Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Miłośników odsłuchów u Rafała M


plastik1989
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Babatular, na ostatnim (?) spotkaniu tak właśnie, czyli "bułowato" odebrałem granie u Rafała. Gram na głośniku o prawie dwie dekady młodszym konstrukcyjnie, ale to nie powinno mieć znaczenia. Kolumny z klubu są zwrócone do słuchacza pod katem ~30 stopni, nie wiem jakie pasmo przenoszenia ma wzmacniacz, ale zakładam lekko opadającą charakterystykę począwszy od 10kHz i mamy już odpowiedź.

 

Wspomnę jeszcze o sprawie systemu porównawczego albo często padające pytania o punkt odniesienia. Przepraszam, ale po czterdziestu latach słuchania muzyki i grania na różnych instrumentach takie pytanie wydają mi się dziecinne. Aby uzmysłowić absurd takiej próby "gaszenia" oponenta przewrotnie zapytam:

czy jeżeli Wasz znajomy po powrocie z lasu opowiada o śpiewie zięby, czy po powrocie z filharmonii o koncercie skrzypcowym czy wreszcie po spotkaniu z ulicznym grajkiem bez prądu, pytacie go na czym gra i jakie on może mieć pojęcie o dźwięku?

Punkt odniesienia jest wypadkową kilkudziesięciu lat słuchania muzyki i potrafię (to do MrSalieri) pochwalić doskonałą adaptację u Rafała, ale potrafię również być wyczulony na braki systemu. Nie jestem ignorantem w tym temacie i proszę bez inwektyw. 3D to coś, co jest namacalne, wielowymiarowe a odbiór kompletnie niewymuszony wyobraźnią. To raczej mózg w w takim systemie nie nadąża za generowanymi planami a nie próbuje na siłę coś sobie wyobrażać.

Gram na Iluminatorach już 10 lat, i tu również proszę bez wątpliwości, że nie "ogarniam" wielu informacji. Powiem więcej: jestem przyzwyczajony do większej ilości smaczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Babatular, na ostatnim (?) spotkaniu tak właśnie, czyli "bułowato" odebrałem granie u Rafała. Gram na głośniku o prawie dwie dekady młodszym konstrukcyjnie, ale to nie powinno mieć znaczenia. Kolumny z klubu są zwrócone do słuchacza pod katem ~30 stopni, nie wiem jakie pasmo przenoszenia ma wzmacniacz, ale zakładam lekko opadającą charakterystykę począwszy od 10kHz i mamy już odpowiedź.

 

Wspomnę jeszcze o sprawie systemu porównawczego albo często padające pytania o punkt odniesienia. Przepraszam, ale po czterdziestu latach słuchania muzyki i grania na różnych instrumentach takie pytanie wydają mi się dziecinne. Aby uzmysłowić absurd takiej próby "gaszenia" oponenta przewrotnie zapytam:

czy jeżeli Wasz znajomy po powrocie z lasu opowiada o śpiewie zięby, czy po powrocie z filharmonii o koncercie skrzypcowym czy wreszcie po spotkaniu z ulicznym grajkiem bez prądu, pytacie go na czym gra i jakie on może mieć pojęcie o dźwięku?

Punkt odniesienia jest wypadkową kilkudziesięciu lat słuchania muzyki i potrafię (to do MrSalieri) pochwalić doskonałą adaptację u Rafała, ale potrafię również być wyczulony na braki systemu. Nie jestem ignorantem w tym temacie i proszę bez inwektyw. 3D to coś, co jest namacalne, wielowymiarowe a odbiór kompletnie niewymuszony wyobraźnią. To raczej mózg w w takim systemie nie nadąża za generowanymi planami a nie próbuje na siłę coś sobie wyobrażać.

Gram na Iluminatorach już 10 lat, i tu również proszę bez wątpliwości, że nie "ogarniam" wielu informacji. Powiem więcej: jestem przyzwyczajony do większej ilości smaczków.

Czyli jak rozumiem punktem odniesienia jest Twój własny system.

 

Mógłbyś zatem przedstawić nam jak i z czego jest zbudowany (mam na myśli kolumny z wyszczególnieniem na jakich głośnikach). Jeśli to nie problem prosiłbym o wymienienie elementów reszty toru oraz o metraż/kubaturę pokoju odsłuchowego oraz użytych elementów adaptacji akustycznej.

O zdjęcia nie proszę choć było by miło.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego postu miało nigdy nie być ponieważ szanuję prywatność i indywidualne upodobania nawet te najdziwniejsze. Niestety Maciek swoim zachowaniem zmusza mnie i Szymona do opisu naszych subiektywnych odczuć. Mam nadzieję, że Maciek zaprosi osoby, które u mnie słuchały aby same wyrobiły sobie zdanie. Przeżycie niezapomniane!

