Skocz do zawartości
IGNORED

Panele za kolumny


Capricorn44
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, dyfuzory nie służą do wytłumienia dźwięku, i pogłosu nimi raczej nie zredukujesz... przynajmniej nieznacznie. Rozumiem, że małżonka może mieć inne zdanie, lecz jeśli chcesz coś znacząco poprawić, to paneli o tak niedużych rozmiarach nawet nie zauważysz akustycznie. Spróbuj wyższe, na całej wysokości ściany, i nie dyfuzory (te powinny być w miejscu telewizora i / lub za miejscem odsłuchowym, centralnie), lecz coś z materiałem pochłaniającym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.06.2019 o 07:33, artur 1984 waw napisał:

Czy warto wstawić dyfuzory za kolumny (np. 120x60x10) ?

Nie. 

W dniu 13.06.2019 o 07:33, artur 1984 waw napisał:

Nie chcę kupować paneli jedynie dla efektu wizualnego.

Więc możesz wnękę pomiędzy dwoma filarami zabudować. W teorii może być to maksymalna grubość wełny przykryta maską binarną. Mogą być też pionowe listwy (możliwie wąskie ) o pseudo losowym rozmieszczeniu (czyt. listwa, brak, listwa, listwa itd. ). Działa to podobnie do BAD. Pod nimi oczywiście wełna. 

Wywal ten zegar z naroża, bo na 100% dzwoni mniej lub bardziej i nie chodzi tutaj o wybijanie godziny a rezonans od basu. Choć to przesada przy tym poziomie adaptacji (; 

W niższej części wnęki możesz robić pułapki membranowe ale przy 20 cm głębokości będą one dość "wąsko pasmowe" i to wymaga strojenia i pomiarów.

Z racji że nie masz prawa głosu możesz, partnerce wtórować w kwestii miękkich dodatków i ewentualnego zagracenia przestrzeni życiowej. 

Pozdrawiam 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Zegar nie działa - ma zdjęte odważniki i wymontowane niektóre elementy związane z dzwonieniem (jest unieruchomione, ale potrząsanie nim nie wywołuje żadnych dźwięków). Kolumny mają bass-reflex z przodu, nie mam problemów z basem. Natomiast jeszcze udało mi się je minimalnie wysunąć (są tak na ok. 70 cm od ściany) - pewnie tego nie widać na zdjęciu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.06.2019 o 07:33, artur 1984 waw napisał:

chciałbym jedynie zredukować pogłos występujący w pokoju

Koledzy wyżej dobrze radzą, ja jeszcze dodam abyś zarzucił coś na ten "goły" grzejnik - gruby koc, ręcznik etc. najlepiej w kolorze białym żeby żona nie zauważyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to przesunięcie zegara także może pomóc, tylko z pewnością małżonka to zauważy ? Spróbuj do środka włożyć jakiś materiał tłumiący (zrolowany koc, poduszki z kanapy, itp.) - na próbę, czy nie będzie dodatkowo efektu pochłaniającego echo. To nic nie kosztuje, a pokazuje kierunek zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesuniecie zegara akustycznie wiele nie  zmieni (za to optycznie) ale... 

jak arczi87 juz pisal, ta wneka miedzy filarami to wymarzone miejsce na pochlaniacze.

Mozesz ja wypchac welna mineralna typu Rockwool/isover, od podlogi az do sufitu (to kosztuje grosze), a front (cala powierzcnie wneki) pokryc ladnym materialem przymocowanym do drewnianej ramy elektrycznym spinaczem. To bardzo proste, tanie, skuteczne I w zaleznosci od dobranego material optycznie ciekawe rozwiazanie

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mozesz tez zostawic u gory mala polke na troche "kultury" typu ksiazki 

 

tiktak2.thumb.JPG.430435354822723c27338741f569ee6b.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

odświeżę temat, mam podobnie w pokoju (nie ma co prawda wnęki), czy jest sens wyłożyć ścianę za sprzętem pianka piramidkową ? (czy musi to być wełna) mam trochę bliżej do miejsca odsłuchowego(duża miękka rogówka).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Tomasz35 napisał:

odświeżę temat, mam podobnie w pokoju (nie ma co prawda wnęki), czy jest sens wyłożyć ścianę za sprzętem pianka piramidkową ? (czy musi to być wełna) mam trochę bliżej do miejsca odsłuchowego(duża miękka rogówka).

