Skocz do zawartości
IGNORED

KD - głośniki instalacyjne wall-in


will66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak w temacie pytanie: czy ktoś ma doświadczenie lub/i wykonał instalację KD w systemie 5.2, 5.4, 7.2,7.4 wykorzystując głośniki instalacyjne?

 

Od jakiegoś czasu korci mnie, aby takową instalacją zastąpić mój obecny system 5.2 wykorzystujący tradycyjne głośniki wolnostojące. Będzie się to wiązało również z wymianą obecnego zwijanego elektrycznie ekranu na ramowy, transparentny akustycznie. Uzysk to "czysta" zabudowa ścian, znaczna korekta akustyki, możliwość lepszego doboru kolumn wolnostojących tylko pod stereo. Duży minus to na pewno koszta....

 

Wracam do pytania: czy ktoś z Was ma doświadczenie z tego typu instalacją, jak głośniki instalacyjne o głębokości 10 cm oddają dźwięk, jakie jest spektrum, jak po prostu grają? Oczywiście mowa li tylko o KD - stereo w tej dyskusji pomijam całkowicie. Po głowie chodzą mi B&W, Definitivie technology, Polk, Klipsh - nie ukrywam że względu na wymiar 'G' czyli głębokość montażową, tylko 10 cm. Technicznie, na papierze wygląda to bardzo dobrze....

Na zachodnich forach Userzy sobie chwalą, że podobno jest bardzo dobrze i tylko montować...Jeżeli ktoś może cokolwiek powiedzieć w temacie to zapraszam:))

 

Pozdrawiam

Wiesiek

Gość

(Konto usunięte)

Mam doświadczenie nie tylko w zakresie głośników instalacyjnych, ale również budowy i przygotowania akustycznego odgrody. Jeżeli chodzi o głośniki, to z technicznego punktu widzenia najważniejsze, aby były zamknięte (back box) i miały dobre charakterystyki poza osią główną. W kwestii brzmienia oczywiście wybierz to, co ci najbardziej pasuje w założonym budżecie. Sama odgroda lub ściana, na której są zamontowane głośniki, powinna być przykryta warstwą wełny minimalizującą filtrowanie grzebieniowe wynikające z odbić od ekranu. Ekran możesz łatwo zrobić sam. Wystarczy zamówić w markecie budowlanym lub u stolarza ramę (jak do obrazów) i przyczepić tackerem tkaninę od spodu. Sporo informacji znajdziesz w moim wątku. Pozdrawiam i powodzenia.

Hej Magog:)

 

parokrotnie mieliśmy okazja cos tam podyskutować na Forum, rownież w Twoim wątku...

Czy baffle wall jest absolutnie konieczna? Pomieszczenie jest adoptowane: sciany (oprócz frontowej) w zabudowie ramowej z kantówki zamknięte materiałem transparentnym akustycznie+ustroje, bastrapy itd.

Głośniki instalacyjne o których wspomniałem maja mozliwosc regulacji od osi głównej - oczywiscie kwestia zweryfikowania.

A masz jakies doświadczenia z sub'ami o tej budowie i głębokości?? Dają odpowiednie ciśnienie?

Dzieki i pozdrawiam

Gość

(Konto usunięte)

Hej! Pamiętam oczywiście.

 

Dla głośników in-wall odgroda (ściana też pełni rolę odgrody) to absolutna, uwzględniona w ich konstrukcji, konieczność. Bez niej kolumny będą miały zaburzoną charakterystykę z uwagi na wbudowaną w zwrotnicę kompensację baffle step. Pamiętaj, że każde "wyjście" poza płaszczyznę odgrody powoduje SBIR i zwiększenie problemów z tłumieniem i odbiciami od ekranu (przejście pod kątem), dlatego należy unikać jakichkolwiek regulacji od osi. Jedyne wyjście to budowa odgrody zakrzywionej (do tego zakrzywiony ekran), co samo w sobie jest karkołomnym zadaniem bez dokładnych obliczeń. Dochodzimy więc do puntu wyjścia i sprawdzenia kolumny (kilkudecybelowy spadek od osi głównej na pewno nie będzie problemem).

 

Jeżeli chodzi o suby, to nie znam żadnych o głębokości 10cm :-)) Najmniejsza mi znana to 22cm i 26cm (Procella i B&W CT-SW). Możesz też spróbować DIY i tu możliwości są ogromne. Ja polecam suby z głośnikami Eminence Lab 12 lub 15. Do tego odpowiedni wzmacniacz pro, obowiązkowo z wbudowanym DSP.