Właśnie siedzę sobie z Szymonem i wspominamy odsłuch u Maćka colcolcol (wrażenia nie były cool). W sumie nie dziwię się Maćkowi, że nie potrafi odnaleźć się w pełni zaadaptowanym pomieszczeniu. Mam nadzieję, że wklei zdjęcia własnego systemu i pokoju abyśmy mieli jasność o czym piszemy.

( ujawnienie danych prywatnych bez zezwolenia ich właściciela )

 

MODERACJA:

To jest Klub w którym dyskutuje sie odsłuchy u Rafała M. a nie w którym kpi sie z zestawów ludzi zajmujących tutaj głos i zamieszczających swe opinie.

Jeśli Szymonie tego dalej nie rozumiesz i nadal swym starym zwyczajem każdy niepochlebny wpis w temacie twojej twórczości biznesowej będziesz neutralizował osmieszaniem i atakami personalnymi z zamierzenia niszcącymi autorów zamieszczanych opinii, to ja zweryfikuję zasadność uznawania tego wątku za KLUB MIŁOŚNIKÓW.

I tu napisze jasno - jeśli Jeszce raz pozwolisz sobie na takie zachowanie w tym Klubie przy braku reakcji prowadzącego ten klub, to będzie to ostatni dzień tego Klubu w tej zakładce!

Nie oczekuję dyskusji w tej kwestii!

I jeszcze jedno - wszyscy doskonale wiemy, że piszesz tutaj jako Rafał M.!

Edytowane przez Vlado vel Vladomord
atak personalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dochodzimy do absurdu....ocenianie czyjegoś systemu ma tylko i wyłącznie sens gdy samemu ma się topowe graty

w przeciwnym wypadku taka osoba staje się niewiarygodna.....kto może ocenić system Rafała ?

Szymon, Sly30 i jeszcze kilku z ultra topowym sprzętem....cała reszta ze mną na czele powinna milczeć...

chyba nie o to chodzi w naszej zabawie ;-)

colcolcol wyraził swoje zdanie i chyba ma do tego pełne prawo...

nie odebrałem tych słów jako czystej krytyki ale wskazanie pewnych uwag...

 

jeszcze jedna istotna sprawa.....dla wszystkich obrażalskich warto zacytować słowa colcolcol

 

,,gdybym chciał się do czegoś przy...ć (bo inaczej tego nazwać nie można,,

czego chcieć więcej

Edytowane przez Miroslav1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dochodzimy do absurdu....ocenianie czyjegoś systemu ma tylko i wyłącznie sens gdy samemu ma się topowe graty

w przeciwnym wypadku taka osoba staje się niewiarygodna.....kto może ocenić system Rafała ?

Szymon, Sly30 i jeszcze kilku z ultra topowym sprzętem....cała reszta ze mną na czele powinna milczeć...

chyba nie o to chodzi w naszej zabawie ;-)

colcolcol wyraził swoje zdanie i chyba ma do tego pełne prawo...

nie odebrałem tych słów jako czystej krytyki ale wskazanie pewnych uwag...

Mirosław nazywasz to absurdem tylko dlatego, że słowa krytyki Maćka padły jako pierwsze? Czy moja opinia jest mniej merytoryczna?

Chcesz sam ocenić zapraszam serdecznie i myślę, że Maciek wystąpi z tą samą inicjatywą. Na razie czekamy na zdjęcia jego systemu. My swoje dawno udostępniliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ma rację.

Wiadomo, że nasze systemy będę tańsze niż jego.

Ale odpowiednie ustawienie kolumn i zadbanie o akustykę pomieszczenia leży w zasięgu każdego z nas.

Uważam, że odpowiednia dbałość o te aspekty pokazuje wiedzę i doświadczenie.

Dobór zaś klocków jest kwestią preferencji brzmieniowych, zasobności portfela i osłuchania.

Jak ktoś z w pomieszczeniu np. z gołą podłogą, pustymi ścianami i TV pomiędzy kolumnami opowiada o swojej scenie stereo, to słabe to jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał może i ma rację ale opis wizyty u adwersarza pozostawia niesmak. Osobiście nawet jak pomyślałbym nawet jak najgorzej to nie powiedzialbym tego w tak dosadny sposób, a tym bardziej napisał. Słowa typu "katastrofa, bucząca papka, horror, popierdywanie, lepiej na pianocrafcie" itp. wystawia marne świadectwo autorowi, a to wszystko w odpowiedzi na delikatne zwrócenie uwagi na podstawie subiektywnych odczuć, do których chyba każdy ma prawo. Z tego wniosek, że w tym wątku można tylko chwalić lub milczeć bo to już druga taka reakcja, a w zasadzie trzecia bo ja zwróciłem lekko uwagę na potencjał kolumn w zakresie basu i też mi się oberwało i nawet chciałem się wprosić ale teraz się boję:)

Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Colcolcol napisał taką opinię jaką uważał za słuszną, Rafal/Szymon napisali taką jaką Oni uważali za słuszną.

