Skocz do zawartości
IGNORED

Koncepcja nietypowych obudów.


Lutek

Rekomendowane odpowiedzi

Co sadzicie o nastepujacej koncepcji obudow, w ktorych fale stojace i ich rezonanse bylyby zminimalizowane do minimum ?

Chodzi mi po glowie cos takiego do glosnikow wspolosiowych:

Obudowy w przekroju poziomym eliptyczne, wykonane z klejonych plastrow wycietych na CNC. Wewnatrz wszystkie scianki pokryte bylyby takimi ostroslupami, ktore dwa boki mialyby trojkatne, a dwa prostokatne badz kwadratowe ( chcac miec wyzsze, to prostokatne). Taki ksztalt ostroslupow dlatego aby byly wycinane jednoczesnie z plastrami (nie wiem czy na CNC da sie wyciac ostroslupy o wierzcholku punktowym, a nie liniowym - krawedziowym), z tym, ze co drugi plaster mialby ostroslupy przesuniete w stosunku do plastra sasiedniego, a ich wymiar boku przy podstawie, tak, ze po nalozeniu plastrow ostroslupy nie pokrywalyby sie lecz byly wzgledem siebie przesuniete o szerokosci podstawy. Nigdy nie slyszalem o takim rozwiazaniu, a to zapewne na koszty wykonania, ale pomijajac te kwestie, to obudowy klejone z plastrow o przekroju eleptycznym bylyby niezmiernie sztywne ( pewnie i wzmocnienia zbedne ), a co rownie bardzo wazne uzyskalibysmy wnetrze cos ala komory bezechowej. Oczywiscie, ze warunki nie panowalyby takie jak w komorze, chocby ze wzgledu na ograniczona wysokosc ostroslupow z powodu ciezaru takich kolumn, czy bardzo male odleglosci scianek, ale i tak sadze, ze w takich kolumnach nie potrzebaby juz stosowac zadnych mat bitumicznych czy tez dodatkowego tlumienia.

Co sadzicie o takich rozwiazaniach w obudowach ? Czy mozemy spodziewac sie po takich obudowach zjawisk i zachowan o jakich pisze, a tym samym dzwieku jakosciowo jeszcze lepszego jak ze zwyklych, typowych obudow graniastoslupowych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Audio w latach około 97r. była recenzja jakichś kolumn które na tylnej ściance miały właśnie ostrosłupy dokładnie takie jak w komorze bezechowej..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory B&W DM302 coś takiego miały (jeśli dobrze odczytuję zawiły opis).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W mojej ocenie szkoda wysiłku. Jeśli przyjąć, że cechy dźwiękowi nadaje kontrola mechaniczna (dwa zawieszenia) i elektryczna (parametr DF) głośnika, to lepiej powalczyć o optymalny litraż i strojenie zwrotnicy niż cudować z esami-floresami.

Na przykładzie B&W można się domyślać, że chodziło o marketing, bo pomysł zarzucono bez kontynuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to zapewne na koszty wykonania

Wydaje mi się że tnąc plastry masz z jednej strony mnóstwo odpadu a z drugiej sporo cnc.

A można to zrobić klasycznie, czyli na ruszcie kleić kilka warstw hdf i tak zrobić przekrój elipsy czy jakiej krzywizny chcesz. Później wyciąć kliny z jakichś listewek i kleić na poliuretan montażowy do środka (albo jakiś inny klej - tym chyba łatwo powinno pójść)

Kształt ten sam, sztywność podobna (mdf/hdf jest w miarę anizotropowy więc właściwie wszystko jedno w którą stronę układasz jeśli uzyskujesz tę samą grubość)

Zaleta tego to niższa cena i pracochłonność. No i kliny możesz zrobić mieszając różne materiały. A to z twardego drewna, a to z mdf, a to z gąbki.. Jeśli potrzebujesz szerokopasmowo dla midwooferów. Jeśli komora tylko dla wooferów, to chyba więcej dobrego niż kliny da zrobienie górnej i dolnej krawędzi nierównolegle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś obrazek skompresować do formatu PNG?

Mam w JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o takich rozwiazaniach w obudowach ?

Duży koszt wykonania a efekt może Ciebie nie zadowolić. Sugerowałbym bardziej klasyczne kształty, ale koncepcja śmiała i ciekawa. Chyba że sam potrafisz wykonać taki kształt to co innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy sprytnym zaprojektowaniu pojedynczej krzywizny (lewa/prawa) plus ewentualne wstawki dałoby się zrobić obudowę na zasadzie puzzle.