Jeśli chodzi o subwoofer to Bowers&Wilkins posiada taki płytki model do zabudowy. http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-nascienne/isw-4-sa250-bb-isw-4.html

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Możesz wykorzystać zestawy specjalnie do tego celu stworzone typu Procella Audio P5IW. To są głośniki instalacyjne typu In wall z obudową. Jak masz większe pomieszczenie to modele Procella Audio P6/P8. To zestawy specjalnie projektowane pod instalacje kinowe z wykorzystaniem Baffle Wall. Subwoofer – najlepszy jaki masz tylko budżet. Bardzo dobrze się sprawdza właśnie 22cm Procella P15. Jeśli się da, to lepiej pasywną wersję (jest też aktywna). Jeśli mniej miejsca chcesz zabrać z pomieszczenia to Procella P10, wtedy oddajesz tylko 18cm. Oczywiście bez analizy pomieszczenia trudno powiedzieć co byłoby najlepszą opcją...

Dzięki za odpowiedzi.

 

Typowa baffle wall na frontowej to będzie za dużo dla tego pomieszczenia (imo), które jest, jak wyżej wspomniałem, zaadoptowane pod KD (3 ściany w zabudowie ramowej z wypełnieniem+plus basstrapy rogowe+pułapka przegrodowa w ścianie, podest-rezonator+ustroje ścienne binarne) i doprowadzi tylko do dalszego obniżania RT, który i tak jest już niski....

 

Jeżeli będę wchodził w opcję montażu w ścianie to na frontowej myślałem o alternatywie baffle wall czyli częściowe lub całkowite pokrycie materiałem absorpcyjnym o max gr. 3-5 cm dla redukcji ewentualnych odbić z ekranu.

 

Nie ukrywam, iż zależy mi na miejscu (pomieszczenie po adaptacji ma ok. 19 m2 i jest niskie) stąd pytanie o sub'y o 10 cm głębokości - np. Definitive Technology, Polk ale też i inni mają w ofercie. Mają dużą pojemność litrażową, specjalne woofery więc teoretycznie powinny "nisko" grać:))) Jednak jak wcześniej zaznaczyłem w temacie wall-in moj poziom wiedzy jest z wikipedii:) Jakieś opinie/doświadczenia??? Warto takie konstrukcje sub'ow brąc pod uwagę?

 

Ze względu na sposób konstukcyjny adaptacji pomieszczenia, 10 cm głębokość glośników wall-in jest perfekcyjnym rozwiązaniem. Oczywiście estetycznym:), pomijam jak taki głośnik jest w stanie zagrać...

 

 

Pozdrawiam

W

Gość

(Konto usunięte)

Budowa częściowej odgrody nie ma specjalnie sensu, jej minimalna szerokość w każdą stronę dla jednego głośnika powinna wynosić ~1.5m, aby głośnik właściwie pracował do typowej cz. podziału w kinie domowym. Jak widać opcja pełnej odgrody jest zdecydowanie lepsza i to z dwóch powodów. Pierwszy to kwestia pracy głośników in-wall, drugi to możliwość adaptacji odgrody jako absorbera basowego. Skoro chcesz przykryć głośniki tkaniną, to i tak odejmiesz te 10cm z pomieszczenia, wiec tak naprawdę nie jest istotne czy 10cm pod tkaniną będzie puste, czy będzie tam odgroda (mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem twój plan).

 

Co do subów, sporo firm produkuje naprawdę ciekawe konstrukcje do zabudowy. Osobiście nie brałbym pod uwagę konstrukcji mocowanych do okładziny (ściany), a tylko te, mocowane do stelaża. Wybór jest duży, począwszy od DIY, które daje 13" głośnik JL Audio TW3v2, po bardzo interesujący sub Ariston RCC640, aż po konstrukcje THX Ultra2 np. BG Radia.

Magog, zle się wyraziłem: nie chcę budować częściowej odgrody. Pisząc o alternatywie miałem na myśli wpuszczenie głośników w ścianę frontową, a następnie przykrycie całej ściany wokół głośników materiałem absorpcyjnym 3-5 cm dla zniwelowania ewentualnych odbić od ekranu. Całe pomieszczenie jest "dźwiękową puszką Faraday'a" ;-)z warstwą izolacji akustycznej i KG oprócz adaptacji, więc głośniki i tak będą siedzieć w pewnej formie sandwicha, powiedzmy baffle wall;-)

Gdzieś mam takie opracowanie w którym pokrycie ściany w ten sposób nazwane jest jako alternatywa do niedużych pomieszczeń- muszę odszukać....Jak już napisałem wcześniej pomieszczenie jest mocno tłumione pod KD więc i tak muszę najpierw spr czy dokładanie kolejnych m2 wygłuszenia nie doprowadzi do kompletnego przegłuszenia. W pomieszczeniu już są basstrapy membramowe, absorber basowy w tylniej ścianie, strojony 2-komorowy podest - więc nie chcę pchać się dalej w wygłuszanie.