Przestańcie narzekać, że nie można krytykować systemu Rafala, bo można, ale nie odbierajcie prawa odpisania na taką opinię Rafalowi...

 

Jeśli dobrze doberałem treść obu opinii, to colcolcol chcial zaznaczyć, że ilość basu jest mniejsza niż On lubi, z kolei R/S chcieli wyraznie zaznaczyć, że oczekiwania C odnosnie systemu audio są specyficznie i mocno odbiegają od tego co uznane jest jako „norma”.

 

Każdy niech powyciąga z tego wnioski jakie uważa za słuszne, ja uważam, że obie opinie były wartościowe (choć ta R/S mogłaby byc napisana bardziej dyplomatycznie).

 

Panowie, bez napinki bo na prawdę nie ma o co. Pozdr.

Edytowane przez plastik1989

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
..Właśnie siedzę sobie z Szymonem..

 

Nigdy nie zapraszałem Szymona do siebie, wprosił się, powiedziałem mu wyraźnie "gdzie mam" jego opinię o własnym systemie a odsłuch u mnie był zupełnie prywatną sprawą, nie życzyłem sobie komentarzy o własnym systemie, bo ten wątek nie dotyczy pokoju col a jeżeli taki założę - proszę bardzo.

 

Rafał, czy mimo wszystko, zdobędziesz się na merytoryczną odpowiedź na moje "niewielkie zarzuty" ? Czy uważasz, że opisywanie prywatnego spotkania bez uzgodnienia będzie zachętą do uczestnictwa innych osób w odsłuchach w Twoim pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt odniesienia jest wypadkową kilkudziesięciu lat słuchania muzyki i potrafię (to do MrSalieri) pochwalić doskonałą adaptację u Rafała, ale potrafię również być wyczulony na braki systemu. Nie jestem ignorantem w tym temacie i proszę bez inwektyw. 3D to coś, co jest namacalne, wielowymiarowe a odbiór kompletnie niewymuszony wyobraźnią. To raczej mózg w w takim systemie nie nadąża za generowanymi planami a nie próbuje na siłę coś sobie wyobrażać.

Czyli rozumiesz o co mi chodzi i mimo tego holografi u Rafała nie stwierdzasz?

To widocznie ze mną jest coś nie tak :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, czy mimo wszystko, zdobędziesz się na merytoryczną odpowiedź na moje "niewielkie zarzuty" ? Czy uważasz, że opisywanie prywatnego spotkania bez uzgodnienia będzie zachętą do uczestnictwa innych osób w odsłuchach w Twoim pokoju?

( atak personalny)Według Ciebie nie mam basu, nie mam góry i nie mam sceny ale mam świetny system :) To jest Twój problem, dla mnie mój system gra idealnie i niczego bym nie zmienił. (trolling) Poniżej 2 zdjęcia odnośnie wspomnianego pasma przenoszenia. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć wykresu :)

Przyszedł czas abyś zaprezentował zdjęcia własnego punktu odniesienia i zaprosił chociaż część osób, która mnie odwiedziła.

post-63276-0-13547500-1528659119_thumb.jpg

post-63276-0-53088000-1528659125_thumb.jpg

Edytowane przez Vlado vel Vladomord
atak personalny/trolling
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nigdy nie zapraszałem Szymona do siebie, wprosił się, powiedziałem mu wyraźnie "gdzie mam" jego opinię o własnym systemie a odsłuch u mnie był zupełnie prywatną sprawą, nie życzyłem sobie komentarzy o własnym systemie, bo ten wątek nie dotyczy pokoju col a jeżeli taki założę - proszę bardzo.

 

 

Nie będę oceniał czy słusznie Rafał zrobił opisując Twój system. Sprawa się rypła i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.

Burzę wywołałeś sam zapominając, że jest wielu ludzi, którzy ten system słyszeli.

 

Tak czy inaczej mamy czarno na białym, że Twoja opinia jest niewiarygodna.

Gdybym był niegrzeczny to pewnie wytknął bym Ci napisane przez Ciebie wyżej narcystyczne przechwałki na temat znajomości zagadnienia.