Czyli "połówka" takiej pojedynczej warstwy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem linię transmisyjną metodą ze zdjęcia Jurka (klej + dodatkowo wkręty) - myślę że takie usztywnienie ścianek spełnia swoją rolę, konstrukcje obudów bazujące na obudowie z doklejanymi wzmocnieniami spełnia rolę w małym procencie. Kula ze wzmocnieniami podobnymi jak na zdjęciu to jest to i nic lepszego nikt nie wymyśli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory B&W DM302 coś takiego miały (jeśli dobrze odczytuję zawiły opis).

Moze zapomnij o moim opisie, ktory zawiera sugestie co do ksztaltu ostroslupow, a po prostu przykladowo wyobraz sobie, ze wszystkie scianki dajmy na to o grubosci 20mm sa szczelnie wylozone ostroslupami o podstawie kwadratu 20mm x 20mm i wysokosci powiedzmy 3 cm. Nie za wysokie, bo ciezar obudowy...

 

Wydaje mi się że tnąc plastry masz z jednej strony mnóstwo odpadu a z drugiej sporo cnc.

Później wyciąć kliny z jakichś listewek i kleić na poliuretan montażowy do środka

Co rozumiesz przez: "...a zdrugiej strony cnc" ?

 

Wyobrazasz sobie przy takiej metodzie jaka by to byla praca, aby oddzielnie wyciac taka ilosc ostroslupow i wkleic jeden przy drugim. Jesli zalozmy taki ostroslup mialby wymiary w podstawie 20mm x 20 mm, to na 1 m^2 powierzchni trzeba by wyciac i wkleic 2500 szt, a powierzchni bedzie tak ze 2 m^2 !!!

Natomiast jesli plastry w formie gotowych eliptycznych ramek z plyty o grubosci 20 mm bylyby wycinane na CNC, to od razu maszyna wycinalaby od wewnetrznej strony ramek ostroslupy, a pozniej tylko kwestia klejenia ramek - wszystko od razu gotowe bez oddzielnej zabawy w wykonanie i klejenie ostroslupow.

 

Duży koszt wykonania a efekt może Ciebie nie zadowolić. Sugerowałbym bardziej klasyczne kształty, ale koncepcja śmiała i ciekawa. Chyba że sam potrafisz wykonać taki kształt to co innego.

Ale takie kolumny o klasycznych ksztaltach posiadam, pasuja mi tez do mebli i graja w mojej i wielu innych sluchaczy ocenie wybitnie, ale wiesz jak to jest: wciaz mecza mysli, moze sie da dzwiekowo jeszcze lepiej, tylko o tym nie wiem, ze mozna to wyciagnac z tych glosnikow, bo i skad mam wiedziec ? Na pewno decydujac sie na takie obudowy sporo sie ryzykuje, gdyz koszty spore, a efektow wyraznie lepszych mozna nie osiagnac.

 

Myślę, że przy sprytnym zaprojektowaniu pojedynczej krzywizny (lewa/prawa) plus ewentualne wstawki dałoby się zrobić obudowę na zasadzie puzzle.

Czyli "połówka" takiej pojedynczej warstwy:

Ale czy tu potrzebne by bylo "sprytne zaprojektowane" ? Po prostu dosyc proste rysunki typowej (niepelnej - skroconej - obcietej z jednego konca) elipsy - jak na zalaczonym wyzej szkicu z podaniem grubosci plyty z jakiej mialyby byc ranki wykonane, innych podstawowych wymiarow, itp.

 

Zdjecia mialy sie wkleic pod odpowiedzia do wpisu Lech-a36

 

Energetyczniejsze sa fale dluzsze i bardziej oddzialywuja na scianke dolna i gorna, wiec dodatkowo jeszcze mozna by gorna wykonac jako pochyla..., ale czy ja wiem..., czy najezone ostroslupami by nie wystarczyly ?

 

> jurek

Widze, ze te obudowy ze zdjecia rowniez byly wycinane z plyt na CNC - wyraznie widac warstwowe ramki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1101-0-28594300-1496773202_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz, to chcesz walczyc z dluzymi falami, a dla tych fal, takie ostroslupy sa zupelnie niewidczne. Kula i wytlumienie daje najlepsza opcje walki z falami stojacymi, ewentualnie patenty typu obudowa w stylu linii transmisyjnej o zwezajacym sie, zamknietym przekroju, plus komora rezonansowa. Cos jak w obudowach Vivid Audio. Moze prosciej byloby zmienic zupelnie koncepcje? Wrzucic koaxa w dipol i wspomoc jego prace jakas 15-18 calowka w odgrodzie typu U lub H. Z obudowami jest tak, ze jakakolwiek bys nie zrobil, to ona zawsze bedzie miala swoja sygnature brzmienia.

