Jump to content
Capricorn44

Panele za kolumny

Recommended Posts

Hmm, dyfuzory nie służą do wytłumienia dźwięku, i pogłosu nimi raczej nie zredukujesz... przynajmniej nieznacznie. Rozumiem, że małżonka może mieć inne zdanie, lecz jeśli chcesz coś znacząco poprawić, to paneli o tak niedużych rozmiarach nawet nie zauważysz akustycznie. Spróbuj wyższe, na całej wysokości ściany, i nie dyfuzory (te powinny być w miejscu telewizora i / lub za miejscem odsłuchowym, centralnie), lecz coś z materiałem pochłaniającym.

W dniu 13.06.2019 o 07:33, artur 1984 waw napisał:

Czy warto wstawić dyfuzory za kolumny (np. 120x60x10) ?

Nie. 

Nie chcę kupować paneli jedynie dla efektu wizualnego.

Więc możesz wnękę pomiędzy dwoma filarami zabudować. W teorii może być to maksymalna grubość wełny przykryta maską binarną. Mogą być też pionowe listwy (możliwie wąskie ) o pseudo losowym rozmieszczeniu (czyt. listwa, brak, listwa, listwa itd. ). Działa to podobnie do BAD. Pod nimi oczywiście wełna. 

Wywal ten zegar z naroża, bo na 100% dzwoni mniej lub bardziej i nie chodzi tutaj o wybijanie godziny a rezonans od basu. Choć to przesada przy tym poziomie adaptacji (; 

W niższej części wnęki możesz robić pułapki membranowe ale przy 20 cm głębokości będą one dość "wąsko pasmowe" i to wymaga strojenia i pomiarów.

Z racji że nie masz prawa głosu możesz, partnerce wtórować w kwestii miękkich dodatków i ewentualnego zagracenia przestrzeni życiowej. 

Pozdrawiam 

Dziękuję za odpowiedzi. Zegar nie działa - ma zdjęte odważniki i wymontowane niektóre elementy związane z dzwonieniem (jest unieruchomione, ale potrząsanie nim nie wywołuje żadnych dźwięków). Kolumny mają bass-reflex z przodu, nie mam problemów z basem. Natomiast jeszcze udało mi się je minimalnie wysunąć (są tak na ok. 70 cm od ściany) - pewnie tego nie widać na zdjęciu. 

chciałbym jedynie zredukować pogłos występujący w pokoju

Koledzy wyżej dobrze radzą, ja jeszcze dodam abyś zarzucił coś na ten "goły" grzejnik - gruby koc, ręcznik etc. najlepiej w kolorze białym żeby żona nie zauważyła.

Tak, to przesunięcie zegara także może pomóc, tylko z pewnością małżonka to zauważy 😉 Spróbuj do środka włożyć jakiś materiał tłumiący (zrolowany koc, poduszki z kanapy, itp.) - na próbę, czy nie będzie dodatkowo efektu pochłaniającego echo. To nic nie kosztuje, a pokazuje kierunek zmian.

Przesuniecie zegara akustycznie wiele nie  zmieni (za to optycznie) ale... 

jak arczi87 juz pisal, ta wneka miedzy filarami to wymarzone miejsce na pochlaniacze.

Mozesz ja wypchac welna mineralna typu Rockwool/isover, od podlogi az do sufitu (to kosztuje grosze), a front (cala powierzcnie wneki) pokryc ladnym materialem przymocowanym do drewnianej ramy elektrycznym spinaczem. To bardzo proste, tanie, skuteczne I w zaleznosci od dobranego material optycznie ciekawe rozwiazanie

tikataak.JPG

Mozesz tez zostawic u gory mala polke na troche "kultury" typu ksiazki 

tiktak2.thumb.JPG.430435354822723c27338741f569ee6b.JPG

Edited by xajas
  • Like 2