Jestem jednak dobrze wychowany napiszę więc krótko. Daj sobie spokój, gdyż się ośmieszasz a kupa ludzi to czyta.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój, gdyż się ośmieszasz a kupa ludzi to czyta.

 

Masz rację - "kupa ludzi to czyta" i widzi, że niektórym brak dystansu do siebie i swoich "klocków"

 

Wspomnienie o delikatnych brakach zostało potraktowane jak atak i odpowiedzią był zwykły prosty hejt.

 

Żal to czytać....

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Wspomnienie o delikatnych brakach zostało potraktowane jak atak i odpowiedzią był zwykły prosty hejt.

 

Żal to czytać....

 

Ja osobiście starałem się jak mogłem aby zrozumieć zarzuty wobec "delikatnych braków" jak to określiłeś.

Rozumiem, że każdy ma swoje preferencje co do brzmienia. To jest dla mnie oczywiste.

Jednak zarzucenie braku sceny 3D w tym systemie jest bezpodstawne.

Zrozumiał byś to gdybyś zagościł u Rafała.

 

Druga oczywista sprawa to punkt odniesienia. Colcolcol nie napisał o nim.

Więc jeżeli by przyjąć to co piszesz o hejcie to warto pomyśleć kto takowy tak naprawdę zrobił.

 

Na koniec trzeba powiedzieć sobie jasno.

Wierzę, że jest jeszcze w Polsce kilka, kilkanaście interesujących systemów (być może dużo więcej). Nikt tu nie chce udawadniać (a przynajmniej moja skromna osoba - w końcu nic z tego nie mam), że system Rafała jest najlepszy.

Ale skoro ktoś potrafi się zdobyć na krytykę to przynajmniej niech się podeprze przykładami systemów, które w danym aspekcie zagrają lepiej to i owo.

Chętnie bym tych systemów posłuchał.

Póki co lepszego systemu nie udało mi się posłuchać (a słuchałem ich naprawdę wiele).

Sam w tym systemie widzę (dla mnie osobiście) drobne mankamenty ale takie jest audio. I chociaż wiem, że nigdy mnie nie będzie stać na wydatek, który poniósł Rafał to nie mam z tego powodu żadnych kompleksów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jak zwykle kontrowersyjny.

Dla tych którzy system Rafała słyszeli,głupoty jakie wypisuje colcolcol, są nie do przyjęcia natomiast dla tych którzy nie słyszeli, są odbierane jako nie akceptowalna krytyka.

Jeśli colcolcol na co dzień u siebie słucha rezonansu basu, ma go dużo i uważa że tak ma być, natomiast u Rafała rezonansu nie ma i przez to basu mu brakuje to jestem w stanie zrozumieć. Natomiast zarzucamie braku sceny 3D jest zarzutem absurdalnym, ponieważ w tym systemie przy odpowiednim repertuarze jest to pierwsza rzecz która się rzuca w uszy. W tej przestrzeni można pływać. Kilkukrotnie przekracza wymiary pomieszczenia. Także nie mówimy tutaj o drobnych niedociągnięciach tylko o braku dostrzerzenia największego atutu tego systemu. Można mieć uwagi do wspomnianego basu, szczegółowsci itp. ale nie do sceny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mozna bylo troche kulturalniej, mniej obcesowo, odniesc sie do zarzutow kolegi colcolcol(nawet jesli byly mocno wydumane). Ludzie, gdzie wy macie takt.

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

babusia, wierz mi, że u mnie było jeszcze mniej kulturalnie :/

Nigdzie nie twierdziłem, że mam system marzeń, czy mój system jest punktem odniesienia do jakichkolwiek ocen, nie zamierzam również zapraszać przypadkowych osób do własnego domu, bo ostatnia wizyta wyleczyła mnie na dłuższy czas z takiej "zabawy". Co jest punktem odniesienia pisałem wyżej, nie będę powtarzał. Jesteśmy ciągle na forum pt hobby? :p

 

..zdjęcia odnośnie wspomnianego pasma przenoszenia. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć wykresu :)

 

To ja wytłumaczę co już Audio Academy słusznie zauważył: prezentuje wykres w odgrodzie i dodam tylko, że dotyczy jednego z dwóch 18W8531, jest to wykres katalogowy i absolutnie nie pokazuje zachowania w złożonej kolumnie w miejscu odsłuchu u Ciebie Rafał. Nie pokazuje również zachowania kolumn w zakresie, co do którego miałem zastrzeżenia: 20-35Hz oraz od ~4,5kHz.