Poza tym wytlumienie ma bardzo korzystne wlasciwosci. Nie tylko tlumi rezonanse falowe, ale rowniez pomaga w korekcji dobroci obudowy, jak rowniez ma wplyw na wychylenie glosnika poza czestotliwoscia rezonansowa obudowy ( jesli mowimy o obudowach rezonansowych ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno decydujac sie na takie obudowy sporo sie ryzykuje, gdyz koszty spore, a efektow wyraznie lepszych mozna nie osiagnac.

Sądzę że takie obudowy poprawią efekty przestrzenne i lokalizacyjne. Może to być nawet dosyć znaczna poprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kula i wytlumienie daje najlepsza opcje walki z falami stojacymi,... Wrzucic koaxa w dipol i wspomoc jego prace jakas 15-18 calowka w odgrodzie typu U lub H. Z .

Kiedy obudowa jako kula bardzo mi sie nie podoba estetycznie...

Koax i odgrode juz kiedys troche przerabialem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1101-0-41587400-1496779912_thumb.jpg

post-1101-0-01702500-1496779955_thumb.jpg

post-1101-0-72982200-1496779994_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy obudowa jako kula bardzo mi sie nie podoba estetycznie...

Ok, jest to jakis argument :)

 

Koax i odgrode juz kiedys troche przerabialem...

Co bylo nie tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> meloV8

Nie mial kto mi zaprojektowac porzadnej zwrotki, bo to przeciez na tej desce byl uklad 3 drozny, ale majac kiedys na odsluchu dechy z dlosniczkami od Saby i na dole 15 calowy basowiec, to nie powiem..., dzwiek calkiem, calkiem...no i bas dobry jakosciowo, tylko za cichy.

natomiast z innych odgrod z Visatonem B200 juz bylo slabiutko..., dzwiek przymulony, zasloniety itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze, to odgroda dla basu po prostu byla za mala, a moze i parametry glosnika do odgrody slabe. Tak czy owak, bez dobrej zwrotnicy nie wycisnie sie optimum. Ja bym jeszcze odgrody nie skreslal, tylko trzeba sie do tego przylozyc. Na srodek i gore glosnik masz tip top.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze, to odgroda dla basu po prostu byla za mala, a moze i parametry glosnika do odgrody slabe.

Jak widzisz, to byla tylko taka prowizorka..., a parametrow glosnikow juz zupelnie nie pamietam. Wiem tylko, ze jedna para to byly basowce University (w latach 60-tych tego producenta przejal Altec Lasing), a druga, to basowce Tannoy-a na zawieszeniach sztywnych tkaninowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez: "...a zdrugiej strony cnc" ?

Płacisz za roboczogodzinę maszyny. A metrów bieżących cięcia tu od groma i trochę.

 

jaka by to byla praca, aby oddzielnie wyciac taka ilosc ostroslupow i wkleic jeden przy drugim. Jesli zalozmy taki ostroslup mialby wymiary w podstawie 20mm x 20 mm, to na 1 m^2

 

Wyciąć to akurat szybko. Kupujesz listewkę 20x20 i jedziesz na ukośnicy. Moim zdaniem to akurat pójdzie szybko. A klejenie- nie wymagasz wysokiej precyzji (właściwie im bardziej krzywo będzie tym lepiej :) ) więc trochę roboty jest, ale IHMO wcale nie tak dużo. Z braku ukośnicy może być wyrzynarka, będzie bardziej krzywo :). Wnętrze jednej kolumny będziesz miał ok. 0,5-0,8 mkw; kliny możesz różnej wielkości, trochę większych, trochę mniejszych, możesz dać trochę większe :)

 

Biorąc pod uwagę powyższe, kwestia decyzji co więcej cię kosztuje, cięcie na cnc czy trochę pracy.

 

Jakbyś szedł w plastry, to ja bym jeszcze zrobił sobie takie otworki prowadzące 6mm i kolejne plastry "nawlekał" albo na pręt gwintowany (załatwiłoby to przy okazji kwestię ścisków :) ) albo na kołek drewniany z metra. Po prostu żeby w trakcie klejenia się nie rozjeżdżały. Taki montaż wymuszony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacisz za roboczogodzinę maszyny. A metrów bieżących cięcia tu od groma i trochę.