 

 

 

 

Jeśli chodzi o subwoofer to Bowers&Wilkins posiada taki płytki model do zabudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

dzięki za link. Czy jeden wzmacniacz obsłuży 2x suby?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie musisz zamykać na całej szerokości ścianu. Możesz jak piszesz częściowo za ekranem. Nie musisz wtedy dawać głośników In-wall. Dobrze dobierz materiał projekcyjny, bo każdy z nich ma jakieś plusy/minusy. Wiele z nich szczególnie plecionek rozmiękcza obraz. 10cm trudno będzie o dobry bas, a przynajmniej nie będzie tanio... poza Fathom IWS-SYS-1 chyba nic mi na szybko "dobrego" nie przychodzi do głowy.

BG radia od kilku lat nie istnieje... najpierw przerwali produkcję, a później zostali kupieni przez firmę z branży która chciała mieć technologię. Ciekawa z tego wyszła historia...

 

dzięki za link. Czy jeden wzmacniacz obsłuży 2x suby?

 

Tak. Przeznaczony jest do obsługi maksymalnie dwóch subwooferów.

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Nie myslalem ile - cena jest uzależniona od "jakości" grania a tego niestety nie wiem. Nie miałem okazji odsłuchu takiego systemu stad moje pytanie do kogokolwiek kto ma doświadczenie.

Wiem ze @Magog ma system KD oparty na wall-in...

 

Dlaczego chce zmienic?

Najcześciej przebywam i korzystam z tego pomieszczenia, a ze względu na parametry fizyczne najlepiej sprawują sie w nim monitory. Pomyślałem ze "rozbije" system na 2 in 1....

Na razie jestem na etapie rozważania za i przeciw.

Tego typu systemy są drogie. Żeby zachować jakość zbliżona do klasycznego kina trzeba dać po prostu więcej. Nie wiem ile kolega magog dał za swój system ale z tego co kojaze nie należy on do podstawowych modeli i byk bardzo o dokładnie przemyślany.

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Do kina domowego masz głośniki specjalistyczne, nie pchaj się w zwykłe do zabudowy, jeśli masz odpowiedni budżet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

czyli jakie konkretnie głośniki z Definitive-Tech zapronowalbys do systemu 5.2?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głośniki mają iść w ścianę czy w sufit?

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

  • 2 tygodnie później...

Set na DT

fronty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) x2

 

centralny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) x1

 

surroundy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) x2

 

sub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) x2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) x1

 

Pytanie: a macie moze pokoj demo z instalacja głośników ściennych?

 

 

 

Tak. Przeznaczony jest do obsługi maksymalnie dwóch subwooferów.

 

Podobne pytanie czy w którymś salonie waszej sieci jest demo głośników Bowersa in wall? Jaki byłby koszt systemu 5.2 w oparciu o 3x CWM Cinema-7, 2x CWM 663 + SA250 z 2x sub ICW4.

Oczywiscie chodzi mi koszt ofertowy a nie ceny ze strony Top HiFi:) moze byc na pw.

Dziekuje i pozdrawiam

W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gość

(Konto usunięte)

Do kompletu głośników B&W dolicz jeszcze pudła instalacyjne tzw. back boxy. Obawiam się, że może to być całkiem spory koszt. Niestety wszystkie wymienione głośniki B&W w wersji sprzedażowej nie nadają się do bezpośredniego montażu w ścianie.

Do kompletu głośników B&W dolicz jeszcze pudła instalacyjne tzw. back boxy. Obawiam się, że może to być całkiem spory koszt. Niestety wszystkie wymienione głośniki B&W w wersji sprzedażowej nie nadają się do bezpośredniego montażu w ścianie.

Koszt ramek to około 150zł/szt przy głośnikach sufitowych w przypadku głośników wall-in około 800zł/szt (ramka + stelaż)

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Do kompletu głośników B&W dolicz jeszcze pudła instalacyjne tzw. back boxy. Obawiam się, że może to być całkiem spory koszt. Niestety wszystkie wymienione głośniki B&W w wersji sprzedażowej nie nadają się do bezpośredniego montażu w ścianie.

 

Magog, jak oceniasz swoje frontowe Focale (tez 10 cm back boxy), ich jakosc dzwieku, 'granie'? Absolutnie nie chodzi mi o porownywanie do kolumn wolnostojacych, a jedynie jaki jest punkt odniesienia.