 

Powiem wprost: zaproś studio16hertz z mikrofonem - akustyka Twojego pokoju pozwala na zrobienie względnie precyzyjnego pomiaru kolumn nie tylko w polu bliskim, ale również w miejscu odsłuchu pod wspomnianym kątem odsłuchu - bo moim zdaniem albo kopułki umarły (są spalone), albo jakaś część toru eliminuje częstotliwości powyżej 5kHz dosyć skutecznie. Pomiarów poniżej 35Hz nie trzeba robić.

 

Jeszcze parę słów o spotkaniu u mnie. Z założenia towarzyskie spotkanie z Rafałem szybko przerodziło się w monolog osoby trzeciej - gościa nieproszonego, wymienionego z imienia przez Rafała. W takim hałasie również nie usłyszałbym niczego ciekawego. Mój sweet point jest bardzo precyzyjny, wyznaczony fotelem, kolumny są ustawione w trójkącie równobocznym ~3 x 3m. Poziom każdego z nagrań precyzyjnie ustalam w zależności od oczekiwanego efektu. W zależności od oczekiwań (analiza, wyciszenie, czytanie czy powrót do dawno nie słyszanych brzmień) ustalam natężenie dźwięku na oczekiwanym poziomie. Muzyka mnie angażuje i nie słucham dłużej niż 1.5 do 2 godzin jednorazowo. Dłużej można słuchać wyłącznie papki brzmieniowej np podczas jazdy samochodem. Wspomniana osoba trzecia niemal na wejściu zaproponowała mi swoje usługi pomiarowe, dodatkowo włączyła muzykę, której wyrafinowanie w skali od 1 do 20 oceniam na 2, na poziomach nie akceptowalnych w moim pokoju przy kolumnach aktywnych i skuteczności na poziomie 90dB, nieproszona, niepytana i nie sprowokowana oceniła system oczami ze środka pokoju. Potem było tylko gorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dało by radę zaprezentować pomiar RT60 i amplitudy w miejscu odsłuchu?

 

Oraz małą fotką jak obecnie wygląda system bo wielu już zapomniało.

 

zacytujmy tu pana Linkwitza z jego strony:

 

"A - Introduction

 

Much has been written in the popular and professional audio press about the acoustic treatment of rooms. The purpose of such treatment is to allow us to hear more of the loudspeaker and less of the room. I am convinced that a properly designed sound system can perform well in a great variety of rooms and requires only a minimum of room treatment if any at all."

 

A z dyplomacją to można cięcie jak mój 90 letni już dziadek. Był achitektem za komuny i jak odbierał obiekt to tak mawiał:

 

no panowie bardzo ładnie, wszystko dobrze, a ta ściana jest prosta w projekcie, prawda?

 

wtedy zrozumiałem co to dyplomacja:

 

to umiejętność powiedzenia gościowi "sp***dalaj" tak żeby koleś czuł dreszczyk emocji przed czekającą go podróżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można komuś np. powiedzieć, że w zasadzie to fajny z ciebie gość, masz tylko jedną mała wadę... jest z ciebie kawał hu... lub zrobić to wprost. Łagodniejsza forma nie zmienia intencji i treści :)

Edytowane przez Roxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Jesteśmy ciągle na forum pt hobby? :p

Dla Ciebie jest to hobby ale dla wielu jest to interes a ten temat służy promowaniu tego interesu. Krytykując cokolwiek psujesz im biznes. I o ile szanuję Studio16Hz za jego dystans do tego co robi i naprawdę merytoryczne wypowiedzi (dla których do tego tematu zaglądam) to innych "biznesmenów" których już na tym forum nie ma bo brakowało im tego dystansu i meteorytyki.

I mała uwaga do fanów zespołu Yello - nie zabierajcie nigdzie do nikogo płyty Toy bo jest przykład fatalnej realizacji, który tym "lepiej" brzmi im bardziej nierówny jest system a im system bardziej liniowy tym jest gorzej. Za to można zabrać ze sobą płytę Touch która jest przykładem bardzo dobrej realizacji i świetnie nadaje się do oceny systemu.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie jest to hobby ale dla wielu jest to interes a ten temat służy promowaniu tego interesu.

 

Nie bądźmy hipokrytami :) Forum Audiostereo od lat pomaga wielu firmom na prowadzenie bezpłatnej promocji. Dotyczy to zarówno tych najbardziej nobliwych DIY'owców jak i zakamuflowanych handlowców. Okazjonalne piętnowanie kogoś, że robi tu coś dla własnej autopromocji jest dziwne. Zresztą nie ma chyba w tym nic złego jeśli jest taka możliwość, a sprzedawany towar i usługi są godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.