To fakt... Aby wyliczyc koszt, to trzeba by znac konkretna cene jednej roboczogodzin i czas potrzebny na wyciecie jednego plastra.

 

Jakbyś szedł w plastry, to ja bym jeszcze zrobił sobie takie otworki prowadzące 6mm i kolejne plastry "nawlekał"

Jak na drewniane prety, to i fi 10mm by nie zaszkodzily - bardziej spajalyby calosc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem taki kształt metodą oszczędnościową. Naklejałem na siebie kolejno 8 warstw 3 mm HDF.

Pogadaj z Sewerynem on jest specjalistą od nietypowych kształtów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i fi 10mm by nie zaszkodzily

Mówię 6 (czy 8?), bo są takie kołki z metra. One mają brzegi w takie rowki i lepiej się wcinają w materiał. Może są i grubsze, nie wiem. Natomiast co do kołków to mam tylko taką obawę, że drewno zwykle idealnie proste nie jest, więc cała koncepcja może wziąć w łeb. Stąd może lepiej rozważyć stal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tnąc plastry masz z jednej strony mnóstwo odpadu a z drugiej sporo cnc.

A można to zrobić klasycznie, czyli na ruszcie kleić kilka warstw hdf i tak zrobić przekrój elipsy czy jakiej krzywizny chcesz. Później wyciąć kliny z jakichś listewek i kleić na poliuretan montażowy do środka (albo jakiś inny klej - tym chyba łatwo powinno pójść)

Kształt ten sam, sztywność podobna (mdf/hdf jest w miarę anizotropowy więc właściwie wszystko jedno w którą stronę układasz jeśli uzyskujesz tę samą grubość)

Zaleta tego to niższa cena i pracochłonność. No i kliny możesz zrobić mieszając różne materiały. A to z twardego drewna, a to z mdf, a to z gąbki.. Jeśli potrzebujesz szerokopasmowo dla midwooferów. Jeśli komora tylko dla wooferów, to chyba więcej dobrego niż kliny da zrobienie górnej i dolnej krawędzi nierównolegle.

 

Ja właśnie tak robię obudowy z kolegą , tnę na plastry cnc na parę dużych obudów idzie tona mdf:) dodatkowo usztywniamy prętami. Obudowa warstwowa jest klejona mocnymi klejami warstwa za warstwą dzięki temu sztywność takiej obudowy jest lepsza koszty nieporównywalnie wyższe,

Zaletą jest możliwość modelowania kształtu wewnętrznego komór jak i zewnętrznego - bryła kolumny. Brzmieniowo taka nieregularna kolumna będzie znacznie lepsza od tradycyjnej ale w dużej mierze zależy to od użytych przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielisz się jakie koszty materiału (czyli elementów gotowych do klejenia) ci wyszły? Lutek miałby informację do podjęcia decyzji robić, czy nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielisz się jakie koszty materiału (czyli elementów gotowych do klejenia) ci wyszły? Lutek miałby informację do podjęcia decyzji robić, czy nie.

Nie tylko koszty materialu, gdyz te mozna wstepnie samemu policzyc, ale przede wszystkim cena roboczogodziny na CNC i jaki czas trzeba liczyc na wyciecie jednego plastra przy zalozeniu obudow dajmy na to ok. 120 l

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty frezowania cnc są różne zależy to w dużej mierze od mocy wrzeciona - mocna wrzeciono oznacza szybsze frezowanie. problemem jest że jeśli coś robimy jednostkowo to wychodzi drogo i firmy sporo liczą za pierwszy projekt. Wydaje mi się że obudowy 120 litrów z materiałem za surowy mdf zapłacisz ok 3 tysięcy . Kiedyś z ciekawości wysłałem z kolegą wycenę do firmy 42 plastry mniej więcej 110 cm na 60cm (jajka) z pofalowanymi środkami. Pamiętam że wycenili 4200 netto z materiałem. Trzeba szukać bo jak ktoś ma mało zleceń może zrobić tanio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z Sewerynem on jest specjalistą od nietypowych kształtów.

Kto to..., bo nie kojarze... ?

 

Kiedyś z ciekawości wysłałem z kolegą wycenę do firmy 42 plastry mniej więcej 110 cm na 60cm (jajka) z pofalowanymi środkami. Pamiętam że wycenili 4200 netto z materiałem.