Niezbyt. Do tyłu gra tylko dół, a taka pianka w dole w ogóle nie działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 6/13/2019 at 7:33 AM, artur 1984 waw said:

Pokój jak na zdjęciu. Dopisuję tutaj, bo nie chciałem zakladac nowego wątku. Czy warto wstawić dyfuzory za kolumny (np. 120x60x10) ? Niestety nic więcej nie mogę zrobić (żona się nie zgadza). Sciana, za ktorą siedzi słuchacz (za robiącym zdjęcie) - tapeta. Obecne kolumny mają - jak widac - bas reflexy z przodu. Generalnie nie mam problemów z dźwiękiem, chciałbym jedynie zredukować pogłos występujący w pokoju, dodatkowo wytłumić. Nie chcę kupować paneli jedynie dla efektu wizualnego. Pozdrawiam i prosze o pomoc. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lepiej dać panele absorbujące plus pułapki basowe płytowe. Jeśli możesz to zabuduj całą ścianę na równo panelami - tworząc taki rodzaj przedścianki - będzie estetycznie i dobrze akustycznie (przy okazji będzie też lepiej izolowało pokój za ścianą). 
Po lewej masz kaloryfer - który będzie mocno odbijał dźwięki dla średnich zakresów - zabuduj go - daj jakąś ‚dziurkowaną’ płytę (niezbyt grubą) od przodu. Nie dość że będzie estetyczniej (żonka powinna być happy) to jeszcze zredukujesz ilość odbitego dźwięku. Jak trafisz to może ładnie absorbować niskie i średnie dźwięki i rozpraszać wyższe zakresy.

To tak na szybko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, przemak napisał:

Niezbyt. Do tyłu gra tylko dół, a taka pianka w dole w ogóle nie działa.

no właśnie kombinuje z dołem, chciałbym więcej średniego basu i ciut zniwelować dudnienie niskiego basu przy wysokich poziomach głośności. Czy w takim razie dać duży porządny absorber na ścianę miedzy głośnikami (za również?) Na pułapki basowe troche nie ma miejsca i kasy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Tomasz35 said:

no właśnie kombinuje z dołem, chciałbym więcej średniego basu i ciut zniwelować dudnienie niskiego basu przy wysokich poziomach głośności. Czy w takim razie dać duży porządny absorber na ścianę miedzy głośnikami (za również?) Na pułapki basowe troche nie ma miejsca i kasy...

Na płytowe masz miejsce (One nie są zbyt głębokie) i pewnie kasę - jak samodzielnie wykonasz to wyjdą niedrogo. Ale żeby miały sens musisz pomierzyć pokój i na podstawie kilku wzorów zaprojektować te ustroje - tzn. dobrać wymiary i płytę.

możesz też dać przedściankę z akustycznych płyt GK z otworami. Za tym dajesz wełnę i pustkę powietrzną. To trochę inny rodzaj pułapki ale też powinien fajnie zadziałać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tomasz35 napisał:
Czy w takim razie dać duży porządny absorber na ścianę miedzy głośnikami (za również?) Na pułapki basowe troche nie ma miejsca i kasy...

Jesli mowa a niskim basie, to „porzadny absorber“ ma ponad 20 centymetrow grubosci i kilka metrow kwadratowych powierzchni. Mniejsze ustrojstwa dla basu sa bez znaczenia.

Obawiam sie, ze sie z tym nie liczyles.

sprobuj przesunac siedzenie do przodu albo do tylu (np. o 0,5m)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem pomiędzy kolumnami zarówno wełnę  jak i piankę. Nie było, żadnych zauważalnych zmian. Nie wiedziałem dlaczego.Przemak fajnie  to wytłumaczył. Pianki zamontowane na bocznych ścianach zmniejszyły pogłos i wyeksponowały średni bas. Dołożyłem pianek na bokach, dałem trochę na tył a w rogi i styk ścian z sufitem piankowe bastrapy. Teraz mam jak w czytelni i niesamowite rezerwy basu z subów. Ale jak pianka to nie same piramidki tylko prosta min.8cm a na to jakaś cieńsza ozdobna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć , Chciałbym się odnieść co do skuteczności piankowych piramidek , otóż miałem kiedyś takie panele u siebie i muszę stwierdzić że mają bardzo duży wpływ na akustykę i jest on odczuwalny na tyle mocno że by to stwierdzić nie trzeba puszczać muzyki . Tzn , zaobserwowałem u siebie że stojąc przy ścianie z tymi panelami , a następnie pochylałem poniżej poziomu paneli odczuwałem w uszach efekt jakby zmiany ciśnienia coś jakby związanego ze zmianą wysokości npm. I jest to bardzo mocno odczuwalne . Jednak radziłbym wszystkim uważać z piankowymi panelami ponieważ jest duże prawdopodobieństwo że owe pianki się utleniają a że stanowią w pomieszczeniu sporą powierzchnię ,i dodatkowo są poddane drganiom wywołanym falami akustycznymi , mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia . Choć nie mogę tego udowodnić to sam wpadłem w kłopoty ze zdrowiem i zasugerowano mi bym jak najszybciej pozbył się tych gąbek co też uczyniłem . Tak że jeśli ktoś musi walczyć z akustyką to raczej unikałbym wszelkich dyfuzorów opartych na gąbkach czy piankach lub innych opartych na materiałach które potencjalnie mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia . Bo gwarantuję że skutki mogą być takie że zapomnicie o słuchaniu muzyki .I dla jasności , nie piszę tego żeby komuś poprawić a komuś polepszyć sprzedaż lub zasugerować wyższość jednych paneli nad drugimi . Po prostu uważam że są rzeczy dużo ważniejsze od akustyki pomieszczenia czego często nie jesteśmy świadomi . Pozdrawiam wszystkich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, robbit napisał:

Jednak radziłbym wszystkim uważać z piankowymi panelami ponieważ jest duże prawdopodobieństwo że owe pianki się utleniają

Utwardzony Pur jest nieszkodliwy. Duże ilości są w meblach tapicerowanych, pluszowych zabawkach, poduszkach itp. Owszem powstają z upływem czasu niewielkie ilości pyłu ale on nie jest trujący i usuwa się go przy zwykłym sprzątaniu. Wystarczy ze dwa razy w roku ustroje odkurzyć z pajęczyn i kurzu . Można je spryskać roztworem dezynfekującym. Trudne do wyczyszczenia piramidki akurat mogą być przechowalnią roztoczy. Oczywiście moim zdaniem.

Wełna mineralna to dopiero problem. Alergii na nią można się nabyć z czasem i trudno pokojarzyć, że to ona jest przyczyną kaszlu. No i wszechobecne,długowieczne formaldehydy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie o formaldehyd mi głównie chodziło . Przy zakupie pytałem czy panele maja jakiś atest PZH i czy w wyniku utleniania nie uwalniają formaldehydu , zapewniono mnie że nie , ale jak to wszem i wobec wiadomo nikt tego nie pilnuje a biznes is biznes .Ale to naprawdę niebezpieczna sprawa .z tego co się orientuję w europie zachodniej wszelkie tworzywa sztuczne przy obróbce lub wytwarzaniu których następuje emisja formaldehydu  są zakazane ze względu na ryzyko wywołania przezeń chorób nowotworowych jednak w polskiej rzeczywistości gdy się wejdzie w google można wyczytać że nie ma na to dowodów , nie trudno się domyślić dlaczego ( ponieważ ogromna część przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych - wtryskarki , zostało z europy przeniesione do Polski , sam pracowałem w takiej firmie więc wiem w jakich warunkach nasi rodacy pracują . A z PiP-u przychodzi gość z czujnikami które w ogóle nie działają po czym wychodzi z kopertą i podaje że analiza nie wykazała najmniejszych przekroczeń normy zanieczyszczenia pomimo że pracownik na 6 godzin postawil ten czujnik przy silnym rozpuszczalniku do żywic wylanym na aluminiową tackę która w momencie zrobiła się biała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko formaldehyd jest we wszystkim... każdy lakier, płyta meblowa, deska... kg, farby.

są wełny wolne od fenolu i formaldehydu (biała i brązowa)

z drugiej strony firmy posiadają kwity że ten szajs jest uwalniany tylko podczas produkcji potem niby nie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robbit, ale takie panele można zrobić w postaci mobilnej wynosić z pomieszczenia,  a wnosić na czas słuchania muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Witam , chciałbym się dopytać utwierdzić się w słuszności racji lub mocno się mylę ...Czy absorbery , czyli panele pochłaniajace , powinny stać na bocznej ścianie w miejscu pierwszego odbicia , jak kolumny będą stać blisko , czyli 50cm od bocznej ściany .To ilość paneli od podlogi do wysokości kolumn lub powyżej ...no może 50cm?.A nad nimi dyfuzory lub rozpraszacze w celu powiekszenia sceny stereo , to dobry pomysł?.Kolumny nie mogę oddalić wiecej , bo baza stereo bedzie za wąska.Co w takim przypadku zrobić...?Pokój jest dość wąski ,ale długi prostakant 3x5,52 cm.Poproszę o poradę.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.