Czy jestes zadowolony z materialu ekranowego Seymour'a? Jakosc obrazu nie jest obnizona przez perforacje? Jest transparentny akustycznie, prawda?

 

Jeszcze pytanie o suby: nie udalo mi sie jeszcze doczytac w Twoim watku...:) 2x frontowe sa chyba ustawione dosyc wasko(?), czy to wynika z rozkladu modow w Twoim pomieszczeniu?Czy ich podniesienie poprzez ustawienie na tzw, stage'u ma li tylko zadanie odizolowania od podlogi czy lub/i brane sa pod uwage mody pionowe?

Pozostale 2x wspomagajace sa rozumiem w scianach bocznych, posrodku?

Jak oceniasz 'prace' subow Triad'a?

 

Zastanawiam sie jak ewentulanie ustawiac sie u siebie, z planowanymi 2x w scianach...Bede musial to przeanalizowac. Obecne 2x suby wolnostoajace mam ustawione front/tyl.

 

Dzieki za podpowiedzi:)

Pozdrawiam

Gość

(Konto usunięte)

Moim zdaniem seria IW nie odbiega istotnie charakterem brzmienia od innych z linii Electra BE. Myślę, że jak posłuchasz np. 1007BE to będziesz miał idealny punkt odniesienia.

 

Co do materiału Center Stage UF to nie ma absolutnie żadnych problemów, nawet przy projekcjach 4k. W odległości 2m od ekranu struktura materiału jest niewidoczna. Jedyna wada to gain=0.8. Materiał był testowany przez AccuCal AV.

 

Suby frontowe są ustawione tak, by znosić mody pomieszczenia. Podobnie z podniesieniem, oczywiście oprócz funkcji estetycznej i izolującej. Dwa suby boczne tzw. balansujące, służą wyłącznie do akustycznej korekcji basu. Działają w ograniczonym zakresie pasma i z mniejszym poziomem.

 

Jeżeli nie dysponujesz sprzętem pomiarowym i doświadczeniem, to najbezpieczniej i najkorzystniej jest umieścić suby w ¼ i ¾ szerokości pomieszczenia i sterować oba tym samym sygnałem.

Dzieki Magog za konkret:)

Sprzęt pomiarowy mam a jakże: bedzie zabawy...

Przedewszystkim bede chciał sie solidnie 'pobawic' sub'ami i ich lokalizacja i wykorzystać juz istniejąca adaptacje akustyczna na maxa.

Na chwile obecna musze znalezc czas na analizy, symulacje i pomiary pomieszczenia. Nie wiem czy ze względu na lokalizacje drzwi, nie rozbuduje sie do 7.2, aby uzyskać korzystniejszy układ.

 

No i zdecydowanie sie na system, ktory wybrać tak naprawdę w ciemno.... to jest dla mnie pytanie?

 

Pozdrawiam

W

Gość

(Konto usunięte)

Proszę uprzejmie. Jeżeli naprawdę chcesz wykorzystać potencjał pomieszczenia, to zainwestuj w porządne DSP (np. takie lub któryś z modeli miniDSP) do manualnej korekcji i kalibracji LCR i subów.

  • 2 miesiące później...

miniDSP

 

Tak, mam takowe rownież.

 

Z innej beczki. Zmieniły mi sie priorytety bytowe i musze przeprowadzić downsizing. A mianowicie likwidacji ulegnie drugie pomieszczenie z systemem stereo i zostanę tylko na pomieszczeniu KD, które ma jak to zwykle bywa, plusy i minusy.

Minusem jest wielkosc ok. 19 m2 po adaptacji. Zreszta o tym juz pisałem chyba wczesniej.

Magog, i need your expertize

Gość

(Konto usunięte)

Szkoda niszczyć ściany, zawsze możesz zainstalować on-wall. Jeżeli głośniki są od jednego producenta nie będzie problemów z brzmieniem. Ze względu na niewielką powierzchnię i odległości SL/SR powinny być bipolarne, ale SBL/SBR mogą być monopolarne. Przy 2 rzędach warto pomyśleć o drugim komplecie głośników efektowych, z tym że musisz skalibrować ich opóźnienia w DSP. Jeżeli możesz to pozostań z subami tradycyjnymi, te w wykonaniu in-wall są 2-3 razy droższe od ich odpowiedników in-room.

Dzieki za odpowiedz.

Myślę o wall-in chcąc zyskać na 'miejscu'. W tej chwili mam surroundy na standach i jednak zawsze coś tam stoi na drodze przy niedużej powierzchni. Scian nie musze specjalnie 'niszczyć'

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.