 

4200 +Vat za 42 plastry...niezle :-(

Wprawdzie wyceniali Ci wieksze plastry od moich ale ja przy grubosci plyty 20mm bym ich musial miec na dwie kolumny ok. 110 szt !!!

Ciekawe czy lepiej sie oplaca z cienszej plyty wiecej plastrow czy z grubszej mniej ? Pewnie z grubszej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubszych na większej maszynie. Przy 110 sztukach możliwe że dogadasz się na roboczogodziny. Ja za kolce płacę 300 zł za roboczogodzinę ale robię na tokarce za 1,5 mln zł. Przyzwoitą frezarkę powinieneś znaleźć za 100 zł za godzinę.

Ilość robi niższą cenę przy 8 sztukach kolców i nakładek (stal nierdzewna) cena za komplet do pary kolumn wychodziła mnie 800 zł a jak zamawiam 32 sztuki kolców i nakładek cena schodzi do 400 zł za komplet do pary kolumn.

Znalazłem taniej ale z jakością gorzej.

 

Kolejna sprawa jak wytniesz takie plastry to musisz je skleić. Na ściskach może Ci pływać taka kolumna najlepsza jest mała prasa. Następny problem pojawia się po sklejeniu. Nie uzyskasz idealnie równej powierzchni trzeba szlifować i równać szpachlą żywiczną jak z samochodem. Jeśli taką powierzchnie chcesz potem lakierować musisz używać lakierów poliestrowych albo obłożyć cienkim obłogiem ewentualnie w miejscach łączeń zrobić nacięcia jak to robi np zingali w przeciwnym razie wyjdzie klawiszowanie. My oklejamy skórą.

Pozdrawiam.

 

Z tego co piszesz, to chcesz walczyc z dluzymi falami, a dla tych fal, takie ostroslupy sa zupelnie niewidczne. Kula i wytlumienie daje najlepsza opcje walki z falami stojacymi, ewentualnie patenty typu obudowa w stylu linii transmisyjnej o zwezajacym sie, zamknietym przekroju, plus komora rezonansowa. Cos jak w obudowach Vivid Audio. Moze prosciej byloby zmienic zupelnie koncepcje? Wrzucic koaxa w dipol i wspomoc jego prace jakas 15-18 calowka w odgrodzie typu U lub H. Z obudowami jest tak, ze jakakolwiek bys nie zrobil, to ona zawsze bedzie miala swoja sygnature brzmienia.

Poza tym wytlumienie ma bardzo korzystne wlasciwosci. Nie tylko tlumi rezonanse falowe, ale rowniez pomaga w korekcji dobroci obudowy, jak rowniez ma wplyw na wychylenie glosnika poza czestotliwoscia rezonansowa obudowy ( jesli mowimy o obudowach rezonansowych ).

 

Kolega ma rację. Małe ostrosłupy rzędu 2 cm jedynie działają na wyższe częstotliwości. Najlepszym akustycznie kształtem kolumny jest kształt jajka. Ogólnie należy unikać równoległych powierzchni. Przy przetwornikach na accutonach (sztywna ceramiczna membrana praktycznie niemożliwe jest usunięcie pionowej fali stojącej wytłumieniem jedynie skos pod dużymi kątami wewnątrz wyeliminowały tą przypadłość i ceramik zaczął grać jak należy. Pomiary robił audiosynergia - ceramiki ogólnie są wredne w aplikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14012-0-05387600-1496856372_thumb.jpg

post-14012-0-18629400-1496856385_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zrobić inaczej nacinając mdf z góry na dół od środka co kilka centymetrów i zaginać ściany boczne.

Lub kleić cienką sklejkę warstwa na warstwę do szkieletu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz, to chcesz walczyc z dluzymi falami, a dla tych fal, takie ostroslupy sa zupelnie niewidczne.

 

No to w takim razie np. jesli mamy do czynienia z falami stojacymi miedzy dolna a gorna scianka obudowy, a scianki te pokryjemy dajmy na to roznej dlugosci ostroslupami w przedziale od 5 do 10 cm, to co sie bedzie dzialo jak fale trafiaja na takie scianki ? Przeciez nie zostana odbite jak od glatkiej powierzchni i chyba beda musialy byc bardzo mocno rozproszone, a wiec nie powinno byc fal stojacych. A Ty piszesz, ze takie krotkie ostroslupy beda dla tych fal zupelnie nie widoczne. Jesli by tak bylo, to nastepowalyby takie same pelne odbicia jak od scian gladkich ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.