać tego wzmacniacza i zobaczyć jak to wyjdzie u mnie tak w celach poznawczych by się nie zamykać na inne "szkoły" brzmienia.

 

PS. jak by nie patrzeć 150 do 200tyś za elektronikę + niemało za akustykę to jest cena średniej wielkości mieszkania w Warszawie. A ten L.G. to tylko koło 5 tyś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bzdura. Wzmacniacz podaje do każdego z przetworników identyczny sygnał, to zwrotnica decyduje o rozdziale pasma i filtrowaniu. Coś ci się pokręciło, radzę się lepiej zająć swoim subwooferem w kącie bo koledzy którzy u Ciebie słuchali mówili że masz wyjątkowo kuriozalne granie. Może pochwalisz się swoim hiendem, chyba się nie wstydzisz?

 

Niby ten sam sygnał, ale przy bi-wire płyną poszczególnymi kablami inne prądy, inne indukują się pola, więc...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby ten sam sygnał, ale przy bi-wire płyną poszczególnymi kablami inne prądy, inne indukują się pola, więc...

Musisz dogłębnie zbadać ten temat w prywatnej korespondencji z użytkownikiem 747. Nie widzę innego wyjścia.

Mi od tej indukcji i prądów wirowych już się w głowie poprzewracało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie dlatego LG jaki i wiele innych klocków odsłuchiwanych u Rafała poległo.

Ja uważam, że LG trzeba po prostu sklasyfikować do innego pułapu, innej grupy i wtedy dopiero zaczynać dyskusje. Ta dyskusja od początku była wg mnie "śmieszna" dlatego proponowałem grilla :)

 

 

 

Jeżeli LG trafi również do mnie, to porównam go z bardziej "przyziemnymi" sprzętami w różnych zestawieniach, nawet coś "estradowego" też się znajdzie ;) mam tego jeszcze trochę na stanie więc żal by nie po testować ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafała.M. Nawet podlinkowałem.

 

 

 

Nie i ... ciutkę tak. Adaptację robisz do pomieszczenia ale ... biorąc pod uwagę co tam będzie grało. Przede wszystkim jakie będą kolumny. Elektronika w torze ma najmniejszy wpływ.

Zapytaj Rafała jak budował system.

Moim zdaniem tak:

- było pusto. Pomierzono

- zbudowano jakąś adaptację.

- znowu pomierzono z jakimś zestawem sprzętu

- zapewne coś w sprzęcie zmienion

- potem znowu pomierozno i zmieniono lub dołozono nowe/inne elementy adaptacji akustycznej

 

... taka iteracja trwała kilkukrotnie

 

- został docelowy tor elektorniki

- pomierzono i dopieszczono akustykę.

 

I jest jak jest :) .

 

Tak to mniej więcej wygląda. Zapomniałeś dodać, że po każdym etapie i wymianie czegokolwiek gruntownie przesłuchano i wypito dużo Rafałówki :)

 

Jeżeli LG trafi również do mnie, to porównam go z bardziej "przyziemnymi" sprzętami w różnych zestawieniach, nawet coś "estradowego" też się znajdzie ;) mam tego jeszcze trochę na stanie więc żal by nie po testować ;)

Masz to jak w banku, że trafi. Do wyboru masz wzmacniacz lub TV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak to mniej więcej wygląda. Zapomniałeś dodać, że po każdym etapie i wymianie czegokolwiek gruntownie przesłuchano i wypito dużo Rafałówki :)

 

Masz to jak w banku, że trafi. Do wyboru masz wzmacniacz lub TV.

 

Mogę go zabrać w sobotę do siebie, posłuchać tydzień i przywieść do Tomka. Przy okazji posłuchać trochę systemu u Tomka. Dogadamy wszystko w sobotę.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę go zabrać w sobotę do siebie, posłuchać tydzień i przywieść do Tomka. Przy okazji posłuchać trochę systemu u Tomka. Dogadamy wszystko w sobotę.

To jest dobry pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę go zabrać w sobotę do siebie, posłuchać tydzień i przywieść do Tomka. Przy okazji posłuchać trochę systemu u Tomka. Dogadamy wszystko w sobotę.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Po drodze do Żywca zahacz z tm LG o Czechowice ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymon1,

 

Nie wiem czy już ktoś pytał, ale możesz napisać w jakiej konfiguracji słuchałeś LG? Tzn chodzi mi o źródło, konwerter, połączenia między tymi trzema urządzeniami, I na końcu kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.